دانشگاه سوربن مدرک دکترای وکیل ایرانی‌تبار را به دلیل تقلب باطل کرد

06/05/1399 02:00 ب.ظ

دانشگاه سوربن مدرک دکترای آرش درمبخش، وکیل ایرانی‌تبار را به دلیل تقلب باطل کرد جزئیات بیشتر🔽

آرش درمبخش فرانسوی ایرانی‌تبار، مشاور شورای شهر کوربووا در حومه پاریس و برنده جایزه محیط زیستی با عنوان «نوبل توسعه پایدار»، پیشتر متهم به تقلب در نوشتن پایان‌نامه دکترای حقوق خود شده بود.

بنابر حکم صادره از سوی دانشگاه و در پی محرز شدن جرم آقای درمبخش، تز دکترا و مدرک دانشگاهی وی باطل شده و او دیگر اجازه نخواهد داشت در هیچکدام از دانشگاه‌های دولتی فرانسه ثبت نام کند. آرش درمبخش، برنده جایزه محیط زیستی، به تقلب در نوشتن رساله دکترا متهم شد

آقای درمبخش که دو بار در آزمون ورودی وکلا شکست خورده بود، تلاش کرده بود تا ورود به حرفه وکالت را از راه اخذ یک مدرک دکترا بیازماید؛ امری که قانون آن را مجاز می‌شمارد.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

حکم انتصاب قالیباف برای امیرعبداللهیان- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimحسین_امیرعبداللهیان با حکم قالیباف دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل شد

اعتراض‌ها به بازداشت فرماندار خاباروفسک به خیابان‌های مسکو سرایت کرداعتراض‌های هفته گذشته در شهر خاباروفسک روسیه در اعتراض به بازداشت فرماندار این شهر از روز شنبه به خیابان‌های مسکو سرایت کرد.

دادستان کرمان: دلیل قتل آرش کسروی، موبد زرتشتی «انگیزه های مالی » استدادستان کرمان دلیل قتل آرش کسروی، موبد زرتشتی، و دو همراه او را «انگیزه های» مالی ذکر کرد.

سناتور تد کروز: دیگر کنسولگری‌های چین نیز احتمالا بسته خواهند شدسناتور تد کروز: *دیگر کنسولگری‌های چین نیز احتمالا بسته خواهند شد *بسته شدن کنسول‌گری چین در هوستون به این خاطر بود که این مکان در فعالیت‌های جاسوسی مشارکت داشته است *پاندمی ویروس کرونا چشم مردم را به روی 'خطرهای چین' باز کرد

موسوی: به وقت مقتضی پاسخ لازم به اقدام تروریستی اخیر آمریکا را خواهیم دادسخنگوی وزارت خارجه: *به وقت مقتضی پاسخ لازم به اقدام تروریستی اخیر آمریکا را خواهیم داد *بر اساس تماس‌هایی که ما با دوستان‌مان داشتیم، بعید می‌دانم که آمریکایی‌ها به اهداف خود در زمینه تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران دست پیدا کنند

یونان بی حرمتی به پرچم ترکیه را محکوم کردوزارت خارجه یونان بی حرمتی به پرچم تركیه توسط گروهی از معترضان در شهر سلانیک را محکوم کرد. - خبرگزاری آناتولی

آرش درمبخش فرانسوی ایرانی‌تبار، مشاور شورای شهر کوربووا در حومه پاریس و برنده جایزه محیط زیستی با عنوان «نوبل توسعه پایدار»، پیشتر متهم به تقلب در نوشتن پایان‌نامه دکترای حقوق خود شده بود.

بنابر خبر روزنامه لوموند چاپ پاریس، کمیته تحقیق دانشگاه پانتئون سوربن در گزارشی چهل صفحه‌ای به این نتیجه رسیده است که رساله دکترای آرش درمبخش، که در سال ۲۰۱۵ دفاع شده است، «حاصل سرهم بندی نوشته‌های منتشره توسط دیگران و کپی کردن آن‌ها به گونه‌ای بوده است که این تصور ایجاد شود آقای درمبخش خود آن‌ها را نوشته است.»

