دراویش گنابادی

دراویش گنابادی

درخواست ۲۸ تن از وکلا از رئیس قوه قضاییه برای بازبینی پرونده دراویش گنابادی | DW | 16.02.2020

جمعی از وکلای دادگستری بیانیه‌ای در رابطه با دراویش زندانی در ایران منتشر کرده‌اند. امضاکنندگان 'آزادی درویشان در حبس و تبعید' را 'مناسب‌ترین راهکار برای دستگاه عدالت در راه ترمیم تلخی‌ها و ایجاد وحدت ملی' دانسته‌اند.

16/02/2020 04:40:00 ب.ظ

جمعی از وکلای دادگستری بیانیه‌ای در رابطه با دراویش زندانی در ایران منتشر کرده‌اند. امضاکنندگان 'آزادی درویشان در حبس و تبعید' را 'مناسب‌ترین راهکار برای دستگاه عدالت در راه ترمیم تلخی‌ها و ایجاد وحدت ملی' دانسته‌اند.

جمعی از وکلای دادگستری بیانیه‌ای در رابطه با دراویش زندانی در ایران منتشر کرده‌اند. امضاکنندگان 'آزادی درویشان در حبس و تبعید' را 'مناسب‌ترین راهکار برای دستگاه عدالت در راه ترمیم تلخی‌ها و ایجاد وحدت ملی' دانسته‌اند.

درخواست ۲۸ تن از وکلا از رئیس قوه قضاییه برای بازبینی پرونده دراویش گنابادیجمعی از وکلای دادگستری بیانیه‌ای در رابطه با دراویش زندانی در ایران منتشر کرده‌اند. امضاکنندگان"آزادی درویشان در حبس و تبعید" را"مناسب‌ترین راهکار برای دستگاه عدالت در راه ترمیم تلخی‌ها و ایجاد وحدت ملی" دانسته‌اند.

نامه وزیر بهداشت به خامنه‌ای: نظام سلامت در حال فروپاشی است | DW | 01.08.2021 المپیک توکیو؛ دونده ایتالیایی، 'سریع‌ترین انسان جهان' شد - BBC News فارسی چشم‌انداز: دوره مرگبار حسن روحانی، با ایران چه کرد؟

در بیانیه‌ای که ۲۸ تن از وکلای دادگستری در ایران در رابطه با پرونده دراویش منتشر کرده‌اند، آمده است: «محرومیت از حقوق اجتماعی و ممانعت در استفاده از تمام یا بخشی از حقوق قانونی و سلب حق دفاع، سیاست و قانونی نانوشته است که مدت‌هاست گریبانگیر درویشان طریقت نعمتاللهی گنابادی شده است.»

امضاکنندگان در این بیانیه با اشاره به ارزش‌های مورد تأکید نورعلی تابنده، قطب درویشان، از جمله"حاکمیت قانون" که"توصیه" او"به مریدانش حتی در شرایط محدودیت‌ها و محرومیت‌ها بوده"، می‌نویسند: «شایسته‌تر آن بود که با سعه صدر و تحمل ناملایمات از سوی همه جریان‌های درگیر، هرگز چالش‌ها و مناقشات اجتماعی، خصوصا رخداد تلخ موسوم به"گلستان هفتم" رقم نمی خورد.» headtopics.com

۲۸ وکیل دادگستری که این بیانیه را منتشر کرده‌اند،"در راستای دفاع از حقوق درویشان زندانی و یاوی رساندن به نظام قضایی ایران"،"رویکرد عدالت ترمیمی، شیوه‌های مسالمت آمیز و صلحطلبانه و بهره جستن از ظرفیت‌های قانونی را مناسب‌ترین راهکار برای دستگاه عدالت در راه ترمیم تلخی‌ها" و"ایجاد وحدت ملی را، آزادی درویشان در حبس و تبعید‌" دانسته‌اند.

امضاکنندگان از ریاست دستگاه قضا خواسته‌اند: «دستور بازبینی و رسیدگی مجدد به پرونده درویشان زندانی را صادر کند تا در این ایام که جامعه درویشی در غم از دست دادن مقتدای خویش در حزن و اندوه به سر می برد، موجبات رهایی درویشان و خانواده‌هایشان از رنج و تعب مضاعف زندان و تبعید فراهم آید».

نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی، روز سهشنبه، ٣ دی (٢٤ دسامبر)، در سن ٩٢ سالگی در بیمارستانی در تهران درگذشت.از جمله ۲۸ وکیل امضاکننده‌ این بیانیه، می‌توان به نام‌ عبدالصمد خرمشاهی، عبدالفتاح سلطانی، امیر رئیسان، حسین تاج و آرش کیخسروی اشاره کرد.

دویچه وله را در تلگرام دنبال کنیددراویش گنابادی روز ۳۰ بهمن ۹۶ (و یکم اسفندماه) در اعتراض به محاصره خانه نورعلی تابنده و شرایط ناگواری که به گفته‌ آنان برای قطبشان ایجاد شده بود، در خیابان هفتم پاسداران تهران تجمع کردند که این تجمع با دخالت نیروی انتظامی و ماموران لباس شخصی به آشوب کشیده شد. headtopics.com

اشرف غنی: طالبان در ۲۴ سال اخیر واقعا تغییر کرده‌اند، ظالم‌تر شده‌اند تیم ملی والیبال ایران با شکست مقابل ژاپن از المپیک حذف شد پلیس توکیو مانع بازگشت اجباری ورزشکار بلاروسی شد | DW | 02.08.2021

در آن شب و صبح روز بعد طبق گفته دراویش، صدها تن از درویشان بازداشت و شمار زیادی به دلیل ضرب و شتم پس از بازداشت به چهار بیمارستان منتقل شدند. همه آنها پس از مداوای سرپایی و دیگر بازداشتی‌ها، به دو زندان اوین و فشافویه منتقل شدند و زنان نیز به زندان قرچک فرستاده شدند.

ده‌ها تن از بازداشت‌شدگان در آن روزها زنان دراویش بودند. شکوفه یداللهی، سیما انتصاری و سپیده مرادی، سه تن از دراویش گنابادی بودند که بعد از تحمل نزدیک به دو سال حبس روز ۱۹ بهمن از زندان آزاد شدند."اجتماع و تبانی علیه امنیت" و"اقدام علیه امنیت ملی" و"تمرد از دستور پلیس" از جمله اتهاماتی است که در مورد شماری از دراویش زندانی مطرح شده است.

ادامه مطلب: DW فارسی »

چشم‌انداز: دوره مرگبار حسن روحانی، با ایران چه کرد؟

مردم ایران، حسن روحانی و دولت او را چگونه به یاد خواهند آورد؟ چهار ساله دوم ریاست‌جمهوری او، ایران و مردم ایران را به کدام سمت برد؟مهمانان برنامه: مهدی مهدوی...

برای اولین بار در جنوبگان دمای بیشتر از ۲۰ درجه ثبت شددانشمندانی که موفق به ثبت دمای بیش از ۲۰ درجه سانتیگراد در جنوبگان شده‌اند رکورد جدید را «باورنکردنی و غیرطبیعی» توصیف کرده‌اند. Verkhovensky_ST غیر ممکنه زمین داره نابود میشه هیچکس هم بفکر نیست

درخواست اسرائیل از انگلیس برای درج کرانه باختری در توافق تجاریدولت اسرائیل از انگلیس خواسته است تا سرزمین‌های اشغالی در کرانه باختری را در توافق‌نامه تجارت دوجانبه درج کند. - خبرگزاری آناتولی

عبدالله: از هر اقدامی برای تحقق صلح در افغانستان استقبال می‌کنیم

شروع نشست ۶‌روزه FATF در پاریس؛ سعی پاکستان برای خروج از فهرست خاکستریپاکستان که اخیرا بار دیگر وارد فهرست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی شده، طی ماه‌های گذشته تلاش‌های دیپلماتیک گسترده‌ای را برای بازگشت به فهرست سفید این گروه آغاز کرده است.

روح الله زم: بعد از مکرون سنگین‌ترین تیم حفاظت در فرانسه برای من بودتهران - ایرنا - روح الله زم در دومین جلسه دادگاه گفت: بعد از مکرون سنگین ترین تیم حفاظت در فرانسه برای من بود.

انتشار ابعاد تازه‌ای از نقش نیروی قدس در سرکوب اعتراض‌ها در ایران