درخواست ۴۴ وکیل از نسرین ستوده: اعتصاب غذا را پایان دهید | DW | 23.08.2020

23/08/2020 02:26:00 ب.ظ

گروهی از وکلای دادگستری از نسرین ستوده و دیگر زندانیان سیاسی خواسته‌اند سلامتی خود را با اعتصاب غذا به خطر نیاندازند. همسر خانم ستوده می‌گوید، رفتار با او چنان غیرانسانی است که نمی‌تواند به پایان اعتصاب غذا فکر کند.

نسرین ستوده, زندانیان سیاسی در ایران

گروهی از وکلای دادگستری از نسرین ستوده و دیگر زندانیان سیاسی خواسته‌اند سلامتی خود را با اعتصاب غذا به خطر نیاندازند. همسر خانم ستوده می‌گوید، رفتار با او چنان غیرانسانی است که نمی‌تواند به پایان اعتصاب غذا فکر کند.

گروهی از وکلای دادگستری از نسرین ستوده و دیگر زندانیان سیاسی خواسته‌اند سلامتی خود را با اعتصاب غذا به خطر نیاندازند. همسر خانم ستوده می‌گوید، رفتار با او چنان غیرانسانی است که نمی‌تواند به پایان اعتصاب غذا فکر کند.

در پی این درخواست، رضا خندان، همسر نسرین ستوده، با اشاره به بازداشت دخترشان مهراوه، در صفحه فیسبوک خود نوشت: «موضوع به قدری تکان‌دهنده و غیرانسانی است که (او) به هیچ وجه نمی‌تواند به پایان اعتصاب غذا فکر کند. قوه فضائیه باید در قبال این یورش غیرانسانی و این عمل فجیع، برای بازداشت دختر یک زندانی سیاسی و ایجاد رعب و وحشت‌ پاسخ دهد.»

مهراوه خندان دوشنبه گذشته ۲۷ مرداد در خانه‌ بازداشت و به دادسرای زندان اوین برده شد و پس از چند ساعت بازجویی با قرار کفالت آزاد شد.نویسندگان بیانیه مزبور خطاب به زندانیان اعتصابی نوشته‌اند: «اگر چه امکان دارد نتایجی ولو اندک از چنین تصمیم‌های شخصی و خطیری حاصل شود، ولی در این وضعیت خاص آن‌چه بیشتر اهمیت پیدا می‌کند، حفظ سلامت و بالا بردن قدرت روحی و جسمانی برای ادامه مبارزه با این خودکامگی‌هاست.»

ادامه مطلب:
DW فارسی »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

بازداشت مجدد یکی از معترضان آبان ۱۳۹۸؛ بی‌خبری و نگرانی از وضعیت رضا عارفی‌نسب

شکایت تهرانی ها از نشت شیرابه از خودروهای حامل پسماندرییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران ضمن بیان اینکه برخی ناوگان حمل پسماند استان تهران فاقد استانداردهای لازم هستند، گفت: طی ۲۰ روز گذشته هم شکایات زیادی درباره نشت شیرابه از خودروهای حامل پسماند از سوی شهروندان گزارش و هم مکاتبه‌ای از سوی پلیس راهور ناجا با محیط زیست تهران شد چراکه نشت شیرابه در معابر و جاده‌ها باعث لغزندگی راه ها و منجربه وقوع تصادف می شود.

گزارش ایران از جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی: مسافران پس از شلیک موشک اول سالم بودندسازمان هواپیمایی ایران با انتشار گزارش بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای ساقط شده اوکراینی اعلام کرد که تا ۱۹ ثانیه پس از برخورد موشک نخست، مسافران این پرواز از سلامت جسمانی برخوردار بوده‌اند .

انتقاد از فشار ترامپ برای تولید واکسن کرونا پیش از انتخابات | DW | 23.08.2020رئیس جمهوری آمریکا متهم شده که برای اعطای هر چه سریع‌تر مجوز واکسن کرونا، نهادهای مسئول را تحت فشار قرار می‌دهد. منتقدان ترامپ هدف از این کار را کسب امتیاز در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر عنوان می‌کنند.

از پوشیدن ماسک تا فرش قرمزی به‌دور از هیاهو؛ دستورالعمل جشنواره ونیز برای مقابله با شیوع کروناسازمان‌دهندگان جشنواره اعلام کردند آن دسته از میهمانانی که از خارج از منطقه شنگن به ونیز می‌آیند، باید قبل از حرکت خود به سمت ایتالیا، نتیجه آزمایش کرونای خود را بفرستند. از همۀ این افراد پس از ورود به ونیز، بار دیگر تست کرونا گرفته خواهد شد.

