درخواست ۲۰ نهاد حقوق بشری از ایران: زندانیان سیاسی زن را فورا آزاد کنید | DW | 23.04.2020

04/02/1399 04:44 ب.ظ

بیست نهاد بین‌المللی و ایرانی حقوق بشر در یک نامه سرگشاده از مقامات ایران خواسته‌اند تا زندانیان سیاسی زن را فورا آزاد کنند. در این نامه نام ۵۰ زندانی سیاسی زن که در تهران و شهرستان‌ها زندانی هستند، آمده است.

بیست نهاد بین‌المللی و ایرانی حقوق بشر در یک نامه سرگشاده از مقامات ایران خواسته‌اند تا زندانیان سیاسی زن را فورا آزاد کنند. در این نامه نام ۵۰ زندانی سیاسی زن که در تهران و شهرستان‌ها زندانی هستند، آمده است. در این نامه به آمار بالای مبتلایان و فوت شدگان در اثر کرونا در ایران اشاره شده و نیز به هشدار متخصصان دانشگاه صنعتی شریف که اعلام کرده بودند آمار واقعی کرونا در ایران می‌تواند سه و نیم برابر آمار رسمی باشد.

نویسندگان این نامه نوشته‌اند علیرغم وضعیت اسفناک کنونی در ایران، رژیم ایران از هفته گذشته کسب و کارها را دوباره باز کرده و وسایل نقلیه عمومی را به راه انداخته است؛ کاری که به ن‌ظر نویسندگان این نامه می‌تواند منجر به بروز موج جدیدی از شیوع کرونا شود.

"این وضعیت در زندان‌های ایران خیلی بدتر است" و آنگونه که در این نامه سرگشاده آمده، در ماه فوریه سازمان ملل گزارشی از وضعیت غیربهداشتی زندان‌های ایران و تعداد بیش از ظرفیت زندانیان منتشر کرد؛ وضعیتی که می‌تواند باعث شیوع سریع بیماری‌های عفونی شود و حالا از اوایل ماه مارس، کرونا هم وارد این لیست شده است. headtopics.com

اونا گروگانند و تا جمهوری اسلامی پول نگیره آزادشون نمی کنه.

مقامات ایران: حالا نمیشه یکی دو ساعت بهمون مهلت بدین تا آزادشون کنیم؟!!!

در این نامه سرگشاده به شرایط نامناسب و غیر بهداشتی زندان زنان اشاره شده و اینکه تعدادی بیشتر از ظرفیت زندان در آنجا نگهداری می‌‌شوند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

پاسخ به درخواست وام ۵ میلیارد دلاری بدون محاسبات سیاسیرئیس کل بانک مرکزی خطاب به رئیس صندوق بین‌المللی پول، گفت: ملت ما انتظار دارد که صندوق بین‌المللی پول در کنار آن‌ها باشد نه اینکه در پاسخ به درخواست‌های ما وزنی برای محاسبات سیاسی قائل شود. اگر بی‌طرفی صندوق بین‌المللی پول لطمه ببیند ترمیم آن کاری بسیار دشوار خواهد بود. کص نگو از کی تا حالا مدافع بی طرفی شدی به گدایی و دریوزگی افتادید بی_شرفها رهبر چلاق ۲۰۰ فاکینگ میلیارد دلار دارایی و سرمایه داره و میتونه به سی تا کشور وام بده . ننه من غریبم بازی در نیارید

یادداشت| جهش فضایی ایران با پرتاب نور- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimیادداشت| جهش فضایی ایران با پرتاب نور رضا اصلانی عضو هیات مدیره اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران و کارشناس ارشد مهندسی هوافضا در یادداشتی برای خبرگزاری تسنیم، به بررسی اهمیت این موضوع پرداخته است ماهواره_نظامی congratulation منظورت آزمایش موشک جنگی?

سام رجبی،‌ فعال محیط زیست زندانی در ایران، به کرونا مبتلا شده استسام_رجبی،‌ فعال محیط زیست زندانی در ایران، به کرونا مبتلا شده است در پی مثبت اعلام شدن نتیجه آزمایش کرونای سام رجبی، یکی از فعالان محیط زیست زندانی در ایران،‌ او را از بیمارستانی خارج از زندان به زندان اوین بازگردانده‌اند. منظورتون از فعال محیط زیست جاسوسه😐 خب کرونا بگیره مگه خونش رنگین تر از بقیه است .چون مربو به شماست مهم شده ایا؟ اگر. دوست دارید از فعال محیط زیست بجای جاسوس استفاده کنید ، باشه اشکالی نداره . پس ما هم از هتل اوین بجای زندان اوین استفاده میکنیم . بنابراین ایشون تشزیف بردن هتل اوین .

آزادی و انتقال 101 زندانی ایرانی در گرجستان به کشور- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimآزادی و انتقال ۱۰۱ زندانی ایرانی در گرجستان به کشور وزارت امور خارجه ایران از آزادی و انتقال ۱۰۱ زندانی ایرانی در گرجستان به کشورمان خبر داد

گفتگو|سردار پاکپور اعلام کرد: بسیج 10هزار کادر درمانی نیروی زمینی سپاه برای ادامه مقابله با کرونا- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimفرمانده نیروی زمینی سپاه: قریب به ۱۰ هزار نفر کادر تخصصی درمانی نیروی زمینی سپاه در سراسر کشور برای کمک به ادامه مقابله_با_کرونا بسیج شده اند سپاه ۱۲ بیمارستان سیار و ثابت را با ظرفیت بیش از ۳۰۰۰ هزار تخت بستری برای مقابله با کرونا فراهم کرده است

ترامپ درباره پرتاب ماهواره: در مورد ایران از خودشان بیشتر می‌دانیم | DW | 23.04.2020رئیس جمهور آمریکا می‌گوید واشنگتن ایران را زیر نظر دارد و روند پرتاب ماهواره را از نزدیک دنبال می‌کرد. مایک پمپئو اعلام کرد که ایران باید در این زمینه حساب پس بدهد. معاون پنتاگون رفتار ایران را 'شرورانه' خواند. خوک بهترین واژه برای وصف ترامپه کاش دهنشو ببنده آمریکا خودش با زور حساب پس بگیره ،چون جمهوری اسلامی با شیوه گروگان گیری و باج گیری چهل و یک سال به خوبی تونسته دوام بیاره .

