درخواست از خامنه‌ای برای عزل فقهای منصوبش در شورای نگهبان | DW | 18.06.2021

18/06/2021 10:06:00 ب.ظ

جمعی از فعالان سیاسی و مدنی در نامه به خامنه‌ای از او خواسته‌اند فقهای منصوب خود در شورای نگهبان را عزل کند. آنها با اشاره به افشاگری مصلحی درباره چگونگی رد صلاحیت رفسنجانی اعضای شورا را 'قانون‌گریز و مردم‌ستیز' خواندند.

نامه به خامنه‌ای, فقهای شورای نگهبان

جمعی از فعالان سیاسی و مدنی در نامه به خامنه‌ای از او خواسته‌اند فقهای منصوب خود در شورای نگهبان را عزل کند. آنها با اشاره به افشاگری مصلحی درباره چگونگی رد صلاحیت رفسنجانی اعضای شورا را 'قانون‌گریز و مردم‌ستیز' خواندند.

جمعی از فعالان سیاسی و مدنی در نامه به خامنه‌ای از او خواسته‌اند فقهای منصوب خود در شورای نگهبان را عزل کند. آنها با اشاره به افشاگری مصلحی درباره چگونگی رد صلاحیت رفسنجانی اعضای شورا را 'قانون‌گریز و مردم‌ستیز' خواندند.

درخواست از خامنه‌ای برای عزل فقهای منصوبش در شورای نگهبانجمعی از فعالان سیاسی و مدنی در نامه به خامنه‌ای از او خواسته‌اند فقهای منصوب خود در شورای نگهبان را عزل کند. آنها با اشاره به افشاگری مصلحی درباره چگونگی رد صلاحیت رفسنجانی اعضای شورا را"قانون‌گریز و مردم‌ستیز" خواندند.

علی خامنه‌ای و احمد جنتی که از سال ۱۳۵۹ عضو شورای نگهبان استبیش از ۱۲۰ فعال سیاسی و مدنی ایران در نامه سرگشاده‌ای به رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای نوشته‌اند که"اعتراف" وزیر سابق اطلاعات درباره روند رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی در شورای نگهبان تردید درباره"انحراف اعضای آن شورا از انجام وظایف قانونی" را به یقین بدل کرده است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

خخخ ببینید رسانه های پروپاگاندای غربی و ملکه و سعودی چقدر سوختند ب هر حال بخاطر یک مشت دلار باید دم تکان داد یعنی اون جمع واقعا فکر میکنند شورای نگهبان بدون هماهنگی و دستور و اجازه خامنه ای رفسنجانی رو رد صلاحیت کرده؟ 🍄🍄🍄🍄بـــــــــــــــه کوسکشی افتادن رهبر بریت سیدلی لجن والتماس برای بقای اسلام کثافت خونخوار وماندن در قدرت

جمعی از فعالان 😄😄😄 فقط انحلال شورای نگهبان و ولی فقیه راه برون رفت از این بن بست بود که نشد. الان فقط سرنگونی. No2ir IraniansBoycottElections نه_به_جمهوري_اسلامي ديگه_تمومه_ماجرا به جناب آقاى ابراهيم رئيسى وبه ملت بزرگ و همیشه درصحنه‌ و پشتیبان سرسخت دولت عاشقانه وصمیمانه تبریک وتهنئت عرض ميكنم اگر هميشه دستان نيرومند دولت در دستان دليرمردان و زنان ايرانى سخت پیوند بخورد میبایستی در انتظار خوشحاليها‌ و پیروزیهای بيشترى باشند

درخواست بی ربطی است نفرات انتصابی دوباره همین میشوند با تغییر قانون اساسی باید بیاط شورای نگهبان جمع شود مثل این میماند که داروغه دزدی میکند بعد مردم از دست داروغه به خود داروغه شکایت ببرند . دم شما گرم اصلا من کشته مرده این درخواستهای شما هستم بنویس نامه نویس چیزهای خوب خوب بنویس 😅😅😅😅 اگر فردی یا گروهی از خامنه ای تقاضا یا درخواستی دارد ، تلویحاً رهبری او را قبول کرده است! 🤮

روسیه تمام پروازهای خود به ترکیه را از 22 ژوئن از سر می‌گیردروسیه تمام پروازهای خود به ترکیه را از 22 ژوئن از سر می‌گیرد

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها از دولت بایدن خواست تحریم‌ها‌ علیه «ابراهیم رئیسی» را نگه داردبنیاد دفاع از دموکراسی‌ها از دولت بایدن خواست تحریم‌ها‌ علیه «ابراهیم رئیسی» را نگه دارد ابراهیم رئيسی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ در ایران است و از او به عنوان جانشین احتمالی رهبر جمهوری اسلامی، آیت الله خامنه‌ای، یاد می شود دموکراتها همیشه‌ از تروریسم دولتی جمهوری اسلامی، حمایت کردند. No2IR نه_به_جمهوری_اسلامی No2IR خوب سند تاییدی شد به اینکه به ابراهیم رئیسی رای بدهیم. خداوند دشمنان ملت ایران را از احمق ها قرار داده.

