در رسانه‌های آمریکا؛ آیا بلومبرگ می‌تواند کاخ‌سفید را از ترامپ 'بخرد'؟

21/02/2020 12:36:00 ق.ظ

در رسانه‌های آمریکا؛ آیا بلومبرگ می‌تواند کاخ‌سفید را از ترامپ 'بخرد'؟

در رسانه‌های آمریکا؛ آیا بلومبرگ می‌تواند کاخ‌سفید را از ترامپ 'بخرد'؟

مایکل بلومبرگ با ۶۰ میلیارد دلار دارایی وارد رقابت‌های درونی حزب دموکرات شده و ظرف مدت کوتاهی با صرف بیش از ۳۵۰ میلیون دلار توانسته خود را به میان سه نفر اول در نظرسنجی‌ها برساند. آیا او که روی کاغذ تقریبا ۲۰ برابر دونالد ترامپ ثروت دارد می‌تواند کلید کاخ‌سفید را از چنگ دیگر میلیاردر نیویورکی درآورد؟ همزمان ناظران از به کارگیری روش‌های نوین سانسور در صحنه سیاسی آمریکا خبر داده‌اند.

Image captionبلومبرگ در جایی از مناظره چهارشنبه برنی سندرز را کمونیست خواند که با اعتراض بقیه نامزدها روبرو شدآیا بلومبرگ کلید کاخ‌سفید را خواهد خرید؟آلکس برنز، گزارشگر و تحلیل‌گر سیاسی روزنامه نیویورک تایمز در گفتگو با پادکست دیلی به گشاده‌دستی کمپین انتخاباتی مایکل بلومبرگ و لشکر ۲۰۰۰ نفری که در همین ابتدای رقابت‌ها برای تشکیلات انتخاباتی خود استخدام کرده پرداخته است.

او در ابتدای این گفتگو به این اظهارنظر که"آیا بلومبرگ آمده که انتخابات مقدماتی حزب دموکرات را بخرد؟" جواب مثبت می‌دهد و می‌گوید:"برای مثال دقت کنید در نیوهمشایر که اصلا نام مایکل بلومبرگ روی برگه‌های رای نوشته نشده بود، تعداد کسانی که به بلومبرگ رای دادند بیشتر از فرماندار ماساچوست بود که او هم مثل بلومبرگ دیر وارد کارزار شد و حالا هم ناچار شد کنار بکشد."

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

euronews - اخبار بین المللی در مورد ایران

ایران | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی ادامه مطلب >>

۲۰ برابر ترامپ ثروت داره بی بی بیخیال همه تو رو میشناسن، اینراو واسه عمه ات بگو. آیپک اینو فرستاده جلو که رای برنی سندرزو بشکنه. هاآرتص: آیپک باید به هر قیمتی جلوی برنی سندرز را بگیرد. 👇 امریکا_غرق_خواهد_شد عجیبه بهتر نبود A clockwork orange رو میدیدن بجای اینهمه دزد و پلیس والا تا الان که همچیو خرید 100%

آیا استفاده از ماسک در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا موثر است؟آیا استفاده از ماسک در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا موثر است؟ ویروس_کرونا این گزارش را بخوانید 🔽 yes but actually no فکر نکنم که ماسک بتواند پیشگیری خوبی باشد پوست قادر هست 15 روز ویروس را روی پوست زنده نگاه دارد .بدون ماسک . خلاصه این مطلبو بصورت رشتو بذارید لازم نباشه از توییتر خارج بشیم.

سوالات کرونایی را از ۱۹۰ بپرسید/مراقبت از موارد مشکوک در بخش‌های ایزولهروابط عمومی وزارت بهداشت: تاکنون مواردی که در قم مشکوک به کرونا بوده‌اند، در بخش‌های ایزوله تحت مراقبت قرار گرفته‌اند اگر مردم فعلا در تهران و قم درباره کرونا سوالی داشتند، می‌توانند با شماره تلفن ۱۹۰ داخلی شش تماس بگیرند خدا بخیر کنه با این مسئولینی که ما داریم منقرض نشیم جای تعجبه😑

استفاده از رُبات در بخش مبتلایان به ویروس کرونا در بیمارستان پکنبیمارستان هیدیان در پایتخت چین برای یک هفته است که از یک رُبات برای خدمات‌رسانی به مبتلایان ویروس کرونا استفاده می‌کند. این سوسول بازیا چیه اینا چرا اینجوری میکنن😶 ئه! چه مثل بیمارستانای ایرانه! فقط ربات‌هاشون یه کم قدیمی‌تری...

