درسگفتار اندیشه سیاسی غرب مدرن: از ماکیاولی تا هابرماس (جلسه اول)

25/02/2021 09:54:00 ق.ظ

📺 #رد_پا| درسگفتار اندیشه سیاسی غرب مدرن: از ماکیاوللی تا هابرماس (جلسه اول- بخش اول) 🔹مبانی و منازعات در سیاست مدرن مشاهده نسخه کامل #ویدیو در سایت👇

رد_پا, ویدیو

📺 رد_پا | درسگفتار اندیشه سیاسی غرب مدرن: از ماکیاوللی تا هابرماس (جلسه اول- بخش اول) 🔹مبانی و منازعات در سیاست مدرن مشاهده نسخه کامل ویدیو در سایت👇

اندیشه سیاسی به طور عام و فلسفه سیاسی به طور خاص به یک پرسش هنجاری می‌پردازد: نظم سیاسی مطلوب چیست؟ بعضی از پرسش‌هایی که فلسفه سیاسی در میان می‌آورد عبارت‌اند از: مشروعیت نظام‌های سیاسی موجود چگونه توجیه می‌شود؟ چه تعادل و تناسبی باید میان خیر جمعی یا خیر عمومی و حقوق فردی برقرار شود؟ چگونه مدرنیسم یا تغییرات اجتماعی را مدیریت می‌کنیم؟ رابطه بین سیاست و هویت فرهنگی چیست؟ در این درسگفتار مروری خواهیم داشت بر تجربه سنت جمهوری‌خواهی لیبرال از سده هفدهم تا آغاز سده بیست و یکم، و ارزش‌های نزاع‌برانگیز آن.

 این مساله را تضاد بین واقع‌گرایی اخلاقی در مقابل نسبی‌گرایی اخلاقی می‌نامیم: واقع‌گرایی اخلاقی به این معناست که اخلاقی بودن یا غیراخلاقی بودن اعمال وضعیتی عینی دارد که برای ما قابل شناخت است. نسبی‌گرایی اخلاقی معتقد است خیر و شر نسبت به فرد یا جامعه‌ فرد قضاوت‌کننده معین می‌شود؛ بنابراین یک رویداد یا عمل ممکن است برای شخص «الف» خیر، اما برای «ب» شر باشد. 

 همچنین عده‌ای ممکن است ادعا کنند، اگرچه حقیقت درباره واقعیت‌های بیرونی نسبی نیست، بعضی از احکام ارزشی، مانند احکام اخلاقی، نسبی است. دوره‌های اندیشه سیاسی غرب مدرن بزرگ‌ترین چالش‌های جمهوری‌خواهی لیبرال طی سال‌های 1914 تا 1945 رقم خورد؛ در این دوره دو جنگ جهانی، رکود بزرگ، و چالش‌هایی نظیر کمونیسم، نازیسم و فاشیسم به وقوع پیوست.

ادامه مطلب:
🌐 اعتمادآنلاين »

میراث حماسه|دستاوردهای دفاع مقدس؛ از سخنان یک زندانی درباره حاج قاسم تا تاثیر پیکر شهدا +فیلم- اخبار فرهنگ حماسه و مقاومت - اخبار فرهنگی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

رد پا| درسگفتار اندیشه سیاسی غرب مدرن: از ماکیاوللی تا هابرماس (جلسه اول- بخش دوم)طی این جلسات گونه‌های زیادی از اندیشه سیاسی غرب را کاوش می‌کنیم، اما تمرکز اصلی بحث شکل مدرن و نوآئینی از جامعه باز، برابر و خودمختار است که بسیاری از مردم با نام دموکراسی آن را می‌شناسند.

درسگفتار اندیشه سیاسی غرب مدرن: از ماکیاوللی تا هابرماس (جلسه اول- بخش سوم و پایانی)بسیاری از فیلسوفان سیاسی متأخر فلسفه سیاسی خود را بر اساس نوعی اخلاقیات تأسیس می‌کنند، اما دیگران ادعا می‌کنند سیاست ذاتاً غیراخلاقی یا فاقد وجه اخلاقی است؛ یعنی گاهی اوقات کار درست در سیاست به لحاظ اخلاقی اشتباه است. عده‌ای دیگر در وجود هر گونه سیاست یا اصل اخلاقی «درست» که عینی و جهان شمول باشد تردید می‌کنند زیرا اعتبار آنها را نسبی و وابسته به جامعه و فرهنگ می‌دانند.

