درواکنش به انتشار یک گزارش ایران‌وایر، رییس بیمارستان طالقانی آبادان برکنار شد

07/09/2019 06:17:00 ب.ظ

شهروندخبرنگار, خوزستان

شهروندخبرنگار ایران‌وایر: «رییس بیمارستان طالقانی آبادان به خاطر گزارشی که یکی از شهروندان برای شما ارسال کرده بود، برکنار شده است. ما به‌عنوان شهروندخبرنگار می‌توانیم با خبررسانی درست و به‌موقع مطالبات شهروندیمان را دریافت کنیم.» خوزستان jangzadatom

خبر از برکناری رییس آن بیمارستان می‌دهند. «علی‌رضا» شهروندخبرنگار ایران‌وایر می‌گوید: «رییس بیمارستان طالقانی آبادان به خاطر گزارشی که یکی از شهروندان آبادانی برای شما ارسال کرده بود، برکنار شده است. ما فعالین مدنی با انتشار و انعکاس بی‌قانونی‌ در بیمارستان طالقانی توانستیم مسئولین را مجبور کنیم که رییس بیمارستان را عوض کنند. با این اتفاق به این نتیجه می‌رسیم که ما به‌عنوان شهروندخبرنگار می‌توانیم با خبررسانی درست و به‌موقع مطالبات شهروندی خودمان را دریافت کنیم.»

«فریدون»، یکی از کارکنان «بیمارستان طالقانی»، منطقه آزاد اروند، در گفت‌وگو با ایران‌وایر علاوه بر صحت برکناری دکتر «علی رضایی انزهالی» از مدیریت بیمارستان «طالقانی» به ایران‌وایر می‌گوید: ماجرا ازاین‌قرار بود که یکی از ساکنین روستای «ام‌التلول» خرمشهر، که عراقی‌های مهاجر هستند و از زمان حمله «جورج بوش» به «عراق» در جنگ «عراق و کویت» به ایران پناهنده شده‌اند، برای زایمان به بیمارستان طالقانی، مقابل دانشگاه آزاد آبادان، مراجعه می‌کند. بعد از زایمان، نوزاد نیاز به مراقبت ویژه داشته است و تا ۹ مرداد در بیمارستان بستری می‌شود و روز نهم مرداد فوت می‌کند. پرسنل بیمارستان گمان می‌کردند این‌ خانواده توریست‌های عراقی هستند. چراکه این روزها به خاطر منطقه آزاد، تردد عراقی‌ها به آبادان زیاد شده است. ریال ایران هم ارزشی ندارد و امکانات بیمارستان‌های ایران نسبت به عراق خوب است، درنتیجه اغلب عراقی‌ها برای درمان و یا زایمان به آبادان می‌آیند.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

هفته سوم اعتراضات در ایران؛ تظاهرات گسترده در سراسر کشور، همبستگی ایرانی‌ها در سراسر جهان

روز شنبه نهم مهر (اول اکتبر) تظاهرات گسترده در بسیاری از شهرهای ایران ادامه یافت. در سومین هفته از آغاز موج اعتراض به جمهوری اسلامی، ایرانیان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان تجمع همبستگی برگزار کردند. ادامه مطلب >>

دو مرد به اتهام تجاوز جنسی به صدها کودک در آلمان به زندان محکوم شدنددو مرد به اتهام تجاوز جنسی به صدها کودک در آلمان به زندان محکوم شدند این دو مرد که یکی از آنها آندرس.و ۵۶ ساله و دیگری ماریو.س ۳۳ ساله معرفی شده اند، به ترتیب به ۱۳ و ۱۲ سال زندان محکوم شدند. نام کامل آنها گزارش نشده است.

گاف بزرگ آمازون؛ کتاب جدید «مارگارت اتوود» یک هفته زودتر از موعد به دست مشتریان رسید🔺گاف بزرگ آمازون؛ کتاب جدید «مارگارت اتوود» یک هفته زودتر از موعد به دست مشتریان رسید ⚡️آمازون، بزرگترین عرضه کننده کتاب در آمریکا، کتاب جدید «مارگارت اتوود» نویسنده کانادایی را پیش از تاریخ انتشار، به دست مشتریانی که آن را پیش خرید کرده بودند رساند.

