دردسرهای تاریک‌خانه بودجه؛ ماجرای واقعی بودجه چیست؟

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 48 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 23%
  • Publisher: 63%

یک روز پس از انتشار گزارش ایرنا از ۲۰ ردیف تغییرات ارقام بودجه ۱۴۰۰، مجلس تهدید کرد که از ایرنا به دلیل انتشار این خبر «دروغین» شکایت می‌کند. ایرنا هم اشتباهات را به «بی‌دقتی خبرنگار» نسبت داد. اما ماجرا چیست؟ گزارش arashhnia راستی_آزمایی دستکاری_بودجه

ایران اخبار, ایران سرفصلها

» را پیدا کنند، «ایرنا»، خبرگزاری رسمی دولت با انتشار گزارش و جدولی از تغییرات ارقام بودجه کهظاهر امر این بود که ابعاد تازه‌ای از دست‌کاری بودجه روشن شده است؛ اختصاص هزار ومیلیارد تومان بودجه به فعالان فضای مجازی صداوسیما، دو برابر شدن بودجه سازمان بسیج و رسیدن آن به چهار هزار ومیلیارد تومان برای بخش سایبری سازمان تبلیغات اسلامی و اختصاصمیلیارد تومان برای حلقه‌های میانی سازمان تبلیغات اسلامی به اندازه کافی جذاب بود که خبر تمام فضای مجازی را تسخیر کند.

اما یک روز پس از انتشار گزارش ایرنا، مدیرکل حوزه ریاست مجلس شورای اسلامی تهدید کرد که از خبرگزاری ایرنا به دلیل انتشار این خبر که آن را «کاملا جعلی» و «دروغین» خوانده بود، شکایت خواهد کرد. پس از آن بود که خبرگزاری رسمی دولت با انتشار متنی پذیرفت که در انتشار جدول و خبر مربوط به آن اشتباهاتی رخ داده است و از این بابت عذرخواهی کرد و اشتباهات را به «بی‌دقتی خبرنگار» نسبت داد.

عذرخواهی ایرنا برای هواداران «محمدباقر قالیباف»، رییس مجلس شورای اسلامی و «الیاس نادران»، رییس «کمیسیون تلفیق» بهترین ابزار بود که از ریشه همه چیز را جعل بنامند و از اصل منکر تمام اعداد و ارقام شگفت‌انگیزی شوند که در جدول ایرنا منتشر شده بود.برای پاسخ به این پرسش که ماجرا واقعا چیست، باید دو اتفاق را از هم جدا کرد. چرا که به نظر می‌رسد دو ماجرا درباره تغییرات بودجهپوشانی یکسان تلقی شده است.

هزار میلیارد تومان بود که پس از بررسی و تصویب در مجلس و تبدیل لایحه به قانون، منابع عمومی بودجه به هزار و

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

سال ۹۹؛ تنها یک پنجم بودجه نفتی محقق شد | DW | 11.05.2021تازه‌ترین آمار از میزان تحقق بودجه سال ۹۹ نشان می‌دهد تنها یک پنجم بودجه_نفتی پارسال محقق شده است. این در حالی است که در سال جاری دولت میزان درآمد_نفتی در بودجه را بیش از ۵۰ درصد نسبت به بودجه ۹۹ افزایش داده است.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

دولت متوجه دستکاری در جداول بودجه شده بودعضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم می‌گوید که تغییر اعداد در جداول بودجه بعد از تصویب در کمیسیون تلفیق تخلف صریح است. روند کار بررسی بودجه سنواتی در مجلس روشن است و پس از تصویب بودجه در صحن و ارائه آن به شورای نگهبان، نسخه‌ای از آن در اختیار دولت و نسخه‌ای هم در اختیار نمایندگان مجلس قرار می‌گیرد.
منبع: EtemadOnline - 🏆 9. / 59 ادامه مطلب »

دستکاری جداول بودجه هرگز در مجلس دهم رخ ندادقاسم میرزایی‌نیکو، نماینده ادوار مجلس، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین:دستکاری جداول بودجه هرگز در مجلس دهم رخ نداد/دستکاری بودجه بعد از تصویب و قبل از ارسال به دولت هیچ مبنای آیین‌نامه‌ای و قانونی ندارد
منبع: EtemadOnline - 🏆 9. / 59 ادامه مطلب »

کنایه نوبخت به ادعای تحویل زمین سوخته به دولت بعدنوبخت در پاسخ به ادعای منتقدین دولت درباره تحویل زمین سوخته به دولت بعد: اگر انجام ١٢٠٠هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری، برای اتمام ۵٢٨ طرح بزرگ با اشتغالزایی ٧٠٩هزار فرصت شغلی فقط در سال ١٣٩٩؛ تحویل زمین سوخته به دولت آتی است!؟ چه زمین‌های سوخته با ارزشی!
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

دیدگاه: بودجه‌نویسی‌ شبانه در کمیسیون تلفیق گفت‌وگو با آرش حسن‌نیاجدولی که ایرنا از دستکاری کمیسیون تلفیق در لایحه بودجه منتشر کرده، نشان می‌دهد‬⁩ بودجه ⁧‫بسیج‬⁩ دوبرابر شده، بودجه تقویت بنیه دفاعی انتظامی سه و نیم‌ برابر بالا رفته و رقمی که برای فعالان فضای مجازی ⁧
منبع: IranIntl - 🏆 3. / 63 ادامه مطلب »