رد_پا, ویدیو

رد_پا, ویدیو

درسگفتار اندیشه سیاسی غرب مدرن: از ماکیاولی تا هابرماس (جلسه اول)

📺 #رد_پا| درسگفتار اندیشه سیاسی غرب مدرن: از ماکیاوللی تا هابرماس (جلسه اول- بخش اول) 🔹مبانی و منازعات در سیاست مدرن مشاهده نسخه کامل #ویدیو در سایت👇

25/02/2021 09:54:00 ق.ظ

📺 رد_پا | درسگفتار اندیشه سیاسی غرب مدرن: از ماکیاوللی تا هابرماس (جلسه اول- بخش اول) 🔹مبانی و منازعات در سیاست مدرن مشاهده نسخه کامل ویدیو در سایت👇

اندیشه سیاسی به طور عام و فلسفه سیاسی به طور خاص به یک پرسش هنجاری می‌پردازد: نظم سیاسی مطلوب چیست؟ بعضی از پرسش‌هایی که فلسفه سیاسی در میان می‌آورد عبارت‌اند از: مشروعیت نظام‌های سیاسی موجود چگونه توجیه می‌شود؟ چه تعادل و تناسبی باید میان خیر جمعی یا خیر عمومی و حقوق فردی برقرار شود؟ چگونه مدرنیسم یا تغییرات اجتماعی را مدیریت می‌کنیم؟ رابطه بین سیاست و هویت فرهنگی چیست؟ در این درسگفتار مروری خواهیم داشت بر تجربه سنت جمهوری‌خواهی لیبرال از سده هفدهم تا آغاز سده بیست و یکم، و ارزش‌های نزاع‌برانگیز آن.

 بسیاری از فیلسوفان سیاسی متأخر فلسفه سیاسی خود را بر اساس نوعی اخلاقیات بنا می‌کنند، اما دیگران ادعا می‌کنند سیاست ذاتاً غیراخلاقی یا فاقد وجه اخلاقی است؛ یعنی گاهی کار درست در سیاست به لحاظ اخلاقی اشتباه است. عده‌ای دیگر نسبت به وجود هرگونه سیاست یا اصل اخلاقی «درست» که عینی و جهان‌شمول باشد دچار تردید می‌شوند زیرا اعتبار آنها را نسبی و وابسته به جامعه و فرهنگ تلقی می‌کنند.

ورزشکار کره‌ای از اینکه فروغی را «تروریست» نامید عذرخواهی کرد آمریکا، بریتانیا و اسرائيل، ایران را مسئول حمله مرگبار به نفتکش مرسر استریت معرفی کردند نامه وزیر بهداشت به خامنه‌ای: نظام سلامت در حال فروپاشی است | DW | 01.08.2021

 واقع‌گرایی اخلاقی در مقابل نسبی‌گرایی اخلاقی این مساله را تضاد بین واقع‌گرایی اخلاقی در مقابل نسبی‌گرایی اخلاقی می‌نامیم: واقع‌گرایی اخلاقی به این معناست که اخلاقی بودن یا غیراخلاقی بودن اعمال وضعیتی عینی دارد که برای ما قابل شناخت است. نسبی‌گرایی اخلاقی معتقد است خیر و شر نسبت به فرد یا جامعه‌ فرد قضاوت‌کننده معین می‌شود؛ بنابراین یک رویداد یا عمل ممکن است برای شخص «الف» خیر، اما برای «ب» شر باشد. 

 نسبی‌گرایی به بیان کلی یعنی چیزی که وابسته به چیز دیگر است. نسبی‌گرایی در فلسفه یعنی حقیقت، خیر اخلاقی، یا صداقت سیاسی یک اظهارنظر یا عمل افراد به چیزی غیر از موضوع اصلی، و معمولاً به کسانی که اظهارنظر می‌کنند، مربوط است. اگر فکر می‌کنید حقیقت با قراردادهای اجتماعی معین می‌شود، در این صورت باید باور کنید هنگامی که مردم گمان می‌کردند خورشید به دور زمین می‌گردد، این اتفاق واقعاً برای آنها رخ می‌داد؛ حقیقت نسبت به باورهای جامعه معین می‌شود. headtopics.com

 همچنین عده‌ای ممکن است ادعا کنند، اگرچه حقیقت درباره واقعیت‌های بیرونی نسبی نیست، بعضی از احکام ارزشی، مانند احکام اخلاقی، نسبی است. این اظهارنظر که «هیچ کسی یا جامعه‌ای نمی‌تواند محدودیت‌های اخلاقی خود را به دیگری تحمیل کند» نه نسبی‌گرایی بلکه واقع‌گرایی است. این حکم اخلاقی اصرار می‌کند که تساهل قاعده‌ای جهان‌شمول است، چه مردم به آن اعتقاد داشته باشند چه نداشته باشند؛ اما نسبی‌گرایان چنین ادعا می‌کنند: «درستی یا نادرستی تحمیل ارزش‌های جامعه شما به دیگران به ارزش‌های جامعه‌تان بستگی دارد؛ اگر جامعه شما گمان می‌کند درست است، پس برای شما درست است.»

