درگیری‌های خونین در عراق؛ عادل عبدالمهدی از استعفای خود خبر داد

08/09/1398 04:04:00 ب.ظ

🎥شمار قربانیان اعتراضات عراق به بیش از ۴۰۰ نفر رسید جزئیات بیشتر درباره ناآرامی‌ها در عراق را در وب‌سایت یورونیوز بخوانید:

تظاهرات در عراق, عراق

🎥شمار قربانیان اعتراض ات عراق به بیش از ۴۰۰ نفر رسید جزئیات بیشتر درباره ناآرامی‌ها در عراق را در وب‌سایت یورونیوز بخوانید:

معترضان عراق ی می‌گویند تا «سقوط رژیم» و تغییر کامل طبقۀ سیاسی حاکم که به فساد و سرکوب معترضان متهم است، دست از اعتراض برنمی‌دارند.

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق روز جمعه اعلام کرد که استعفای خود را به پارلمان این کشور ارائه می کند.تصمیم نخست وزیر عراق یک روز پس درگیری های خونین در شهرهای ناصریه و بغداد اتخاذ می شود که دستکم ۴۵ کشته بر جای گذاشت. به دنبال اعلام این خبر معترضان در میدان تحریر بغداد به شادی و پایکوبی پرداختند.

شمار قربانیان اعتراضات عراق که از روز اول اکتبر (۹ مهر) آغاز شده است، به دست‌کم ۴۱۱ نفر رسیده است. بخش قابل توجهی از معترضان کشته شده، غیرمسلح بودند و آمار به دست آمده پس از دریافت گزارش‌های پلیس و منابع پزشکی این کشور حاصل شده است.پس از سپری کردن پنج شنبه‌ای خونین در عراق بویژه در شهرهای بغداد و ناصریه، معترضان عراقی بار دیگر روز جمعه در شهرهای مختلف از جمله بغداد، نجف، دیوانیه، ناصریه و حله به خیابان‌ها آمدند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

ویدئو / بازگشت روند عادی زندگی به شهرهای چین

مقامات چین با برداشته شدن بخشی از محدودیت‌های سختگیرانۀ کرونایی در این کشور موافقت کرده‌اند.این تصمیم، پس از اعتراضات گسترده شهروندان چین به بازگشت محدودیت‌های کرونایی گرفته شده است.پس از افزایش موارد جدید کرونا، مقامات چین تصمیم گرفته بودند، محدودیت‌هایی مانند قرنطینه شهرهای بزرگ را دوباره اجرایی کنند، اقدامی که نارضایتی شهروندان را به دنبال داشت. ادامه مطلب >>

اولین گام پیروزی مردم

آرامش قبل از طوفان یا آتش زیر خاکستر؛ روایت دو شهروند از روزهای پس از اعتراضات

آمریکا از معترضان هنگ کنگی حمایت کرد؛ چین معترض شدچین به آمریکا هشدار داده که در قبال موضع آمریکا در حمایت از معترضان هنگ کنگی اقدامات سختی در پیش خواهد گرفت.

علی‌رغم هشدار چین، ترامپ قانون حمایت از معترضان هنگ‌کنگی را امضا کردرئیس جمهوری آمریکا با امضای خود، لایحه حمایت از معترضان هنگ‌کنگی را به قانون ایالات متحده تبدیل کرد.

سرکوب معترضان در ایران ادامه دارد؛ از جمله بازداشت‌شدگان سه زن معترض در کرج هستند🔺 سرکوب معترضان در ایران ادامه دارد؛ از جمله بازداشت‌شدگان سه زن معترض در کرج ⚡️در ادامه سرکوب گسترده معترضان در ایران، گزارش‌ها حاکی از بازداشت چندین معترض دیگر از جمله سه زن، در شهرهای مختلف ایران است. دروغ نگو هرچند گرفتن پیاده نظام شما غنیمته انشاالله تا ریشه کن شدن کل شون ادامه داشته باشه تا دیگه گوه 💩 خوری نکنن و با مال و جان و ناموس مردم و بیت المال بازی نکنن ، تکررررررررررررار کنید انشاالله

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ایرانی‌ها ۶۳ درصد کمتر از میانگین جهانی گوشت مصرف می‌کنند

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ایرانی‌ها ۶۳ درصد کمتر از میانگین جهانی گوشت مصرف می‌کنند

Aa عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق روز جمعه اعلام کرد که استعفای خود را به پارلمان این کشور ارائه می کند.اهواز دارد آرام آرام به جهان آزاد وصل می‌شود.طبق این قانون آمریکا اقدامات چین در هنگ کنگ را زیر نظر خواهد داشت.قانون «حقوق بشر و دموکراسی» دولت را موظف می‌کند که سالانه وضعیت خودمختاری هنگ‌کنگ از چین را بررسی کند.

