درباره قضات صادرکننده حکم اعدام نوید افکاری چه می‌دانیم؟

24/09/2020 10:41:00 ب.ظ

نوید_افکاری, آن_سوی_خبر

نماینده ویژه امریکا در امور ایران اعلام کرد قاضی صادر کننده حکم اعدام نوید_افکاری در فهرست تحریم‌های جدید امریکا قرار گرفت. درباره قضات دادگاه افکاری چه می‌دانیم؟ گزارش شیما شهرابی را اینجا بخوانید👇 shimashahrabi آن_سوی_خبر اعدام_نکنید اطلاع_رسانی

***افکاری در فایل‌های صوتی که از دادگاه او در فضای مجازی منتشر شد، گفته بود که زیر شکنجه تن به اعترافات اجباری داده و در قتل حسن ترکمان هیچ نقشی نداشته است.نوید در بخش دیگری از حرف‌هایش از قاضیپرونده اتهام قتل نوید افکاری در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان فارس مورد بررسی قرار گرفت و صادرکننده حکم قصاص، قاضی «مهرداد تهمتن» بود. این قاضی در فایلی که از دادگاه افکاری منتشر شده است، به او می‌گوید: «آقای افکاری بحث اعدام شوخی نیست. من طوری رای می‌دهم که با خیال راحت طناب بیاندازم دور گردن شما.»

ادامه مطلب:
ایران وایر »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

shimashahrabi حقشه 👏🏿👏🏿👏🏿👏🏿👏🏿

تاکید لاوروف بر تدام همکاری‌های مسکو، آنکارا و تهران درباره کمیته قانون اساسی سوریهوزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که همکاری‌های این کشور با ترکیه و ایران در خصوص کمیته قانون اساسی سوریه ادامه دارد. - خبرگزاری آناتولی

توضیح وزارت بهداشت درباره تحویل ۱۵۰۰ دوز واکسن آنفلوآنزا برای نمایندگان مجلستوضیح وزارت بهداشت درباره تحویل واکسن آنفلوآنزا برای نمایندگان مجلس: درمرحله اول،یک میلیون و ۵۰۰هزار دوز واکسن تامین شده این واکسن‌ها درحال توزیع هستند مراکز بهداشت نهادهای مختلف از جمله مرکز بهداشت مجلس نیز ممکن است دراین مرحله دریافت‌کننده واکسن باشند وزیر بهداشت خایمال الان اومدند درستش کنند؟ مراکز بهداشت نهادها؟!؟!؟ یعنی مجلس در این فساد تنها نیست!!!! کادر درمان و بیماران خاص هم که کشک!

بررسی ادعای محمدجواد ظریف؛ آیا قوه قضاییه و قضات مستقل هستند؟

درباره تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران چه می‌دانیم؟لطفا مقاله ما در مورد مواضع روحانیون در برابر برجام را بخوانید:

۲۰ میلیون واکسن آنفولانزا وارد کشور شده است/ خبر موثقی درباره واردات واکسن کرونا مطرح نیست/ درباره پرداخت یک میلیون یورو از صندوق توسعه ملی با بانک مرکزی و سازمان برنامه در کش و قوسیمعضو کمیسیون بهداشت در گفت‌وگو با ایلنا: ۲۰ میلیون واکسن آنفولانزا وارد کشور شده است/ خبر موثقی درباره واردات واکسن کرونا مطرح نیست/ درباره پرداخت یک میلیون یورو از صندوق توسعه ملی با بانک مرکزی و سازمان برنامه در کش و قوسیم

الیوت آبرامز: ایالات متحده افراد و نهادهای مرتبط با اعدام نوید افکاری را تحریم می‌کندالیوت آبرامز: ایالات متحده افراد و نهادهای مرتبط با اعدام نوید_افکاری را تحریم می‌کند نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا گفت که احکام این دادگاه‌ها «مطابق دستور آیت‌الله‌ها صادر می‌شود و آنها عدالت را به سخره گرفته‌اند.» 🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣 متهم ردیف اول موسس حکومت اسلام امریکایی جیمی کارتر است، خود آموز باشید نه آموزگار سخره یعنی بیگاری

