موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک, دریاسالار ساموئل پاپارو, ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا, خلیج فارس, تنگه هرمز, نیروی دریایی سپاه

موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک, دریاسالار ساموئل پاپارو

دریاسالار آمریکایی: ایران در تحرکات دریایی ملاحظه‌کار شده است | DW | 06.12.2020

فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین می‌گوید پس از ماه‌ها تنش و با وجود بالا گرفتن مناقشه بر سر برنامه هسته‌ای ایران، آمریکا توانسته یک 'بازدارندگی شکننده' در آب‌های منطقه ایجاد کند.

06/12/2020 08:15:00 ب.ظ

فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین می‌گوید پس از ماه‌ها تنش و با وجود بالا گرفتن مناقشه بر سر برنامه هسته‌ای ایران، آمریکا توانسته یک 'بازدارندگی شکننده' در آب‌های منطقه ایجاد کند.

فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین می‌گوید پس از ماه‌ها تنش و با وجود بالا گرفتن مناقشه بر سر برنامه هسته‌ای ایران، آمریکا توانسته یک 'بازدارندگی شکننده' در آب‌های منطقه ایجاد کند.

دریاسالار آمریکایی: ایران در تحرکات دریایی ملاحظه‌کار شده استفرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین می‌گوید پس از ماه‌ها تنش و با وجود بالا گرفتن مناقشه بر سر برنامه هسته‌ای ایران، آمریکا توانسته یک"بازدارندگی شکننده" در آب‌های منطقه ایجاد کند.

شماتت دولت روحانی در آخرین دیدار رسمی از سوی خامنه‌ای؛ تکرار بی‌اعتمادی به غرب مقامات سوئد کیفرخواست حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام‌های ۶۷ را به دادگاهی در استکهلم ارائه کردند شناور پوتین در اختیار فرمانده نیروی دریایی ایران

دریاسالار ساموئل پاپارو در نشست سالانه منامه که از سوی موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک برگزار شد گفت: «ما به یک وضعیت بازدارنده رسیده‌ایم که البته ناپایدار و شکننده است و به دلیل رویدادهای جهانی یا منطقه‌ای بالا و پایین می‌رود.»

آدمیرال پاپارو در عین حال تحرکات اخیر دریایی ایران را محتاطانه و خوددارانه خواند و نیروی دریایی ارتش و سپاه پاسداران را به خاطر ملاحظه‌کاری ستود. خبرگزاری فرانسه به نقل از او نوشت: «من برای این رفتار که دنبال ایجاد خطر و برخوردهای غیرضروری نیستند احترام قائلم.» headtopics.com

 فرانس پرس می‌نویسد نمایندگی ایران در سازمان ملل، پاسخی به پرسش این خبرگزاری در باره اظهارات دریاسالار پاپارو نداده است.به نظر می‌رسد سخنان پاپارو متوجه این باشد که ایران در ماه‌های اخیر، به طور مستقیم نفتکشی را توقیف نکرده یا مزاحم تردد تانکرها نشده است. برخورد یک نفتکش سعودی به مین و حمله به یک کشتی باری در حوالی یمن، به شورشیان حوثی نسبت داده شده که به حمایت تهران پشتگرم هستند. حوثی‌ها اما دست داشتن در این حملات را نه تایید کرده‌اند و نه تکذیب.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدپاپارو که قبلا به عنوان خلبان جنگنده‌های نیروی دریایی خدمت می‌کرده، پس از تصدی فرماندهی ناوگان پنجم، شیوه مدیریتی متفاوتی به نسبت سلف خود در پیش گرفته است. طی چند ماهی که پاپارو فرماندهی این ناوگان را بر عهده گرفته، بحران خاصی در آب‌های منطقه پیش نیامده است. قایق‌های تندروی سپاه پاسداران معمولا دور و بر کشتی‌های جنگی نیروی دریایی آمریکا تردد دارند و گاه تحت عنوان تمرین و مانور، به شلیک مسلسل و پرتاب موشک می‌پردازند.

در زمان تصدی دریاسالار جیمز مالوی بر ناوگان پنجم دریایی آمریکا، چند نفتکش در آب‌های منطقه با مین مورد حمله قرار گرفتند. جمهوری اسلامی هرگونه دخالت در این مین‌گذاری‌ها را رد کرد؛ هر چند فیلمی موجود بود که نشان می‌داد ملوانان سپاه، یک مین عمل نکرده را از یک نفتکش جدا می‌کنند.

