دبیر کل سازمان ملل آلمان را به عنوان 'قدرت صلح' ستود | DW | 18.12.2020

28/09/1399 10:10 ب.ظ

روز جمعه ۱۸ دسامبر (۲۸ آذر) دبیرکل سازمان ملل متحد که به مناسبت ۷۵مین سالگرد تاسیس این سازمان به برلین دعوت شده، در بوندس‌تاگ سخنرانی کرد.

آنتونیو گوترش که به مناسب سالگرد تاسیس سازمان ملل به برلین دعوت شده، از آلمان به عنوان 'ستون چندجانبه‌گرایی' تقدیر کرد. او در سخنرانی در پارلمان فدرال آلمان از این کشور به خاطر تلاش برای برقراری صلح قدردانی کرد. سخنرانی شخصیت‌های خارجی در پارلمان فدرال آلمان (بوندس‌تاگ) امر معمولی نیست و اتفاقی است که فقط در شرایط بسیار ویژه و در مورد افراد خاص رخ می‌دهد.

آنتونیو گوترش در سخنرانی خود که به زبان آلمانی ایراد شد، از آلمان به عنوان"قدرت صلح" و"ستون چندجانبه‌گرایی" تقدیر کرد.گوترش گفت در دورانی که به عنوان دبیرکل سازمان ملل مشغول به کار است شاهد بوده که آلمان هر روز با خودآگاهی عمیق تاریخی و مسئولیت‌پذیری نقشی پیشتاز در جهان بر عهده گرفته است.

آنتونیو گوترش در بخش دیگری از سخنانش بر تلاش آلمان برای تحکیم صلح در نقاط مختلف جهان از جمله در افغانستان و صحرای آفریقا تاکید کرد و گفت: «در تلاش‌های ما برای برقراری صلح در سراسر جهان آلمان یک متحد مهم است.»

دبیرکل سازمان ملل ابراز تاسف کرد که در بسیاری از مناطق جهان گرایش به منزوی کردن دیگران، نفرت‌پراکنی، یهودی‌ستیزی، اسلام‌گرایی افراطی و دیگر اشکال تبعیض رو به افزایش است. بر پایه آماری که دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز ارائه می‌کند، تا عصر جمعه بیش از ۷۵ میلیون و ۱۵۵ هزار مورد ابتلا به کرونا در ۱۹۱ کشور جهان شناسایی شده و فراتر از یک میلیون و ۶۷۷ هزار نفر از مبتلایان به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

ادامه مطلب:
dw_persian »

دبیر کل سازمان ملل به روسیه سفر می‌کنددبیر کل سازمان ملل متحد برای انجام چند دیدار رسمی در روزهای 12-13 می به روسیه سفر خواهد کرد. - خبرگزاری آناتولی

تمجید دبیر کل سابق سازمان جهانی جهانگردی از تدابیر کرونایی ترکیه در زمینه گردشگریدبیر کل سابق سازمان جهانی جهانگردی سازمان ملل ضمن تقدیر و تمجید از تدابیر عالی ترکیه در زمینه گردشگری در روند اپیدمی تاکید کرد که ترکیه در این روند به گردشگران اطمینان می‌دهد. - خبرگزاری آناتولی

دبیر کل شورای همکاری خلیج از توافق میان دوحه و ریاض استقبال کرددبیر کل شورای‌همکاری‌خلیج از توافق میان دوحه و ریاض استقبال کرد

دبیر کل شورای همکاری خلیج: مذاکره با ایران باید شامل پرونده هسته‌ای و موشک‌ها شودنایف الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج، روز چهارشنبه 17 مارس اعلام کرد که «هرگونه مذاکره در آینده با غلط کرد .. خلیج_فارس مگس عرصه سیمرغ نه جولان گه توست شما کوچکتر از این حرفا هستید روز و شبتون شده ایران

درخواست استعفای مهدی کروبی از سمت دبیر کل حزب اعتماد‌ ملی پذیرفته نشدشورای مرکزی حزب اعتماد ملی ایران با استعفای مهدی کروبی از سمت دبیر کل در این حزب مخالفت کرد. - خبرگزاری آناتولی

دبیر کل سازمان ملل آلمان را به عنوان"قدرت صلح" ستود

آنتونیو گوترش که به مناسب سالگرد تاسیس سازمان ملل به برلین دعوت شده، از آلمان به عنوان"ستون چندجانبه‌گرایی" تقدیر کرد. او در سخنرانی در پارلمان فدرال آلمان از این کشور به خاطر تلاش برای برقراری صلح قدردانی کرد.