ارتش لیبی: از اعلام آتش‌بس فوری السراج استقبال می‌کنیمارتش لیبی از اعلام آتش‌بس فوری فائز السراج، نخست‌وزیر این کشور استقبال ‌‌کرد. - خبرگزاری آناتولی

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ۴۴  تن از وکلای دادگستری دیروز شنبه اول شهریور (۲۲ اوت) با انتشار بیانیه‌ای خطاب به نسرین ستوده و دیگر زندانیان سیاسی، با بیان اینکه"مطالبات شما به حق است"، از آنها خواسته‌اند تا به اعتصاب غذای خود پایان دهند، زیرا به گفته آنان «مسئولان گوش شنوایی برای شنیدن صدای حق‌طلبی شما ندارند، لطفا سلامتی خود را به مخاطره نیندازید».«رضا عارفی‌نسب»، یکی از معترضانی که در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ بازداشت و با  تعهد آزاد شده بود، ۴مرداد۱۳۹۹ بار دیگر در سکوت خبری بازداشت شده است.فاطمه اکبرپور در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه اداره حفاظت محیط زیست استان تهران بیش از پیش مساله نشت شیرابه از خودروهای حمل پسماند را پیگیری می‌کند، اظهار کرد: مدیریت پسماند شامل چندین مرحله است و مجتمع دفع و پردازش آرادکوه حلقه نهایی آن است که معضلات خود را دارد اما انتظار می‌رود سایر مراحل اجرایی مدیریت پسماند از جمله جمع‌آوری و حمل آن نیز مفعول نماند چراکه این موارد نیز جزوی از مراحل مدیریت پسماند محسوب می‌شوند.Aa سازمان هواپیمایی ایران با انتشار گزارش بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای ساقط شده اوکراینی اعلام کرد که تا ۱۹ ثانیه پس از برخورد موشک نخست، مسافران این پرواز از سلامت جسمانی برخوردار بوده‌اند.