یک سیاستمدار منتقد رئیس جمهور ترکیه به ۱۰ سال زندان محکوم شد | DW | 06.09.2019قاضی دادگاه استانبول روز جمعه ۱۵ شهریور (۶ سپتامبر) اعلام کرد که جانان کافتانجی‌اوغلو، رئیس ۴۷ ساله حزب مخالف 'جمهوری‌خواه خلق' در استانبول از جمله به دلیل توییت‌هایی که بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ منتشر کرده به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

یک کودک مجرم دیگر در انتظار اعدام؛ بدون وکیل، بدون اعتراف به قتل

واکنش آیت الله ملک حسینی به انتشار کلیپ عقدموقت دختر و پسر جوان بهمئینماینده مردم استان کهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان رهبری به انتشار گسترده کلیپ عقدموقت دختر و پسر جوان شهرستان بهمئی این استان واکنش نشان داد.

واکنش قوه‌‌قضاییه به ناپدید شدن برادران صدرالساداتی: ماجرا به زودی مشخص می‌شودغلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، گفت ماجرای ناپدید شدن روح‌الله_صدرالساداتی، عضو مجلس خبرگان، و دو برادرش رضا و مهدی_صدرالساداتی «به زودی مشخص می‌شود».

رسانه‌های‌ محلی خبر از برکناری رییس آن بیمارستان می‌دهند.نظرات بیشتر شهریور ۱۴, ۱۳۹۸ صدور حکم اعدام برای یک شهروند کُرد؛ سه شهروند دیگر مجموعا به بیش از ۴ سال زندان محکوم شدند حمید بلخکانلو (راست)، جعفر پکند (وسط) به زندان و ارسلان خودکام به اعدام محکوم شده اند.دو نوکیش مسیحی مجموعا به دو سال و نیم زندان محکوم شدند فاطمه باختری (چپ) و زمان فدایی، دو شهروند مسیحی ایرانی دو نوکیش مسیحی به نام‌‎های «فاطمه (آیلار) باختری» و «زمان (صاحب) فدایی» از سوی دادگاه انقلاب مجموعا به دو سال و شش ماه زندان محکوم شده‌اند.جهان یک سیاستمدار منتقد رئیس جمهور ترکیه به ۱۰ سال زندان محکوم شد جانان کافتانجی‌اوغلو، رئیس حزب مخالف"جمهوری‌خواه خلق" در استانبول به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

«علی‌رضا» شهروندخبرنگار ایران‌وایر می‌گوید: «رییس بیمارستان طالقانی آبادان به خاطر گزارشی که یکی از شهروندان آبادانی برای شما ارسال کرده بود، برکنار شده است. ما فعالین مدنی با انتشار و انعکاس بی‌قانونی‌ در بیمارستان طالقانی توانستیم مسئولین را مجبور کنیم که رییس بیمارستان را عوض کنند. از سوی دیگر حکم اعدام «ارسلان خودکام» شهروند اهل مهاباد از سوی دیوان عالی کشور تایید شد. با این اتفاق به این نتیجه می‌رسیم که ما به‌عنوان شهروندخبرنگار می‌توانیم با خبررسانی درست و به‌موقع مطالبات شهروندی خودمان را دریافت کنیم. زمان فدایی نیز به یک سال و شش ماه زندان و دو سال تبعید به شهرستان مرزی نهبندان محکوم شده است.» «فریدون»، یکی از کارکنان «بیمارستان طالقانی»، منطقه آزاد اروند، در گفت‌وگو با ایران‌وایر علاوه بر صحت برکناری دکتر «علی رضایی انزهالی» از مدیریت بیمارستان «طالقانی» به ایران‌وایر می‌گوید: ماجرا ازاین‌قرار بود که یکی از ساکنین روستای «ام‌التلول» خرمشهر، که عراقی‌های مهاجر هستند و از زمان حمله «جورج بوش» به «عراق» در جنگ «عراق و کویت» به ایران پناهنده شده‌اند، برای زایمان به بیمارستان طالقانی، مقابل دانشگاه آزاد آبادان، مراجعه می‌کند. خانم راه‌پیکر در تاریخ ۲۴ اردیبهشت با بازگشت از اقلیم کردستان توسط ماموران ادارە اطلاعات مریوان بازداشت و پس از مدتی به زندان مرکزی سنندج منتقل شد. بعد از زایمان، نوزاد نیاز به مراقبت ویژه داشته است و تا ۹ مرداد در بیمارستان بستری می‌شود و روز نهم مرداد فوت می‌کند.» كافتانجی‌اوغلو دادگاه قبلی خود در ماه‌های ژوئن و ژوئیه سال جاری را"نامشروع" و"سیاسی" دانسته بود.

