دختر آبادان؛ تبرئه مأمور حراست و چگونگی روند قضایی

04/01/2021 09:12:00 ب.ظ

دختر_آبادانی, آن_سوی_خبر

۲ ماه پس از انتشار تصاویر خون‌آلود بهاره چشم به‌راه دختر_آبادانی که واکنش شدید افکار عمومی را به همراه داشت، حالا اخبار از تبرئه مأمور حراست پالایشگاه آبادان که با دست بدن این زن را لمس کرده بود، حکایت دارند. گزارش میلاد پورعیسی miladpoureisa آن_سوی_خبر

***اول آبان۱۳۹۹، ویدیویی از سوی یک خبرنگار خوزستانی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد بهاره چشم‌ به‌راه، زن جوانی در شهر آبادان با صورت خونی توسط دو زن دیگر روی زمین به صورت خوابیده نگه داشته شده بود و یک مامور حراست در آن بین پای خود را روی بدن او می‌گذاشت و در ادامه، اقدام به لمس سینه این زن مجروح کرد.

بعد از انتشار واکنش‌های گسترده مردم در شبکه‌های اجتماعی، رییس دادگستری استان خوزستان اقدام مأمور حراست را ناشایست خواند و حتی اخباری از بازداشت او در آبادان هم منتشر شد.افرادی که بهاره چشم به‌راه را نقش بر زمین نگه داشته بودند، بعداً مدعی شدند که او قصد داشته است به زور وارد خانه آن‌ها شود. در همان حال، برخی رسانه‌ها نوشتند صاحب این خانه، یعنی مدیر فضای سبز پالایشگاه آبادان سابقه تجاوز به این شهروند را داشته و بهاره چشم به‌راه می‌خواسته است خانواده او را از این موضوع مطلع کند.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

سیل و ویرانی در نتیجه طوفان ایان در فلوریدا

طوفان ویرانگر ایان منطقه فورت مایرز ایالت فلوریدا را درنوردید و بسیاری از خیابان‌های این منطقه دچار آب‌گرفتگی شدند. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

miladpoureisa تودایره جمهوری اسلامی هرچه وحشی باشی محبوبی حکومت تحوشه گله نکنید

احتمال آلودگی‌ آب شرب آبادان به دلیل تخلیه پساب صنعتی

تکمیل ظرفیت ICU بیمارستان طالقانی آبادان / ظرفیت درمان بیش از این پاسخگو نیسترئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان: ظرفیت ICU بیمارستان طالقانی آبادان تکمیل شده است ظرفیت درمان بیش از این پاسخگو نیست وارد پیک تمام عیار بیماری کووید۱۹ شده‌ایم مشاهده افرادی بدون ماسک بسیار جای تعجب دارد عاجزانه از مردم درخواست می‌کنیم با ما همراهی کنند

ارامنه آبادان؛ همسایگی مسجد و کلیسا

برخورد دختر ۱۲ ساله با قطار در قزوینرئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان قزوین گفت: دختر ۱۲ ساله‌ای که نزدیک ریل قطار در حال بازی بود با قطار برخورد کرد و به شدت مصدوم شد و با انجام عملیات احیای کارشناسان اورژانس به بیمارستان منتقل شد. احتمالا خبر صحیح برخورد قطار با دختر ۱۲ ساله بوده!! منظور بر خورد قطار با دختر ١٢ ساله ست.

بطری دختر مسافر تایتانیک در دریا؛ فرانسه سندیت نامه را بررسی می‌کند«من این بطری را به وسط اقیانوس اطلس می‌اندازم. ما باید چند روز دیگر به نیویورک برسیم. اگر کسی آن را پیدا کرد، لطفا به خانواده لوفور در لیه‌وَن خبر بدهد. ماتیلد لوفور.»