سخنرانی شخصیت‌های خارجی در پارلمان فدرال آلمان (بوندس‌تاگ) امر معمولی نیست و اتفاقی است که فقط در شرایط بسیار ویژه و در مورد افراد خاص رخ می‌دهد.

روز جمعه ۱۸ دسامبر (۲۸ آذر) این دو زمینه فراهم بود؛ دبیرکل سازمان ملل متحد که به مناسبت ۷۵مین سالگرد تاسیس این سازمان به برلین دعوت شده، در بوندس‌تاگ سخنرانی کرد.

آنتونیو گوترش در سخنرانی خود که به زبان آلمانی ایراد شد، از آلمان به عنوان"قدرت صلح" و"ستون چندجانبه‌گرایی" تقدیر کرد.گوترش گفت در دورانی که به عنوان دبیرکل سازمان ملل مشغول به کار است شاهد بوده که آلمان هر روز با خودآگاهی عمیق تاریخی و مسئولیت‌پذیری نقشی پیشتاز در جهان بر عهده گرفته است.

او تاکید کرد: «من می‌بینم که آلمان چگونه با چالش‌های بزرگ روزگار ما مواجه می‌شود.» در جریان سخنرانی دبیرکل سازمان ملل، آنگلا مرکل، صدراعظم و فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهوری آلمان هم در بوندس‌تاگ حضور داشتند.

آنتونیو گوترش در بخش دیگری از سخنانش بر تلاش آلمان برای تحکیم صلح در نقاط مختلف جهان از جمله در افغانستان و صحرای آفریقا تاکید کرد و گفت: «در تلاش‌های ما برای برقراری صلح در سراسر جهان آلمان یک متحد مهم است.»

او از آنگلا مرکل به خاطر برپایی کنفرانس لیبی که سال گذشته در برلین برگزار شد، به طور ویژه تشکر کرد. گوترش با اشاره به پاندمی کرونا گفت، این بحران به فقر و قحطی دامن می‌زند و همه جا قشرهای آسیب‌پذیر بیش از همه در رنج و عذاب هستند.

دبیرکل سازمان ملل ابراز تاسف کرد که در بسیاری از مناطق جهان گرایش به منزوی کردن دیگران، نفرت‌پراکنی، یهودی‌ستیزی، اسلام‌گرایی افراطی و دیگر اشکال تبعیض رو به افزایش است.

آتونیو گوترش هشدار داد: «از تاریخ آموخته‌ایم که سیاستی که بر خشم بنا شود به فاجعه می‌انجامد.» او درخواستی را که با شروع پاندمی کرونا مطرح کرده بود بار دیگر تکرار کرد و خواستار یک آتش‌بس جهانی برای مقابله موثرتر با شیوع کرونا شد.گوترش در سخنرانی خود در بوندس‌تاگ یکی دیگر از توصیه‌ها و درخواسته‌های قبلی خود را نیز تکرار کرد و خواهان توزیع عادلانه واکسن کرونا در همه جهان با بهای قابل پرداخت شد.

بر پایه آماری که دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز ارائه می‌کند، تا عصر جمعه بیش از ۷۵ میلیون و ۱۵۵ هزار مورد ابتلا به کرونا در ۱۹۱ کشور جهان شناسایی شده و فراتر از یک میلیون و ۶۷۷ هزار نفر از مبتلایان به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.دبیر کل سازمان ملل می‌گوید، اکنون چالش بزرگ این است که واکسن کرونا به عنوان کالایی برای منفعت عمومی و جهانی تلقی شود. مطابق برنامه اعلام‌شده، گوترش پس از سخنرانی در بوندس‌تاگ با صدراعظم و رئیس جمهوری آلمان نیز دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

سازمان ملل متحد پس از خاتمه جنگ دوم جهانی کار خود را به طور رسمی در روز ۲۴ اکتبر ۱۹۴۵ آغاز کرد. در حال حاضر ۱۹۳ کشور عضو این سازمان هستند.