جیمز مالوی، فرمانده سابق این ناوگان در یکی از آخرین اظهارات خود در اوت ۲۰۲۰ به خبرنگاران گفته بود که نیروی دریایی جمهوری در مانورهای خود"بی‌محابا و تحریک‌آمیز" رفتار می‌کند و همواره در صدد ایجاد وضعیتی تنش‌آلود است. مالوی افزوده بود ایرانی‌ها در این تحرکات چنان وضعیتی می‌آفرینند تا خودشان باور ‌کنند برنده آن هستند. headtopics.com

واکنش‌ها به سیلی خوردن و اعدام طنزپرداز قندهاری به دست طالبان اورامانات ایران در «فهرست میراث جهانی» یونسکو قرار گرفت لایحه احداث قبرستان‌های جدید در تهران تصویب شد

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدگشت‌زنی قایق‌های سپاه به طور معمول در بخش‌های کم عمق خلیج فارس و تنگه هرمز انجام می‌گیرد. نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی  اما عموما در خلیج عمان و دریای عرب حضور دارد.خبرگزاری فرانسه می‌نویسد، در حالی که فرماندهان سابق ناوگان پنجم آمریکا، بین نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی و نیروی دریایی سپاه از نظر حرفه‌ای تمایز قائل بودند، پاپارو این تصور و هم‌چنین وفاداری آنها به رژیم شاه را رد می‌کند. 

دریاسالار پاپارو  با یادآوری این که ۴۱ سال از انقلاب اسلامی گذشته گفته است: «شک دارم که بین این دو نیرو، تفاوتی حرفه‌ایوجود داشته باشد.»پاپارو در عین حال در نشست منامه، رهنمودی از جیمز متیس، وزیر دفاع سابق ایالات متحده را نقل کرد که به افسران نیروی دریایی گفته بود: «حرفه‌ای و متین باشید و هر کس را که وارد حریم‌تان شد نابود کنید.»

مهم‌ترین کشتی‌های جنگی جهانگران‌ترین ناو هواپیمابر تاریخ"یو اس اس جرالد فورد" با هزینه ساخت ۱۳ میلیارد دلار گران‌ترین ناو هواپیمابر تاریخ آمریکا است. در شرایط عادی ۱۶۰ پرواز و در شرایط جنگی روزی ۲۲۰ پرواز از عرشه این ناو امکان‌پذیر است. ۹۰ نوع مختلف هواپیمای جنگی مانند اف ۳۵ در دل این ناو جای گرفته‌اند.

مهم‌ترین کشتی‌های جنگی جهانزیر دریایی"بلگورود"این زیردریایی عظیم روسی با ۱۸۴ متر طول و ۳۰ هزار تن وزن توسط دو راکتور اتمی با قدرت هر کدام یکصد هزار اسب بخار حرکت می‌کند. این زیر دریایی تهاجمی نیست و بیشتر در نقش کشتی مادر عمل می‌کند که می‌تواند به عنوان پایگاه زیردریایی‌های کوچک‌تر و بدون سرنشین مورد استفاده قرار گیرد. از این زیردریایی همچنین برای پرتاب ۶ اژدر موسوم به اژدر آخر الزمان"تورپدو – پوزیدون" استفاده می‌شود. headtopics.com

مهم‌ترین کشتی‌های جنگی جهان"یو اس اس زاموالت"ناوشکن رادار گریز"زاموالت" با ۲۰۰ متر طول و ۱۵ هزار تن وزن به انبوهی از سلاح‌های هدایت شونده مسلح است. بر روی عرشه این ناوشکن بسیار گران امکان استقرار هلی‌کوپتر و پهپاد نیز وجود دارد.مهم‌ترین کشتی‌های جنگی جهان

"دریدنوت ۲۰۵۰"نیروی دریای بریتانیا در حال ساخت"دریدنوت ۲۰۵۰" است. این کشتی سوپر مدرن که بخش‌های زیادی از کار آن به صورت خودکار انجام می‌شود نیاز به تنها ۵۰ نفر خدمه دارد. برجک دریدنوت ۲۰۵۰ به سلاح لیزی مسلح است که می‌تواند در بالای کشتی به پرواز درآمده و بسوی اهداف مختلف تیراندازی کند. این کشتی همچنین به پهپاد نیز مسلح است.

وزارت اطلاعات: شبکه‌ای از عوامل موساد در غرب ایران دستگیر شدند | DW | 27.07.2021 نشان نقره المپیک ۲۰۲۰ توکیو بر گردن سعید ملایی؛ مدالی که از دست ایران پرید سیزدهمین شب اعتراضات سراسری؛ از شعار «رضا شاه روحت شاد» تا آتش زدن تصویر خامنه‌ای در اصفهان

مهم‌ترین کشتی‌های جنگی جهانزیردریایی یاقوت (Saphir)این زیردریایی ساخت فرانسه یکی از کوچک‌ترین و در عین حال کامل‌ترین زیردریایی‌های اتمی جهان در رده"روبیس" است. این زیردریایی در سال ۲۰۱۵ موفق شد در یکی‌ از مانورهای ناتو یک ناو هواپیمابر آمریکا را"نابود" کند. خبر این تمرین موفقیت‌آمیز البته به سرعت حذف شد.