«الیوت آبرامز»، نماینده ویژه امریکا در امور ایران و ونزوئلا امروز پنج‌شنبه سوم مهرماه ۱۳۹۹ اعلام کرد قاضی صادر کننده حکم اعدام «نوید افکاری» در فهرست تحریم‌های جدید امریکا قرار دارد.وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که همکاری‌های این کشور با ترکیه و ایران در خصوص کمیته قانون اساسی سوریه ادامه دارد.دکتر کیانوش جهانپور در این باره به ایسنا گفت: امسال به دلیل احتمال همزمانی شیوع آنفلوآنزا با پاندمی کرونا در فصول سرد سال، وزارت بهداشت از مدتی قبل جهت واردات حدود ۱۶ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا با ارز دولتی اقدام کرده است.وگویی که خبرگزاری مشرق آن را منتشر کرده، ضمن حمایت از دستگاه قضایی، به نکاتی اشاره کرده که مستندی است بر فقدان استقلال قضایی در ایران.

او توضیح داده که امریکا قرار است تحریم‌های جدیدی را علیه افراد و نهادهای ایرانی وضع کند. درباره قضات صادر کننده حکم اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی که در روز شنبه بیست و سوم شهریور ماه اعدام شد، چه می‌دانیم؟ *** نوید افکاری، کشتی‌گیر شیرازی به اتهام کشتن «حسن ترکمان»، مامور حراست سازمان آب شیراز در جریان اعتراضات مردمی در مرداد ۱۳۹۷ به قصاص و به خاطر شرکت در همین اعتراضات، با اتهام «محاربه»، به اعدام محکوم شده بود.09. دو برادر دیگر او نیز به نام‌های «وحید» و «حبیب» به دلیل معاونت در قتل و شرکت در اعتراضات، به احکام طولانی مدت زندان محکوم شده‌اند. به گفته سخنگوی سازمان غذا و دارو، امسال تمهیدی صورت گرفته که افراد در گروههای پرخطر و از جمله زنان باردار واکسن را به صورت رایگان از مراکز بهداشت دریافت کنند.  نوید افکاری صبح روز شنبه بیست و سوم شهریور بدون اطلاع قبلی به خانواده‌اش اعدام شد. وی با اشاره به اینکه ایالات متحده با تحریم های یک جانبه ایران را تحت فشار قرار داده تصریح کرد این اقدام خلاف همه موازین حقوق بین الملل است. اجرای حکم این کشتی‌گیر جوان افکار عمومی را دچار بهت و شوک کرد. به همین خاطر ترجیح می‌دادم هیچ رابطه دوستانه‌ای با ایشان نداشته باشم و فقط دوری کنم و هیچ رابطه دوستانه‌ای هم با هم نداشتیم.

افکاری در فایل‌های صوتی که از دادگاه او در فضای مجازی منتشر شد، گفته بود که زیر شکنجه تن به اعترافات اجباری داده و در قتل حسن ترکمان هیچ نقشی نداشته است. وی در مورد جلسه ای که قرار بود بین رژیم اسد و مخالفان برگزار شود٬ اعلام کرد که راهکار اصلی برای حل بن بست میان سوری‌ها توافق مذاکرات آستانه است. وی همچنین گفت: در صورت افزایش متقاضی واکسن آنفلوآنزا، اقدامات لازم جهت واردات واکسن با ارز نیمایی صورت خواهد گرفت اما به هیچ‌وجه توصیه همگانی مبنی بر واکسیناسیون آنفلوآنزا توصیه نمی شود؛ چنانکه خود بنده واجد شرایط نیستم و از واکسن هم استفاده نخواهم کرد. او در یکی از قاضی می‌خواهد شاهدی را که به شکنجه او شهادت داده بوده، احضار کند اما قاضی توجهی به حرف او نمی‌کند. نوید در بخش دیگری از حرف‌هایش از قاضی می‌خواهد فیلم دوربین مدار بسته فروشگاهی را که دادگاه ادعا می‌کند مدرک جرمی علیه نوید افکاری است، نمایش دهد اما قاضی از نمایش فیلم هم امتناع می‌کند. این یک امر طبیعی است زیرا مشکلاتی وجود دارد که باید در روند کار برطرف شود. پرونده اتهام قتل نوید افکاری در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان فارس مورد بررسی قرار گرفت و صادرکننده حکم قصاص، قاضی «مهرداد تهمتن» بود. این قاضی در فایلی که از دادگاه افکاری منتشر شده است، به او می‌گوید: «آقای افکاری بحث اعدام شوخی نیست. درواقع ایجاد کمیته قانون اساسی جایگزین قالب آستانه نیست. این برداشت شخصی من است.

