در رسانه‌های آمریکا؛ 'چراغ سبز' ترامپ به پومپئو و سیا برای 'ضربه‌زدن به ایران' - BBC News فارسی

15/09/1399 12:09 ق.ظ

در رسانه‌های آمریکا؛ 'چراغ سبز' ترامپ به پومپئو و سیا برای 'ضربه‌زدن به ایران'

یک هفته پس از ترور محسن فخری‌زاده، چهره ارشد برنامه هسته‌ای ایران، گمانه‌زنی‌ها درباره نحوه کشتن او و عاملان مستقیم و غیرمستقیم این ترور در رسانه‌های آمریکایی بالا گرفته است. دیلی‌بیست از چراغ سبز دونالد ترامپ به مایک پومپئو برای ضربه‌زدن به ایران طی چند هفته باقی مانده از دولت فعلی خبر داده و برخی از کارشناسان آمریکایی هم ادعای ایران درباره 'ترور محسن فخری‌زاده به وسیله دستگاه‌های کنترل از راه دور' را مورد تردید قرار داده‌اند. همزمان این فرضیه قوت گرفته که آیا اسرائیل تنها مظنون اصلی این قتل هدفمند است یا سازمان سیا که رئیس آن جینا هسپل، حامی بزرگ و متبحر در عملیات‌های این چنینی است هم می‌توانسته انگیزه کافی برای مشارکت در حذف این مهره برنامه اتمی ایران داشته باشد. شبکه سی‌ان‌ان پوشش ویژه‌ای به ترور محسن فخری‌زاده و تبعات آن برای سیاست داخلی آمریکا دادمقام‌ها در ایران از همان ساعات اولیه بعد از ترور محسن فخری‌زاده، انگشت اتهام را به سوی سرویس اطلاعاتی اسرائیل، موساد، نشانه رفتند.

بسیاری از مقام‌های غربی و تحلیل‌گران در رسانه‌های آمریکا هم با توجه به زمان انجام این عملیات و انگیزه‌های احتمالی پشت آن، موساد را مظنون اصلی این واقعه معرفی کردند. اما نقطه افتراق میان مقام‌های ایرانی و تحلیل‌گران غربی بر سر نحوه ترور آقای فخری‌زاده است.

در حالی که دریادار علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، مدعی شده که محسن فخری‌زاده با روشی بسیار پیچیده و با استفاده از تجهیزات نظامی کنترل از راه‌دور ترور شده، برخی از تحلیلگران و کارشناسان امنیتی اطلاعاتی در رسانه‌های آمریکا، روایت آقای شمخانی که در خبرگزاری‌های داخل ایران چون خبرگزاری فارس هم تکرار شده است را با مورد تردید قرار داده‌اند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان با سه کارشناس نظامی و اطلاعاتی در این باره گفتگو کرده است.در ابتدا به وجود فناوری و تجهیزات ترور از راه دور پرداخته است: "به گفته کارشناسانی که با سی‌ان‌ان گفتگو کردند تکنولوژی لازم برای چنین عملیاتی خیلی دور از دسترس نیست اما از نظر آنها این که کسی بخواهد چنین عملیات حساس و دقیقی را از راه دور کنترل کند جای تردید دارد.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

بانگاه شایع پراکنی خاله زنکی ، که ولا بلا این به اون گفت اونم به شوهر زری خانم... جرات داره حمله كنه تا خليج فارس قتلگاه سربازان آمريكايي بشه 💪💪💪 ترامپ و پمپئو هردو غلط کردند!😇 این دو بیکاره جنایتکار،بعد از جاروب شدن باند ترامپ در انتخابات اخیر امریکا باید بفکر شغل دیگری باشند!😇 بياد دارید که وقتی ترامپ با غُصه گفت: من آمریکا را ترک خواهم کرد اگر بایدن در انتخابات پیروز بشه عين همين حالتِ رو سياه شده ى پمپئو است اين روزها چونکه فكر و غُصه داره آنرا ميكُشه كه چجور میشه این وزارت با اين عظمت با ٢ دستى تقديم انتونی بلینکن كند

باشه بابا نترسین اقا شنید خطایی نمیکنه حقوق شما هم محفوظ میمونه نگران نباشین

واکنش‌ها در کنگره به حمله آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریهواکنش‌ها در کنگره به حمله آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه ریک اسکات، نماینده جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا در سنای آمریکا، هم در پیامی گفت: این حرکت درستی از سوی رئیس جمهوری ایالات متحده بود فکر پوشک برای تروریستهای امریکای باشید عمودی امدن افقی بر میگردند

حالاکه تادوماه دیگه زرتت غمسوره تامیتونی هی رزت پرت کن،تاببینیم چی میشه جواب داده میشه نرم وخاص شوکه میکنه صبر کن ببین دوتا بوزینه 😡

سفارت آمریکا در میانمار به شهروندان آمریکایی در آن کشور هشدار داد در خانه بمانندصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

پمپئو شبه‌نظامیان وابسته به ایران را به حمله به سفارت آمریکا در بغداد متهم کرددر واکنش به حملات راکتی شامگاه یکشنبه 20 دسامبر 2020 به سفارت ایالات متحده آمریکا در بغداد، مایک

