درباره اتحاد امنیتی «پنج‌چشم» چه می‌دانیم؟

06/03/1401 01:51 ب.ظ

درباره اتحاد امنیتی «پنج‌چشم» چه می‌دانیم؟ العربيه_فارسى

«پنج‌چشم» اتحادی امنیتی متشکل از کشورهای انگلیسی‌زبان آمریکا، استرالیا، بریتانیا، کانادا، و نیوزیلند است، که در دوران جنگ جهانی دوم تشکیل شد، در دوران «جنگ خاستگاه «پنج‌چشم» را می‌توان جلسات غیررسمی مخفیانه در طول جنگ جهانی دوم بین رمزشکنان بریتانیایی و آمریکایی جستجو کرد، که پیش از ورود رسمی ایالات متحده به جنگ آغاز شد.

سپس، به دنبال تدوین «منشور آتلانتیک» در سال 1941 توسط متفقین که دیدگاه آنها درباره دنیای پس از جنگ را بیان می‌کرد، «پنج‌چشم» رسمیت یافت.با این وجود، نقطه آغاز کار رسمی «پنج‌چشم» را شاید بتوان سخنرانی «پرده آهنین» وینستون چرچیل، نخست وزیر بریتانیا در سال 1946 دانست. چرچیل در این سخنرانی درباره تعرض آشکار بلوک کمونیستی به رهبری شوروی هشدار داد، و تاکید کرد دموکراسی‌های انگلیسی‌زبان لازم است برای مقابله با کمونیسم با یکدیگر همکاری نزدیک کنند.

بر این اساس، در تمام طول دوران «جنگ سرد»، که معمولا از سال 1947 تا سال 1991 برشمرده می‌شود، وظیفه اصلی «پنج‌چشم» گردآوری اطلاعات نظامی و امنیتی و راهبردی درباره اتحاد جماهیر شوروی، جمهوری خلق چین، کشورهای اروپای شرقی، کوبا، کره شمالی و دیگر کشورهای بلوک کمونیستی بود.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

ده‌ها وکیل «سرکوب خشونت‌آمیز و غیرقانونی» معترضان به‌دست نیروهای امنیتی را محکوم کردندده‌ها حقوق‌دان و وکیل دادگستری در بیانیه‌ای خطاب به مسئولان حکومت جمهوری اسلامی ایران، سرکوب «خشونت‌آمیز و غیرقانونی» معترضان تجمعات اخیر به‌دست نیروهای امنیتی و انتظامی را...

حادثه صنعتی در کارخانجات منطقه پارچین- اخبار نظامی | دفاعی | امنیتی - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnimحادثه صنعتی در کارخانجات منطقه پارچین یک منبع آگاه از بروز حادثه صنعتی در یکی از کارخانجات منطقه پارچین خبر داد عصر دیروز حادثه صنعتی در یکی از کارخانجات منطقه پارچین روی داد که بر اثر این حادثه یک نفر جان خود را از دست داد

روحانیون جای نیروهای امنیتی را در تیم‌های ورزشی می‌گیرند؟آیا ورزش ایران خانه‌ای امن برای نیروهای امنیتی است؟ در این گزارش نگاهی به یکی از مراکز آموزشی نیروهای اطلاعاتی و امنیتی در ورزش ایران می‌اندازیم؛ فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولان. اطلاع_رسانی ورزشی younesipour بدون تردید یک جاکش بی پدر و مادر دزد!😏

آغاز نشست امنیتی در باره افغانستان در شهر دوشنبهچهارمین نشست گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای در باره افغانستان در پایتخت تاجیکستان آغاز شد. - خبرگزاری آناتولی

کالین: به وضوح اعلام کرده‌ایم که اگر نگرانی‌های امنیتی ترکیه برآورده نشود، در این روند پیشرفتی حاصل نخواهد شدکالین: به وضوح اعلام کرده‌ایم که اگر نگرانی‌های امنیتی ترکیه با گام‌های عینی در یک جدول زمانی مشخص برآورده نشود، در این روند (عضویت سوئد و فنلاند در ناتو) پیشرفتی حاصل نخواهد شد. کالین: (مذاکرات درباره عضویت سوئد و فنلاند) شاهد نگرش مثبت نسبت به رفع تحریم‌های محصولات صنایع دفاعی بوده‌ایم.