مهم‌ترین نهاد سازمان ملل شورای امنیت است که در اصل برای حل مناقشه‌های بین‌المللی و تحکیم صلح پایه‌گذاری شده است. این شورا از پنج عضو دائم دارای حق وتو و ۱۰ عضو دوره‌ای تشکیل می‌شود. آلمان اکنون عضو شورای امنیت است، اما دوره دو ساله عضویت‌اش آخر امسال به پایان می‌رسد.برنامه جهانی غذای سازمان ملل (۲۰۲۰)

کمیته نوبل برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد را به عنوان برنده نوبل صلح ۲۰۲۰ اعلام کرد. این کمیته فعالیت‌های این نهاد بین‌المللی در راه مبارزه با گرسنگی و همچنین کمک به بهبود شرایط حاکم در مناطق جنگ‌زده در سراسر جهان را از جمله دلایل اهدای این جایزه با برنامه جهانی غذا عنوان کرد.ابی احمد علی (۲۰۱۹)

جایزه نوبل صلح ۲۰۱۹ به ابی احمد علی، نخست‌وزیر اتیوپی اهدا شد. کمیته نوبل در مراسم معرفی برنده جایزه نوبل صلح ۲۰۱۹ اعلام کرد، با توجه به نامزدهای مطرح، انتخاب برنده کاری دشوار بوده است، اما نخست‌وزیر اتیوپی، به عنوان دومین کشور پرجمعیت آفریقا (با بیش از ١٠٢ میلیون نفر جمعیت)، به دلیل اقداماتش در آزادسازی فضای سیاسی در داخل کشور و نیز برقراری صلح با اریتره شایسته دریافت این جایزه شناخته شده است.دنیس موکویگی (۲۰۱۸)

جایزه نوبل صلح ۲۰۱۸ مشترکا به دنیس موکویگی، پزشک اهل کنگو و خانم نادیا مراد، فعال حقوق بشری اهل عراق اهدا شد. موکویگی (تصویر) که تا کنون جوایز حقوق بشری متعددی کسب کرده، از چهره‌هایی سرشناسی است که در زمینه مبارزه با ناقص‌سازی جنسی زنان فعالیت‌های گسترده‌ای داشته و در راه درمان و رسیدگی به قربانیان این گونه خشونت‌ها و تجاوزهای گروهی تلاش می‌کند.نادیا مراد (۲۰۱۸)

دیگر برنده‌ی نوبل صلح ۲۰۱۸ نادیا مراد، دختر ۲۵ ساله ایزدی شهروند عراق، است. او در اوت سال ۲۰۱۴ به مدت سه ماه در چنگال نیروهای داعش بود و به برد‌‌گی جنسی گرفته شده بود. نادیا مراد پس از گریز از چنگ داعش و آمدن به اروپا فعالیت خود را در راه کمک به ایزدی‌ها آغاز کرد. او به عنوان نماینده ایزدی‌هایی که مورد آزار و ستم داعش قرار گرفته‌اند، گزارشی تکان‌دهنده از رفتار وحشیانه داعش با اسرای خود عرضه کرد.کمپین بین‌المللی برای نابودی سلاح‌های هسته‌ای (۲۰۱۷)

جایزه نوبل صلح سال ۲۰۱۷ به"کمپین بین‌المللی برای نابودی سلاح‌های هسته‌ای" (ican) به دلیل تلاش‌های این گروه برای از بین بردن سلاح‌های هسته‌ای داده شد. این کمپین در سال ۲۰۰۷ در حاشیه کنفرانس بازبینی قرارداد منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و با محوریت گروه"پزشکان علیه سلاح‌های هسته‌ای" شکل گرفت و در حال حاضر ۴۵۰ گروه و سازمان مخالف سلاح هسته‌ای از ۱۰۰ کشور را در برمی‌گیرد.خوآن مانوئل سانتوس (۲۰۱۶)

