دردسرهای تیم ملی فوتبال زنان؛ مربیان مرد و منع شرعی برای همراهی تیم

25/06/1400 07:35:00 ب.ظ

تیم_ملی_فوتبال_زنان, شهروندخبرنگار

تیم_ملی_فوتبال_زنان ایران راهی تاشکند شده است تا در مسابقات مقدماتی قهرمانی ۲۰۲۲ آسیا شرکت کند.این تیم از اردیبهشت ۱۴۰۰ با انتخاب «مریم ایراندوست» به عنوان سرمربی، از خواب دو ساله بیدار شد. شهروندخبرنگار

پس از چهار ماه اردوی منظم، دختران ملی‌پوش ایران خود را در معرض محکی جدی قرار داده‌اند. چهار ماهی که گذشت، لبریز از اتفاقاتی بود که نمونه‌هایش فقط در فوتبال ملی ایران پیدا می‌شود. برخی از آن‌ها را مرور می‌کنیم.«شهره موسوی»، نایب رییس فدراسیون فوتبال در بخش زنان، رییس یک شرکت هرمی است. او با این شعار که آمده است تا تیم ملی را به جام جهانی ببرد، وارد فدراسیون فوتبال شد.

برای اولین بار اعضای تیم ملی زنان در «هتل المپیک» استقرار یافتند. به گفته خود بازیکنان، اردوها در ایده‌آل‌ترین شرایط برگزار شدند.میان تمام قدم‌های مثبتی که برداشت، ناگهان به فوتبال زنان با «شایعه استعفا» شوک وارد کرد. بعد تکذیب کرد و گفت با قدرت به کارش ادامه خواهد داد.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

اعتراض‌های ایران؛ کارشناسان حقوق بشری سازمان ملل خواستار «آزادی فوری» آرش صادقی شدند

در حالی که جریان اعتراضی در ایران همچنان برقرار است مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت اهواز در نماز جمعه امروز این شهر خطاب به مقامات کشور گفت: «معترضان را اعدام نکنید و معترضان را آزاد کنید مگر اینکه آدمی را کشته باشند.» ادامه مطلب >>

تیم فوتسال ایران پس از پیروزی در گام نخست برای دیدار با آمریکا آماده می‌شود🔺 تیم ملی فوتسال ایران پس از پیروزی در گام نخست برای دیدار با آمریکا آماده می‌شود ◾ در جریان مسابقات جام جهانی فوتسال در لیتوانی، ایران موفق شد در نخستین بازی خود و با نتیجه سه بر دو، صربستان را شکست دهد. ⬇ بیشتر بخوانید:

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها: ایران با آژانس برای جلوگیری از صدور قطعنامه توافق کرده است«بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» می‌گوید در حالی که بر اساس برآورد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران تنها یک ماه تا تولید بمب اتم فاصله دارد، مقامات این کشور

طالبان: از اقامتگاه‌های مسئولان سابق بیش از ۱۲ میلیون دلار پول و شمش طلا پیدا کردیم«این اموال نزد رهبران عالی‌رتبه حکومت پیشین، مانند امرالله صالح (معاون اشرف غنی) و شماری از نهادهای امنیتی که پول نقد و طلا در دفاتر خود نگهداری می‌کردند، پیدا شده است.» این سگ پدرا مگه بلدن بشمرن جنگ تبلیغاتی پاکستان. در چند روز گذشته دو دسته گی در گفتار طالبان دیده میشود شماری میگویند از خانه مقامات حکومت قبلی دریافت کردیم و شماری میگویند هیچ دریافت نکردیم. دروغ میگویند حرامزاده های جنایتکار

پروازها از ایران به افغانستان با فرود هواپیمای ماهان در کابل از سر گرفته شدایران یک روز پس از سقوط کابل به دست طالبان به «دلایل امنیتی» پروازها به افغانستان را متوقف کرده بود. جز رفت آمد تروریست ها کسی دیگه هم میره افغانستان تو این اوضاع بکش بکش نه_به_جمهوري_اسلامي توريست ؟ شوخيت گرفته ؟ ميخوان برن ببينن طالبان چطور آدم مي كشند ؟ هیچ ایرانی در این شرایط حاضر نیست به افغانستان سفر کند و اینهایی که به افغانستان از ایران رفت و آمد می‌کنند افرادی از طالبان هستند که در ایران زندگی می‌کنند.