که واکنش شدید افکار عمومی را به همراه داشت، حالا اخبار از تبرئه مأمور حراست «پالایشگاه آبادان» که با دست بدن این زن را لمس کرده بود، حکایت دارند.استان‌وایر- رییس اداره حفاظت محیط زیست آبادان از طرح شکایت علیه پالایشگاه و پتروشیمی این شهر  به دلیل آلودگی‌های زیست‌محیطی خبر داد.دکتر شکرالله سلمان‌زاده در جمع خبرنگاران اظهار کرد: متاسفانه طبق پیش‌بینی‌ها و به دلیل عدم رعایت دستوالعمل‌های بهداشتی توسط مردم و اصناف و برخی از ادارات و عدم همراهی برخی از مسئولان، وارد پیک تمام عیار بیماری کووید – ۱۹ شده‌ایم.«آبادان»، شهر بندری زیبا که روزی جزء مدرن‌ترین شهرهای ایران بوده است، تاریخ کهن و پرفراز و نشیبی دارد.

*** اول آبان۱۳۹۹، ویدیویی از سوی یک خبرنگار خوزستانی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد بهاره چشم‌ به‌راه، زن جوانی در شهر آبادان با صورت خونی توسط دو زن دیگر روی زمین به صورت خوابیده نگه داشته شده بود و یک مامور حراست در آن بین پای خود را روی بدن او می‌گذاشت و در ادامه، اقدام به لمس سینه این زن مجروح کرد. بعد از انتشار واکنش‌های گسترده مردم در شبکه‌های اجتماعی، رییس دادگستری استان خوزستان اقدام مأمور حراست را ناشایست خواند و حتی اخباری از بازداشت او در آبادان هم منتشر شد. این مقام دولتی می‌گوید این دو مجتمع صنعتی هیچ توضیحی در این‌باره‌ ارائه نکرده‌اند و به تذکرات اهمیتی نداده‌اند. افرادی که بهاره چشم به‌راه را نقش بر زمین نگه داشته بودند، بعداً مدعی شدند که او قصد داشته است به زور وارد خانه آن‌ها شود. سلمان‌زاده با بیان اینکه تنها راه علاج بیماری پیشگیری از ابتلا به بیماری است، گفت: ظرفیت درمان آبادان بیش از این نمی‌تواند پاسخگوی بیماران مبتلا به کرونا باشد بنابراین عاجزانه از مردم درخواست می‌کنیم با ما همراهی کنند. در همان حال، برخی رسانه‌ها نوشتند صاحب این خانه، یعنی مدیر فضای سبز پالایشگاه آبادان سابقه تجاوز به این شهروند را داشته و بهاره چشم به‌راه می‌خواسته است خانواده او را از این موضوع مطلع کند. موضوع آلودگی آب و هوا در شهرهای استان خوزستان موضوعی ریشه‌دار و چند وجهی است. تأکید پدر بهاره بر ابتلای دختر خود به بیماری روانی و تکذیب ضمنی اخبار مربوط به تجاوز از سوی خود بهاره چشم‌ به‌راه در مقابل دوربین صداوسیما، نگرانی افکار عمومی را از اعمال نفوذ «احمد جهان نژادیان»، مدیر فضای سبز پالایشگاه آبادان در این پرونده بیشتر کرد. ارامنه مهاجر از جمله این اقوام بودند.