جایزه صلح نوبل سال ۲۰۱۶ به خوآن مانوئل سانتوس، رئیس جمهور کلمبیا تعلق گرفت. این جایزه برای تلاش رئیس جمهور کلمبیا در راستای پایان بخشیدن به پنج دهه جنگ خونین داخلی با رزمندگان فارک به او اهدا شد.هیأت چهارگانه گفت‌وگوی ملی تونس (۲۰۱۵)

جایزه صلح نوبل سال ۲۰۱۵ میلادی به هیأت چهارگانه گفت‌وگوی ملی تونس رسید. کمیته صلح نوبل اعلام کرد، کوشش‌های هیأت یادشده در جهت برقراری دمکراسی در تونس پس از بهار عربی آن را شایسته دریافت این جایزه کرده است.ملاله یوسف‌زی (۲۰۱۴)

جایزه صلح نوبل سال ۲۰۱۴ به ملاله یوسف‌زی (نفر دوم از چپ)، دختر ۱۷ ساله پاکستانی و کایلاش ساتیارتی، فعال حقوق کودکان هند اهدا شد. این دو به خاطر فعالیت‌ها‌یشان برای تحقق حقوق کودکان این جایزه را دریافت کردند.سازمان منع کاربرد سلاح‌های شیمیایی (۲۰۱۳)

آکادمی علوم سوئد سازمان"بازدارندگی از به کارگیری جنگ‌افزارهای شیمیایی" را به دلیل"تلاش‌های گسترده خود برای از بین بردن سلاح‌های شیمیایی" شایسته دریافت جایزه نوبل صلح در سال ۲۰۱۳ دانست. این سازمان در سال ۱۹۹۷ تأسیس شد و بر اساس قراردادی جداگانه با سازمان ملل متحد همکاری دارد. وظیفه اصلی این سازمان نظارت بر اجرای کنوانسیون سازمان ملل در مورد سلاح شیمیایی در جهان است.اتحادیه اروپا (۲۰۱۲)

کمیته نوبل در اسلو در سال ۲۰۱۲ جایزه نوبل صلح را به اتحادیه اروپا اهدا کرد. پیشتر نیز نهادهای بین‌المللی موفق به دریافت نوبل صلح شده بودند. این جایزه به خاطر پیشبرد صلح و دموکراسی در اروپا به این نهاد اعطا شد.سه فعال زن قاره‌ی آفریقا (۲۰۱۱)

کمیته نوبل سه فعال زن، الن جانسون-سیرلیف رئیس‌جمهور لیبریا، توکل کارمن از یمن و لیما گبووی فعال حقوق بشراهل لیبریا را برندگان نوبل صلح ۲۰۱۱ معرفی کرد. الن جانسون-سیرلف ۷۲ ساله، نخستین زن در قاره آفریقاست که به ریاست دولت رسیده است. توکل کارمن یکی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های مبارزات مردمی در یمن و از بنیانگذاران نهاد"روزنامه‌نگاران زن مستقل" این کشور است. لیما گبووی، اهل لیبریا فعال حقوق زنان است.لیو شیائوبو (۲۰۱۰)

جایزه نوبل صلح سال ۲۰۱۰ میلادی به نویسنده چینی لیو شیائوبو تعلق گرفت. کمیته نوبل صلح او را به دلیل مبارزه‌ای طولانی و بدون خشونت برای حقوق اولیه انسان‌ها در چین شایسته دریافت این جایزه دانست.باراک اوباما (۲۰۰۹)

باراک اوباما دسامبر ۲۰۰۹ در جریان بازدیدی کوتاه از اسلو، جایزه نوبل صلح را دریافت کرد. بسیاری از منتقدان بر این باور بودند رئیس‌جمهور آمریکا این جایزه‌ی غافلگیر‌کننده را بسیار زود و حتی به عنوان پیش‌پرداخت دریافت کرد. اوباما برنامه خود برای جهانی عاری از سلاح‌های اتمی را معرفی کرده اما هنوز آن را عملی نکرده است.مارتی آهتیساری (۲۰۰۸)