بنابر حکم صادره از سوی دانشگاه و در پی محرز شدن جرم آقای درمبخش، تز دکترا و مدرک دانشگاهی وی باطل شده و او دیگر اجازه نخواهد داشت در هیچکدام از دانشگاه‌های دولتی فرانسه ثبت نام کند.

تصمیم دانشگاه سوربن در پی ماه‌ها جنجال بر سر اصالت پایان نامه آقای درمبخش اتخاذ شده است. مساله تقلب در پایان‌نامه آقای درمبخش پس از آن خبرساز شد که روز ۹ فوریه سال جاری یک حساب توییتری با ارائه شواهدی نشان داد ۹۲ درصد پایان‌نامه پانصد صفحه‌ای وی که در سال ۲۰۱۵ در دانشگاه پانتئون سوربن دفاع شده است حاوی موارد تقلب و کپی بدون ذکر منبع است.

آرش درمبخش، برنده جایزه محیط زیستی، به تقلب در نوشتن رساله دکترا متهم شد

برای مثال در این پایان‌نامه، بخشی از متن مقاله یک دانشجوی خارجی در سال ۲۰۰۸ دیده می‌شود. همچنین در بخشی دیگر از آن قسمت بزرگی از یک مقاله روزنامه فیگارو تقریبا کلمه به کلمه کپی شده است بدون آنکه اسمی از مرجع آن قید گردد.

آقای درمبخش که دو بار در آزمون ورودی وکلا شکست خورده بود، تلاش کرده بود تا ورود به حرفه وکالت را از راه اخذ یک مدرک دکترا بیازماید؛ امری که قانون آن را مجاز می‌شمارد.

آقای درمبخش در واکنش با رد حکم دانشگاه گفته است در رساله وی تقلبی وجود نداشته، «هرچند ارجاعات و ذکر منبع به لحاظ ظاهری مشکلاتی داشته‌اند.»

وی گفته است: «بر فرض اینکه من متقلب باشم، سوربن هم شریک جرم من به حساب می آید چرا که تمام مراحل رساله من را تایید کرده است.»

سوربن در ماه‌های اخیر زیر فشار رسانه‌های فرانسوی قرار داشته است. منتقدان گفته‌اند که هیات داوران از افرادی تشکیل شده بود که با موضوع رساله آشنایی نزدیک نداشته‌اند و شماری از آن‌ها نیز به قدری به آقای درمبخش نزدیک بوده‌اند که بی‌طرفی آن‌ها محل تردید بوده است.

رسانه‌ها همچنین خواستار توضیح دانشگاه شده‌اند که به چه دلیل سوربن رساله دکترای آقای درمبخش را، بنا به درخواست خود وی، تا مارس ۲۰۴۷ یعنی حدود ۲۷ سال دیگر از دسترس عموم خارج کرده بوده است.

آرش درمبخش که اکنون ۴۰ سال دارد در کودکی به همراه خانواده خود از ایران به فرانسه مهاجرت کرد. او پسر کیومرث درمبخش کارگردان و مستندساز ایرانی است. وی صاحب دفتر وکالت و از اعضای حزب راست موسوم به «جمهوری‌خواهان» است. او همچنین عضو انجمن شهر کوربووا در حومه غربی پاریس به شمار می‌رود.

در نتیجه تلاش‌های او، قانونی در سال ۲۰۱۶ در فرانسه به تصویب رسید که به موجب آن، سوپرمارکت‌ها و رستوران‌هایی که بالاتر از ۴۰۰ متر مربع مساحت دارند مجاز به دور ریختن مواد غذایی قابل مصرف نیستند.

آقای درمبخش در سال‌های اخیر بارها در مطبوعات و کانال‌های مختلف تلویزیونی فرانسه ظاهر شده است. پیشتر منتقدان او را به جعل اخبار دروغین متهم کرده‌ بودند.