نگرانی از اعمال نفوذ در پرونده اظهارات رییس کل دادگستری خوزستان در مورد در اختیار داشتن مواد آتش‌زا، تیزبر و مقداری اسید از سوی بهاره چشم به‌راه و حتی طرح اتهام سرقت مسلحانه هم به دامنه نگرانی در این مورد اضافه کرد. از سوی دیگر زیرساخت‌های نامناسب در دفع پساب و فاضلاب صنعتی در این استان موجب شده در اغلب شهرهای خوزستان آب شرب با آلودگی شدید همراه بوده و موجب بروز بیماری و مشکلات متعدد در سلامت شهروندان شود. کاش مردم می‌دانستند حضور در چنین مراسمی ممکن است چه عواقبی برای خود و خانواده‌هایشان پیش بیاورد. حالا به نوشته «بابک پاک‌نیا»، وکیل دادگستری، علاوه بر تبرئه مأمور حراستی که پای خود را روی بدن بهاره چشم‌ به‌راه گذاشته بود، دادگاه برای این دختر جوان قرار جلب به دادرسی صادر و او را متهم به «ورود به زور»، «ایراد ضرب و جرح» و «آتش‌سوزی عمدی» کرده است. بابک پاک‌نیا در حالی از ادامه رسیدگی به «اتهام اخلاقی» که احتمالاً مربوط به رییس فضای سبز پالایشگاه آبادان است، صحبت کرده که تا امروز هیچ خبری از بازداشت و یا احضار او منتشر نشده است. «موسی برزین خلیفه‌لو»، حقوق‌دان و مشاور حقوقی «ایران‌وایر» با اشاره به تبرئه مأمور حراست پالایشگاه آبادان که با دست، بدن بهاره چشم به‌راه را لمس کرده بود، می‌گوید: «حرکت این مأمور اگر چه از نظر سازمانی می‌تواند تخلف باشد و باید از طرف وزارت نفت با برخورد رو به رو شود اما دست‌کم بر اساس آن‌چه در تصاویر این درگیری دیدیم، لزوماً نمی‌تواند یک جرم به شمار آید. وی افزود: انتظار می‌رود مسئولان در اعمال محدودیت‌ها و برخورد با کسانی که دستورالعمل‌ها را رعایت نمی‌کنند با ما همکاری و همراهی کنند. در صورتی که این مأمور اقدام به ضرب و جرح چشم به‌راه کرده و یا حتی ضرب و جرح او را تسهیل کرده باشد، می‌تواند به اتهام ضرب و جرح و یا معاونت در این جرم محکوم شود. این شهر با آغوش باز، فرهنگ‌های مختلفی را پذیرا شد.

ولی چیزی که در تصاویر کوتاه منتشر شده است، لزوماً چنین موردی را اثبات نمی‌کند؛ هرچند دادگاه باید فیلم را با حضور متهم و وکلا بررسی کند. در مورد اتهام آزار جنسی از طریق لمس بدن خانم چشم به‌راه هم دادگاه موظف است با تحقیق کامل از انگیزه متهم از دست زدن به بدن این زن اطمینان حاصل کند.» بر اساس آن چه بابک پاک‌نیا، وکیل بهاره چشم به‌راه در توییتر خود نوشته، بررسی این صحنه در دادگاه با حضور او و متهم انجام نشده است. از آن سو، در حالی که دست‌کم در تصاویر منتشر شده می‌بینیم که بهاره چشم به‌راه مجروح، و توسط چند نفر محاصره شده، اتهام ورود او به خانه این افراد، آن هم به زور و همراه با آتش سوزی با تردیدهایی روبه‌رو است. موسی برزین خلیفه‌لو، حقوق‌دان با تأیید ضمنی این تردیدها، به انتشار فیلم اعترافات بهاره چشم به‌راه و پدر او که اعلام کرده بود دخترش به بیماری روانی مبتلا است، اشاره می‌کند: «در چنین پرونده‌ای که ظاهراً یک درگیری شخصی به نظر می‌آید، انتشار فیلم خانم چشم به‌راه و پدر او، در کنار موضع‌گیری‌های متعدد مسوولان قضایی و غیرقضایی که پیش از رسیدگی به پرونده تلاش می‌کنند اتهاماتی را متوجه قربانی‌ کنند، تردیدها در مورد اعمال نفوذ مدیر فضای سبز پالایشگاه آبادان در این پرونده را تقویت می‌کنند. بیشتر قبرها از جنس سیمان هستند و نام اهل قبور با خط ارمنی روی سنگ قبرها حک شده است؛ اما انتشار شایعه‌ای میان مردم محلی مبنی بر وجود آثار عتیقه و تاریخی درون قبرها، باعث هجوم دزدها و تخریب شدید بسیاری از این گورهای تاریخی و مقبره‌های‌ آن‌ها شده است.

مجروح بودن خانم چشم به‌راه در مقابل چندین نفر که در کمال سلامت او را محاصره کرده‌اند، نشان می‌دهد ادعای استفاده از سلاح سرد و آتش‌سوزی چندان معقول نیست. هرچند گفته شده اتهام اخلاقی مدیر فضای سبز پالایشگاه آبادان هنوز در دادگاه مطرح است اما هیچ خبری هم از احضار او به دادگاه منتشر نشده است. همین اتفاقاً نگرانی‌ها بابت برخورد یک طرفه قوه قضاییه با پرونده را تقویت می کند.» .