یورو۲۰۲۰؛ وقتی جابجایی بطری‌های نوشابه توازن قوا را از حامیان مالی به سمت ورزشکارها تغییر می‌دهداقدام رونالدو در جابجا کردن بطری‌های کوکاکولا و جایگزین کردن آنها با بطری آب بلافاصله سبب افت یک و شش دهم درصدی سهام شرکت تولید کننده این نوشیدنی گازدار معروف در جهان شد.

تصاویر هوایی از محل خروج یک قطار باری از مسیر خط آهن در مکزیکبنا به گزارش رسانه‌های محلی این قطار باری حامل هیچ گونه «ماده خطرناکی» نبود. امیدوارم آسیب جانی ازشون دور باشه مکزیکیها بواسطه شمنان مکزیک میشناسم و بسیار تحت تاثیر نوع زندگی کمین کنندگان و شکارچیان و رویابینان (ساحران)هستم .

کاهش ۲۵ درصدی صندوق‌های رای در خارج از کشور نسبت به دوره قبل

گزارش: «سه میلیون» دانش‌آموز در ایران در یک سال گذشته از تحصیل بازماندند🔺گزارش: «سه میلیون» دانش‌آموز در ایران در یک سال گذشته از تحصیل بازماندند به گزارش روزنامه همشهری، بیشتر کودکان بازمانده از تحصیل «یا به ابزار هوشمند مثل موبایل و تبلت دسترسی ندارند یا در مناطقی زندگی می‌کنند که اینترنت در آن جا نیست.» سه میلیون از رفتن به شکنجه گاهی به اسم مدرسه بازماندند.

ایران درخواست از خامنه‌ای برای عزل فقهای منصوبش در شورای نگهبان جمعی از فعالان سیاسی و مدنی در نامه به خامنه‌ای از او خواسته‌اند فقهای منصوب خود در شورای نگهبان را عزل کند.18.ابراهیم رئیسی در مناظره های انتخاباتی در آمریکا «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» با اشاره به سخنان آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده در خصوص لغو احتمالی تحریم‌های غیرهسته ای ایران در صورت بازگشت به توافق سال ۲۰۱۵، خواستار ادامه تحریم «ابراهیم رئیسی» در دولت جو بایدن شده است.به روز شده در: ۱۷/۰۶/۲۰۲۱ به نظر می‌آید که جابجا کردن بطری‌های نوشیدنی روی تریبون یک کنفرانس خبری خیلی اهمیت نداشته باشد اما دست زدن به چنین اقدامی از سوی چند ستاره فوتبال در جریان مسابقات یورو۲۰۲۰ به شدت مورد توجه رسانه‌ها و علاقمندان به فوتبال قرار گرفته و صد البته حامیان مالی این مسابقات را ناراحت کرده است.

آنها با اشاره به افشاگری مصلحی درباره چگونگی رد صلاحیت رفسنجانی اعضای شورا را"قانون‌گریز و مردم‌ستیز" خواندند. علی خامنه‌ای و احمد جنتی که از سال ۱۳۵۹ عضو شورای نگهبان است بیش از ۱۲۰ فعال سیاسی و مدنی ایران در نامه سرگشاده‌ای به رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای نوشته‌اند که"اعتراف" وزیر سابق اطلاعات درباره روند رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی در شورای نگهبان تردید درباره"انحراف اعضای آن شورا از انجام وظایف قانونی" را به یقین بدل کرده است.2021 خبرگزاری آناتولی . حیدر مصلحی ۲۳ خرداد در یک برنامه تلویزیونی گفته بود در جریان بررسی صلاحیت نامزدان انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲  با اعضای شورای نگهبان دیدار و به آنها گوشزد کرده چون مطابق برآوردها پیروزی رفسنجانی در انتخابات قطعی است تائید صلاحیت او برای"حفظ نظام" و مصلحت آن زیانبار است. خبرهای بیشتر. این سخنان در فضای سیاسی ایران ولوله‌ای به پا کرد که با وجود تکذیب سخنگوی شورای نگهبان و تعدیل آن به وسیله وزیر اطلاعات دولت محمود احمدی‌نژاد همچنان ادامه دارد. در نامه فعالان سیاسی که بسیاری از شخصیت‌های سرشناس جناح موسوم به اصلاح‌طلبان حکومت جمهوری اسلامی در میانشان هستند، خطاب به خامنه‌ای نوشته شده که سخنان مصلحی نشان می‌دهد «صلاحیت نامزدها در شورای نگهبان نه براساس ضوابط قانونی و صلاحیت نامزدها، بلکه برپایه تخمین آرای آنها و بر مبنای"مصلحت نظام" به تشخیص مقامات امنیتی احراز می‌شود. پل پوگبا که یک بازیکن مسلمان است پس از مسابقه تیم ملی کشورش مقابل آلمان در جریان کنفرانس خبری بطری آبجوی بدون الکل شرکت هاینکن را که جلوی وی روی تریبون قرار داده شده بود کنار گذاشت و یک بطری آب را جایگزین آن کرد.