رئیس جمهوری آلبانی از مردم خواست دولت را سرنگون کنندرئیس جمهوری آلبانی امروز (چهارشنبه) از مردم این کشور خواست تا دولت جناح چپی را سرنگون کنند. اینم کوصخلش زد بالا؟

ایتالیا ناخدای یک کشتی مظنون به قاچاق سلاح از ترکیه به لیبی را بازداشت کرددادستان ایتالیا روز پنجشنبه 20 فوریه اعلام کرد، ناخدای یک کشتی باری‌بری که با پرچم لبنان حرکت

چه‌طور نامه‌ها و اسناد جعلی و اصلی را از هم تشخیص دهیم؟DehkordiMaryam نامه منسوب به پزشک قانونی رو با تایید اصالت اسناد دیجیتال سنجیدید و بعد پاک کردید؟ توضیح دادید چرا پخش کردید و چرا پاک کردد؟

Getty Images Image caption بلومبرگ در جایی از مناظره چهارشنبه برنی سندرز را کمونیست خواند که با اعتراض بقیه نامزدها روبرو شد آیا بلومبرگ کلید کاخ‌سفید را خواهد خرید؟ آلکس برنز، گزارشگر و تحلیل‌گر سیاسی روزنامه نیویورک تایمز در گفتگو با پادکست دیلی به گشاده‌دستی کمپین انتخاباتی مایکل بلومبرگ و لشکر ۲۰۰۰ نفری که در همین ابتدای رقابت‌ها برای تشکیلات انتخاباتی خود استخدام کرده پرداخته است.Aa ساکنان بسیاری از کشورهای جهان این روزها همزمان با شیوع نوع جدیدی از ویروس کرونا به استفاده از ماسک‌های بهداشتی روی آورده‌اند.دکتر کیانوش جهانپور در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آخرین اقدامات انجام شده در قم درخصوص بیماری کرونا، گفت: تیم مبارزه با بیماری‌های وزارت بهداشت در قم مستقر شده و بررسی‌های لازم را انجام داده و اقداماتی مانند اخذ شرح حال، مراقبت و در صورت نیاز انجام آزمایشات لازم را بر اساس پروتکل‌ها از افراد انجام می‌دهند.این رُبات که توسط کارمندان پزشک کنترل می‌شود، با ورود به بخش قرنطینه که ویژه بیماران و افراد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا است اقدام به توزیع دارو و اندازه‌گیری دمای بدن آنان می‌کند.

او در ابتدای این گفتگو به این اظهارنظر که"آیا بلومبرگ آمده که انتخابات مقدماتی حزب دموکرات را بخرد؟" جواب مثبت می‌دهد و می‌گوید:"برای مثال دقت کنید در نیوهمشایر که اصلا نام مایکل بلومبرگ روی برگه‌های رای نوشته نشده بود، تعداد کسانی که به بلومبرگ رای دادند بیشتر از فرماندار ماساچوست بود که او هم مثل بلومبرگ دیر وارد کارزار شد و حالا هم ناچار شد کنار بکشد." "بلومبرگ تا حالا حدود ۴۰۰ میلیون دلار وارد تبلیغات کرده و اون طور که ما شنیدیم به مدیران ستاد خودش گفته نگران پول نباشند. مدارس کره جنوبی نیز از والدین دانش‌آموزان خواسته‌اند که هنگام بازگشایی مدارس پس از تعطیلات زمستانی برای فرزندانشان ماسک تهیه کنند.. وی همچنین گفت: اگر مردم فعلا در تهران و قم درباره کرونا سوالی داشتند، می‌توانند با شماره تلفن ۱۹۰ داخلی شش تماس بگیرند و سوالات‌شان را از کارشناسان مربوطه بپرسند.. سید حسین صفوی، مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا در نامه‌ای به شرکت‌های تولیدکننده ماسک «قیمت ماسک جراحی در کارخانه را ۳ هزار و ۳۲۰ ریال و قیمت فروش به مراکز درمانی را ۳ هزار و ۶۵۰ ریال و قیمت فروش به مصرف کننده را ۴ هزار و ۱۰۰ ریال اعلام کرد. هر چند برای درک عمیق‌تر باید به این نکته توجه داشت که فقط این ۴۰۰ میلیون دلار نیست که به سرعت نام بلومبرگ را در نظرسنجی‌ها بالا کشیده‌، بلکه او طی سالیان گذشته میلیاردها دلار صرف ساخت امپراتوری خود در باور آمریکایی‌ها کرده.