ویدئویی از نیویورک؛ فرش قرمز مت گالا پس از ۲ سال وقفه کرونایی پهن شددر شو امسال افراد با لباس‌های عجیب و غریب نسل زد و با آکسسوارهای عجیب و غریب‌تر روی فرش قرمز حاضر شدند.

ایران: تیم تروریستی وابسته به سرویس‌های خارجی شناسایی شدوزارت اطلاعات ایران اعلام کرد که 'یک تیم وابسته به سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای خارجی' شناسایی شده است. - خبرگزاری آناتولی

آتوسا ایران‌مهر، شهروندخبرنگار  تیم ملی فوتبال زنان ایران راهی تاشکند شده است تا در مسابقات مقدماتی قهرمانی ۲۰۲۲ آسیا شرکت کند.اشتراک چاپ در جریان مسابقات جام جهانی فوتسال در لیتوانی، ایران موفق شد در نخستین بازی خود و با نتیجه سه بر دو، صربستان را شکست دهد.اخیرا به آژانس اجازه دادند بازرسی تاسیسات هسته‌ای ایران را از سر بگیرد، تنها به این دلیل که می‌خواستند از صدور احتمالیِ قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه خود در جریان نشست شورای حکام آژانس که هم‌اکنون در وین در جریان است جلوگیری کنند.امرالله صالح، معاون و جانشین اشرف غنی پس از سقوط کابل به پنجشیر رفت و همراه با احمد مسعود، رهبری مقاومت ضد طالبان را برعهده گرفت.

پس از توقف طولانی فعالیت‌های تیم ملی زنان ایران و خروج از رده‌بندی فیفا، این تیم از اردیبهشت ۱۴۰۰ با انتخاب «مریم ایراندوست» به عنوان سرمربی، از خواب دو ساله بیدار شد. پس از چهار ماه اردوی منظم، دختران ملی‌پوش ایران خود را در معرض محکی جدی قرار داده‌اند. در نیمه دوم و در دقایق پایانی بازی نیز گل سوم ایران به ثمر رسید. چهار ماهی که گذشت، لبریز از اتفاقاتی بود که نمونه‌هایش فقط در فوتبال ملی ایران پیدا می‌شود. Advertisement ایران در مجموع 200 گرم فلز اورانیوم غنی‌شده نزدیک به 20 درصد تولید کرده است. برخی از آن‌ها را مرور می‌کنیم. حمید احمدی و فرهاد فخیم دو گل اول ایران را در همان دقایقی ابتدایی بازی زدند.   حمایت کم سابقه فدراسیون «شهره موسوی»، نایب رییس فدراسیون فوتبال در بخش زنان، رییس یک شرکت هرمی است. گفته می‌شود میلیون‌ها دلار کمک بین‌المللی و بودجه ملی اختلاس شده است.

او با این شعار که آمده است تا تیم ملی را به جام جهانی ببرد، وارد فدراسیون فوتبال شد. ایران روز جمعه ۲۶ شهریور، در دومین دیدار مرحله گروهی خود در ساعت ۱۹:۳۰ به وقت ایران به مصاف آمریکا می‌رود و‌ آخرین بازی ایران در دور گروهی روز دوشنبه ۲۹ شهریور ساعت ۲۱:۳۰ به وقت ایران مقابل آرژانتین برگزار خواهد شد. بدین ترتیب، ایران می‌تواند ظرف یک ماه اورانیوم غنی‌شدهٔ کافی برای بمب اول، ظرف سه ماه برای بمب دوم، و ظرف پنج ماه برای بمب سوم تولید کند. رسانه‌ها با توجه به سوابق او و کارنامه روسای پیشین، وعده‌ها و شعار‌هایش را جدی نگرفتند. اما نگاهی منصفانه به عملکرد شش ماهه‌اش نشان می‌دهد که کارنامه مثبتی به جا گذاشته است. مطالب مرتبط. اولین قدمش، پرداخت پاداش معوقه برای قهرمانی فوتسال زنان در آسیا بود.. سپس کادر فنی تیم ملی فوتبال را معرفی کرد. بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول اعطای کمک به افغانستان را به حالت تعلیق درآورده و ایالات متحده آمریکا سرمایه‌های بانک مرکزی افغانستان را در واشنگتن مسدود کرده است.

