در حمام‌های سنتی چه می‌گذرد؟

30/01/1401 12:21:00 ب.ظ

در حمام‌های سنتی چه می‌گذرد؟ حمام‌های سنتی تهران نفس‌های آخر را می‌کشند. یا تعطیل و متروکه شده‌اند یا جایشان ساختمان‌های تجاری و مسکونی سبز شده و تعدادی کمی از آن‌ها هم روزهای آخر زندگی‌شان را می‌گذرانند.

حمام‌های سنتی تهران نفس‌های آخر را می‌کشند. یا تعطیل و متروکه شده‌اند یا جایشان ساختمان‌های تجاری و مسکونی سبز شده و تعدادی کمی از آنها هم روزهای آخر زندگی‌شان را می‌گذرانند. دو مرد جوان وارد می‌شوند. حاجی خودش را به پشت دخل می‌رساند. کارت‌خوان ندارد و پول نقد می‌خواهد.

یکی از مردها دست در جیبش می‌کند و ۵۰ هزار تومان به حاجی می‌دهد. برای یک ساعت حمام، نفری ۲۵ هزار تومان می‌گیرد. پایش را روی زمین می‌کشد و دو مرد را روانه یکی از حمام‌های نمره می‌کند و ساعت ورودشان را روی کاغذی که جلوی در به یک میخ بند کرده، می‌نویسد و برمی‌گردد و روی صندلی خسته‌اش لم می‌دهد.

حالا دیگر نه از آب‌زرشک تگری خبری است و نه نوشابه‌های شیشه‌ای کانادا. جای شامپوهای پلاستیکی زرد را قوطی‌های کوچک شامپوهای هتلی گرفته که هر کدام پنج هزار تومان است و صابون‌های کوچک عطری هم هر عدد سه هزار تومان.

درِ یکی از حمام‌ها باز می‌شود و جوانی بیرون می‌آید. سر و وضعش را مرتب می‌کند و از حمام بیرون می‌زند. حاجی درِ آبی‌رنگ همان حمام را باز می‌کند و داخلش را نگاهی می‌اندازد. لگن قرمزی را برمی‌دارد و نشانم می‌دهد: «همین لگنو می‌بینی؟ باید ۶۰ هزار تومن بخرم. اونوقت مشتری میاد می‌شینه روش و می‌شکندش. مگه چقدر واسه حموم پول میدن؟ ماهی یک تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومن پول برق و گاز میدم. می‌بینی خانوم؟ اصن نمی‌صرفه.» headtopics.com

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

چرا چیزی که گران شده دیگر ارزان نمی‌شود؟

به زبان ساده، چسبندگی قیمت به وضعیتی گفته می‌شود که «قیمت اسمی» کالاها در برابر متغیرهای کاهشی اقتصاد کلان مقاومت می‌کنند. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

دعوت زلنسکی از بایدن برای سفر به اوکراین/ نخست‌وزیر اوکراین: ماریوپل هنوز سقوط نکرده استرئیس‌جمهور اوکراین ضمن دعوت از رئیس‌جمهور آمریکا برای سفر به کی‌یف، گفت: از بایدن می‌خواهم که به اوکراین بیاید تا متوجه شود آنچه در این کشور می‌گذرد، جنگ نیست بلکه نسل‌کشی است. این دختر بچه ۵ ساله عصر جدید هندوستان را منفجر کرد و همه را حیرت زده کرد!

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گام به گام و تدریجی خواهد بودوزیر اقتصاد با اشاره به تصمیم دولت در حذف تدریجی و گام به گام ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: اینکه با چه گام های تدریجی و از چه مقولات و محصولاتی اجرای این سیاست در پیش گرفته شود و یا اینکه چه زمانی و چگونه شروع و چه تدابیر جانبی اتخاذ شود که کل اقتصاد را به یکباره تحت تأثیر قرار ندهد، هنوز مورد بحث و تبادل نظر جدی است. چرا برعکسه؟! من بودم می گفتم گام به گام ارز باید به ۴۳۰۰ نزدیک شود چرا که نه؟ ظاهراً صرف داره این اختلاف؟ چرا نباید قدرت به پول ملی باز گردد فقط کافی دسته گل های به آب داده شده را جمع کنند این طوری ایشان ارز را به ۳۰ و ۴۰ و۵۰ نزدیک می کنند و تشریف می برند!

تجمع شهروندان در شهرکرد در اعتراض به انتقال آبدر پی انتشار ویدیوهایی از آب‌گیری تونل انتقال آب گلاب ۲، روز یک‌شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۱،شماری از شهروندان در شهرکرد، با تجمع و در دست داشتن پلاکاردهایی، در یکی از میدان‌های این شهر، نسبت به انتقال آب، اعتراض کردند. بحران_آب

فشار بر دولت ائتلافی اسرائیل در پی گسترش خشونت‌ها در بیت‌المقدس؛ حزب عربی عضویت خود را تعلیق کردحزب عربی «فهرست متحد عربی» روز یک‌شنبه ۱۷ آوریل خبر داد که عضویت خود را در دولت ائتلافی اسرائیل در پی بروز خشونت‌ها در مسجدالاقصی به حالت تعلیق در می‌آورد.

چرا مصرف استروئید در بین بدنسازان مرد در بریتانیا در حال افزایش است؟ - BBC News فارسینظام بهداشت‌ودرمان ملی بریتانیا (ان‌اچ‌اس) می‌گوید شواهد و مطالعات نشان می‌دهند مصرف استروئیدهای آنابولیک خطرات بسیاری، از جمله ناباروری و اختلال نعوظ تا اعتیاد و طاسی در پی دارند.

آیا می توانید لحظاتی را به شرکت در تحقیق من اختصاص دهید؟آیا تاکنون از مطالب مربوط به ادیان که ایران‌وایر تهیه کرده استفاده کرده‌اید؟ 👈 لطفاً در نظرسنجی ما شرکت کنید و به چند سوال کوتاه در این مورد پاسخ دهید. پاسخ‌های شما می‌تواند به ما در بهینه‌سازی مطالب و گزارش‌ها در آینده کمک کند. لینک 👇 طرح سوالات این پرسشنامه ایراد جدی دارد. یک دلیل آن همین که من به عنوان یک مخاطب60ساله لیسانسه فارسی زبان منظور تعدادی از آنها را متوجه نشدم. این نظر خواهی شما خیلی مشکل داره.