» در این نامه که ۲۷ خرداد منتشر شد آمده است: «پیامدهای خطرناک این رویه قانون‌گریز و مردم‌ستیز برای جمهوری اسلامی و تهی‌شدن آن از عناصر دموکراتیک بر جنابعالی پوشیده نیست.» تائید علنی یک روایت قدیمی برخلاف هیاهوی زیادی که بر سر سخنان مصلحی به پا شده این روایت را خود رفسنجانی هشت سال پیش به همین شکل بیان کرده بود. ظاهرا حساسیت ماجرا به این برمی‌گردد که وزیر اطلاعات برای نخستین بار به صورت عمومی این روایت را تائید کرده است. مصطفی تاج‌زاده، یکی از امضاءکنندگان نامه به نقل از محمد هاشمی رفسنجانی می‌گوید: «آنچه آقای مصلحی گفته حقیقت دارد. همان سال ٩٢ و در روزهای حد فاصل رد صلاحیت آقای هاشمی تا برگزاری انتخابات، سه نفر از اعضای شورای نگهبان خدمت ایشان آمدند و درست همین داستان را از جلسه شورا گفتند که ماجرا اینطوری شده و آقای مصلحی چنین کاری کرده است. اتحادیه فوتبال اروپا، یوفا نیز پس از این جریان ادامه دار کنار نسبت به کنارگذاشتن نوشیدنی‌ها توسط بازیکنان در کنفرانس‌های خبری هشدار داده و تهدید کرده که خاطیان را با جریمه تنبیه خواهد کرد.

» بستگان رفسنجانی به تازگی و برای نخستین بار فیلمی از او منتشر کرده‌اند که پس از رد صلاحیتش در انتخابات سال ۹۲ همین روایت را تقریبا به همان شکل که وزیر اطلاعات گفته تکرار کرده است. درخواست عزل فقهای منصوب؟ فعالان سیاسی و مدنی به خامنه‌ای نوشته‌اند: «مقابله با این انحراف بزرگ اقتضا می‌کند اعضای شورای نگهبان که صحنه‌گردان این بازی خطرناک بوده‌اند تسلیم صحنه‌سازی‌های غیرقانونی و غیردمکراتیک نهادهای امنیتی شده‌اند و این بدعت را در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نیز ادامه داده‌اند، عزل شوند.» شورای نگهبان از شش فقیه و شش حقوقدان تشکیل شده که فقها را رهبر جمهوری اسلامی منصوب می‌کند و حقوقدانان از میان افراد پیشنهادی رئیس منصوب او در قوه قضائیه"انتخاب" می‌شوند. از شش فقیهی که سال ۹۲ عضو شورای نگهبان بوده‌اند سه نفر درگذشته‌اند. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید امضاءکنندگان نامه یاد شده از خامنه‌ای خواسته‌اند شش فقیه کنونی شورای نگهبان"با فقهایی با گرایش‌های متنوع فکری و سیاسی، ملتزم به قانون اساسی، وفادار به جمهوریت نظام، مدافع حقوق مردم، دارای استقلال رای و قادر به مقاومت در برابر فشارهای دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی جایگزین گردند".

راه بسته قانون اساسی برای تغییر شورای نگهبان در اصل ۱۱۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی عزل و نصب فقهای شورای نگهبان یکی از"وظایف و اختیارات رهبر" عنوان شده است. در اصل ۹۱ آمده که رهبر جمهوری اسلامی شش فقیه شورای نگهبان را از میان"فقهای عادل و آگاه به مقتضیات زمان و مسایل روز" انتخاب می‌کند و به تبع آن تشخیص صلاحیت و توانایی‌های آنها هم بر عهده خود اوست. در این قانون که امضاءکنندگان نامه خواستار التزام فقهای شورای نگهبان به آن هستند هیچ کجا اشاره‌ای به پاسخگویی"ولایت مطلقه فقیه" درباره عزل و نصب‌هایش نشده است. بر این اساس، درخواست از خامنه‌ای برای عزل تمام فقهای شورای نگهبان که خود منصوبشان کرده بیشتر جنبه نمادین دارد. یکی از فقهای این شورا احمد جنتی ۹۵ ساله است که سابقه انتصابش در این نهاد به سال ۱۳۵۹ بازمی‌گردد.

افزون بر این امضاءکنندگان نامه خواهان عزل"اعضای شورای نگهبان" شده‌اند که منطقا شامل شش حقوقدان آن هم می‌شود. این حقوقدانان از میان افرادی که رئیس قوه قضائیه پیشنهاد می‌کند توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی"انتخاب" می‌شوند و در قوانین جاری راهی برای عزل آنها پیش‌بینی نشده است. در همین زمینه: .