درخواست اخراج محمدمهدی فرقانی از سوی خبرگزاری‌های تندرو

11/05/1399 02:06 ق.ظ

خبرگزاری‌های «فارس» و «بسیج‌نیوز» از اواسط تیر ۱۳۹۹ با انتشار اخباری، خواستار استعفای «محمدمهدی_فرقانی»، استاد و مدیر دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی «دانشگاه_علامه_طباطبایی» و برخورد با رییس این دانشگاه شده‌اند. اطلاع_رسانی بیشتر بخوانید👇

آن‌ها مدعی هستند محمدمهدی فرقانی، استاد پیش‌کسوت علوم ارتباطات علی‌رغم سن بازنشستگی، هنوز از سمت خود بازنشسته نشده است.

این اقدام‌ها برای اخراج فرقانی باعث واکنش‌های گسترده‌ای از سوی روزنامه‌نگاران، شاگردان سابق و برخی از همکاران وی در شبکه‌های اجتماعی شده‌اند.

فارس، وابسته به سپاه پاسداران، محمدمهدی فرقانی و «حسین سلیمی»، مدیر دانشگاه علامه را به اقدام غیرقانونی متهم کرده است. این خبرگزاری نوشت محمدمهدی فرقانی، استاد و رییس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه در حالی که در بهمن ۱۳۹۸ باید بازنشسته می‌شده، هم‌چنان بر سر شغل خود باقی مانده است.

فارس مدعی شده فرقانی در تاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ به دلیل کهولت سن (۶۷ سالگی)، مشمول «قانون بازنشستگی» بوده اما به جای بازنشسته شدن، با موافقت رییس دانشگاه علامه، هم‌چنان رییس دانشکده ارتباطات باقی مانده و تا دو سال دیگر نیز طبق حکم صادره، قرار است باقی بماند. headtopics.com

خبرگزاری فارس خواستار اخراج فرقانی و برخورد با مافوق او به دلیل عدم تبعیت از قانون منع به کارگیری بازنشستگان شده است.

ادامه مطلب:
iranwire »

مجری برنامه صبح‌ بخیر از صداوسیما اخراج شد

نیمی از خشونت‌ها علیه پناهجویان آفریقایی کار ماموران دولتی استیک نهاد سازمان ملل می‌گوید در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، دست‌کم ۱۷۵۰ نفر در تلاش برای مهاجرت و پناهجویی در دریا جان باخته‌اند.

گزارش‌ها از تهدید شدن خانواده پنج معترض دی ۹۶ برای منع اطلاع‌رسانی و تجمعبر اساس گزارش‌ها، خانواده پنج تن از معترضان دی‌ماه۹۶ که از سوی دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده‌‌اند، مورد تهدید قرار گرفته‌اند که در مورد وضعیت آنها تجمع یا اطلاع‌رسانی نکنند.

افزایش نگرانی‌ها به دنبال قطع تماس پنج تن از معترضان محکوم به اعدام در اصفهانبا قطع تماس پنج معترض دی۹۶ محبوس در زندان مرکزی اصفهان که از سوی دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده‌اند و افزایش نگرانی خانواده‌ها‌ی این معترضان، سازمان حقوق بشر ایران نسبت به احتمال «اجرای مخفیانه حکم اعدام» این پنج معترض هشدار داد.

ایران: منشأ انفجار در سایت نطنز بیشتر از سوی عناصر داخلی بوده است

مجری برنامه صبح‌ بخیر از صداوسیما اخراج شد

خبرگزاری‌های «فارس» و «بسیج‌نیوز» از اواسط تیر ۱۳۹۹ با انتشار اخباری، خواستار استعفای «محمدمهدی فرقانی»، استاد و مدیر دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی «دانشگاه علامه طباطبایی» و برخورد با رییس این دانشگاه شده‌اند.