پرسنل بیمارستان گمان می‌کردند این‌ خانواده توریست‌های عراقی هستند. یک شهروند اهل ماکو به نام «حمید بلخکانلو» نیز از سوی دادگاه انقلاب ارومیە بابت اتهام «همکاری با یکی از احزاب کردستانی اپوزسیون حکومت ایران» به تحمل یک سال زندان محکوم شده است. بر اساس اطلاعات موجود، قاضی پرونده در جلسه دادگاه به خانم باختری گفته است که مسلمان شود تا در ازای این کار، اتهامات او را نادیده بگیرد اما او این پیشنهاد قاضی را رد کرده است. چراکه این روزها به خاطر منطقه آزاد، تردد عراقی‌ها به آبادان زیاد شده است. ریال ایران هم ارزشی ندارد و امکانات بیمارستان‌های ایران نسبت به عراق خوب است، درنتیجه اغلب عراقی‌ها برای درمان و یا زایمان به آبادان می‌آیند. از سوی دیگر «جعفر پکند» شهروند اهل بوکان که پیش از این در تاریخ ۱۹ تیر توسط ماموران ادارە اطلاعات بوکان بازداشت شدە بود، روز یکشنبە ١٠ شهریور، از سوی شعبە ١٠١ دادگاه عمومی این شهر بە اتهام «همکاری با یکی از احزاب کردستانی اپوزسیون حکومت ایران» بە ۶ ماه زندان محکوم شده است. خانواده کودک نمی‌توانستند فارسی حرف بزنند. پیشتر سام براون بک، سفیر آمریکا در امور آزادی مذهبی، به صدای آمریکا گفت: «ایران در گروه کشورهای درگیر در آزار و اذیت اقلیت های مذهبی، فجیع ترین کارنامه را در وزارت خارجه آمریکا دارد و این رژیم هر اقلیت مذهبی که نامناسب تشخیص دهد را مورد آزار و اذیت قرار می دهد. همکاران بخش اداری و حسابداری در این مدت با آن‌ها عربی صحبت می‌کردند. هەنگاو در گزارش دیگری اعلام کرده است که، دیوان عالی کشور حکم اعدام یک شهروند اهل مهاباد به نام «ارسلان خودکام» را به اتهام «جاسوسی» و «همکاری با حزب دموکرات کردستان ایران» تایید و کمیسیون عفو بخشندگی با درخواست اعادە دادرسی و عفو این زندانی سیاسی مخالفت کردە است. حزب جمهوری‌خواه خلق هم دادگاهی شدن عضو ارشد خود را"انتقام" از طرف حزب عدالت و توسعه و رجب طیب‌اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به دلیل شکست در انتخابات شهرداری استانبول می‌داند.

من خودم یک‌بار در بخش حسابداری بودم که پدر این نوزاد را دیدم، اما آن زمان موضوع توسط شما رسانه‌ای نشده بود، کنجکاوی نکردم و کارم را انجام دادم و به اتاق خودم رفتم. بیمارستان بر اساس تعرفه به آن‌ها می‌گوید باید ۱۳ میلیون تومان پرداخت کنند تا جسد نوزاد به آن‌ها تحویل داده شود. ارسلان خودکام، فروردین ماه سال ١٣٩٧ توسط نیروهای امنیتی مهاباد بازداشت و اواخر مرداد ماه سال گذشتە از سوی شعبە ٣٢ دادسرای نظامی ارومیه بە اعدام محکوم شدە بود.. ازاینجا به بعد است که همکاران من متوجه می‌شوند آن‌ها اهل روستای ام‌التلول هستند و مدارک شناسایی ایرانی و عراقی هم ندارند. درواقع اهالی این روستا اصلا مدرک شناسایی ندارند. پیش از نیز، روز دوشنبە ١١ شهریور شعبە یکم دادگاه انقلاب سنندج، «ولی نصری» شهروند اهل روستای تنگیسر که اواخر اسفند ماه گذشته بە اتهام برگزاری مراسم نوروز بازداشت شدە بود را بابت اتهامات «همکاری با یکی از احزاب کردستانی اپوزسیون حکومت ایران» و «اقدام علیە امنیت ملی» بە ۶ سال زندان محکوم کرد. بیمارستان برای زنده‌ماندن نوزاد هزینه کرده بود اما متاسفانه نوزاد فوت کرده و به‌هرحال باید هزینه‌ها پرداخت می‌شد.