باوری که او را یک میلیاردر انسان‌دوست و حامی ارزش‌های دموکراتیک معرفی می‌کند. ویروس‌ها از طریق قطراتی که هنگام عطسه و سرفه از مجاری تنفسی پخش می‌شوند از یک فرد به فرد دیگر منتقل می‌شوند." آلکس برنز می‌گوید از زمان ورود مایکل بلومبرگ به رقابت‌های انتخاباتی او و یکی از همکارانش تلاش کرده‌اند سابقه همه پول‌هایی آقای بلومبرگ در طول چند سال گذشته (پس از کنار رفتن او از پشت شهرداری نیویورک در سال ۲۰۱۳) در امور سیاسی و بشر‌دوستانه خرج کرده استخراج کنند تا بلکه معلوم شود این پول‌ها برای او چه وجهه عمومی و چه پشتیبانی سیاسی دست و پا کرده است. "او در این چند سال میلیاردها دلار صرف فعالیت‌های مقابله با پدیده گرمایش زمین، اصلاح قوانین مالکیت اسلحه و این اواخر کمک به انتخاب نمایندگان دموکرات کنگره کرده تا بلکه اکثریت مجالس کنگره را به دست دموکرات‌ها برساند. افراد بعدا با دست دادن با یکدیگر یا دست کشیدن بر روی سطح اشیاء با این قطرات در تماس قرار می‌گیرند... به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید ماسک‌ها می‌توانند مانع از انتقال قطرات بزرگی شوند که پس از عطسه و سرفه دیگران در هوا پخش می‌شوند.

در حقیقت او طی انتخابات میان دوره‌ای کنگره در سال ۲۰۱۸ صدها میلیون دلار صرف حمایت از نامزدهای دموکرات کرد که در نهایت ۲۱ نفر از آنها برنده شدند. از میان آن ۲۱ نفر ۱۵ نامزد زن بودند. این در حالی است که فردی که ماسک زده نمی‌تواند بینی و دهان خود را با دست لمس کند و به این ترتیب امکان ابتلای او به ویروس به دنبال تماس دست‌هایش با سطح اشیاء کاهش می‌یابد." با وجود این، سابقه پرمناقشه مایکل بلومبرگ درباره زنان و جملات"ضدزن و جنسیتی" که او بارها بر زبان رانده، یکی از نقاط ضعف اصلی این میلیاردر نیویورکی است. در پادکست گزارشگران واشنگتن پست مایکل کرنیش به یکی از رکیک‌ترین آنها که به مایکل بلومبرگ نسبت داده شده اشاره می‌کند:"روزی او خطاب به زنان مدیرفروش شرکت خود می‌گوید 'این کامپیوترهای جدید خیلی کارها بلدند ‌بکنند حتی شاید بتوانند سکس دهانی هم انجام دهند که در آن صورت خیلی از شماها بیکار خواهید شد"'. نتیجه بررسی تحقیق‌های مختلف در مورد انتقال ویروس سارس در سال ۲۰۱۷ نشان داده بود که استفاده از ماسک‌های بهداشتی تا حدی در جلوگیری از انتقال این ویروس موثر است. در پادکست دیلی نیویورک‌تایمز آلکس برنز به سابقه شهرداری بلومبرگ اشاره می‌کند و این که چه طور وقتی او شهردار نیویورک بود به پلیس اجازه داده بود که مسلمانان، سیاه‌پوستان و لاتین‌تبارها را صرفا به خاطر نژاد و مذهب‌شان بیشتر مورد سوءظن قرار دهد.

"یکی از مواردی که درباره نقش پول بلومبرگ در سیاست مطرح است گزارشی است که در سال ۲۰۱۵ مرکز ترقی‌ آمریکایی (Center for American Progress) که یک اندیشکده مطرح لیبرال است درباره اسلام‌هراسی تهیه کرد.» دانشمندان تاکید می‌کنند که بهترین راه جلوگیری از انتقال نوع جدید ویروس کرونا شستشوی مرتب دست ها با آب و صابون است. در پیش‌نویس این گزارش فصلی با چهار هزار کلمه به استراتژی نژادپرستانه پلیس نیویورک در برابر مسلمانان اختصاص داده شده بود و این که چه طور پلیس نیویورک بعد از حملات یازدهم سپتامبر برای جوامع مسلمان نیویورک مامور مخفی و خبرچین گمارده بود... این پیش‌نویس هرگز منتشر نشد چون یکی از مدیران این اندیشکده هشدار داده بود که اگر چنین گزارشی بیرون برود موسسه بلومبرگ به آن واکنش جدی نشان خواهد داد.

