دانمارک توقف واکسن آسترازنکا را سه هفته دیگر تمدید کرد

05/01/1400 07:00 ب.ظ

دانمارک توقف واکسن آسترازنکا را سه هفته دیگر تمدید کرد جزئیات بیشتر🔽

مقامات بهداشتی دانمارک روز پنجشنبه از تمدید دوباره تعلیق موقت واکسیناسیون کرونا با محصول دارویی تولید شده توسط دانشگاه آکسفورد و شرکت سوئدی آسترازنکا خبر دادند.

طبق اعلام مقامات بهداشتی دانمارک، این کشور تا سه هفته دیگر از واکسن آسترازنکا در برنامه واکسیناسیون و ایمن‌سازی خود بر ضد بیماری کووید۱۹ استفاده نخواهد کرد. سورن بروستروم، مدیر کل آژانس بهداشت ملی در دانمارک در جریان یک کنفرانس خبری ضمن اعلام این تصمیم تصریح کرد: «ما امروز تصمیم گرفتیم که تعلیق استفاده از واکسن آسترازنکا را برای سه هفته دیگر تمدید کنیم.

وی در ادامه توضیح داد: «برای نتیجه گیری کامل از تحقیقات جاری در خصوص ارتباط احتمالی میان استفاده از این واکسن و موارد نادر اما جدی گزارش شده از ایجاد لخته خون در میان تعدادی از دریافت کنندگان واکسن به زمان بیشتری نیاز است.

این تصمیم در حالی از سوی دولت دانمارک اتخاذ شده که نهاد‌های تنظیم کننده مقررات بهداشتی و دارویی در اروپا و نیز سازمان جهانی بهداشت پیش‌ از این بر «ایمن و موثر» بودن واکسن آکسفورد/آسترازنکا تاکید کرده بودند. headtopics.com

آژانس دارویی اروپا پنجشنبه هفته گذشته با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که بررسی‌های به عمل آمده نشان می‌دهد که واکسن آسترازنکا خطر ترومبوآمبولیک یا لختگی خون را افزایش نمی‌دهد. ایمر کوکه، مدیر اجرایی آژانس دارویی اروپا در این خصوص تاکید کرد که کمیته ایمنی مامور تحقیق روی اثرات جانبی واکسن آسترازنکا به یک نتیجه علمی روشن دست یافته و آن «ایمن و موثر» بودن این واکسن است.

گفتنی است که دانمارک به همراه اتریش و نروژ از جمله نخستین کشورهایی بودند که پس از گزارش موارد مشکوک مرگ و لختگی خون در میان چند شهروند دریافت کننده واکسن آسترازنکا، استفاده از این واکسن را به صورت موقت به حال تعلیق درآوردند.

پس از تردید‌های مطرح شده بسیاری از کشورهای بزرگ اروپایی از جمله هلند،‌ایرلند،‌آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و سوئد نیز همین مسیر را در پیش گرفتند اما برخی از آنها پس از تایید مجدد ایمنی واکسن آسترازنکا توسط سازمان جهانی بهداشت و آژانس دارویی اروپا واکسیناسیون با این محصول را از سر گرفتند.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

درخواست آمریکا برای توقف موقت استفاده از واکسن جانسون اند جانسون؛ واکنش کاخ سفیدنهادهای رسمی بهداشت و درمان ایالات متحده آمریکا پس از دریافت چند گزارش از موارد لخته شدن خون بالقوه خطرناک، خواستار «توقف موقت» در واکسیناسیون با واکسن تک‌-

وزارت خارجه ایران: خبر یک میلیارد دلار در مقابل توقف غنی‌سازی درست نیستسعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران گزارش‌ها درباره آزادسازی یک میلیارد دلار از پول‌های بلوکه دروغ میگه ۳۰ بیشتر بده شهرستانم میان

توقف صدور مجوز مهدکودک تا هنگام تشکیل سازمان ملی تعلیم و تربیتزندگي نرمال با اين حكومت هر گز امكان پدير تخواهد بود .

مخالفت AFC با توقف برگزاری بازی‌های ایرانی در بحرینفدراسیون فوتبال درباره پرونده میزبانی در CAS، چهارمین بیانیه خود را صادر کرد.

یک مقام ایرانی: شرط توقف غنی سازی 20 درصدی لغو کلیه تحریم ها استیک مقام ارشد ایران دوشنبه 29 مارس به «پرس تی وی» گفت که شرط توقف غنی سازی 20 درصدی لغو کلیه تحریم‌ها