درس‌های کرونا با کاوه مدنی؛ تفاوت میان مساله پیچیده و تودرتو در چیست؟

08/05/2020 02:26:00 ب.ظ

س

ویروس کرونا, ویروس کرونا در ایران

🎥 درس‌های کرونا با کاوه مدنی ؛ تفاوت میان مساله پیچیده و تودرتو در چیست؟ بیشتر بخوانید:

س

مشروح گفتار هشتم در‌های کرونایکی از در‌هایی که می‌توانیم از کرونا بیاموزیم تفاوت دو کلمه پییچیده و پیچیده ات. جمله من شاید احمقانه به نظر بیاید اما توضیح اینکه در فاری ما اغلب دو کلمه و COMPLEX و COMPLICATED را پیچیده ترجمه می‌کنیم. اما معنای این دو کلمه با هم از منظر علوم مدیریتی و یتمی متفاوت ات.

در حال حاضر یک ماله COMPLICATED یا پیچیده داریم که ریدن به روشی برای درمان بیماری کووید ۱۹ ات. دتیابی به راه ‌حل این ماله پیچیده به علم و رمایه زیادی نیاز دارد تا در نهایت با تلاش دانشمندان بتوان واکن کرونا را کشف کرد.اینجا برای ادامه بحث باید بگویم که من برای تعریف کلمه COMPLEX از معنای فاری تودرتو اتفاده می‌کنم.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

انگ کمبود واژه را نمی‌شود به زبان پارسی زد. تازگی مد شده. همین بحث در حوزه IT برای connection و communication مطرح شد که در فارسی یک معادل دارد:ارتباط، اما معادل این دو می‌شود اتصال و ارتباط و یا بهتر: پیوند و پیوست. این ثابت شده که زبان پارسی به مراتب غنی‌تر از انگلیسی است. KavehMadani Complex=بغرنج Complicated =پیچیده لطف کنید با یک مترجم حرفه ای متبحر در زمینه ترجمه انگلیسی به فارسی در ضبط ویدئو و ارایه چنین اطلاعاتی مشورت کنید

ایران در بحران کرونا و در اوج تحریم‌ها، با دست بسته شنا کرددبیر ستاد ملی مدیریت کرونا: ایران در بحران کرونا و در اوج تحریم‌ها، با دست بسته شنا کرد و در مدیریت این بیماری از بسیاری از کشورهای اروپایی بهتر عمل کردیم تجربه کرونا نشان داد که هر اتفاقی در کشورمان قابل حل است شبکه بهداشت باید بیش از گذشته تقویت شود متاسفانه چندسالی هست که خبر تقویت شبکه بهداشتی به گوش میرسه ولی هر ساله تعداد نیروهای بهداشتی شاغل در مراکز بهداشت کمتر میشه و با موازی کاری های نظام پرستاری هر سال پرستاران کادر درمان جایگزین میشوند نیروی بهداشتی هم بیکار... و بخوان ته ماجرا را .... نیروی_بهداشت

گفت‌وگوی رؤسای جمهور تاجیکستان و آذربایجان پیرامون مقابله با کرونا

توافق آمریکا و ژاپن برای مبارزۀ مشترک با همه‌گیری ویروس کرونااقدام دو کشور برای همکاری مشترک برای مبارزه با شیوع کرونا در حالی انجام می‌شود که شمار رسمی مبتلایان به کووید۱۹ در ایالات متحده آمریکا به حدود ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر و شمار قربانیان این بیماری به حدود ۷۷ هزار نفر رسیده است. درود بر شما و لعنت ب چین کثیف

با وجود تنش بر سر شیوع کرونا، چین و آمریکا بر اجرای توافقات تجاری تاکید کردند«فاز اول توافقنامه تجاری پکن‌-واشنگتن» که دو اقتصاد برتر جهان، سرانجام پس از دو سال جنگ تجاری در ماه ژانویه بر سر آن سازش کردند، تنها چند روز قبل از آن امضا شد که اخبار مربوط به شیوع ویروسی مرگبار در ووهان چین، در سراسر جهان منتشر گردد. این خبری خوبی نیست برا شما امریکا میتونست در ساخت گوشی ها از کشورهای اروپایی استفاده کنه .و کلی کارگر جذب کنه .حتی اچار ها را دیگه چین میزنه

کمک 400 میلیون دلاری بانک جهانی به افغانستان برای مقابله با کرونابانک جهانی از تصویب کمک‌های این نهاد به ارزش 400 میلیون دلار به افغانستان برای مقابله با کووید-19 خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