بعد که گزارش منتشر شد، نه تنها آن فصل مربوط به پلیس نیویورک در زمان شهرداری بلومبرگ کامل حذف شده بود بلکه در تمام گزارش هرگز نامی از مایکل بلومبرگ برده نشده بود." آلکس برنز در ادامه می گوید که تحقیقات نیویورک تایمز نشان داده که تا زمان تهیه آن پیش‌نویس، مایکل بلومبرگ یک و نیم میلیون دلار به مرکز ترقی آمریکایی کمک کرده بود و بعد از آن گزارش هم ۴۰۰ هزار دلار دیگر به آن داده است. "نتیجه اخلاقی این قضیه آن است که اعطای پول از سوی بلومبرگ به افراد و موسسات جناح چپ گویی در میان دموکرات‌ها پدیده‌ای به وجود اورده که به موجب آن آنها حاضرند حتی فعالیت‌ها و ارزش‌هایشان را به نحوی تنظیم کنند که با مایکل بلومبرگ جفت و جور شود حتی هنگامی که بلومبرگ شخصا از آنها نخواسته چنین کنند. در قضیه آن گزارش، ما از مسئولان دم و دستگاه بلومبرگ پرسیدیم که آیا آنها از چنین فصلی در گزارش خبر داشته‌اند و آنها گفتند روح‌شان هم خبر نداشته. ما هم هیچ دلیلی بر خلاف گفته های آنها پیدا نکردیم.

.." یعنی این یک خود سانسوری از سوی مرکز ترقی آمریکایی بوده که نخواسته خود را با بلومبرگ سرشاخ کند چرا که او یکی از بزرگترین حامیان مالی این موسسه و موسسات شبیه آن در میان دموکرات‌هاست. نمونه بارزتری و موخری که گزارشگر نیویورک تایمز به آن اشاره می‌کند دیدار حدود دو هفته پیش مایکل بلومبرگ از کنگره آمریکا و جلسه او با تنی چند از نمایندگان دموکرات مجلس آمریکاست. "معمولا وقتی نامزد رئیس‌جمهوری به کنگره می‌رود رسم بر این است که او سراغ هر نماینده ای می رود و مستقیما از او می خواهد که از نامزدی او برای ریاست جمهوری حمایت کند.

اما این طور که ما دریافتیم دست کم در یکی از جلسات این طور بوده که مایکل بلومبرگ پشت میز نشسته بوده و این نمایندگان دموکرات - اغلب میانه‌رو - بودند که یکی یکی جلو می رفتند با او دست می دادند و از او به خاطر کمک از ستاد انتخاباتی‌شان تشکر می‌کردند. اگر چه این نمایندگان هیچ کدام از نامزدی بلومبرگ حمایت نکردند اما آنها (فعلا) از هیچ نامزد دموکرات دیگری هم حمایت نکرده‌اند. ستاد مایکل بلومبرگ هم می‌گوید به همه این نمایندگان گفته شده که حتی اگر از نامزدی بلومبرگ حمایت کنند هیچ تضمینی نیست که کمکی به کارزارهای انتخاباتی فعلی یا بعدی آنها بشود. اما (شاید لزومی هم به این تاکید نباشد) کافی است خود نمایندگان به سابقه کمک‌های میلیون دلاری بلومبرگ برای دموکرات‌ها نگاه کنند و حساب کار دست‌شان بیاید." مایکل بلومبرگ چهارشنبه شب برای نخستین بار در کنار پنج نامزد پیش‌گام حزب دموکرات در مناظره تلویزیونی شبکه ان‌بی‌سی شرکت کرد.

جایی که تقریبا همه نامزدها نوک تیز پیکان خود را به سوی او گرفتند. از برنی سندرز که او را متهم به تلاش برای خریدن انتخابات کرد و گفت آمریکا نباید محل حکومت الیگارش‌ها شود تا الیزابت وارن که خواستار عذرخواهی بلومبرگ بابت اعمال پلیس نیویورک شد و همچنین از بلومبرگ علنا خواست که اگر گذشته ناپاک خود با زنان را می خواهد تطهیر کند روبروی دوربین تلویزیونی به زنانی که تعهد داده‌اند در برابر دریافت مبلغی هرگز از او شکایت نکنند اجازه دهد که جلو بیایند و از تجربه خود بگویند. البته که مایکل بلومبرگ زیر بار چنین درخواستی از سوی الیزابت وارن و بعد از او جو بایدن نرفت، بلکه در معدود دفعاتی که تلاش کرد با حمله به دیگر نامزدها از خود دفاع کند به برنی سندرز گفته که"برای ثروتم زحمت کشیده‌ام و آن را دارم برای امور بشردوستانه هزینه می‌کنم از جمله کلی هم به دموکرات‌ها داده‌ام." موضوعات مرتبط .