در پی این درخواست، رضا خندان، همسر نسرین ستوده، با اشاره به بازداشت دخترشان مهراوه، در صفحه فیسبوک خود نوشت: «موضوع به قدری تکان‌دهنده و غیرانسانی است که (او) به هیچ وجه نمی‌تواند به پایان اعتصاب غذا فکر کند. قوه فضائیه باید در قبال این یورش غیرانسانی و این عمل فجیع، برای بازداشت دختر یک زندانی سیاسی و ایجاد رعب و وحشت‌ پاسخ دهد.  *** رضا عارفی نسب، متولد ۱۳۶۹ در شهرستان بهمئی استان کهگیلویه‌وبویراحمد و فارغ‌التحصیل کارشناسی کامپیوتر، از ۴مرداد۱۳۹۹ در سکوت خبری توسط ماموران اطلاعات سپاه در شهرستان بهمئی بازداشت شده است.» مهراوه خندان دوشنبه گذشته ۲۷ مرداد در خانه‌ بازداشت و به دادسرای زندان اوین برده شد و پس از چند ساعت بازجویی با قرار کفالت آزاد شد. رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران ضمن بیان اینکه کاهش شیرابه زباله خود از مصداقهای  کاهش تولید پسماند محسوب می‌شود، اظهارکرد: باید تا حد امکان رطوبت پسماندهایی که تولید می‌کنیم را از طرق مختلف مانند خشک کردن تفاله چای یا قرار دادن سطل زباله در بالکن‌ و حیات خانه‌ کاهش دهیم. نویسندگان بیانیه مزبور خطاب به زندانیان اعتصابی نوشته‌اند: «اگر چه امکان دارد نتایجی ولو اندک از چنین تصمیم‌های شخصی و خطیری حاصل شود، ولی در این وضعیت خاص آن‌چه بیشتر اهمیت پیدا می‌کند، حفظ سلامت و بالا بردن قدرت روحی و جسمانی برای ادامه مبارزه با این خودکامگی‌هاست. به گفته یک منبع آگاه نزدیک به خانواده این زندانی، ماموران اطلاعات سپاه در هنگام بازداشت رضا عارفی‌نسب اتهامات او را «توهین به رهبری» و « اقدام علیه امنیت ملی » عنوان کرده‌اند و  او را به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در یاسوج منتقل کرده‌اند.» این وکلا در بیانیه خود یادآوری کرده‌اند که نسرین ستوده و دیگر زندانیان سیاسی به اعتصاب غذا به عنوان آخرین حربه متوسل شده‌اند، «زیرا در زندان‌های جمهوری اسلامی راه دیگری برای احقاق حقوق از دست رفته خود ومردم پیدا نمی‌کنند»؛ حربه‌ای که به گفته آنان معنایش به خطر انداختن"جان عزیز و سلامت خویش" است تا شاید پیام خود را به مردم برسانند و"بر رفتارهای مستبدانه و فراقانونی فرمانروایان" تاثیر بگذارند.» پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین صبح روز ۱۸ دی ۱۳۹۸ دقایقی بعد از برخاستن از فرودگاه امام خمینی تهران هدف دو فروند موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران ایران قرار گرفت و ساقط شد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید ۴۴ وکیل دادگستری در این بیانیه همچنین تاکید کرده‌اند که «درخواست آزادی زندانیان سیاسی و رفع محرومیت سایر زندانیان از حق آزادی مشروط و نیز مرخصی‌های متناسب با شرایط بحرانی فعلی، خواسته‌ای منطقی، انسانی و قانونی است»، اما از نظر آنان زندانیان نباید برای شنیده شدن آن"از جان و سلامتی خود بگذرند. رضا در تماس کوتاهی که چند روز بعد از بازداشت با خانواده‌اش داشته، به آن‌ها گفته است که به شدت تحت فشار قرار دارد تا علیه خودش و کسانی که در تجمعات سراسری گرانی بنزین در آبان ۱۳۹۸ حضور داشتند اعتراف اجباری کند. اینگونه می‌توان میزان شیرابه و مخاطرات ناشی از آن در حمل و انتقال پسماند کاهش داد و هم آلودگی محل دفن نهایی یعنی آرادکوه را کنترل کرد." آنها در پایان بیانیه از زندانیان اعتصابی تقاضا کرده‌اند که «در مسیر تاریخی مبارزات ضد استبدادی ملت ایران از گزینه‌ی اعتصاب غذا و آسیب زدن به خود صرف‌نظر نمایند.» اعتصاب غذای نسرین وارد سیزدهمین روز شده است.» یکی از دوستان رضا عارفی‌نسب درباره بازداشت او در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ می‌گوید: « تا پیش از روزهای خونین آبان که همه جا درگیر اعتراضات بود، من از رضا در مورد احضارها، تهدیدها و آزارهای تلفنی نهادهای امنیتی شنیده بودم. دیروز شنبه رضا خندان در فیسبوک خود نوشت: «پس از چند روز بی‌خبری امروز تماس کوتاهی داشتیم. وی با اشاره به اینکه خودروهای حامل پسماند خود دارای مخازن شیرابه هستند، اظهار کرد: درصورتی که ناوگان حمل پسماند از استانداردهای لازم برخوردار باشند قاعدتا نباید شیرابه زباله از آن‌ها نشت کند.» آقای خندان نگران از به خطر افتادن سلامتی همسرش گفته است: «نسرین در اعتراض به رفتار مسئولین و پرسنل زندان و سالن ملاقات با بچه‌ها و بازداشت مهراوه توسط دستگاه قضایی و امنیتی، قطع ملاقات را هم به اعتصاب غذای اعتراضی افزود. خیلی نگرانش بودم و اخبار کشته‌شده‌ها در شهرستانهای بهمئی و بهبهان و شهرهای حاشیه که می‌آمد، همه‌اش فکر می‌کردم شاید او هم کشته شده باشد.» آقای دهقانی تاکید کرد که تا ۱۹ ثانیه پس از برخورد موشک نخست، هیچ صدایی از کابین مسافران شنیده نمی‌شود که نشان می‌دهد در این لحظات در سلامت جسمانی بوده‌اند.