گفتگوی رؤسای‌جمهور تاجیکستان و بلاروس درباره مقابله با کرونا

ت و مدیریت یتم‌ها در گفتار هشتم از در‌های کرونا در یورونیوز به تفاوت میان دو کلمه COMPLEX و COMPLICATED می‌پردازد.به گزارش ایسنا،  جلسه ارائه گزارش عملکرد هماهنگی‌های بین بخشی ستادملی مدیریت بیماری کرونا در قرارگاه این ستاد و با حضور دکتر جمشیدی - دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، برگزار شد.امامعلی رحمان و الهام علی‌اف رؤسای جمهور تاجیکستان و آذربایجان تلفنی گفت‌وگو کردند.در ژاپن نیز که یکی از اولین کشورهای درگیر با این ویروس کشنده محسوب می‌شود، تا کنون ۱۵ هزار و ۴۷۷ نفر مبتلا شده و ۵۷۷ نفر جان باخته‌اند.

او برای آنکه بحث را آان‌تر پیش ببرد برای COMPLICATED از مترادف پیچیده در زبان فاری و برای COMPLEX از مترادف تودرتو اتفاده می‌کند. به گفته این محقق «دانتن تفاوت میان این دو و نحوه مواجه با آن برای تحلیل آن مهم ات. در ادامه این جلسه، دکتر جمشیدی ضمن قدردانی از مشارکت های بین بخشی در مدیریت بیماری کرونا، گفت: ارائه گزارش عملکرد هریک از بخش ها، نشان داد که این حجم از مشارکت باورکردنی نیست و جای تقدیر دارد.» آقای مدنی در عین حال تاکید دارد که در زبان فاری اغلب ما این دو کلمه انگلیی را به معنای «پیچیده» ترجمه می‌کنیم با اینکه مفهوم این دو کلمه از منظر علوم مدیریتی و یتمی کاملا متفاوت ات.2020 استانبول/ خبرگزاری آناتولی به گزارش خبرگزاری رسمی تاجیکستان«خاور» امامعلی رحمان رئیس جمهور این کشور با همتای آذربایجانی خود الهام علی‌اف تلفنی گفت‌وگو کرد. مشروح گفتار هشتم در‌های کرونا یکی از در‌هایی که می‌توانیم از کرونا بیاموزیم تفاوت دو کلمه پییچیده و پیچیده ات. این میدان می تواند جنگ، زلزله، سیل و یا حوادث و وقایع غیرمنتظره باشد که فرصت ایثار، از خودگذشتگی و خلاقیت را ایجاد کرده است. جمله من شاید احمقانه به نظر بیاید اما توضیح اینکه در فاری ما اغلب دو کلمه و COMPLEX و COMPLICATED را پیچیده ترجمه می‌کنیم.

اما معنای این دو کلمه با هم از منظر علوم مدیریتی و یتمی متفاوت ات. آنهایی که به مردم خدمت کردند، در واقع ایثار کردند.. در حال حاضر یک ماله COMPLICATED یا پیچیده داریم که ریدن به روشی برای درمان بیماری کووید ۱۹ ات. دتیابی به راه ‌حل این ماله پیچیده به علم و رمایه زیادی نیاز دارد تا در نهایت با تلاش دانشمندان بتوان واکن کرونا را کشف کرد. تجربه کرونا نشان داد که هر اتفاقی در کشورمان قابل حل است جمشیدی با بیان اینکه تجربه کرونا نشان داد که هر اتفاقی در کشورمان قابل حل است، عنوان کرد: برخلاف اینکه گاهی خود را ضعیف نشان می‌دهیم، پتانسیل‌های بسیار زیاد داریم. اینجا برای ادامه بحث باید بگویم که من برای تعریف کلمه COMPLEX از معنای فاری تودرتو اتفاده می‌کنم. بنابراین در طحی دیگر، به جز ماله واکن با با حل بحران تودرتوی کرونا مواجه هتیم. در دوران هشت سال دفاع مقدس، دشمن مان قابل رویت و روبه رویمان بود، اما امروز، دشمن در دستان ما، لباسهای ما، صورتمان، میز و صندلی و روی خودکارمان قرار دارد و هر لحظه جان یک نفر را می‌گیرد.