درخواست جمعی از نمایندگان از قالیباف برای رسیدگی به «تغییرات بودجه بعد از تصویب»بیش از۱۰۰ نماینده مجلس در نامه‌ای خطاب به رییس مجلس با طرح این ادعا که ارقام جداول بودجه و برخی تبصره‌ها بعد از تصویب مجلس، تغییرات گسترده کرده، آن را رکوردی جدید در عدم تمکین به قانون آیین نامه و ایجاد رانت برای چند نفر عنوان کرده و خواستار اقدام رییس مجلس در این زمینه شدند.

جلوگیری ماموران از ملاقات یک زندانی سیاسی محکوم به اعدام با مادرشبلایی ک برسر بهنام اوردن تکرار تکرار

ابتکار سعودی برای پایان‌دادن به بحران یمن از طریق توافق سیاسیپادشاهی عربی سعودی ابتکار عمل جدیدی برای پایان یافتن بحران یمن و رسیدن به توافق سیاسی فراگیر در این ابتکار؟ :)))))))))) مرگ بر اسلام دروغین مرگ بر قرآن جرقی های. یخشی و امیدوار لیک سوز.

سیاست رابطه پیچیده‌ای با اخلاق دارد که فی نفسه مجادله‌برانگیز است.دموکراسی‌های مدرن به شکل جمهوری اداره می‌شوند.سیاست رابطه پیچیده‌ای با اخلاق دارد که فی‌نفسه مجادله‌برانگیز است.به گزارش ایسنا، در نامه جمعی از نمایندگان خطاب به قالیباف آمده است: «جناب آقای دکتر قالیباف  ریاست محترم مجلس شورای اسلامی سلام علیکم ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما در ماه مبارک رمضان؛ همانطور که مستحضرید یکی از شعارهای مجلس یازدهم شفافیت بوده است.

  بسیاری از فیلسوفان سیاسی متأخر فلسفه سیاسی خود را بر اساس نوعی اخلاقیات بنا می‌کنند، اما دیگران ادعا می‌کنند سیاست ذاتاً غیراخلاقی یا فاقد وجه اخلاقی است؛ یعنی گاهی کار درست در سیاست به لحاظ اخلاقی اشتباه است. عده‌ای دیگر نسبت به وجود هرگونه سیاست یا اصل اخلاقی «درست» که عینی و جهان‌شمول باشد دچار تردید می‌شوند زیرا اعتبار آنها را نسبی و وابسته به جامعه و فرهنگ تلقی می‌کنند. جمهوری، به لحاظ تاریخی جامعه‌ای است که در آن اقتدار سیاسی حکومت از مردم نشأت می‌گیرد و نه پادشاه یا ملکه.   واقع‌گرایی اخلاقی در مقابل نسبی‌گرایی اخلاقی   این مساله را تضاد بین واقع‌گرایی اخلاقی در مقابل نسبی‌گرایی اخلاقی می‌نامیم: واقع‌گرایی اخلاقی به این معناست که اخلاقی بودن یا غیراخلاقی بودن اعمال وضعیتی عینی دارد که برای ما قابل شناخت است. نسبی‌گرایی اخلاقی معتقد است خیر و شر نسبت به فرد یا جامعه‌ فرد قضاوت‌کننده معین می‌شود؛ بنابراین یک رویداد یا عمل ممکن است برای شخص «الف» خیر، اما برای «ب» شر باشد.    نسبی‌گرایی به بیان کلی یعنی چیزی که وابسته به چیز دیگر است. بر این اساس انتظار می‌رفت که این شفافیت در تصویب بودجه و بخصوص تهیه و تصویب جداول و ردیف‌ها که اصلی‌ترین بخش بودجه است، در عالی‌ترین سطح مورد اهتمام هیات رئیسه محترم کمیسیون تلفیق و نیز ریاست محترم مجلس قرار گیرد.

نسبی‌گرایی در فلسفه یعنی حقیقت، خیر اخلاقی، یا صداقت سیاسی یک اظهارنظر یا عمل افراد به چیزی غیر از موضوع اصلی، و معمولاً به کسانی که اظهارنظر می‌کنند، مربوط است.   اگر فکر می‌کنید حقیقت با قراردادهای اجتماعی معین می‌شود، در این صورت باید باور کنید هنگامی که مردم گمان می‌کردند خورشید به دور زمین می‌گردد، این اتفاق واقعاً برای آنها رخ می‌داد؛ حقیقت نسبت به باورهای جامعه معین می‌شود.   همچنین عده‌ای ممکن است ادعا کنند، اگرچه حقیقت درباره واقعیت‌های بیرونی نسبی نیست، بعضی از احکام ارزشی، مانند احکام اخلاقی، نسبی است.   این اظهارنظر که «هیچ کسی یا جامعه‌ای نمی‌تواند محدودیت‌های اخلاقی خود را به دیگری تحمیل کند» نه نسبی‌گرایی بلکه واقع‌گرایی است. این حکم اخلاقی اصرار می‌کند که تساهل قاعده‌ای جهان‌شمول است، چه مردم به آن اعتقاد داشته باشند چه نداشته باشند؛ اما نسبی‌گرایان چنین ادعا می‌کنند: «درستی یا نادرستی تحمیل ارزش‌های جامعه شما به دیگران به ارزش‌های جامعه‌تان بستگی دارد؛ اگر جامعه شما گمان می‌کند درست است، پس برای شما درست است. و متاسفانه بر اساس اخبار مستند، این تغییرات محدود به ارقام جداول نشده بلکه حتی تغییرات کلی در تبصره ها و جداول داخل آنها و تصحیح بندها بر اساس اشکالات شورای نگهبان را نیز شامل شده است.