سردار قاآنی: ایران در مقابل آمریکا با وجود همه فشارها ایستادگی کرد و با عزت در دنیا می‌درخشد- اخبار نظامی | دفاعی | امنیتی - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnimسردار_قاآنی: ایران در مقابل آمریکا با وجود همه فشارها ایستادگی کرد و با عزت در دنیا می‌درخشد امروز رژیم صهیونیستی جرات شلیک حتی یک تیر را به یکی از نوجوانان و جوانان حزب‌الله ندارد عوضش در وطن، جوانان و پاسداران ایرانی رو به خاک و خون میکشه سالهاست که از این حرف ها میزنید نه وضعیت مردم و مملکت بهتر شده و نه موقعیت کشوردرجامعه جهانی بهبود یافته!!! آیا برای جوانان مملکت ما هم یه کاری کرده اید؟؟ این چقدر کونده پررو هستش. همین سه روز پیش یکی از سرداراتون رو وسط پایتخت آبکش کردند.

سرد» به بلوغ رسید، و کماکان به کار خود ادامه می‌دهد.

خاستگاه «پنج‌چشم» را می‌توان جلسات غیررسمی مخفیانه در طول جنگ جهانی دوم بین رمزشکنان بریتانیایی و آمریکایی جستجو کرد، که پیش از ورود رسمی ایالات متحده به جنگ آغاز شد. سپس، به دنبال تدوین «منشور آتلانتیک» در سال 1941 توسط متفقین که دیدگاه آنها درباره دنیای پس از جنگ را بیان می‌کرد، «پنج‌چشم» رسمیت یافت.با این وجود، نقطه آغاز کار رسمی «پنج‌چشم» را شاید بتوان سخنرانی «پرده آهنین» وینستون چرچیل، نخست وزیر بریتانیا در سال 1946 دانست. چرچیل در این سخنرانی درباره تعرض آشکار بلوک کمونیستی به رهبری شوروی هشدار داد، و تاکید کرد دموکراسی‌های انگلیسی‌زبان لازم است برای مقابله با کمونیسم با یکدیگر همکاری نزدیک کنند.

بر این اساس، در تمام طول دوران «جنگ سرد»، که معمولا از سال 1947 تا سال 1991 برشمرده می‌شود، وظیفه اصلی «پنج‌چشم» گردآوری اطلاعات نظامی و امنیتی و راهبردی درباره اتحاد جماهیر شوروی، جمهوری خلق چین، کشورهای اروپای شرقی، کوبا، کره شمالی و دیگر کشورهای بلوک کمونیستی بود.

در طول جنگ ویتنام، ماموران استرالیایی و نیوزیلندی در منطقه آسیا و اقیانوسیه مستقیماً برای حمایت از ایالات متحده فعالیت می‌کردند، در حالی که ماموران بریتانیایی در هنگ‌کنگ وظیفه نظارت بر شبکه‌های دفاع هوایی ویتنام شمالی را بر عهده داشتند. در جریان جنگ فالکلند نیز استرالیا و چند کشور دیگر به بریتانیا کمک اطلاعاتی کردند.

«پنج‌چشم» در سال های اخیر متهم به جاسوسی از شهروندان خود، شهروندان یکدیگر، و شهروندان دیگر کشورهای دموکراتیک شده است. ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی ایالات متحده، «پنج‌چشم» را به عنوان «سازمان امنیتی فراملی که به قوانین کشورهای متبوع خود پای‌بند نیست» توصیف کرده است. این افشاگری‌ها باعث شکل‌گیری بحث‌های فزاینده‌ای در قوای مققنه و رسانه‌های کشورهای تشکیل‌دهندهٔ «پنج‌چشم» شده است.