در آستانه نشست شورای امنیت؛ روحانی: آمریکا عذرخواهی کند و به برجام برگردد

04/04/1399 04:40 ب.ظ

در حالی که شورای امنیت سازمان ملل ساعاتی دیگر اولین دور مذاکره‌ درباره طرح پیشنهادی آمریکا مبنی بر تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران را آغاز می‌کند، حسن روحانی از اروپا خواست زیر بار آمریکا نرود و از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم خواست استقلال خود را حفظ کند. آقای روحانی گفت نگران است آمریکا و اسرائیل آژانس را 'آلوده' و 'از مسیر خود منحرف کنند.'

در حالی که شورای امنیت سازمان ملل ساعاتی دیگر اولین دور مذاکره‌ درباره طرح پیشنهادی آمریکا مبنی بر تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران را آغاز می‌کند، حسن روحانی از اروپا خواست زیر بار آمریکا نرود و از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم خواست استقلال خود را حفظ کند. آقای روحانی گفت نگران است آمریکا و اسرائیل آژانس را 'آلوده' و 'از مسیر خود منحرف کنند.' آمریکا از دو روز پیش پیش‌نویس طرح خود را در اختیار پانزده عضو شورای امنیت قرار داده است. چین و روسیه اشاره کرده اند که ممکن است طرح را وتو کنند. این طرح اگر وتو نشود، به ۹ رای نیاز دارد تا بدل به قطع‌نامه شورای امنیت شود.

آمریکا مدتهاست که می‌گوید منع تسلیحاتی ایران نباید برداشته شود. در این طرح، فروش، تامین و انتقال سلاح یا کالاهای مربوط به آن به ایران باید ممنوع شود و کشورها باید از این کار منع شوند مگر با مجوز شورای امنیت.

در صورت تصویب کشورها می‌توانند با استناد به آن محموله‌های دریایی مشکوک را بارزسی کنند. دوازده روز پیش خبرگزاری رویترز گزارش کرد آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، به شورای امنیت گزارش داده که موشک‌های کروز شلیک‌شده به تاسیسات نفتی و یک فرودگاه بین‌المللی در عربستان در سال گذشته"منشاء ایرانی" داشته‌اند. headtopics.com

بنا به گزارش رویترز آقای گوترش به اعضای شورای امنیت گفته این می‌تواند به معنی انتقال تسلیحات و با قطعنامه سازمان ملل برای تایید برجام"ناسازگار" باشد. آمریکا تهدید کرده در صورتی که این طرح تصویب نشود از شورای امنیت خواهد خواست بر اساس برجام تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را دوباره برگرداند.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

روحانی: پس از عذرخواهی و جبران خسارت‌ها با آمریکا مذاکره می‌کنیمرئیس جمهوری ایران همچنین در این سخنان بار دیگر به ناتوانی اروپایی‌ها در عمل به تعهدات در چارچوب برجام اشاره کرد و گفت مقامات اروپا شرمنده ما هستند.

ایالت‌های مختلف آمریکا پس از چند ماه تعطیلی، کاهش تدریجی محدودیت‌ها را آغاز کردند

وضعیت توزیع درآمد در ایران؛ «عادلانه‌تر از آمریکا و وخیم‌تر از اروپا»روند صعودی اختلاف طبقاتی در ایران مطابق آمار رسمی پس از ۵ سال متوقف شد و وضعیت توزیع درآمد در ایران همچنان عادلانه‌تر از آمریکا و ترکیه ولی وخیم‌تر از اتحادیه اروپاست.

روحانی: آمریکا به تعهدات خود در برجام برگردد، همان لحظه آماده هستیمروحانی: آمریکا به تعهدات خود در برجام برگردد، همان لحظه آماده هستیم

چرا روحانی می‌گوید واقعیت‌ها را به مردم بگوییم

روحانی: ما همان دولتی هستیم که سال ۹۵ بالاترین رشد اقتصادی جهانی را داشتاسلام دین مردسالاری نیست | رییس جمهوری:هیچ کس در دنیا نمی‌تواند به ما اتهام بزند که اسلام دین مردسالاری است. از افتخارات جمهوری اسلامی و دولت تدبیر و امید باز کردن فضا برای همه زنان برای حضور در فعالیت‌های مختلف است.