درگیری معترضان به انتخاب مجدد لوکاشنکو با پلیس در بلاروس - BBC News فارسی

20/05/1399 03:39:00 ق.ظ

درگیری معترضان به انتخاب مجدد لوکاشنکو با پلیس در بلاروس

درگیری معترضان به انتخاب مجدد لوکاشنکو با پلیس در بلاروس

با اعلام نتایج احتمالی انتخابات بلاروس، معترضان به انتخاب مجدد الکساندر لوکاشنکو، به خیابان‌های شهرها ریختند و با پلیس ضدشورش درگیر شدند. هنوز نتایج قطعی اعلام نشده اما تلویزیون دولتی این کشور خبر از پیروزی احتمالی آقای لوکاشنکو داده است.

انتخابات یکشنبه بلاروس؛ لوکاشنکو با سخت‌ترین چالش روبروستتظاهرکنندگان خطاب به رئیس جمهوری کشور شعار می‌دادند که «جمع کن و برو».یکی از گروه‌هایی که سرعت اینترنت را می‌سنجند، می‌گویند سرعت اینترنت در بلاروس به طور محسوسی در روز یکشنبه کم شده است. آنها دولت را متهم می‌کنند که سعی در ایجاد «خلا اطلاعاتی» دارد.

منبع تصویر،توضیح تصویر،گروهی از معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات مجروح شده‌اندتلویزیون دولتی از روی نتایج اولیه اعلام کرده که آقای لوکاشنکو با حدود هشتاد درصد از آرا پیروز انتخابات است. ۲۶ سال است که آقای لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری کشورش پیروز می‌شود.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

درگیری پلیس لبنان با تظاهرکنندگان خشمگین/ تصرف برخی وزارتخانه ها به دست معترضانهزاران تن از مردم لبنان عصر امروز در اعتراض به اوضاع معیشتی و انفجار اخیر بیروت، به خیابان های پایتخت آمدند، برخی از تظاهرکنندگان خشمگین با پلیس درگیر شدند و تعدادی هم وارد ساختمان بعضی از وزارتخانه ها شده اند. نخست وزیر لبنان گفته است تنها تا دوماه دیگر در قدرت خواهد ماند.

معترضان علیه حزب الله و دولت لبنان به خیابان‌ها آمدند؛ نخست وزیر وعده انتخابات زودهنگام داد🔺معترضان علیه حزب_الله و دولت لبنان به خیابان‌ها آمدند؛ نخست وزیر وعده انتخابات زودهنگام داد ⚡️اعتراضات گسترده‌ای در لبنان پس از انفجار_بیروت برپا شد و پلیس ضد شورش لبنان و معترضان به نظام سیاسی این کشور روز شنبه ۱۸ مرداد در بیروت با هم درگیر شدند.

پرزیدنت ترامپ می‌گوید در صورت انتخاب مجدد، «خیلی سریع» با ایران معامله می‌کند🔺پرزیدنت ترامپ می‌گوید در صورت انتخاب مجدد، «خیلی سریع» با ایران معامله می‌کند ⚡️رئیس جمهوری آمریکا گفت: «ایران خیلی دوست دارد ببیند من رئیس جمهوری نمی‌شوم. من یک بیانیه می‌دهم: اگر و وقتی برنده شویم، ما خیلی سریع با ایران معامله خواهیم کرد.»

ترامپ: پیروز انتخابات شوم، به سرعت با کره‌شمالی توافق می‌کنمترامپ: پیروز انتخابات شوم، به سرعت با ایران و کره‌شمالی توافق می‌کنم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به خبرنگاران گفت: اگر ما پیروز انتخابات شویم، به سرعت با ایران توافق خواهیم کرد و همچنین خیلی زود توافق‌هایی با کره‌شمالی خواهیم داشت.

ترامپ: اگر در انتخابات برنده شوم خیلی سریع با ایران به توافق می‌رسیمدونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، گفت در صورتی که درانتخابات آبان ماه امسال پیروز شود، ایالات متحده و ایران «به سرعت» به توافق خواهند رسید.

در صورت پیروزی در انتخابات، خیلی زود با ایران به توافق می‌رسمرئیس‌جمهوری آمریکا گفت که در صورت پیروزی در انتخابات پیش رو، خیلی سریع با ایران به توافق خواهد رسید.

در مینسک، پایتخت این کشور، پلیس با نارنجک صوتی، گلوله لاستیکی و آب‌پاشی سعی در متفرق کردن تظاهرکنندگانی داشت که در مرکز شهر جمع شده بودند.به گزارش ایسنا، به نقل از المیادین، هزاران شهروند لبنانی که تعدادی از آنها از دیگر شهرهای این کشور به بیروت پایتخت رفته بودند، تلاش کردند به برخی ساختمان های دولتی از جمله ساختمان پارلمان یورش ببرند که این اقدام با واکنش پلیس و نیروهای ضدشورش لبنان مواجه شد.گروهی از معترضان ماکت سید حسن نصرالله و برخی مقامات لبنان را به دار کشیدند اعتراضات گسترده‌ای در لبنان پس از انفجار بزرگ روز سه شنبه در بندر بیروت برپا شد و پلیس ضد شورش لبنان و معترضان به نظام سیاسی این کشور روز شنبه ۱۸ مرداد در بیروت با هم درگیر شدند.پرزیدنت ترامپ در یک کنفرانس مطبوعاتی در شامگاه جمعه گفت اگر وی در انتخابات آینده ریاست جمهوری پیروز شود ، «خیلی سریع» با ایران معامله خواهد کرد .