برای اولین بار اعضای تیم ملی زنان در «هتل المپیک» استقرار یافتند. به گفته خود بازیکنان، اردوها در ایده‌آل‌ترین شرایط برگزار شدند. تدارک دو بازی دوستانه در بلاروس با تیم ملی زنان این کشور و ازبکستان، قدم بعدی شهره موسوی بود. دوباره یک ماه بعد تیم ملی عازم تاشکند شد تا دو دیدار دوستانه با تیم ملی این کشور برگزار کند. حل مشکل لباس تیم ملی زنان که معضلی قدیمی به شمار می‌رفت، از دیگر دست‌آوردهای شهره موسوی است.

میان تمام قدم‌های مثبتی که برداشت، ناگهان به فوتبال زنان با «شایعه استعفا» شوک وارد کرد. بعد تکذیب کرد و گفت با قدرت به کارش ادامه خواهد داد. به گفته منابع مطلع، او در پی درخواست حقوقی ثابت و درخور برای کادر فنی تیم ملی، با «شهاب‌الدین عزیزی خادم»، رییس فدراسیون فوتبال ایران به اختلاف رسید و پس از عدم تفاهم، تمایلش به کناره‌گیری را مطرح کرد. خبر استعفایش سرانجام توانست حقوق مربیان زن در فوتبال ایران را مصوب کند. این اتفاق در حالی رخ داد که برخی از این مربیان هنوز از دوران فدراسیون قبلی طلب‌کار هستند.

نکته بعدی این که فدراسیون برای اولین بار تیم ملی زنان را با پرواز اختصاصی راهی مسابقات کرد. پیش‌تر فقط تیم ملی مردان از این امتیاز ویژه بهره‌مند بود.   ایراندوست؛ کاریزماتیک اما جنجالی مریم ایراندوست، دختر «نصرت ایراندوست»، پس از هشت سال دوباره روی نیمکت تیم ملی زنان نشسته است. او در این چهار ماه، تقریبا تمام بازیکنان حرفه‌ای فوتبال زنان ایران را به اردوی تیم ملی دعوت کرد تا خودش از نزدیک عملکرد آن‌ها را ارزیابی کند. این تصمیمش در ابتدا مورد انتقاد برخی از مربیان فوتبال زنان ایران قرار گرفت.

مریم ایراندوست در پاسخ گفته بود نمی‌خواهم حقی از کسی ضایع کنم و باید به همه بازیکنان فرصت دیده شدن را بدهیم. ایراندوست حتی برای انتخاب کاپیتان، از شاگردانش درخواست رزومه کرد. به نظر می‌رسید او سعی در ایجاد شرایطی عادلانه دارد اما چند انتقاد هم به سرمربی تیم ملی وارد است. مهم‌ترین مساله، کادر فنی است. او پدرش را به عنوان مدیر فنی تیم ملی زنان ایران معرفی کرد؛ مردی که در اکثر موارد به دلیل مداخله حراست وزارت ورزش و جوانان، مجبور شده است روی سکو‌ها بنشیند.

این‌جا ایران است و شما حتی اگر پدری باشید که در هفتمین دهه زندگی‌ خود قدم می‌زنید هم نباید کنار زمین فوتبال بازی دختران محجبه را ببینید. روی سکوها اما گویا ایراد شرعی ندارد. نصرت ایراندوست در هیچ یک از اعزام‌های خارجی، تیم ملی زنان کشور را همراهی نکرده است و این یعنی مشکل اساسی برای مدیر‌ فنی تیم ملی. «سمیه شهبازی»، کمک مربی تیم ملی است اما سابقه‌اش برای حضور در کادر فنی تیم ملی کافی به نظر نمی‌رسد.  مربی دروازه‌بانان هم «جلال بشر‌زاد» است که با مشکل همراهی تیم ملی زنان در اعزام‌ها روبه‌رو است.