من طوری رای می‌دهم که با خیال راحت طناب بیاندازم دور گردن شما.» قاضی مهرداد تهمتن و «وحید اسدی»، قضاوت در دادگاه کیفری یک استان فارس را بر عهده دارند. حکم اعدام قاتل امام جمعه کازرون نیز توسط آن‌ها صادر شده است. وحید افکاری، برادر دیگر نوید که به اتهام معاونت در قتل و شرکت در اعتراضات مرداد ۱۳۹۷، در مجموع به ۵۴ سال زندان محکوم شده است، در یک فایل صوتی می‌گوید: «قاضی تهمتن به من گفت آیا اتهام معاونت در قتل را قبول داری؟ اگر فردی من را در حین ارتکاب به قتل دیده است، او را احضار کنید. اگر دوربینی تصویر مرا در نزدیکی محل قتل ضبط کرده است، آن را نشان دهید. من و یکی دیگر از همکاران معتقد به معاونت در قتل و ۱۵ سال زندان بودیم، اما سه همکار دیگر چنین اعتقادی نداشتند که دیوان هم برائت از معاونت در قتل را تایید کرد.

اگر در محل زندگی من نشانه‌ای از ارتکاب به جرم وجود دارد، نشان دهید. اما در پاسخ به همه خواسته‌هایم، قاضی فقط تمسخر می‌کرد، نیشخند می‌زد و فقط سوالش را تکرار می‌کرد؛ آیا این اتهامات را قبول داری یا نه؟» او در بخش دیگری از این فایل صوتی می‌گوید: «در دادگاه وقتی به قاضی اسدی گفتم که ما بی‌گناهیم و اگر مدرکی هست ارایه بدهید، گفت پسر! فکر کردی این‌جا سوییس است؟ و حکمی بدون منطق و مستند و ناعادلانه صادر کرد.»  وحید افکاری توضیح می‌دهد که زیرشکنجه‌ها، دو بار اعتصاب غذای ۲۰ روزه کرده و یک بار هم با پاره کردن گردنش توسط شیشه، خودکشی کرده است. یکی از افرادی که از نزدیک با قضات شعبه اول دادگاه کیفری یک استان فارس آشنایی دارد، به «ایران‌وایر» می‌گوید: «تهمتن و اسدی هر دو جزو قضاتی هستند که پرونده‌هایی که از سوی نیروهای امنیتی سفارش شده‌اند، برای بررسی به آن‌ها سپرده می‌شوند. هر قاضی‌ نمی‌تواند پرونده قتل امام جمعه را بررسی کند.

این قضات احکام سنگینی نیز برای معترضان آبان ۱۳۹۸ در شهر شیراز  صادر کردند.» سال ۱۳۹۲، در همایش تقدیر از قضات و کارکنان دادگستری استان فارس، از قاضی اسدی تقدیر شد. آن زمان او به عنوان بازپرس شعبه ۱۷دادسرای شیراز معرفی می‌شد. در خبری که در این باره منتشر شده، آمده است که قاضی اسدی به لحاظ دقت، سرعت و قاطعیت در برخورد با جرایم مهم و خشن، مورد تقدیر قرار گرفته است. منبعی که با «ایران‌وایر» گفت‌و گو کرده، می‌گوید معمولا قضات وابسته در سیستم قوه قضاییه مورد تقدیر و تشکر قرار می‌گیرند.