گزارش‌هایی مبنی بر مجروح شدن گروهی از تظاهرکنندگان منتشر شده است. انتخابات یکشنبه بلاروس؛ لوکاشنکو با سخت‌ترین چالش روبروست تظاهرکنندگان خطاب به رئیس جمهوری کشور شعار می‌دادند که «جمع کن و برو». حسان دیاب نخست وزیر لبنان در یک سخنرانی اعلام کرد که تنها برای دو ماه دیگر و برای برگزاری انتخابات زودهنگام حاضر است در پست خود بماند. یکی از گروه‌هایی که سرعت اینترنت را می‌سنجند، می‌گویند سرعت اینترنت در بلاروس به طور محسوسی در روز یکشنبه کم شده است. برخی گزارش از ورود معترضان به دیگر ساختمان های دولتی حکایت دارد. آنها دولت را متهم می‌کنند که سعی در ایجاد «خلا اطلاعاتی» دارد. در این بین پلیس با معترضانی که قصد ورود به ساختمان پارلمان را داشتند، درگیر شد و برای متفرق کردن آنها که اقدام به پرتاب سنگ می کردند به پرتاب گاز اشک آور و شلیک گلوله پلاستیکی متوسل شد. منبع تصویر، توضیح تصویر، گروهی از معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات مجروح شده‌اند تلویزیون دولتی از روی نتایج اولیه اعلام کرده که آقای لوکاشنکو با حدود هشتاد درصد از آرا پیروز انتخابات است. پرزیدنت ترامپ افزود: «آخرین چیزی که روسیه، چین و ایران می‌خواهند، پیروزی دونالد ترامپ است.

۲۶ سال است که آقای لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری کشورش پیروز می‌شود. شبکه المیادین از ورود معترضان به ساختمان وزارت اقتصاد لبنان خبر داده و تصاویر منتشر شده نشان می دهد که اسناد و مدارک از طبقات این ساختمان به بیرون پرتاب می شود. برخی گزارش ها به نقل از یک سخنگوی پلیس از کشته شدن یک مامور پلیس حکایت دارد. مهم‌ترین رقیب آقای لوکاشنکو، اسوتلانا تیخانوفسکایا، که اعلام شده تنها هفت درصد از آرا را به خود اختصاص داده، گفته که به نتایج اعلام شده اعتماد ندارد. او در یک نشست خبری که عصر روز یکشنبه برگذار کرد، گفت: «من به چشم‌هایم اعتماد دارم و می‌بینم که اکثریت با ما هستند. ساختمان وزارت نیرو و همچنین مقر اتحادیه مرکزی بانکهای لبنان نیز به تصرف معترضان در آمده است.» منتقدان می‌گویند که انتظار تقلب داشتند و می‌خواهند که خود آرا را بشمارند. این اعتراضات در حالی روی می دهد که کشور درگیر بحران عظیم اقتصادی و شیوع ویروس کرونا است که وضعیت اقتصادی را بدتر کرده است. منبع تصویر، Reuters خانم تیخانوفسکایا، ۳۷ سال سن دارد. کلی کرفت هشدار داد: ممکن است چین و روسیه نیز به همراه ایران بزرگترین حامیان حکومتی تروریسم محسوب شوند کلی کرفت، سفیر ایالات متحده آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایران را «حامی شماره یک تروریسم در جهان» خواند و به روسیه و چین هشدار داد که آنها نیز، در صورت جلوگیری از تصویب قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، در شمار بزرگترین حامیان تروریسم در جهان قرار خواهند گرفت.

قبل از اینکه به جای همسرش وارد رقابت سیاسی شود، معلم بوده است. همسر او در زندان است. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا می گوید واشنگتن علاوه بر ارائه کمک به لبنان همراه با کشورهای دیگر خواستار تحقیقات کامل و شفاف در مورد علت انفجار در بندر بیروت است. او گفته بود که رئیس جمهوری باید بداند که مردم دیگر او را نمی‌خواهند. بخشی از نارضایتی مردم درباره شیوه مدیریت ویروس کرونا است. آقای لوکاشنکو از مردم کشورش خواسته بود تا با نوشیدن ودکا و سونا رفتن با این بیماری مقابله کنند. پرزیدنت ترامپ جمعه شب در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که با رئیس جمهوری لبنان تلفنی گفت‌وگو کرده و روز یکشنبه نیز با روسای جمهوری فرانسه و لبنان کنفرانس تلفنی خواهد داشت.

دانشمندان چنین روش‌هایی را برای درمان یا پیشگیری از ابتلا به کوید - ۱۹ پیشنهاد نمی‌کنند. آقای لوکاشنکو گفته که اوضاع همچنان «تحت کنترل» می‌ماند. او رقیبش را «دختر کوچولو بیچاره» توصیف کرده که اسیر چنگال «عروسک‌گردان‌های» خارجی شده است. انفجار بندر بیروت تاکنون دستکم ۱۵۸ کشته و حدود ۶هزار مجروح برجای گذاشته و به خانه های حدود ۳۰۰هزار نفر آسیب زده است. در هفته‌های پیش از انتخابات روز یکشنبه، دولت با بازداشت کنشگران سیاسی و روزنامه‌نگاران سعی در آرام کردن اوضاع کشور داشت. مدت‌ها بود که منتقدان رژیم حاکم نتوانسته بودند گردهمایی بزرگ داشته باشند.

از سه ماه پیش که رقابت‌های انتخاباتی شروع شد تا به حال حدود دو هزار نفر را حکومت بازداشت کرده است. بیمارستان های بیروت که از پیش درگیر بار ناشی از موارد ویروس کوید۱۹ بوده اند در پی انفجار آسیب دیده اند و حالا با فشار مداوای مجروحان ناشی از انفجار مواجه هستند. منبع تصویر، .