رسانه‌های آمریکا از تهدید به حمله به ساختمان کنگره برای انتقام قتل سلیمانی خبر دادندشبکه خبری «CBS News» روز چهارشنبه 6 ژانویه گزارش داد، دستگاه‌های مراقبت و كنترل ترافیک هوایی در چرا دو بار یه خبرو میگی؟ AtousaGh89 نقشه مال یه جهان دیگست؟ آخوند های بزدل و تروس ایقدر جرهت

سفیر آمریکا در سازمان ملل: در مقابل تهدیدات رژیم ایران، آمریکا همراه اسرائیل خواهد ایستادسفیر آمریکا در سازمان_ملل: در مقابل تهدیدات رژیم_ایران، آمریکا همراه اسرائیل خواهد ایستاد آمریکا می‌گوید اسرائیل حق دفاع از خود در مقابل تهدید‌های خارجی از جمله گروه های مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران را دارد. تا قبل این قرار بود غربیها حمله کنند و ما🇮🇷 دفاع کنیم قربونت برم خدا ابر قدرتها از این به بعد دفاع میکنند سفیر امریکا در سازمان ملل -با آن قیافه احمقانه اش!-غلط کرد!😇 اسرائیل رژیمی جعلی و نامشروع است فلسطین فقط متعلّق به فلسطین است

هشدار ظریف به آمریکا: اسرائیل در پی آتش‌افروزی در عراق است | DW | 02.01.2021وزیر خارجه جمهوری اسلامی با انتشار یک توئیت می‌گوید 'عوامل اسرائیل' به دنبال آتش‌افروزی در عراق هستند. او به آمریکا هشدار می‌دهد مراقب 'دام اسرائیل' با هدف درگیری نظامی با ایران باشد. عوامل اسرائيل تو عراق تا اين حد همسايه شده؟ پس چه کسانی دم از انتقام سخت میزنن ؟ ظرف گوه خورد مرتیکه دروغگوی پست مدرک اگر داره رو کنه. مردک دهن کثیفش رو باز میکنه از گوه میاد بیرون. دروغگو پدرسگ که از آخوندها دستور میگیره. ماله_کش_اعظم zarifisaliar

توضیح تصویر،

شبکه سی‌ان‌ان پوشش ویژه‌ای به ترور محسن فخری‌زاده و تبعات آن برای سیاست داخلی آمریکا دادمقام‌ها در ایران از همان ساعات اولیه بعد از ترور محسن فخری‌زاده، انگشت اتهام را به سوی سرویس اطلاعاتی اسرائیل، موساد، نشانه رفتند. بسیاری از مقام‌های غربی و تحلیل‌گران در رسانه‌های آمریکا هم با توجه به زمان انجام این عملیات و انگیزه‌های احتمالی پشت آن، موساد را مظنون اصلی این واقعه معرفی کردند. اما نقطه افتراق میان مقام‌های ایرانی و تحلیل‌گران غربی بر سر نحوه ترور آقای فخری‌زاده است.

در حالی که دریادار علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، مدعی شده که محسن فخری‌زاده با روشی بسیار پیچیده و با استفاده از تجهیزات نظامی کنترل از راه‌دور ترور شده، برخی از تحلیلگران و کارشناسان امنیتی اطلاعاتی در رسانه‌های آمریکا، روایت آقای شمخانی که در خبرگزاری‌های داخل ایران چون خبرگزاری فارس هم تکرار شده است را با مورد تردید قرار داده‌اند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان با سه کارشناس نظامی و اطلاعاتی در این باره گفتگو کرده است.در ابتدا به وجود فناوری و تجهیزات ترور از راه دور پرداخته است: "به گفته کارشناسانی که با سی‌ان‌ان گفتگو کردند تکنولوژی لازم برای چنین عملیاتی خیلی دور از دسترس نیست اما از نظر آنها این که کسی بخواهد چنین عملیات حساس و دقیقی را از راه دور کنترل کند جای تردید دارد. اجرای عملیات از راه دور مزایای خودش را دارد اما به گفته سه کارشناسی که با ما مصاحبه کردند اجرای از راه دو چنین عملیاتی "ریسک فاکتورهایی" دارد که اجرای بدون نقص چنین عملیاتی را زیر سوال می‌برد".

"اگر این ترور از راه دور صورت گرفته باشد؛ حال چه از یک کشور دیگر و یا از چند کیلومتری محل وقوع، آن وقت پیچیدگی‌ها و خطراتی را با خود به همراه خواهد آورد که دشواری آن را حتی از خود عملیات ترور بیشتر می‌کند. کشور یا گروهی که قصد چنین عملیاتی را داشته باشد، باید اول همه تجهیزات و مهمات نظامی را از خارج خاک ایران وارد این کشور کند. همچنین تجهیزات ارتباطی و مخابراتی و ماهواره‌ای را باید وارد ایران کرده باشد، دوما، باید همه این تجهیزات را بدون امکان ردگیری در جایی پنهان کرده باشد و احتمالا برای وارد کردن این تجهیزات هم باید آنها را قطعه قطعه و جدا از هم وارد کرده و سپس سرهم کرده باشد. ضمن این که در هنگام عملیات از راه دور، باید همه این تجهیزات بدون کوچکترین اشتباهی کار کنند. چرا که اگر مثلا تجهیزات مخابراتی دچار اختلال شود، یا گلوله در یکی از سلاح‌ها گیر کند یا چاشنی مواد منفجره‌ای که در خودرو کار گذاشته شده بود عمل نکند، آن گاه نه تنها عملیات شکست خواهد خورد، بلکه تجهیزات فوق پیشرفته‌ای به دست ایران خواهد افتاد که می‌تواند هم موجب شناسایی عامل ترور و هم لو رفتن فناوری تسلیحات مورد استفاده شود."