»   اغلب فلاسفه‌ای که در این جلسات بررسی می‌کنیم به لحاظ اخلاقی و سیاسی، نه نسبی‌گرا، که واقع‌گرا هستند؛ یعنی بر این پندارند که شیوه‌ها، اصول یا مجموعه نهادهایی وجود دارند که تمام انسان‌ها ملزم به پیروی از آنها هستند: «شیوه‌ای درست» برای حکمرانی.   دوره‌های اندیشه سیاسی غرب مدرن   داستان اندیشه سیاسی غرب مدرن را به بهترین شکل می‌توان در ظهور جمهوری‌خواهی لیبرال و رقبای آن مشاهده کرد. این تاریخ به سه دوره تقسیم می‌شود: شکل‌گیری و ظهور، چالش‌های بزرگ، و پیروزی و دردهای فزاینده که شامل عصر حاضر می‌شود.   دوره شکل‌گیری از سده 16 تا 19 به طول انجامید. دوره‌ای که با نیکولو ماکیاولی آغاز و سپس از رهگذر نظریه‌های قرارداد اجتماعی به انقلاب‌های آمریکا و فرانسه، رشد سرمایه‌داری، ملی‌گرایی، سوسیالیسم، و اندیشه‌های ترقی‌خواهانه ختم شد. جناب آقای دکتر قالیباف آنچه در ضمن تصویب بودجه ۱۴۰۰ در مجلس اتفاق افتاد به شهادت نمایندگان محترم ادوار در نوع خود بی نظیر بود و رکوردی جدید در عدم تمکین به قانون آیین نامه و ایجاد رانت برای چند نفر در جابجا کردن اعداد کلان بودجه بود ضمن آنکه چنانچه در برابر اصلاح رویه غلط مجالس قبلی در بسط ید رئیس و کمیسیون تلفیق بودجه در تغییر و تصویب جداول و ردیف‌ها و یا افزودن ردیف‌های جدید و ابلاغ آنها، خارج از چارچوب آیین‌نامه داخلی و بدون رای و تصویب ۲۹۰ نماینده، از سوی ریاست محترم مجلس سکوت گردد، مطمئن باشید طی سه سال آینده کسب کرسی در کمیسیون تلفیق بودجه و بدست آوردن ریاست آن به یک رانت بزرگ تبدیل شده، رقابت‌های شدیدی را برای تصاحب آن بدنبال خواهد داشت و در این میان آنچه ذبح خواهد شد قانون‌گرایی، شفافیت، شایسته‌سالاری و مصالح عالیه جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

  بزرگ‌ترین چالش‌های جمهوری‌خواهی لیبرال طی سال‌های 1914 تا 1945 رقم خورد؛ در این دوره دو جنگ جهانی، رکود بزرگ، و چالش‌هایی نظیر کمونیسم، نازیسم و فاشیسم به وقوع پیوست.   سرانجام کشورهای دارای نظام جمهوری لیبرال از 1945 تا امروز درجه بالایی از موفقیت اقتصادی را تجربه کردند و به بالغ‌ترین شکل خود رسیدند. اما مقصود از موفقیت آنها چیره شدن بر چالش‌هایی نظیر عدالت‌ توزیعی، تعیین حد آزادی‌های شخصی، تغییر اخلاقیات جنگ و...

است.   ارزش‌های جمهوری مدرن   سازمانی که جمهوری‌ نامیده می‌شود بر پایه چندین ارز‌ش‌ و اصل متعارض بنا شده است. ما برای نظریات سیاسی جمهوری مدرن می‌توانیم دست‌کم پنج ارزش بنیادین قائل شویم: 1. خودمختاری مردمی به دست انجمن یا گروه سیاسی، 2. آزادی‌ فرد از مداخله حکومت و جامعه، 3.

برابری .