آن‌ها مدعی هستند محمدمهدی فرقانی، استاد پیش‌کسوت علوم ارتباطات علی‌رغم سن بازنشستگی، هنوز از سمت خود بازنشسته نشده است.

این اقدام‌ها برای اخراج فرقانی باعث واکنش‌های گسترده‌ای از سوی روزنامه‌نگاران، شاگردان سابق و برخی از همکاران وی در شبکه‌های اجتماعی شده‌اند.

فارس، وابسته به سپاه پاسداران، محمدمهدی فرقانی و «حسین سلیمی»، مدیر دانشگاه علامه را به اقدام غیرقانونی متهم کرده است. این خبرگزاری نوشت محمدمهدی فرقانی، استاد و رییس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه در حالی که در بهمن ۱۳۹۸ باید بازنشسته می‌شده، هم‌چنان بر سر شغل خود باقی مانده است.

فارس مدعی شده فرقانی در تاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ به دلیل کهولت سن (۶۷ سالگی)، مشمول «قانون بازنشستگی» بوده اما به جای بازنشسته شدن، با موافقت رییس دانشگاه علامه، هم‌چنان رییس دانشکده ارتباطات باقی مانده و تا دو سال دیگر نیز طبق حکم صادره، قرار است باقی بماند.

خبرگزاری فارس خواستار اخراج فرقانی و برخورد با مافوق او به دلیل عدم تبعیت از قانون منع به کارگیری بازنشستگان شده است. فارس هم‌چنین نوشته است محمدمهدی فرقانی طبق قانون باید همه حقوق دریافتی را با جریمه (به دلیل تصرف غیرقانونی در اموال دولتی) به صندوق دولت بازگرداند.

روابط عمومی دانشگاه علامه در تاریخ ۲۶ تیرماه با انتشار جوابیه‌ای، ادعاهای فارس را «هجمه» به پیش‌کسوتان نامید و درباره وضعیت محمدمهدی فرقانی نوشت: «اشتغال ایشان در دانشگاه در شرایط کنونی نیز مغایر با هیچ یک از مقررات علمی و اداری نیست… با توجه به این که پرونده درخواست ارتقای ایشان پیش از رسیدن به سن قانونی بازنشستگی در کمیته منتخب دانشکده به تصویب رسیده است، پیش از تعیین تکلیف این درخواست نمی‌توان حکم بازنشستگی صادر کرد.»

روابط عمومی دانشگاه علامه در جوابیه خود به حفظ حرمت و حریم اخلاقی دانشگاه و اساتید دانشگاه تاکید کرده است. با این حال، خبرگزاری این جوابیه را پرابهام خوانده است و اصرار به صدور حکم بازنشستگی محمدمهدی فرقانی دارد.

اما سوال این است که چرا خبرگزاری فارس و بسیج به یک‌باره اجرای قانون بازنشستگی یک استاد برایشان چنین اهمیت یافته است و چرا با نوشتن مطالبی، به تخریب شخصیت حرفه‌ای دکتر فرقانی پرداخته‌اند.

«یونس شکرخواه»، استاد علوم ارتباطات و همکار فرقانی در کانال تلگرام خود از تخریب‌ها علیه همکارش نوشته است: «عده‌ای این روزها دارند پنهان و آشکار علیه دکتر محمدمهدی فرقانی، روزنامه‌نگار و استاد ارتباطات حرف می‌زنند.»

«علی قلی‌زاده»، دبیر «انجمن علمی روزنامه‌نگاری دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی» نیز در کانال تلگرامی این انجمن نوشت برخی از استادان این دانشگاه که به دنبال ارتقای شغلی هستند، از دانشجویانی که نیاز به نمره دارند، خواسته‌اند تا علیه استاد فرقانی در سایت‌ها مطلب بنویسند: «حال این استادان که در دانشکده علوم ارتباطات قلندری می‌کنند و بیشتر به کارمند اداری می‌مانند تا استاد روزنامه‌نگاری، برای صندلی ریاست دندان تیز کرده‌اند و می‌خواهند پرچم بی‌رنگ‌شان را در آن‌جا هم بکارند، از دانشجویانی که ظاهرا مشکل نمره دارند هم خواسته‌اند که کار را به رسانه‌ها بکشانند؛ آن هم چه رسانه‌هایی! چه اتهام‌هایی!» مهدی جلیلی