خبرگزاری نیمه‌دولتی فارس که نزدیک به سپاه پاسداران است در شرح جزئیات نحوه ترور آقای فخری‌زاده نوشته که خودروی مورد استفاده برای این عملیات منفجر شده است، موضوعی که در گزارش سی‌ان‌ان به این نتیجه ختم شده که (در صورت صحت) اکنون بقایای دستگاه کنترل از راه دور این سلاح باید موجود و در دسترس ایران باشد.روایت‌های ترور فخری‌زاده؛ 'می‌خواستند او را با انفجار نیسان بکشند'

یکی از این کارشناسان امنیتی که نخواسته نامش فاش شود به سی‌ان‌ان گفته: "من گمان نمی‌کنم در این عملیات از سلاح کنترل از راه دور استفاده شده باشد. به نظر من ایرانی‌ها چنین روایتی را مطرح می‌کنند تا از اعتبار میزان نفوذ و دقت گروهی که این عملیات را انجام داده‌اند بکاهند... با همه اینها باید گفت که انجام ترور از راه دور یک فانتزی نیست و ایده خوبی است".

در ادامه گزارش سی‌ان‌ان چند کارشناس نظامی آمریکایی و اسرائیلی درباره سلاح‌های کنترل از راه دور موجود در بازار تسلیحاتی جهان سخن گفته‌اند.

"فناوری شلیک به هدف توسط یک خودرو کنترل از راه دور لزوما جدید نیست. رافائل، کارخانه اسلحه‌سازی اسرائیلی مدلی از این سلاح‌ها را با نام ساموئل به بیش از ۲۵ کشور جهان فروخته است هر چند این سلاح‌‌ها بزرگتر از آنند که در یک وانت نیسان (مطابق آنچه خبرگزاری و مقام‌ها در ایران می‌گویند) جا بگیرد. آلمان، اسپانیا، آمریکا و استرالیا هم نمونه های مشابهی از این نوع سلاح تولید می‌کنند."

سرهنگ نیتزن نوریئل، مدیر سابق اداره ضدتروریسم اسرائیل هم به سی‌ان‌ان گفته: "ما همین حالا هم از این سلاح‌ها در ارتش استفاده می‌کنیم. البته این معنایش این نیست که اسرائیل پشت این ترور بوده. ما چند پست دیدبانی در غزه داریم که قادر به شلیک هستند و از راه دور کنترل می‌شوند".

جک واتلینگ، کارشناس مسایل دفاعی در موسسه رویال یونایتد سرویس هم به سی‌ان‌ان گفته چنین فناوری برای کنترل یک محدوده ممنوعه که قرار نیست کسی وارد آن شود تعبیه شده است.

آقای واتلینگ گفته چنین تکنولوژی برای عملیاتی که هدف‌گیری دقیق یک نفر مورد نیاز است کاربرد ندارد.

"این سلاح در چنین موردی کاربرد ندارد چرا که توانایی شناسایی و هدف‌گیری یک شخص خاص را ندارد و اگر چه در تئوری قادر به انجام آن خواهد بود اما در عمل ممکن است چیزی را هدف قرار دهد که مورد نظر شما نبوده".

این کارشناس دفاعیبه موارد مشابه قبلی اشاره کرده: "در ترورهای قبلی برای کشتن دانشمندان هسته‌ای ایران از روش‌های ساده‌تری چون وصل کردن مواد منفجره به خودرو یا استفاده از ضاربان موتورسوار استفاده شده بود - مواردی که در ترور مجید شهریاری یا داریوش رضایی در سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ استفاده شده بود".

"شما وقتی قصد ترور دارید، به دنبال روشی هستید که قابل اعتماد و تا سرحد ممکن عملیاتی باشد؛ حجم زیادی برنامه‌ریزی، جمع آوری اطلاعات و درک تحرکات خودرو مورد هدف و رسیدن به این که چه زمانی برای نزدیک شدن به خودرو بهترین لحظه است، اما در ترورهای قبلی آنها از روش‌های بسیار بسیار ساده استفاده کرده بودند. البته باید توجه داشت که در چنین وقایعی همیشه حجم زیادی گمانه‌زنی و تئوری توطئه وجود دارد مگر این که شما مدارک عینی و قابل اتکاء ارایه کنید. برای همین هم من معتقدم که نباید هر آنچه در رسانه‌های ایران در این باره گفته می‌شود را به طور خودکار پذیرفت."