نسرین ستوده, زندانیان سیاسی در ایران, اعتصاب غذا

نسرین ستوده, زندانیان سیاسی در ایران

درخواست ۴۴ وکیل از نسرین ستوده: اعتصاب غذا را پایان دهید | DW | 23.08.2020

گروهی از وکلای دادگستری از نسرین ستوده و دیگر زندانیان سیاسی خواسته‌اند سلامتی خود را با اعتصاب غذا به خطر نیاندازند. همسر خانم ستوده می‌گوید، رفتار با او چنان غیرانسانی است که نمی‌تواند به پایان اعتصاب غذا فکر کند.

23/08/2020 02:26:00 ب.ظ

گروهی از وکلای دادگستری از نسرین ستوده و دیگر زندانیان سیاسی خواسته‌اند سلامتی خود را با اعتصاب غذا به خطر نیاندازند. همسر خانم ستوده می‌گوید، رفتار با او چنان غیرانسانی است که نمی‌تواند به پایان اعتصاب غذا فکر کند.

گروهی از وکلای دادگستری از نسرین ستوده و دیگر زندانیان سیاسی خواسته‌اند سلامتی خود را با اعتصاب غذا به خطر نیاندازند. همسر خانم ستوده می‌گوید، رفتار با او چنان غیرانسانی است که نمی‌تواند به پایان اعتصاب غذا فکر کند.

در پی این درخواست، رضا خندان، همسر نسرین ستوده، با اشاره به بازداشت دخترشان مهراوه، در صفحه فیسبوک خود نوشت: «موضوع به قدری تکان‌دهنده و غیرانسانی است که (او) به هیچ وجه نمی‌تواند به پایان اعتصاب غذا فکر کند. قوه فضائیه باید در قبال این یورش غیرانسانی و این عمل فجیع، برای بازداشت دختر یک زندانی سیاسی و ایجاد رعب و وحشت‌ پاسخ دهد.»

پرسپولیسی‌ها جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر بردند- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim دختر هندی به خاطر پوشیدن شلوار جین کشته شد - BBC News فارسی هیچ شبکه و پیام رسان داخلی یا خارجی فیلتر نخواهد شد

مهراوه خندان دوشنبه گذشته ۲۷ مرداد در خانه‌ بازداشت و به دادسرای زندان اوین برده شد و پس از چند ساعت بازجویی با قرار کفالت آزاد شد.نویسندگان بیانیه مزبور خطاب به زندانیان اعتصابی نوشته‌اند: «اگر چه امکان دارد نتایجی ولو اندک از چنین تصمیم‌های شخصی و خطیری حاصل شود، ولی در این وضعیت خاص آن‌چه بیشتر اهمیت پیدا می‌کند، حفظ سلامت و بالا بردن قدرت روحی و جسمانی برای ادامه مبارزه با این خودکامگی‌هاست.»

این وکلا در بیانیه خود یادآوری کرده‌اند که نسرین ستوده و دیگر زندانیان سیاسی به اعتصاب غذا به عنوان آخرین حربه متوسل شده‌اند، «زیرا در زندان‌های جمهوری اسلامی راه دیگری برای احقاق حقوق از دست رفته خود ومردم پیدا نمی‌کنند»؛ حربه‌ای که به گفته آنان معنایش به خطر انداختن"جان عزیز و سلامت خویش" است تا شاید پیام خود را به مردم برسانند و"بر رفتارهای مستبدانه و فراقانونی فرمانروایان" تاثیر بگذارند. headtopics.com

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید۴۴ وکیل دادگستری در این بیانیه همچنین تاکید کرده‌اند که «درخواست آزادی زندانیان سیاسی و رفع محرومیت سایر زندانیان از حق آزادی مشروط و نیز مرخصی‌های متناسب با شرایط بحرانی فعلی، خواسته‌ای منطقی، انسانی و قانونی است»، اما از نظر آنان زندانیان نباید برای شنیده شدن آن"از جان و سلامتی خود بگذرند."

آنها در پایان بیانیه از زندانیان اعتصابی تقاضا کرده‌اند که «در مسیر تاریخی مبارزات ضد استبدادی ملت ایران از گزینه‌ی اعتصاب غذا و آسیب زدن به خود صرف‌نظر نمایند.»اعتصاب غذای نسرین وارد سیزدهمین روز شده است. دیروز شنبه رضا خندان در فیسبوک خود نوشت: «پس از چند روز بی‌خبری امروز تماس کوتاهی داشتیم.»

آقای خندان نگران از به خطر افتادن سلامتی همسرش گفته است: «نسرین در اعتراض به رفتار مسئولین و پرسنل زندان و سالن ملاقات با بچه‌ها و بازداشت مهراوه توسط دستگاه قضایی و امنیتی، قطع ملاقات را هم به اعتصاب غذای اعتراضی افزود.»رضا خندان با اشاره به حضور رسمی گروه طالبان در ایران و حمایت جمهوری اسلامی از این گروه تروریستی نوشته است: «به یکی از خشن‌ترین گروه‌های تروریستی جهان (طالبان) اجازه داده می‌شود در قلب پایتخت پرچم‌شان را بالا ببرند اما در مقابل اعتراض وکیلی بابت شرایط زندانیان سیاسی، چندین تیم عملیاتی در ساعت خواب بچه‌ها به خانه‌ی آنها گسیل می‌شوند. به قدری این عملیات پیچیده و مهم بوده است که برای استتار علاوه بر ماشین‌های دیگر از تاکسی هم برای عملیات استفاده کردند.»

