درخواست ۳۰ سال زندان برای متهمان پرونده ربایندگان نظامی ایرانی در ترکیه | DW | 02.03.2022

11/12/1400 07:36 ب.ظ

دادستانی کل استان وان ترکیه برای ۱۱ متهم پرونده مربوط به ربودن یک نظامی سابق ایران در ترکیه ۳۰ سال حکم زندان درخواست کرد. رسانه‌های ترکیه نوشتند این افراد در عملیات انتقال یک افسر سابق ارتش به ایران نیز دست داشته‌اند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه روز چهارشنبه ۱۱ اسفند (دوم مارس) گزارش داد بر اساس کیفرخواست صادر شده از طرف دادستانی استان وان برای ۱۱ نفر از متهمان پرونده مربوط به تلاش ربودن یک نظامی سابق ایرانی ۳۰ سال حکم زندان درخواست شده است.

در این کیفرخواست که توسط شعبه چهار دادگاه کیفری استان وان پذیرفته شده، متهمان به تلاش برای"عضویت در سازمان تبهکاری" و"تلاش برای آدم‌ربایی" متهم شده‌اند.دادستانی استان وان همچنین براساس اظهارات شاکی پرونده اعلام کرده است که متهمان سه بار برای ربودن نظامی سابق ایرانی دست به عملیات زده‌اند.

در سال‌های گذشته نهادهای امنیتی ایران اغلب با کم‌ترین موانع در خاک ترکیه دست به اقدام و از جمله ربودن مخالفان می‌زدند اما در ماه‌های اخیر به ویژه با بهبود مناسبات ترکیه و اسرائیل حساسیت‌ها بر سر آدم‌ربایی و عملیات سازمان اطلاعات ایران در ترکیه بیشتر شده است.

رسانه‌های ترکیه با استناد به داده‌های "میت" سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه و پلیس ویژه استانبول که در عملیات شناسایی و بازداشت مظنونان مشارکت داشته، یکی از افرادی را که هدف دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی برای ربایش و انتقال بوده،"سرهنگ یعقوب حافظ" معرفی کرده‌اند. این افسر سابق ارتش جمهوری اسلامی در شهر دنیزلی سکونت داشته است. headtopics.com

به گزارش آناتولی ساغلام و سنجری برای جلب اعتماد این افسر سابق به او نزدیک می‌شوند و ادعا می‌کنند ماموران اطلاعاتی جمهوری اسلامی قصد ربودنش را دارند و آنها می‌توانند او را به کشور دیگری منتقل کنند. آناتولی نوشته است متهمان این پرونده سرانجام ۱۷ اکتبر ۲۰۱۹ یعقوب حافظ را به بهانه انتقال به یک کشور دیگر از طریق عراق با کمک قاچاقچیان انسان تحویل ماموران امنیتی جمهوری اسلامی داده‌اند.موردی که تیم مظنون به همکاری با نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی در جریان آن شناسایی و بازداشت شده، طرح ربودن و انتقال یک افسر سابق نیروی دریایی ایران است که"م. ر" معرفی شده است.

ادامه مطلب:
dw_persian »

کتاب «ایران؛ ساختار آکادمیک یک کشور» در ترکیه منتشر شدکتاب «ایران؛ ساختار آکادمیک یک کشور» در ترکیه منتشر شد کتاب «ایران؛ ساختار آکادمیک یک کشور» با 33 مقاله تخصصی در حوزه ایران شناسی به زبان ترکی در ترکیه منتشر شد.

وزیر بازرگانی ترکیه: بیشترین میزان صادرات مربوط به ماه فوریه در تاریخ کشور ثبت شدوزیر بازرگانی ترکیه: صادرات کشور در ماه فوریه با رشد 25.4 درصدی نسبت به ماه مشابه سال 2021 به 20 میلیارد دلار رسید

هشدار آمریکا به متحدانش در مورد یک ابزار جاسوسی جدید چینکارشناسان یک موسسه آمریکایی به نام «سیمانتیک» می‌گویند یک ابزار پیشرفته جاسوسی اینترنتی چینی را کشف کرده‌اند که بیش از یک دهه وجود آن تشخیص داده نشده است.

یک دانشجوی هندی در حمله روسیه به اوکراین کشته شدیک دانشجوی هندی در بمباران شهر خارکیف اوکراین توسط روسیه کشته شد. - خبرگزاری آناتولی

'اُمیکرون' در کشور رو به افول / شرط برقراری شرایط مناسب در نوروزعضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا با بیان اینکه داریم به سمتی می‌رویم که اُمیکرون را کنترل کنیم، گفت: متاسفانه همچنان در آی‌سی‌یو بیمارستان‌ها، بیماران بدحال بستری هستند و به همین دلیل هم هست که همچنان مرگ و میر در حد بالایی قرار دارد.

سفیر روسیه در مصر: در صورت اعمال تحریم‌ها صادرات گاز به اروپا را قطع می‌کنیمبه‌دنبال واکنش کشورهای غربی به حمله نظامی روسیه علیه اوکراین، گئورگی بوریسینکو، سفیر روسیه در مصر اعلام کرد که اگر تحریم‌ها علیه مسکو اعمال شود، این کشور