اما نمی‌دانم چطوری سروکله فعالان مدنی آبادان به موضوع باز می‌شود و خبر و فیلم به دست شما می‌رسد. وزارت خارجه ایالات متحده نیز بارها موارد نقض حقوق بشر در ایران، از جمله سرکوب اقلیت‌های قومی و مذهبی، زنان، و فعالان مدنی را محکوم کرده است.» شهروندخبرنگار ایران‌وایر در آن گزارش گفته بود: «چندین بار خودم به بیمارستان مراجعه کردم. مدیر بیمارستان گفت حقوق کارکنان بیمارستان عقب افتاده و ما باید بتوانیم حقوق آن‌ها را پرداخت کنیم، هزینه‌های ما توسط مراجعه‌کنندگان تامین می‌شود و این قانون است، حتما باید پول پرداخت شود تا جسد را تحویل بدهیم. با کمک خیرین پولی را که برای کودکان بی‌سرپرست تهیه‌شده بود، حدودا ۶ میلیون تومان، به بیمارستان دادیم تا جسد را به خانواده تحویل بدهند. دست‌آخر هم جسد نوزاد را در یک کارتون مقوایی به خانواده‌ تحویل داده‌اند.

» «فریدون» در پاسخ به این سوال که آیا اجساد همه نوزادان در کارتونی مقوایی به خانواده‌ها تحویل داده می‌شود یا نه، می‌گوید: «قاعدتا نه، به‌عنوان‌مثال، کسی که بازاری است و درآمد یک روزش اندازه حقوق دو ماه یک کارمند باشد، اگر جسد نوزادش را در مقوا به او تحویل بدهیم که بیمارستان را روی سر ما خراب می‌کند، اصولا یا خود خانواده‌ها چیزی می‌آورند یا بیمارستان در پتو یا بسته‌های پلاستیکی مخصوص (جسد نوزاد را) تحویل می‌دهد، اما خب، متاسفانه این خانواده هزینه را به‌واسطه فعالان مدنی و خیرین تهیه‌کرده بودند و با آن‌ها و نوزاد فوت‌شده برخوردی انسانی نشد. هرچند ما اصولا در آبادان امکانات کمی داریم اما نباید جسد را در کارتون تحویل می‌دادند.» بعد از انتشار آن گزارش دانشکده علوم پزشکی آبادان بیانه‌ای صادر کرد. در آن بیانیه آمده است: «بلافاصله پس از فوت (نوزاد)، موضوع به خانواده او اطلاع داده می‌شود و از آنان می‌خواهند که برای تحویل جسد به بیمارستان مراجعه کنند، اما والدین پس از ۲ روز مراجعه می‌کنند که هنگام تحویل، وقتی واحد ترخیص از آن‌ها درخواست مدارک هویتی می‌کنند به دلیل اینکه تبعه عراقی بودند هیچ مدرکی برای احراز هویت نداشتند. به همین دلیل جسد به آنان تحویل داده نشده و مقرر می‌شود برای تحویل جسد با مدارک معتبر یا تاییدیه‌ای از سوی مراجع ذی‌ربط (کنسولگری عراق در استان) دال بر داشتن هویت قانونی مراجعه کنند که این مدت نیز به درازا کشیده و روز ۲۱ مردادماه برای بردن جسد مراجعه می‌کنند.