تصمیم نخست وزیر عراق یک روز پس درگیری های خونین در شهرهای ناصریه و بغداد اتخاذ می شود که دستکم ۴۵ کشته بر جای گذاشت. به دنبال اعلام این خبر معترضان در میدان تحریر بغداد به شادی و پایکوبی پرداختند. بخشی از کاربران خانگی به اینترنت دسترسی دارند اما اینترنت موبایل‌های همراه اول و ایرانسل هنوز راه نیفتاده است. شمار قربانیان اعتراضات عراق که از روز اول اکتبر (۹ مهر) آغاز شده است، به دست‌کم ۴۱۱ نفر رسیده است. مهدی بیگی گزارش می‌دهد. بخش قابل توجهی از معترضان کشته شده، غیرمسلح بودند و آمار به دست آمده پس از دریافت گزارش‌های پلیس و منابع پزشکی این کشور حاصل شده است. او به «ایران‌وایر» می‌گوید: « شرکت ما آرام آرام دارد اینترنت خانگی مشترکین را وصل می‌کند. پس از سپری کردن پنج شنبه‌ای خونین در عراق بویژه در شهرهای بغداد و ناصریه، معترضان عراقی بار دیگر روز جمعه در شهرهای مختلف از جمله بغداد، نجف، دیوانیه، ناصریه و حله به خیابان‌ها آمدند. اما گویا چینی‌ها از این اقدام آمریکا احترام یا دوستی احساس نکرده و پیشاپیش به آمریکا در خصوص این لایحه هشدار داده بودند.

آنها همزمان با تشییع اجساد شماری از جان باختگان این اعتراضات، سرکوب شدید معترضان توسط نیروهای دولتی را محکوم و تهدید کردند که در صورت ادامۀ رفتار خشونت‌آمیز نیروهای حکومتی، کشور را به آشوب خواهند کشاند. اما ما مشترکین خیلی زیادی داریم که به خاطر نوع کاری که دارند از سرویس‌های با سرعت بالاتر استفاده می‌کنند. معترضان تاکید کردند که تا «سقوط رژیم» و تغییر کامل طبقۀ سیاسی حاکم که به فساد و سرکوب معترضان متهم است، دست از اعتراض برنمی‌دارند. تنها در جریان اعترضات روز پنج‌شنبه ۲۸ نوامبر، دست‌کم ۴۶ نفر در جریان درگیری‌های شهر ناصریه در جنوب عراق کشته شدند. سرویس جدید هم که دستور آمده اصلا  نصب نکنیم. بنا بر اعلام منابع بیمارستانی ناصریه، این درگیری‌ها نزدیک به هزار زخمی نیز برجای گذاشته است و بسیاری از کشته شدگان این روز، به دلیل شدت جراحات در بیمارستانها جان باخته‌اند. سرکوب اعتراضات روز پنج‌شنبه بویژه پس از آن شدت گرفت که مردانی با لباس شخصی به معترضان حمله کرده و مرگ شمار قابل توجهی از آنها را باعث شدند. » او از هجوم نامه‌ها و دستورات محرمانه از سوی نهادهای امنیتی در روزهای اعتراضات می‌گوید: «در دو روز اول که اینترنت وصل بود از همه نهادها نامه  گرفتیم. با این حال از آنجا که این لایحه رای اکثریت نمایندگان کنگره را داشت، وتوی آن برای رئیس جمهوری چندان راحت نبود.

روز جمعه نیز تا زمان تهیه این خبر دست‌کم سه نفر بار دیگر در جریان اعتراضات شهر ناصریه کشته شدند. REUTERS/Alaa al-Marjani هشدار آیت‌الله سیستانی در واکنش به این اعترضات، آیت‌الله سیستانی، روحانی برجستۀ شیعه در عراق روز جمعه استفاده از سلاح‌های مرگبار علیه معترضان را محکوم کرد و از معترضان نیز خواست تا از اقدام به خشونت و خرابکاری خودداری کنند. مضمون همه شان هم افشای هویت مشترکین بود. او دربارۀ وقوع چرخه دیگری از خشونت در کشور جنگ زده عراق هشدار داد. آیت‌الله سیستانی همچنین از پارلمان عراق خواست با توجه به پنج‌شنبۀ خونینی که در عراق رقم خورده است، رای اعتماد خود به دولت کنونی را پس بگیرند. خوشبختانه در مجموعه ما نفر بالادستی حاضر نمی شد به نامه‌های با این محتوا پاسخ بدهد. نمایندۀ آیت‌الله سیستانی خطاب به شرکت کنندگان در نماز جمعۀ شهر کربلا گفت: «حمله به افرادی که دست به اعتراض مسالمت‌آمیز می‌زنند، ممنوع است. این قانون همان اوایل که اعتراض‌های هنگ‌کنگ شروع شده بود، به کنگره آمد و ماه پیش با اکثریت آرا به تصویب رسید.

. راستش را بخواهید ما خدا خدا می کردیم اینترنت را قطع کنند چون دیر یا زود دستور از سازمان می رسید و رئیس شرکت ممکن بود مجبور شود اطلاعات را به نهادهای امنیتی بدهد.. معترضان نباید اجازه دهند که تظاهرات مسالمت‌آمیز به حمله به مال و جان مردم منتهی شود. روزهای اوج اعتراض هم از صدای شلیک و فریاد ترس به دلمان می‌افتاد اما این سکوت دهشتبار حکایتش فرق دارد... از خیابان نادری که شب و روز شلوغ است. تصویب قانونی که امکان استرداد مجرمین از هنگ‌کنگ به چین را می‌داد، جرقه اولیه اعتراض‌ها در هنگ‌کنگ را زد.

و شرکت کنندگان در تظاهرات مسالمت‌آمیز باید در بیرون راندن خرابکاران از این اعتراضات همکاری کنند.» بیشتر بخوانید: . حتی مردم جرات ندارند با هم حرف بزنند.