بحران کرونا یک ماله COMPLEX و تودرتو ات. ماله‌ای که لایه‌ها و اجزای متعددی دارد و شاید هم راه‌حل قطعی نداشته باشد حتی اگر رمایه زیادی هزینه‌اش کنیم. وی گفت: در کشوری که ۴۰ سال تحریم بوده و در سه سال گذشته نیز مطلقا تحریم بوده است، این معضل به خوبی مدیریت شد. تامین غذای یک ممکلت در درازمدت و برای یک ال ماله‌ای تودرتو ات گاهی اوقات برای حل مائل پیچیده می‌توان از مجموعه دتورالعمل‌ها پیروی کرد تا عملکردمان را بهتر کنیم. برای نمونه وقتی بخواهیم کباب کوبیده یا آبگوشت درت کنیم اگرچه شاید کار پیچیده‌ای به نظر آید اما می‌توانیم از دتورالمعلی پیروی کنیم و بالاخره این مدل غذاها را بپزیم. ایران در بحران کرونا و در اوج تحریم ها، با دست بسته شنا کرد. اما تامین غذای یک ممکلت در درازمدت و برای یک ال ماله‌ای تودرتو ات.

حل تامین امنیت غذایی برای مردم یک کشور کار بیار پیچیده‌ای ات. در بحران شیوع ویروس کرونا، با چند جبهه دیگر از جمله، کرونای فضای مجازی، کرونای اقتصادی، کرونای سیاسی، کرونای تبلیغات و توطئه، کرونای امنیتی و کرونای نظامی، باید می‌جنگیدیم که الحق سربلند بیرون آمدیم. گاهی یک ال باید برخی محصولات را دفن کنی و گاهی می‌شود که یک ال با کمبود برخی منابع غذایی مواجه می‌شویم. این ماله از قدیم بوده و ادامه خواهد داشت. خودکفایی ایران در زمینه تولید اقلام ضروری بهداشتی دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با بیان اینکه تشکیل قرارگاه مدیرت بیماری کرونا اقدامی ارزنده در جهت ایجاد هماهنگی های بین بخشی بود، گفت: در روزهای نخستین شیوع کرونا، تمامی اقلام بهداشتی دچار کمبود بود و امروز در تهیه تمام این اقلام به خودکفایی رسیده‌ ایم، این پتانسیل عظیم می ‌تواند جهش تولید و اقتصاد مقاومتی را در کشور ایجاد کند. البته یکری دتورالعمل داریم که شاید وضعیت را بهتر کنند اما راه حل نهایی نیت. چرا تفاوت میان یک امر پیچیده و یک امر تودرتو مهم ات؟ مائل پیچیده مائل ختی هتند اما بالاخره می‌توان برای آن راه‌حلی یافت اما لزوما برای یک ماله تودرتو نمی‌توان راه‌حل پیدا کرد. در وهله اول اینکه باید در وزارت بهداشت، CDC بسیار قدرتمند ایجاد کنیم، همچنین نظام IT نیز باید سازماندهی شود، نظام شبکه بهداشت نیز باید بیش از گذشته تقویت شود.

در مائل تودرتو نمی‌شود لزوما علت‌العلل را شناایی کرد. گاهی نیز اختصاص رمایه مالی و انانی برای شناایی آن می‌تواند کار بیهوده‌ای باشد. دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در پایان با تاکید بر تقویت بخش های ویژه در بیمارستان ها، خاطرنشان کرد: راه اندازی نقاهتگاه‌ ها با اینکه مورد استفاده قرار نگرفت، اما تجربه ارزنده‌ای را به ما ارزانی داشت، از طرفی آرامش روانی و ظرفیت بالقوه‌ای را برای کشور ایجاد کرد. حالا چرا تفاوت میان یک امر پیچیده و یک امر تودرتو مهم ات. اگر ما تفاوت مائل پیچیده و تودرتو را ندانیم شاید به ذهنمان خطور کند که برای تمامی مائل تودرتو می‌توانیم راه حلی بیابیم. برای نمونه مدیری که ماله تودرتوی بحران آب را یک ماله پیچیده‌ می‌انگارد و بنا دارد با اختصاص منابع زیادی راه خلی برای حل این مشکل به دت آورد.

چرا که از نگاه آن مدیر بحران آب یک ماله پیچیده ات. خیلی از مائل پیرامون ما تودرتو هتند و موفقیت در آنها صرفا با پیروی از دتورالعمل ممکن نیت. مائل تودرتو اجزای مختلفی دارند و گاهی با رفتار ناگهانی ما را شگفت‌زده می‌کنند. حالا که معنای تفکر یتمی [که در در یک به آن پرداختم] و مائل بدقلق [که در در دوم به آن ریدیم] و تفاوت میان مائل تودرتو و پیچیده را می‌دانیم امیدوارم بتوانیم مائل پیرامون خودمان را بهتر تحلیل کنیم، انرژی‌مان را درت به کار بگیریم و در نهایت به نتیجه بهتری بریم. هم‌رانی این مطلب: .