» رضا خندان با اشاره به حضور رسمی گروه طالبان در ایران و حمایت جمهوری اسلامی از این گروه تروریستی نوشته است: «به یکی از خشن‌ترین گروه‌های تروریستی جهان (طالبان) اجازه داده می‌شود در قلب پایتخت پرچم‌شان را بالا ببرند اما در مقابل اعتراض وکیلی بابت شرایط زندانیان سیاسی، چندین تیم عملیاتی در ساعت خواب بچه‌ها به خانه‌ی آنها گسیل می‌شوند. به قدری این عملیات پیچیده و مهم بوده است که برای استتار علاوه بر ماشین‌های دیگر از تاکسی هم برای عملیات استفاده کردند. می‌گفت در بازداشتگاه به شدت کتک خورده است و حالا هم که آزاد شده، مدام تلفنی مزاحم خانواده‌اش می‌شوند. اکبرپور در پایان صحبت‌های خود با اشاره به اینکه شهرداری با پیمانکاران متعددی همکاری می‌کند و خودروهای حمل زباله متعلق به این پیمانکاران است، گفت: پسماند در برخی مناطق و نواحی شهرداری تهران با خودروهای استاندارد منتقل می‌شوند اما نه تنها این موضوع شامل همه نواحی و مناطق شهر تهران نمی‌شود بلکه ناوگان حمل پسماند در بیشتر نواحی به‌ویژه جنوب شهر تهران غیر استاندارد هستند.» اعتراض جهانی نسرین ستوده از روز ۲۱ مرداد در اعتراض به برخوردهای فراقانونی و بی‌اعتنایی متولیان امر به حق آزادی مشروط زندانیان سیاسی و عقیدتی، اعتصاب غذا کرد. در پی انتشار اعتصاب غذای او هایدی ‌هاوتالا، نایب رئیس در امور دموکراسی، حقوق بشر و جامعه‌ی ساخاروف، و ماریا آرنا، رئیس کمیسیون فرعی حقوق بشر پارلمان اروپا، با صدور بیانیه‌ای گفتند که به شدت نگران سلامتی نسرین ستوده هستند که «برای دومین بار در کمتر از شش ماه، زندگی خود را به‌خاطر اعتصاب غذا به خطر انداخته، زیرا دولت‌مردان ایران از پاسخ‌گویی به هرگونه درخواست قانونی برای آزادی مدافعان حقوق بشر و زندانیان عقیدتی سر باز می‌زنند.» او می‌گوید با این حال تصور نمی‌کرده است بار دیگر او را بازداشت کنند.» بیانیه هم‌چنین به این مسئله اشاره کرده است که زندانیان سیاسی و عقیدتی از فهرست زندانیانی که حکومت ایران به دلیل شیوع گسترده بیماری کرونا آزاد شده‌اند و امکانات درمانی و حفظ سلامت‌شان از آنها دریغ می‌شود. اوکراین همچنین خواستار انجام تحقیقات فنی و جنایی بی‌طرفانه و مستقل برای محاکمه عادلانه تمامی مقصران حادثه شده و نیز بر لزوم پرداخت غرامت مناسب توسط ایران تاکید دارد.

فشار مستمر بر نسرین ستوده این اولین بار نیست که نسرین ستوده به عنوان یکی از پیگیرترین وکلای مدافع منتقدان جمهوری اسلامی، به زندان افتاده است. تنها حدس‌مان با توجه به اتهامات وارده، فعالیت در فضای مجازی است. او یک بار از تابستان ۸۹ تا سال ۹۲ به اتهام"اقدام علیه امنیت ملی" در بازداشتگاه اوین به سر برد و پس از آزادی مجوز وکالت‌اش به مدت سه سال باطل شد. دستگاه قضایی جمهوری اسلامی او را یک بار دیگر در خرداد ۱۳۹۷ به اتهام"اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی"،"فعالیت تبلیغی علیه نظام"، عضویت در شورای ملی صلح، عضویت در کارزار حذف اعدام، حضور بدون حجاب در شعبه بازپرسی،"نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی" به مجموعا ۳۳ سال حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم کرد.» رضا در شبکه‌های اجتماعی به نابرابری‌های اقتصادی اعتراض می‌کرده و احکام صادرشده برای بازداشت‌شدگان در اعتراضات را منتشر می‌کرده است. طبق قانون مجازات اسلامی، ۱۲ سال این حکم اجرا می‌شود. نسرین ستوده وکالت پرونده‌های بسیاری از فعالان حقوق بشر، فعالان حقوق زنان و نیز دفاع از کودکان قربانی کودک‌آزاری یا در معرض اعدام را برعهده داشته ‌است. این امر نه تنها مصداق بارز شکنجه و آزار روحی متهم است، خانواده او را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در همین زمینه: .