درخواست ۱۳ فعال مدنی و سیاسی ایران برای اصلاحات اساسی در قوه‌قضاییه

22/06/1398 02:45:00 ب.ظ

سیزده فعال سیاسی و کنشگر مدنی، در بیانیه‌ای خواهان اصلاح «روندها و سازوکارهای» فعلی قضایی شدند و نسبت به تداوم «سوءاستفاده از قانون در راستای اهداف سیاسی» هشدار دادند.

سیزده فعال سیاسی و کنشگر مدنی، در بیانیه‌ای خواهان اصلاح «روندها و سازوکارهای» فعلی قضایی شدند و نسبت به تداوم «سوءاستفاده از قانون در راستای بیانیه این ۱۳ نفر که اغلب آن‌ها چهره‌های اصلاح‌طلبند، به فاصله کوتاهی پس از آن منتشر شده که رییس قوه‌قضاییه دستور «ویژه‌ای» برای «تجدیدنظر و رسیدگی منصفانه» درباره احکام صادر‌شده «در برخی از پرونده‌های اخیر» صادر کرد.

گرچه قوه‌قضاییه مشخص نکرده که منظور از «‌برخی پرونده‌های اخیر» کدام پرونده‌‌ها است اما تصور غالب این است که دستور رییسی مربوط به پرونده فعالان کارگری باشد که به تازگی احکام سنگینی برای آنان صادر شده است.

فعالان اصلاح‌طلب در همین رابطه ضمن استقبال از دستور رییس‌قوه‌قضاییه برای تجدیدنظر در برخی احکام گفته‌اند «استفاده سوء از نهاد دادگاه و قانون» به عنوان «ابزاری برای برخورد با مطالبات و اعتراضات مسالمت‌آمیز اقشار و اصناف» همچنان از سوی بخش‌هایی از حاکمیت اعمال می‌شود. headtopics.com

آنها در بیانیه خود به مواردی از جمله «انحلال محاکم کیفری اختصاصی نامتعارف ازجمله دادگاه انقلاب و دادگاه ویژه روحانیت»؛ «لغو صلاحیت دادگاه‌های انقلاب در مقام رسیدگی به پرونده‌های سیاسی»؛ «لغو فوری هرگونه محدودیت در دسترسی به وکیل مدافع» و «برچیده‌شدن بازداشتگاه‌های اختصاصی دستگاه‌های امنیتی» به عنوان زمینه‌های اصلاحات قضایی اشاره کرده‌اند.

ادامه مطلب:
ايران اينترنشنال »
Loading news...
Failed to load news.

نسل‌های جدید به آشنایی بیشتر با امام بزرگوار نیازمندند/امام را نمی‌شود تحریف کرد

رهبر انقلاب تاکید کردند: همه ما نیازمندیم با ابعاد شخصیت چندبعدی و باعظمت حضرت امام خمینی بیشتر آشنا شویم. ادامه مطلب >>

دانشمندان در در جو سیاره‌ای در خارج از منظومه شمسی آب کشف کردنددانشمندان در در جو سیاره‌ای در خارج از منظومه شمسی آب کشف کردند این گزارش را بخوانید 🔽

گزارش یورونیوز: مراسم عاشورای قم در اوج تنش سیاسی میان ایران و آمریکابرخی از پرسش‌شوندگان در دفاع از سیاست‌های جمهوری اسلامی بر لزوم مقاومت ایران در برابر غرب با «درس گرفتن» از قیام عاشورا تأکید کرده‌اند.

عمر مومنی به یورونیوز: ایرانیان در کامنت‌ها من را در جریان وضعیت دختر آبی قرار دادندعمر مومنی، کارتونیست اردنی که در واشنگتن دی‌سی به سر می‌برد جزو نخستین هنرمندانی بود که به مرگ سحر خدایاری واکنش نشان داد. کاریکاتور او به سرعت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

ناپدید شدن 2500 تن در طوفان دوریان در باهاماناپدید شدن 2500 تن در طوفان دوریان در باهاما

نمایندگان فیفا در تهران/ بررسی شرایط حضور زنان در ورزشگاهفیفا اعلام کرده که به زودی هیاتی وارد ایران می‌شود تا شرایط میزبانی و آمادگی ایران برای حضور بانوان در ورزشگاه را بررسی کنند.

سفیر آمریکا مسؤولیت کشورش در حمله به مواضع حشد شعبی در عراق را تکذیب کردسفیر آمریکا در عراق مسؤولیت کشورش ازبابت حملات به برخی مواضع نظامی در عراق و انبارهای تسلیحاتی را تکذیب کرد.