دبیرکل «ناتو»: روسیه قصد دارد شالوده‌ امنیت اروپا را دگرگون کند

24/03/1401 07:45 ق.ظ

دبیرکل «ناتو»: روسیه قصد دارد شالوده‌ امنیت اروپا را دگرگون کند العربيه_فارسى

به گزارش «اوراسیا ریویو»، دبیرکل ناتو اخیرا به فنلاند سفر کرده تا درباره درخواست این کشور برای عضویت در ناتو رایزنی کند. وی در دیدار آخر هفته خود با مقامات فنلاند‌، شامل رئیس‌جمهور سائولی نیینیستو، گفت که عضویت فنلاند و سوئد در ناتو امنیت شمال اروپا را تقویت می‌کند.استولتنبرگ تاکید کرد که امنیت فنلاند و سوئد برای ناتو مهم است، و به همین دلیل هم ناتو حضور و رزمایش‌های خود در منطقه را افزایش داده است.

نیروهای فنلاندی و سوئدی همچنین در تمرین یکپارچه دفاع هوایی و موشکی ناتو در سراسر منطقه بالتیک و لهستان شرکت می‌کنند. به گفته استولتنبرگ، این‌ها همه «نشانه‌های آشکار» تعهد ناتو به منطقه از منظر راهبردی مهم شمال اروپاست.

دبیرکل ناتو هنگام دیدار خود از فنلاند درباره «جنگ بی‌رحمانه روسیه علیه همسایه صلح‌طلب خود اوکراین» نیز سخنرانی کرد و هشدار داد که «جاه‌طلبی‌های پوتین» فراتر از اوکراین می‌رود. به گفته وی، «معاهدات امنیتی» که رئیس‌جمهوری روسیه در ماه دسامبر سال گذشته به ناتو و ایالات متحده ارائه داد، نه تنها اوکراین، که کشورهای عضو ناتو را هدف قرار داده است، و نیت پوتین «دگرگون کردن شالوده‌ امنیت اروپاست».

استولتنبرگ در پایان سخنان خود تاکید کرد که تقاضای فنلاند و سوئد برای پیوستن به اتحادیه کشورهای آتلانتیک شمالی «پیامی روشن» ارسال می‌کند مبنی بر اینکه «جنگ‌طلبی آخر و عاقبت ندارد، و تهدید و ارعاب جواب نمی‌دهد». وی افزود: «در ناتو به روی همه باز است.» headtopics.

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

اوکراین برخی تسلیحات سنگین از ناتو طلب می‌کنداوکراین برخی تسلیحات سنگین از ناتو طلب می‌کند میخائیل پودولیاک، مشاور دفتر رئیس جمهور اوکراین اعلام کرد که برای پایان دادن به جنگ با روسیه به سلاح‌های سنگین نیاز دارند و آنها را از ناتو طلب خواهند کرد.

بزرگترین مانور دریایی ناتو در دریای بالتیک به پایان رسیدبزرگترین مانور دریایی ناتو در دریای بالتیک به پایان رسید مانور دریایی «بالتاپس 22 » سازمان ناتو که پنجم ژوئن در جزیره «گاتلند» سوئد در دریای بالتیک آغاز شده بود، پایان یافت.

آصفی: اروپا مسیرش را از آمریکا جدا کند/ شورای امنیت آخر دنیا نیستیک دیپلمات پیشین کشورمان با بیان این که عدم موفقیت مذاکرات برجام را صد درصد منتفی نمی دانم، گفت: آمریکا و اروپایی‌ها اگر به خودشان نیایند، می تواند اقدامات بعدی جمهوری اسلامی ایران را به همراه داشته باشد. انتهای این تونلی که اروپایی ها با آمریکایی ها حرکت می کنند نوری دیده نمی شود؛ پرتگاه است. اروپا چقدر باید بدبخت باشه که یه انگل مثل آصفی براشون ابراز تاسف و هراس از آینده شان داشته باشه آصفی: *انتهای این تونلی که اروپایی‌ها با آمریکایی‌ها حرکت می‌کنند نوری دیده نمی‌شود؛ پرتگاه است برای رژیم آخوندی ایشان کی بازنشسته میشود تا جوان‌ها میدان بیشتری داشته باشند برای سازندگی اگربه حرف کسانیکه خودراانقلابی معرفی می‌کنند وبانی این وضع موجود میباشند گوش کنیم بدون ترمز رفتن ته دره میباشد