 اغلب فلاسفه‌ای که در این جلسات بررسی می‌کنیم به لحاظ اخلاقی و سیاسی، نه نسبی‌گرا، که واقع‌گرا هستند؛ یعنی بر این پندارند که شیوه‌ها، اصول یا مجموعه نهادهایی وجود دارند که تمام انسان‌ها ملزم به پیروی از آنها هستند: «شیوه‌ای درست» برای حکمرانی.

 دوره‌های اندیشه سیاسی غرب مدرن داستان اندیشه سیاسی غرب مدرن را به بهترین شکل می‌توان در ظهور جمهوری‌خواهی لیبرال و رقبای آن مشاهده کرد. این تاریخ به سه دوره تقسیم می‌شود: شکل‌گیری و ظهور، چالش‌های بزرگ، و پیروزی و دردهای فزاینده که شامل عصر حاضر می‌شود.

 دوره شکل‌گیری از سده 16 تا 19 به طول انجامید. دوره‌ای که با نیکولو ماکیاولی آغاز و سپس از رهگذر نظریه‌های قرارداد اجتماعی به انقلاب‌های آمریکا و فرانسه، رشد سرمایه‌داری، ملی‌گرایی، سوسیالیسم، و اندیشه‌های ترقی‌خواهانه ختم شد. بزرگ‌ترین چالش‌های جمهوری‌خواهی لیبرال طی سال‌های 1914 تا 1945 رقم خورد؛ در این دوره دو جنگ جهانی، رکود بزرگ، و چالش‌هایی نظیر کمونیسم، نازیسم و فاشیسم به وقوع پیوست. headtopics.com

دبیر کل سازمان بهداشت جهانی: همه‌گیری کرونا زمانی پایان می‌یابد که جهان تصمیم بگیرد به آن پایان دهد رئیس کل دادگستری استان خوزستان معترضان به وضعیت کم‌آبی را «معاندین نظام» خواند اشرف غنی: طالبان در ۲۴ سال اخیر واقعا تغییر کرده‌اند، ظالم‌تر شده‌اند

 سرانجام کشورهای دارای نظام جمهوری لیبرال از 1945 تا امروز درجه بالایی از موفقیت اقتصادی را تجربه کردند و به بالغ‌ترین شکل خود رسیدند. اما مقصود از موفقیت آنها چیره شدن بر چالش‌هایی نظیر عدالت‌ توزیعی، تعیین حد آزادی‌های شخصی، تغییر اخلاقیات جنگ و... است.

 ارزش‌های جمهوری مدرن سازمانی که جمهوری‌ نامیده می‌شود بر پایه چندین ارز‌ش‌ و اصل متعارض بنا شده است. ما برای نظریات سیاسی جمهوری مدرن می‌توانیم دست‌کم پنج ارزش بنیادین قائل شویم: 1.خودمختاری مردمیبه دست انجمن یا گروه سیاسی، 2.آزادی‌ فرد ازمداخله حکومت و جامعه، 3.

ادامه مطلب: 🌐 اعتمادآنلاين »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

رد پا| درسگفتار اندیشه سیاسی غرب مدرن: از ماکیاوللی تا هابرماس (جلسه اول- بخش دوم)طی این جلسات گونه‌های زیادی از اندیشه سیاسی غرب را کاوش می‌کنیم، اما تمرکز اصلی بحث شکل مدرن و نوآئینی از جامعه باز، برابر و خودمختار است که بسیاری از مردم با نام دموکراسی آن را می‌شناسند.

درسگفتار اندیشه سیاسی غرب مدرن: از ماکیاوللی تا هابرماس (جلسه اول- بخش سوم و پایانی)بسیاری از فیلسوفان سیاسی متأخر فلسفه سیاسی خود را بر اساس نوعی اخلاقیات تأسیس می‌کنند، اما دیگران ادعا می‌کنند سیاست ذاتاً غیراخلاقی یا فاقد وجه اخلاقی است؛ یعنی گاهی اوقات کار درست در سیاست به لحاظ اخلاقی اشتباه است. عده‌ای دیگر در وجود هر گونه سیاست یا اصل اخلاقی «درست» که عینی و جهان شمول باشد تردید می‌کنند زیرا اعتبار آنها را نسبی و وابسته به جامعه و فرهنگ می‌دانند.

درخواست جمعی از نمایندگان از قالیباف برای رسیدگی به «تغییرات بودجه بعد از تصویب»بیش از۱۰۰ نماینده مجلس در نامه‌ای خطاب به رییس مجلس با طرح این ادعا که ارقام جداول بودجه و برخی تبصره‌ها بعد از تصویب مجلس، تغییرات گسترده کرده، آن را رکوردی جدید در عدم تمکین به قانون آیین نامه و ایجاد رانت برای چند نفر عنوان کرده و خواستار اقدام رییس مجلس در این زمینه شدند.

جلوگیری ماموران از ملاقات یک زندانی سیاسی محکوم به اعدام با مادرشبلایی ک برسر بهنام اوردن تکرار تکرار

ابتکار سعودی برای پایان‌دادن به بحران یمن از طریق توافق سیاسیپادشاهی عربی سعودی ابتکار عمل جدیدی برای پایان یافتن بحران یمن و رسیدن به توافق سیاسی فراگیر در این ابتکار؟ :)))))))))) مرگ بر اسلام دروغین مرگ بر قرآن جرقی های. یخشی و امیدوار لیک سوز.