او هم نباید بازیکنان دختر ایرانی را از نزدیک ببیند و تمرین دهد. به این ترتیب، با محدودیت شرعی که تیم ملی زنان را گرفتار کرده است، نصرت ایراندوست و جلال بشرزاد از همراهی تیم ملی محروم هستند و فقط سمیه شهبازی روی نیمکت کنار ایراندوست می‌نشیند. از انتقادات مهمی که به مریم ایراندوست وارد می‌شود، فعالیت‌  زیاد او در فضای مجازی است.   پزشک تحمیلی به تیم ملی «فریناز فهیمی‌پور» سال‌ها است در رده‌های مختلف تیم‌های ملی، به عنوان پزشک فعالیت می‌کند. او به سهل‌انگاری هنگام آسیب‌دیدگی بازیکنان معروف شده است.

در موارد متعددی، کوتاهی‌هایش منجر به صدمات جبران ناپذیری شده‌اند تا بازیکنان در آستانه اعزام، از لیست تیم ملی خارج شوند. در تازه‌ترین مورد، «افسانه چترنور»، «خانم گل» لیگ برتر و از مهره‌های اصلی تیم ملی، با اهمال پزشک تیم ملی از لیست ایراندوست خارج شده است. رسانه‌ها علت خط خوردن چترنور را مصدومیت از مچ پا اعلام کردند اما حقیقت ماجرا حاکی این است که افسانه در اردو با شکم‌درد مواجه شد و چون دردناک بود، با پزشک تیم مطرح کرد. تشخیص فهیمی‌پور، احتمال ابتلا به کرونا بود. اما این بازیکن نه تنها در اتاقش قرنطینه نشد بلکه با سایر بازیکنان تمرین کرد.

پس از دو روز شکم درد و مصرف قرص‌هایی که تجویز شده بودند، در تمرینات تیم ملی حالش دگرگون و در اثر شدت استفراغ، نقش بر زمین شد. در بیمارستان معلوم شد که کیست داشته و در اثر شدت فشار، کیست او پاره شده است. پزشکان یک ماه طول درمان برایش در نظر گرفتند. این که چرا این پزشک با وجود اشتباهات خطرناک مکررش، هم‌چنان با تیم ملی اعزام می‌شود، سوالی است که شاید علتش همکاری  دکتر فهیمی‌پور با رییس «کمیته پزشکی» فدراسیون فوتبال، دکتر «محمد رازی» باشد. آن‌ها در  یک مطب کار می‌کنند.

قهر بازیکنان از معضلات دیگری که مریم ایراندوست طی این مدت با آن سر و کار داشته، قهر بازیکنان از اردو بوده است. پس از آن که «مریم یکتایی»، دروازه‌بان سابق تیم ملی که عضو باشگاه «بشیکتاش» ترکیه است، به تیم ملی ایران دعوت شد، «زهرا خواجوی»، دروازه‌بان شماره یک تیم ملی به نشانه اعتراض، از حضور در اردو خودداری کرد تا ایراندوست هم او را به «کمیته اخلاق» معرفی کند. خواجوی معتقد بود که وقتی خودش هستم، یکتایی نباید در آستانه اعزام دعوت می‌شد.  «شبنم بهشت» هم یکی دیگر از بازیکنان تیم ملی بود که اردو را با قهر ترک کرد. او که دوست صمیمی افسانه چترنور است، پس از آن که افسانه بازی‌های مقدماتی آسیا را از دست داد، به نشانه اعتراض، دعوت ایراندوست را نپذیرفت.

با وجود همه این مشکلات، تیم ملی زنان ایران اکنون در تاشکند به سر می‌برد و باید در رقابت با بنگلادش و اردن، تنها سهمیه گروه «G» را کسب کند. .