اعتراض جهانینسرین ستوده از روز ۲۱ مرداد در اعتراض به برخوردهای فراقانونی و بی‌اعتنایی متولیان امر به حق آزادی مشروط زندانیان سیاسی و عقیدتی، اعتصاب غذا کرد.در پی انتشار اعتصاب غذای او هایدی ‌هاوتالا، نایب رئیس در امور دموکراسی، حقوق بشر و جامعه‌ی ساخاروف، و ماریا آرنا، رئیس کمیسیون فرعی حقوق بشر پارلمان اروپا، با صدور بیانیه‌ای گفتند که به شدت نگران سلامتی نسرین ستوده هستند که «برای دومین بار در کمتر از شش ماه، زندگی خود را به‌خاطر اعتصاب غذا به خطر انداخته، زیرا دولت‌مردان ایران از پاسخ‌گویی به هرگونه درخواست قانونی برای آزادی مدافعان حقوق بشر و زندانیان عقیدتی سر باز می‌زنند.» headtopics.com

رئیس اداره راه و شهرسازی منوجان به اتهام اخذ رشوه بازداشت شد- اخبار کرمان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim درگیری و شعارهای ضد حکومتی در جشن هواداران پرسپولیس | DW | 31.07.2021 تناقض‌گویی مسئولان در آخرین نشست ستاد ملی کرونای دولت روحانی | DW | 31.07.2021

بیانیه هم‌چنین به این مسئله اشاره کرده است که زندانیان سیاسی و عقیدتی از فهرست زندانیانی که حکومت ایران به دلیل شیوع گسترده بیماری کرونا آزاد شده‌اند و امکانات درمانی و حفظ سلامت‌شان از آنها دریغ می‌شود.فشار مستمر بر نسرین ستودهاین اولین بار نیست که نسرین ستوده به عنوان یکی از پیگیرترین وکلای مدافع منتقدان جمهوری اسلامی، به زندان افتاده است. او یک بار از تابستان ۸۹ تا سال ۹۲ به اتهام"اقدام علیه امنیت ملی" در بازداشتگاه اوین به سر برد و پس از آزادی مجوز وکالت‌اش به مدت سه سال باطل شد.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی او را یک بار دیگر در خرداد ۱۳۹۷ به اتهام"اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی"،"فعالیت تبلیغی علیه نظام"، عضویت در شورای ملی صلح، عضویت در کارزار حذف اعدام، حضور بدون حجاب در شعبه بازپرسی،"نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی" به مجموعا ۳۳ سال حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم کرد. طبق قانون مجازات اسلامی، ۱۲ سال این حکم اجرا می‌شود.

نسرین ستوده وکالت پرونده‌های بسیاری از فعالان حقوق بشر، فعالان حقوق زنان و نیز دفاع از کودکان قربانی کودک‌آزاری یا در معرض اعدام را برعهده داشته ‌است. ادامه مطلب: DW فارسی »

euronews - اخبار بین المللی در مورد چین

چین | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی

بازداشت مجدد یکی از معترضان آبان ۱۳۹۸؛ بی‌خبری و نگرانی از وضعیت رضا عارفی‌نسب

شکایت تهرانی ها از نشت شیرابه از خودروهای حامل پسماندرییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران ضمن بیان اینکه برخی ناوگان حمل پسماند استان تهران فاقد استانداردهای لازم هستند، گفت: طی ۲۰ روز گذشته هم شکایات زیادی درباره نشت شیرابه از خودروهای حامل پسماند از سوی شهروندان گزارش و هم مکاتبه‌ای از سوی پلیس راهور ناجا با محیط زیست تهران شد چراکه نشت شیرابه در معابر و جاده‌ها باعث لغزندگی راه ها و منجربه وقوع تصادف می شود.

گزارش ایران از جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی: مسافران پس از شلیک موشک اول سالم بودندسازمان هواپیمایی ایران با انتشار گزارش بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای ساقط شده اوکراینی اعلام کرد که تا ۱۹ ثانیه پس از برخورد موشک نخست، مسافران این پرواز از سلامت جسمانی برخوردار بوده‌اند .

انتقاد از فشار ترامپ برای تولید واکسن کرونا پیش از انتخابات | DW | 23.08.2020رئیس جمهوری آمریکا متهم شده که برای اعطای هر چه سریع‌تر مجوز واکسن کرونا، نهادهای مسئول را تحت فشار قرار می‌دهد. منتقدان ترامپ هدف از این کار را کسب امتیاز در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر عنوان می‌کنند.

از پوشیدن ماسک تا فرش قرمزی به‌دور از هیاهو؛ دستورالعمل جشنواره ونیز برای مقابله با شیوع کروناسازمان‌دهندگان جشنواره اعلام کردند آن دسته از میهمانانی که از خارج از منطقه شنگن به ونیز می‌آیند، باید قبل از حرکت خود به سمت ایتالیا، نتیجه آزمایش کرونای خود را بفرستند. از همۀ این افراد پس از ورود به ونیز، بار دیگر تست کرونا گرفته خواهد شد.

ارتش لیبی: از اعلام آتش‌بس فوری السراج استقبال می‌کنیمارتش لیبی از اعلام آتش‌بس فوری فائز السراج، نخست‌وزیر این کشور استقبال ‌‌کرد. - خبرگزاری آناتولی