حکم اعدام نوید افکاری به اتهام محاربه از سوی قاضی «محمود ساداتی»، رییس دادگاه انقلاب شیراز صادر شده است. پیش از این، سازمان حقوق بشری «عدالت برای ایران» نام محمود ساداتی را در فهرست ناقضان حقوق بشر قرار داده بود. این سازمان غیردولتی درباره این قاضی نوشته بود که او متولد ۱۳۳۷ است و دادیاری دادسرای انقلاب اسلامی، دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب پاسداران فارس، معاونت دادستان نظامی و دادستان نظامی استان‌های فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد، ریاست دادگاه‌های نظامی یک استان فارس، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان، ریاست سازمان قضایی نیروهای مسلح استان‌های فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد تا سال ۱۳۸۶ و ریاست شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز را در کارنامه‌اش دارد. یک منبع آگاه به «ایران‌وایر» می‌گوید: «ساداتی با وکلا خوش برخورد است اما با متهمان بسیار بد برخورد می‌کند. در بین وکلا به این مشهور است که با پنبه سر می‌برد و احکام سنگین برای پرونده‌ها صادر می‌کند.

» این منبع تاکید می‌کند که ساداتی سوالات تلقینی زیادی می‌پرسد که طبق قانون نباید بپرسد: «قاضی نباید چیزی را به متهم القا کند اما قاضی ساداتی به طور مرتب این برخورد را با متهمان انجام می‌دهد؛ مثلا مدام به متهم می‌گوید یعنی منظورت این است؟ به عبارت دیگر، آن‌چه را می‌خواهد به متهم نسبت دهد، در دهان او می‌گذارد.» این منبع آگاه توضیح می‌دهد که در این مواقع وقتی وکلا تذکر می‌دهند که این سوال خلاف قانون است، موضوع را با خنده رفع و رجوع می‌کند. او قضاوت پرونده متهمانی را که روز هفتم آبان ۱۳۹۵ در «پاسارگاد» به مناسبت «روز کورش» گرد آمده بودند و بازداشت شدند، برعهده داشت و احکام سنگینی برای ۷۴ نفر از آن‌ها صادر کرد. آذر ۱۳۹۵، خانواده یکی از بازداشت شده‌ها »  توضیح داد وقتی نسبت به حکم فرزندشان که پنج سال زندان بوده اعتراض کرده‌اند، ساداتی به آن‌ها گفته است: «بروید خدا را شکر کنید، این‌ها محارب هستند!» نوید افکاری هم در یکی از فایل‌های صوتی که از او منتشر شده، به این که قاضی ساداتی او را محارب خوانده بود، اشاره کرده است: «محمود ساداتی پس از خواندن آیه‌ای از سوره "مائده" گفت شما محارب و دشمن خدا هستید و به زودی در مصلای شاهچراغ اعدام می‌شوید.» او توضیح می‌دهد وقتی به محمود ساداتی گفته من به عنوان متهم باید یک نسخه از حکمی را که شما صادر کرده‌اید داشته باشم، از او جواب شنیده است که برای من باید و نباید تعیین نکنید.

خانواده شما می‌تواند با این حکم پناهندگی بگیرد.» وحید افکاری نیز در فایل صوتی‌ که از او منتشر شده است، می‌گوید: «قاضی ساداتی وقتی گفتم آیا دلیل و مدرکی وجود دارد که من مرتکب جرمی شده‌ام؟ گفت این‌جا دادگاه انقلاب است و نیازی به مدرک نداریم.» قاضی محمود ساداتی تاکنون احکام طولانی مدتی را برای .