این در حالی است که هزینه‌های درمانی نوازد متوفی بیش از ۱۳میلیون تومان برآورد شده بود، ولی با همکاری رییس بیمارستان، نوزاد را به‌عنوان شهروند ایرانی قلمداد کردند و هزینه‌های او را به سقف ۶ میلیون تومان کاهش دادند، اما خانواده نوزاد به دلیل ناتوانی مالی قادر به پرداخت این مبلغ هم نبودند که با پیگیری اطرافیان و مساعدت مدیران بیمارستان فقط ۵۰ درصد از این هزینه از سوی خانواده او و همراهی یک هنرمند خیر پرداخت شد و امروز ۲۲ مرداد جسد نوزاد با ارائه نامه احراز هویت والدین، به آنان تحویل داده شد. ضمن اینکه، علاوه بر تخفیف پیشگفته، برای تسریع در انجام کار هزینه نگهداری جسد به مبلغ ۵۰۰ هزارتومان نیز رایگان شده بود.» «علی‌رضا» شهروندخبرنگار ایران‌وایر در پاسخ به این بیانیه پرسش‌هایی را مطرح کرده است: «جوابیه دانشکده علوم پزشکی مانند اغلب جوابیه‌های دولتی دروغ بود. در بخشی از جوابیه آمده است بیمارستان به دلیل نداشتن مدارک شناسایی جسد را تحویل نداده است. اگر این خانواده مدرک شناسایی نداشتند چرا آن‌ها را پذیرش کردید.

مگر نه اینکه هنگام پذیرش بیمار به مدرک شناسایی نیاز دارید؟ بعد از پرداخت پول چرا جسد را در کارتون تحویل دادید؟ بعد از پرداخت پول آیا خانواده‌ای که مدرک شناسایی ندارند، به شما مدرکی ارائه کردند که جسد را تحویل دادید؟ غیرازاین است که شما فقط می‌خواستید پول بگیرید؟ آن پول هزینه‌ای بود که برای لباس و کیف و کفش بچه‌های فقیر آبادان تهیه‌شده بود. فرزاد، کارمند بیمارستان طالقانی آبادان، می‌گوید:« بعد از انتشار این بیانیه و گزارش «باشگاه خبرنگاران» ، حراست تعدادی از پرسنل بیمارستان را خواست، دوربین‌ها را هم چک کردند اما شهروندخبرنگار شما را پیدا نکردند. اینکه در بیانیه آمده است از آن‌ها خواسته‌ایم به کنسولگری عراق بروند هم صحت ندارد. ما می‌دانیم نه دولت عراق اهالی این روستا را به رسمیت می‌شناسد و نه ایران به آن‌ها اوراق شناسایی می‌دهد. تمام اهالی این روستا ازلحاظ هویتی بلاتکلیف هستند.

بچه‌هایشان حتی نمی‌توانند به مدرسه بروند.» فرزاد در مورد عملکرد رییس پیشین بیمارستان «طالقانی» آبادان می‌گوید: « پیش‌ازاین ماجرا هم از دکتر «علی رضایی انزهالی» چند خانواده شکایت کرده بودند. گویا یک درگیری لفظی هم بین یکی از مراجعه‌کنندگان با رییس بیمارستان بوده که در آن درگیری، خانواده از دکتر رضایی فیلم می‌گیرند و بعد شکایت کرده بودند اما علت برکناری او همین پرونده بود. بخش اداری به دستور رییس بیمارستان برای نوزاد و مادرش پرونده تشکیل می‌دهند. اول فکر کرده بودند این خانواده توریست هستند.

تعرفه درمان توریست بیشتر از تعرفه  ایرانی‌هاست.» در بخش پایانی بیانیه دانشکده علوم پزشکی آبادان آمده است: «به‌رغم میزان بالای ۹۰ درصدی رضایتمندی مردم از نحوه خدمات ارائه‌شده، متاسفانه افرادی وجود دارند که به‌عمد، با انتشار چنین مطالبی در فضای مجازی و مخدوش نمودن چهره این مجموعه‌ی پویا و پیشرو در منطقه قصد دارند تا مانع این پیشرفت و ترقی شوند، اما دانشکده علوم پزشکی آبادان نیز پاسخ این بی‌مهری‌ها را با پیگیری حقوقی قاطعانه خواهد داد.» .