مارتی آهتيساری، رئيس‌جمهور پیشين فنلاند، برنده‌ی جایزه‌ی نوبل صلح در سال ۲۰۰۸ بود. کميته نوبل این جایزه را به ‌خاطر خدمات این سیاستمدار ۷۱ ساله در جهت حل بسیاری از کشمکش‌های بین‌المللی به او اهدا کرد. آهتيساری، از جمله، از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۳ رئیس"گروه‌کاری بوسنی ـ هرزگوینا" بود. یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های موفقیت‌آمیز او امضای توافق‌نامه بین شورشيان جنبش استقلال‌طلب"آچه" و دولت مرکزی اندونزی بود.راجندرا پاچائوری و ال گور (۲۰۰۷)

راجندرا پاچائوری، رئیس هیئت بین‌المللی تغییرات جوی سازمان ملل متحد و ال گور، معاون رئیس جمهور آمریکا در دوره بیل کلینتون، در سال ۲۰۰۷ به پاس مبارزات خود برای جلوگیری از تغییرات جوی جایزه نوبل صلح را دریافت کردند.محمد یونس (۲۰۰۶)

محمد یونس (راست در تصویر)، اقتصاددان بنگلادشی که"بانک‌دار فقر" خوانده می‌شد همراه مسمات تسلیم بیگم، مدیر بانکی که او بنیان‌گذاری کرد سال ۲۰۰۶ جایزه نوبل صلح را دریافت کردند. این بانک به فقرا اعتبار مالی پرداخت می‌کرد. محمد یونس در این فاصله از پست خود کناره‌گیری کرده است. وی در بنگلادش شخصیتی مورد مناقشه به شمار می‌رود.آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای (۲۰۰۵)

آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای و مدیر کل آن محمد البرادعی (تصویر) در سال ۲۰۰۵ جایزه نوبل صلح را از آن خود کردند.وانگاری ماتای (۲۰۰۴)

وانگاری ماتای به عنوان نخستین زن آفریقایی سال ۲۰۰۴ موفق به دریافت نوبل صلح شد. این پروفسور کنیایی به پاس خدمات خود در زمینه توسعه، دموکراسی، صلح، مبارزه برای حقوق زنان و همچنین تلاش بی‌وقفه برای حفاظت از محیطز‌یست جایزه نوبل صلح را دریافت کرد. وانگاری ماتای که ۲۵ دسامبر ۲۰۱۱ درگذشت"مادر درختان" لقب گرفته بود.شیرین عبادی (۲۰۰۳)

حقوق‌دان ایرانی، شیرین عبادی به عنوان نخستین زن مسلمان برای"شایستگی ویژه در خدمت به صلح" موفق به دریافت نوبل صلح سال ۲۰۰۳ شد. کمیته نوبل با اهدای این جایزه به شیرین عبادی تلاش وی برای دموکراسی، حقوق اولیه انسان‌ها، به ویژه حقوق زنان و کودکان در ایران را ارج نهاد.جیمی کارتر (۲۰۰۲)

جیمی کارتر، سی و نهمین رئیس‌جمهور آمریکا در سال ۲۰۰۲ از سوی آکادمی نوبل برنده جایزه صلح شناخته شد. اقای کارتر این جایزه را به پاس خدماتش برای یافتن راه‌حل‌های صلح‌آمیز برای بحران‌های بین‌المللی و پیشبرد دموکراسی و حقوق بشر در جهان دریافت کرد.کوفی عنان و سازمان ملل متحد (۲۰۰۱)

کمیته نوبل صلح جایزه سال ۲۰۰۱ را به طور مشترک به کوفی عنان و سازمان ملل متحد اهدا کرد. عنان که در بین سال‌های ۱۹۹۷ و ۲۰۰۶ دبیر کل سازمان ملل بود، در دوره طولانی فعالیت‌اش برای سازمان ملل، چندین جایزه صلح و حقوق بشری، از جمله ۴ عنوان دکترای افتخاری از ۴ قاره و جایزه ساخاروف پارلمان اورپا (۲۰۰۳) دریافت کرد. او در ماه اوت سال ۲۰۱۸ در سن هشتاد سالگی درگذشت.کیم دای جونگ (۲۰۰۰)

کیم دای جونگ، رئیس‌جمهور سابق کره جنوبی در سال ۲۰۰۰ به خاطر سیاست‌های تنش‌زدایی در برابر کره شمالی جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.