»، دانشجوی ارتباطات در توییتر خود نوشت: «فارس و بسیج نیوز به تحریک عده‌ای از اعضای هیأت علمی #دانشکده_ارتباطات علامه شروع به خبرسازی علیه #استاد_فرقانی کرده‌اند. این اقدام غیراخلاقی را نباید نادیده گرفت و سکوت کرد #فرقانی استاد مهربان چند نسل از روزنامه‌نگاران ایرانی است و کیست که به سواد وصداقت و پاکدستی او شک داشته باشد.» یگانه خدامی

»، خبرنگار نیز درباره مطالب انتقادی اخیر درباره فرقانی در توییتر خود نوشت: «گزارش‌نویسی رو از دکتر فرقانی یاد گرفتم و هنوز شوقی که سر کلاس برای آموزش داشت، یادم هست. گزارش‌های خوب و بد روز رو برامون می‌خوند و هرچیزی که می‌گفت، مطابق زمان و به روز بود. واقعیتش تعجب نمی‌کنم از حمله به استادی با این سطح سواد و دانش و توانایی. اینجا قلمرو پادشاهی بی‌سوادهاست.» سعید ارکان‌زاده یزدی

»، خبرنگار باسابقه و فارغ‌التحصیل رشته علوم ارتباطات در توییتر خود نوشت: «ارتباطات ایران اگر تاکنون از بین نرفته، ماحصل زحماتی است که امثال فرقانی کشیده‌اند. همه این حضرات که حالا دارند زیر پای او را خالی می‌کنند، مدیون فرقانی‌اند که با آن‌ها مدارا کرد و نخواست مثل خودشان رفتار کند.» محمد اشعری

»، روزنامه‌نگار و فارغ‌التحصیل رشته ارتباطات درباره کلاس‌هایش با استاد فرقانی در توییتر خود نوشته است: «#استاد_فرقانی یکی از لذت‌بخش‌ترین کلاس‌های روزنامه‌نگاری رو رقم می‌زد؛ با اون برقی که در چشم‌هاش داره و ذوقی که در هر کلامش پیداست. اونایی که درباره‌اش می‌نویسند، یک دقیقه سر کلاسش بودند؟ استاد-شاگردی می‌فهمند؟ معنای شعور و معرفت رو درک می‌کنند؟ [البته که جواب‌ها معلومه]»

محمدمهدی فرقانی متولد سال ۱۳۳۱ در شهر یزد، فارغ‌التحصیل دوره کارشناسی روزنامه‌نگاری، کارشناسی ارشد و دکترای علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی و عضو هیات علمی گروه علوم ارتباطات همین دانشگاه است. او استاد بسیاری از روزنامه‌نگاران فعلی روزنامه‌ها و سایت‌های ایران است.

فرقانی فعالیت کاری خود را با خبرنگاری و گزارش‌گری آغاز کرد و دبیر سرویس و عضو شورای سردبیری «روزنامه کیهان» از سال ۱۳۵۱ تا ۱۳۷۵بود.

او از سال ۱۳۷۸ تا آبان ۱۳۸۲، رییس «مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه‌ها» بود و از آن پس تا سال ۱۳۸۶، رییس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی را برعهده داشت. پس از آن تاکنون، رییس دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی است.

علاوه بر این، کتاب‌هایی مانند «درآمدی بر ارتباطات سنتی در ایران و راه دراز گذار» و «گزارش‌نویسی برای مطبوعات» را نوشته است.

برای دیدن اخبار و گزارش‌های بیش‌تر درباره رسانه و خبرنگاری به سایت