مهم‌ترین کشتی‌های جنگی جهاناسب کاری نیروی دریایی آمریکا"آرلی برک" (Arleigh Burke)، بهترین، قدرتمندترین و پرتعدادترین ناوشکن در خدمت است. نیروی دریایی آمریکا ۶۴ فروند از این ناوشکن‌ها را در خدمت دارد. آرلی برک در سال ۱۹۹۱ وارد خدمت نیروی دریایی آمریکا شد و امروزه در نقش‌های دفاع هوایی و موشکی، ضد سطح، ضد زیردریایی و حمله زمینی به کار گرفته می‌شود.

مهم‌ترین کشتی‌های جنگی جهانناوچه‌های کلاس"اف ۱۲۵"ناوچه‌های آلمانی بادن ووتنمبرگ که به آن کلاس"اف ۱۲۵" نیز گفته می‌شود با ۱۵۰ متر طول و ۷ هزار تن وزن و ۱۲۰ نفر خدمه از قدرت مانور بسیار بالایی برخوردار است. این ناوچه دارای دفاع ضد موشکی"RIM-116" نیز هست.

مهم‌ترین کشتی‌های جنگی جهان"آدمیرال گریگورویچ"ناوچه"آدمیرال گریگورویچ" نیروی دریایی روسیه کلاس"کریواک" است. اولین کشتی آن در سال ۲۰۱۳ به آب انداخته شد و در جنگ سوریه نیز از آن استفاده شده است. ناوچه آدمیرال گریگورویچ جزو برنامه صادراتی روسیه نیز هست و قرارداد فروش آن با هند نیز به امضا رسیده است.

مهم‌ترین کشتی‌های جنگی جهانزیردریایی کلاس"اتک"زیردریایی کلاس"اتک" (Attack) یکی از قوی‌ترین زیردریایی‌های جهان است. استرالیا در سال‌های اخیر ۱۲ فروند آن را به ارزش ۳۰ میلیارد یورو از فرانسه خریداری کرده است.مهم‌ترین کشتی‌های جنگی جهان

هواپیما‌بر دوران"اتحاد جماهیر شوروی"ناو هواپیمابر"آدمیرال کوزنتسوف" تنها ناو هواپیمابر روسیه است که از دوران اتحاد جماهیر شوروی ساخته شده است. هواپیماهی"سوخو ۳۳"،"میگ ۲۹" و هلی‌کوپتر"Ka-52K" در دل آن در انتظار عملیات هستند. این ناو اخیرا کاملا تعمیر و نوسازی شده است.

مهم‌ترین کشتی‌های جنگی جهانناو شکن یک میلیارد یوروییقیمت هر فروند ناو شکن تیپ ۴۵ متعلق به نیروی دریایی بریتانیا یک میلیارد یورو است. یکی از مشکلات اساسی این ناوشکن مربوط به از کار افتادن موتورهای آن است. توربین‌های گازی ساخت کارخانه رولز رویس با هوای مناطق گرم مشکل دارند.

مهم‌ترین کشتی‌های جنگی جهانناو هواپیمابر و توپ الکترومغناطیسیناو هواپیمابر"تایپ ۰۰۱ای" یک ناو هواپیمابر چینی است که در ۲۶ آوریل ۲۰۱۷ برای نیروی دریایی ارتش چین راه اندازی شد. این دومین ناو هواپیمابر این کشور پس از اتمام ناو هواپیمابر"لیائونینگ" است. چینی‌ها سال ۲۰۱۱ به تکنولوژی توپ الکترومغناطیسی که نیاز به انرژی برق زیادی دارد نیز دست یافته‌اند و سال ۲۰۱۴ آزمایش کردند. این سلاح سال ۲۰۱۷ بر روی یک کشتی نصب شد.

مهم‌ترین کشتی‌های جنگی جهاننسل جدید زیردریایی‌های چینیچینی‌ها اعلام کرده‌اند که به زودی نسل جدیدی از زیردریایی‌های خود را روانه‌ها دریاها خواهند کرد. گفته می‌شود این زیردریایی‌ها"بدون سر و صدا" حرکت می‌کنند و موتورهای آن که انقلابی در دنیای زیر دریایی محسوب می‌شوند اخیرا این زیردریایی‌ها آزمایش شده‌اند.

ادامه مطلب: DW فارسی »

ادامه درخشش پاکدامن با صعود به یک چهارم نهایی/ عابدینی و رهبری حذف شدند

علی پاکدامن به مرحله یک چهارم نهایی المپیک توکیو صعود کرد اما عابدینی و رهبری حذف شدند.

از ان نترس که های و هوی دارد، از ان بترس که سر به تو دارد تصویر گویاست... ملاحضه کار نشده خایه فنگ شده