مرکز حقوق بشر"رائول والنبرگ" در نامه سرگشاده‌ای که به امضای ۲۰ سازمان حقوق بشری بین‌المللی رسیده، خواستار آزادی فوری زندانیان زن ایرانی شده است. این نامه را همچنین نایب رییس پارلمان اروپا از طرف انجمن برندگان جایزه حقوق بشر پارلمان اروپا، ساخاروف، امضا کرده است.

در این نامه به آمار بالای مبتلایان و فوت شدگان در اثر کرونا در ایران اشاره شده و نیز به هشدار متخصصان دانشگاه صنعتی شریف که اعلام کرده بودند آمار واقعی کرونا در ایران می‌تواند سه و نیم برابر آمار رسمی باشد.

نویسندگان این نامه نوشته‌اند علیرغم وضعیت اسفناک کنونی در ایران، رژیم ایران از هفته گذشته کسب و کارها را دوباره باز کرده و وسایل نقلیه عمومی را به راه انداخته است؛ کاری که به ن‌ظر نویسندگان این نامه می‌تواند منجر به بروز موج جدیدی از شیوع کرونا شود.

"این وضعیت در زندان‌های ایران خیلی بدتر است" و آنگونه که در این نامه سرگشاده آمده، در ماه فوریه سازمان ملل گزارشی از وضعیت غیربهداشتی زندان‌های ایران و تعداد بیش از ظرفیت زندانیان منتشر کرد؛ وضعیتی که می‌تواند باعث شیوع سریع بیماری‌های عفونی شود و حالا از اوایل ماه مارس، کرونا هم وارد این لیست شده است.

در این نامه سرگشاده به شرایط نامناسب و غیر بهداشتی زندان زنان اشاره شده و اینکه تعدادی بیشتر از ظرفیت زندان در آنجا نگهداری می‌‌شوند.

به گفته نویسندگان نامه، در هر اتاق زندان زنان ۱۸ زندانی زن هستند که تمامی کارهای روزانه خود از قبیل نشستن، خوابیدن، خوردن و نوشیدن را در همین اتاق و با فاصله‌ای بسیار کم از هم انجام می‌دهند.

این زنان همچنین به وسایل بهداشتی و دارویی نیز دسترسی ندارند و از دادن دارو به بیماران نیز خودداری می‌شود. نویسندگان نامه این عمل را مصداق شکنجه دانسته‌اند. برخی از این زندانیان در اعتراض به این وضعیت دست به اعتصاب غذا نیز زده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده تا کنون حداقل ۱۰ زندانی در ایران بر اثر کرونا جانشان را از دست داده‌اند. اگرچه نویسندگان نامه تاکید کرده‌اند که نمی‌توانند این آمار را تایید کنند چرا که محققان مستقل دسترسی به زندان‌های ایران ندارند.

مقامات جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند که دهها هزار زندانی را از طریق مرخصی یا عفو آزاد کرده‌اند با این حال نویسندگان این نامه گفته‌اند نمی‌توانند این رقم را تایید کنند. گذشته از این صدها زندانی سیاسی مشمول این آزادی نشده‌اند.

در این نامه آمده است: «این بخشی از سیاستی است که به نظر می‌رسد برای شکنجه بیشتر زندانیان سیاسی از طریق نگه داشتن آنها در شرایط خطرناک زندان اتخاذ شده است.»

نویسندگان این نامه سرگشاده در پایان نامه خود نوشته‌اند: «بنابراین ما از دولتها، سازمان‌های غیردولتی، روزنامه‌نگاران، سازمان ملل و سایر نهادهای بین‌المللی می‌خواهیم که با افزایش فشار بر مقامات ایران خواهان آزادی فوری زندانیان شناخته‌شده‌ای که نامشان در آخر این نامه آمده و نیز سایر زندانیان سیاسی به منظور نجات جان آنها شوند.»

نویسندگان نامه تاکید کرده‌اند که زنانی که نامشان در لیست این نامه آمده است، مدافعان شناخته‌شده حقوق بشر، وکیل، نویسنده، هنرمند و فعال محیط زیست هستند و برخی از آنها طولانیترین و شدیدترین احکام در تاریخ ایران را گرفته‌اند. این لیست شامل زندانیان ایرانی و نیز دو تابعیتی است.

نسرین ستوده، نرگس محمدی، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، آتنا دائمی، فریبا عادلخواه، زینب جلالیان و گلرخ ایرایی از جمله ۵۰ زندانی‌ای هستند که نامشان در این لیست آمده است.

این نامه سرگشاده به امضای چندین نهاد حقوق بشری ایرانی از جمله بنیاد عبدالرحمن برومند، کانون مدافعان حقوق بشر، مرکز حقوق بشر ایران و نیز فدراسیون بین‌المللی جوامع حقوق بشر رسیده است.