توقیف یک هواپیمای متعلق به ماهان ایر با پرچم ونزوئلا در آرژانتینتوقیف یک هواپیمای متعلق به ماهان ایر با پرچم ونزوئلا در آرژانتین دولت آرژانتین یک بوئینگ ۷۴۷ متعلق به خطوط هوایی ماهان ایر را که در اجاره شرکت دولتی کونویاسا ونزوئلا قرار داشته در فرودگاه بوئنوس آیرس توقیف کرده است. بالاخره کدومش درسته؟ سخنگوی ماهان: هواپیمای توقیف‌شده در آرژانتین، بیش از یک سال پیش به یک شرکت ونزوئلایی واگذار شده و هیچ ارتباط مالکیتی با ماهان ندارد. ماهان آرژانتین هواپیمایی ماهان: *هواپیمای توقیف شده در آرژانتین یک سال است فروخته شده *خدمه‌ی این پرواز نیز در اختیار هواپیمایی ونزوئلایی بوده و ارتباطی با ماهان ندارند یه ۲ تا هواپیما ازشون توقیف کنید اینم ازاد میکنن

نمایندگان هوادار مقتدی صدر در پارلمان عراق استعفاء دادند؛ رئیس مجلس پذیرفتبلوک صدر همراه با متحدین خود ۱۵۵ کرسی از ۳۲۹ کرسی پارلمان عراق را در دست دارد، اما اکثریت مطلق برای انتخاب نخست‌وزیر آتی را در اختیار ندارد.

سفر رئیس کمیسیون اروپا و نخست‌وزیر ایتالیا به اسرائیل برای مذاکره درباره واردات گازاروپا به‌دنبال جایگزینی واردات سوخت از روسیه است و اسرائیل در سال‌های اخیر از یک کشور واردکننده گاز طبیعی به صادرکننده تبدیل شده است.

به گزارش «اوراسیا ریویو»، دبیرکل ناتو اخیرا به فنلاند سفر کرده تا درباره درخواست این کشور برای عضویت در ناتو رایزنی کند. وی در دیدار آخر هفته خود با مقامات فنلاند‌، شامل رئیس‌جمهور سائولی نیینیستو، گفت که عضویت فنلاند و سوئد در ناتو امنیت شمال اروپا را تقویت می‌کند.استولتنبرگ تاکید کرد که امنیت فنلاند و سوئد برای ناتو مهم است، و به همین دلیل هم ناتو حضور و رزمایش‌های خود در منطقه را افزایش داده است. یکی از این رزمایش‌ها موسوم به «بالتوپس» هم‌اکنون در حال برگزاری است، و چهارده کشور عضو ناتو به علاوهٔ فنلاند و سوئد با بیش از 7000 نیرو در آن مشارکت دارند.

نیروهای فنلاندی و سوئدی همچنین در تمرین یکپارچه دفاع هوایی و موشکی ناتو در سراسر منطقه بالتیک و لهستان شرکت می‌کنند. به گفته استولتنبرگ، این‌ها همه «نشانه‌های آشکار» تعهد ناتو به منطقه از منظر راهبردی مهم شمال اروپاست.

دبیرکل ناتو هنگام دیدار خود از فنلاند درباره «جنگ بی‌رحمانه روسیه علیه همسایه صلح‌طلب خود اوکراین» نیز سخنرانی کرد و هشدار داد که «جاه‌طلبی‌های پوتین» فراتر از اوکراین می‌رود.

به گفته وی، «معاهدات امنیتی» که رئیس‌جمهوری روسیه در ماه دسامبر سال گذشته به ناتو و ایالات متحده ارائه داد، نه تنها اوکراین، که کشورهای عضو ناتو را هدف قرار داده است، و نیت پوتین «دگرگون کردن شالوده‌ امنیت اروپاست».

استولتنبرگ در پایان سخنان خود تاکید کرد که تقاضای فنلاند و سوئد برای پیوستن به اتحادیه کشورهای آتلانتیک شمالی «پیامی روشن» ارسال می‌کند مبنی بر اینکه «جنگ‌طلبی آخر و عاقبت ندارد، و تهدید و ارعاب جواب نمی‌دهد». وی افزود: «در ناتو به روی همه باز است.»

دبیرکل ناتو قرار است پس از خاتمه سفر خود به فنلاند، برای برگزاری جلسات رایزنی مشابه به سوئد سفر کند.