درباره سویه جدید اومیکرون موسوم به «ایکس ای» چه می‌دانیم؟

23/01/1401 10:23:00 ق.ظ

درباره سویه جدید اومیکرون موسوم به «ایکس ای» چه می‌دانیم؟ جزئیات بیشتر🔽

این سویه‌ جدید که دست‌کم در ۶۴۰ نفر در بریتانیا گزارش شده در واقع ترکیبی است از دو سویه BA1 و BA2 اومیکرون که طبق نظر سازمان جهانی بهداشت قدرت سرایت‌ آن نسبت به BA2 می‌تواند تا ۱۰ درصد بیشتر باشد. با وجود کمرنگ شدن محدودیت‌های کرونایی در برخی از کشورهای دنیا، شیوع کووید ۱۹ همچنان ادامه دارد و سازمان جهانی بهداشت هم نسبت به تاثیراتی که سویه‌های جدید می‌توانند داشته باشند با احتیاط و تامل نظر می‌دهد.

اما تا زمانیکه چرخش ویروس ادامه داشته باشد احتمال جهش آن و بروز سویه‌های جدید افزایش می‌یابد.

«ایکس‌ ای» سویه جدید و جهش یافته از ۲ زیرمجموعه (زیرسویه) اومیکرون است که برای اولین‌بار در ماه ژانویه در بریتانیا مشاهده شد و اخیرا رد پای آن در کشورهای دیگری نظیر هند و تایلند هم تائید شده است. این سویه‌ جدید که دست‌کم در ۶۴۰ نفر در بریتانیا گزارش شده در واقع ترکیبی است از دو سویه BA1 و BA2 اومیکرون که طبق نظر سازمان جهانی بهداشت قدرت سرایت‌ آن نسبت به زیرسویه BA2 می‌تواند تا ۱۰ درصد بیشتر باشد.

سویه‌های ترکیبی زمانی بوجود می‌آیند که یک فرد همزمان به دو سویه مبتلا شود. بدین‌ترتیب که در درون بدن بیمار این دو سویه با هم از نظر ژنتیکی ترکیب و سویه ترکیبی جدیدی را پدید می‌آورند که البته پدیده نادری نیست. headtopics.com

ما میدانیم سود کمپانیهای واکسن فروشی افت کرده.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : مسابقه زنان برای بزرگ‌ترین شکم باردار؛ عجیب و جالب یا احمقانه و بی‌مورد؟

ویدیوها : زنان باردار در نیکاراگوئه برای بزرگ‌ترین سایز شکم باهم به رقابت پرداختند. ادامه مطلب >>

زلنسکی: ده‌ها هزار نظامی روسیه آماده حملات جدید به شرق اوکراین هستندنیروهای روسیه تمرکز خود را بر اشغال و کنترل مناطق شرقی اوکراین، خصوصا شهر ماریوپول گذاشته‌اند. این شهر برای بیش از ۴۰ روز تحت محاصره و بمباران شدید نیروهای روسی بوده است.

اردوغان انتخاب نخست وزیر جدید پاکستان را به وی تبریک گفترئیس جمهور ترکیه طی تماس تلفنی انتخاب شدن شهباز شریف به نخست وزیری پاکستان را به وی تبریک گفت. - خبرگزاری آناتولی

افزایش ۲۰درصدی مراجعات سرپایی کرونا در کشور /شناسایی دو سویه 'XD' و 'XE' در دنیادبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اعلام افزایش ۲۰ درصدی مراجعات سرپایی کرونا در کشور گفت: تاکید کمیته علمی کشوری کرونا در این شرایط که شاهد بازگشایی مدارس و دانشگاه ها هستیم، تکمیل واکسیناسیون دانشجویان و دانش آموزان به ویژه در گروه سنی ۵ تا ۱۱ سال است.

ارتش اسرائیل رویکرد جدید «تهاجمی» خود را در برابر فلسطینی‌ها آغاز کردارتش اسرائیل اعلام کرد که از روز دوشنبه ۱۱ آوریل عملیات جدیدی را در اردوگاه جنین در کرانه باختری آغاز کرده است تا با فلسطینی‌هایی که گمان می‌برد از ظرفیت اقدام‌های ضد امنیتی علیه اسرائیلی‌ها برخوردار هستند، مقابله کند. مگر تا قبل از این حالت تدافعی داشت ! ارتش اسراییل😘🤣😂 پیشنهادمیشوداین ارتش پوشالیِ جنایتکار ،فکر فرارررررررباشدتاتهاجمی و......... توهم بودن................ مساله این است🤣😂 عجب تا الان تدافعی بود؟

انتصاب فرمانده جدید روسیه در جنگ اوکراین؛ فرودگاه دنیپرو «نابود شد»یک مقام ارشد آمریکایی روز یکشنبه گفت انتصاب فرمانده جدید روسیه در پی عقب‌نشینی ارتش این کشور از حومه کی‌یف، پایتخت اوکراین، و تغییر آرایش نیروهای روسی انجام گرفته است. اوکراین باید به خاک روسیه محلق شود ،، قبلا نیز خاک روسیه و قلمرو روسیه بود نبوغ یانکی‌ها از نبوغ شیعی‌ها ملهم شده!

هشدار نخست‌وزیر جدید لیبی درباره عمیق‌تر شدن اختلافات در این کشورفتحی پاشاغا، نخست وزیر جدید لیبی که از سوی پارلمان این کشور تعیین شده، یکشنبه 10 آوریل، عبدالحمید الدبیبه، نخست وزیر دولت سابق لیبی را به عمیق‌تر کردن شکاف