دانشگاه‌ها احتمالا بعد از ماه رمضان بازگشایی می‌شوند

09/05/2020 09:53:00 ق.ظ

احتمال بازگشایی دانشگاه‌ها | #دانشگاه‌ها احتمالا بعد از ماه رمضان بازگشایی می‌شوند

دانشگاه‌ها

احتمال بازگشایی دانشگاه‌ها | دانشگاه‌ها احتمالا بعد از ماه رمضان بازگشایی می‌شوند

تهران- ایرنا- معاون آموزشی وزیر بهداشت و رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا به زمان بازگشایی احتمالی دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: اگر وضعیت اپیدمی کرونا با همین منوال پیش برود و روز به روز روند آن کاهنده باشد، احتمالا بعد از ماه مبارک رمضان ستاد کرونا اجازه بازگشایی دانشگاه را می‌دهد.

رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا تاکید کرد: شرایط، قوانین و مقررات به گونه ای است که کمترین فشار و استرس به دانشجویان و خانواده های آنان وارد شود.حق دوست با اشاره به اینکه حضور و غیاب دانشجویان در این دوره اجباری نخواهد بود، افزود: دانشجویان می تواند تک درس یا کل ترم تحصیلی خود را حذف یا درس خود را ناتمام اعلام کنند و در ترم تحصیلی بعد آن را ادامه دهند.

وی با اشاره به اینکه سیستم آموزشی فعالانه بحث آموزش مجازی را دنبال خواهد کرد، گفت: اگر درسی در دانشگاه ها به صورت مجازی در حد قابل قبول ارایه شده باشد، فقط چند جلسه برای رفع اشکال آن درس برگزار می شود و در نهایت امتحان آن درس برگزار می شود.امتحانات حضوری برگزار می‌شود

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایرنا »

هفته سوم اعتراضات در ایران و خارج؛ میرحسین موسوی خطاب به نیروهای مسلح: سمت حقیقت و ملت بایستید

ایرانیان خارج از کشور در فراخوانی بین‌المللی قرار است امروز، شنبه ۱ اکتبر (۹ مهر) در شهرهای مختلف دنیا به خیابان‌ها بیایند و ضمن ابراز همدردی با درگذشت مهسا امینی، مخالفت خود را با جمهوری اسلامی ابراز دارند. ادامه مطلب >>

ضرورت استفاده از دهانشویه قبل مراجعه به دندانپزشکی/احتمال ناقل بودن کرونا در کودکان بیشتر استیک دندانپزشک گفت: استفاده از برخی دهان‌شویه‌ها که حاوی پراکسید هیدروژن است، برای مراجعه قبل از انجام کارهای داندانپزشکی توصیه می‌شود تا وجود باکتری و ویروس در دهان به حداقل برسد و به محیط و پرسنل درمانی انتقال پیدا نکند.

واکنش به درخواست بازگشایی اماکن مذهبی: هنوز وضعیت قرمز استهنوز وضعیت کرونا در قم قرمز است | استاندار قم درواکنشی نسبت به درخواست جمعی از مردم برای بازگشایی اماکن مذهبی گفت: قم همچنان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد قم ،بدرک حوزه علمیه حرف حساب نمی فهمد

تا میانه اردیبهشت 'سبد معاش' چند درصد گران شده است؟ / تورم اعلامی+داده‌های میدانیمحاسبات رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها نشان می‌دهد که برخی اقلام سبد معیشت خانوار در همین یک ماه و نیم، بیش از صد درصد گران شده‌اند.

پایان بن‌بست سیاسی عراق با تایید دولت جدید در پارلمان - BBC News فارسیپارلمان عراق با رأی اعتماد به مصطفى كاظمى و بخشى از كابينه‌اش به پنج ماه خلا در پست نخست وزيرى پايان داد.

آغاز ثبت‌نام مجدد آزمون ارشد پزشکی از فرداثبت نام مجدد برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد رشته های علوم پزشکی از فردا ۲۰ اردیبهشت ماه آغاز می‌شود.

ادامه فعالیت‌های بشردوستانه انجمن خیریه ترکیه در 30 کشور جهانانجمن خیریه «وصلت» ترکیه در ماه مبارک رمضان فعالیت‌های بشردوستانه خود را در 30 کشور جهان ادامه می‌دهد. - خبرگزاری آناتولی

دکتر علی اکبر حق دوست روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا افزود: تقویم پیشنهادی آموزشی را به ستاد ملی مقابله با کرونا ارایه کردیم و موافقت مشروط مسئولان مرتبط را گرفتیم؛ اگر این ستاد پس از رصد به این جمع بندی برسد، دانشگاه ها را هدفمند با برنامه ریزی بازگشایی خواهیم کرد.ایمان پریسای در گفت‌وگو با ایسنا و با اشاره به‌ اینکه در شرایط کرونا رعایت اصول حفاظتی و کنترل عفونت باید به نحو درست انجام شود، اظهار کرد: انتقال کرونا ویروس از طریق مخاط‌های چشم، گوش، دهان و بینی صورت می‌گیرد.به گزارش روز جمعه دانشگاه علوم پزشکی قم،"بهرام سرمست" در گفت‌وگویی بیان کرد: گاهی شهروندان می‌پرسند چرا باوجوداینکه مردم در قرنطینه‌های خانگی به سر برده و موازین بهداشتی را مراعات کرده‌اند همچنان وضعیت کرونایی استان قرمز است.به گزارش خبرنگار ایلنا، سال گذشته در میانه سال (شهریورماه) محاسبات مستقل کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور نشان داد که رقم سبد معیشت حداقلی خانوار از ۸ میلیون تومان هم گذشته است اما درنهایت در روزهای ابتدای اسفندماه، کمیته دستمزد ذیل شورایعالی کار که با حضور نمایندگان دولت، کارگر و کارفرما برگزار شد، به رقمی بالاتر از ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان برای سبد معیشت حداقلی خانوارهای کارگری (موضوع بند دوم ماده ۴۱ قانون کار) رضایت نداد و البته در نهایت، همین رقم بسیار تقلیل یافته و غیرواقعی نیز در مذاکرات نهایی تعیین دستمزد کنار گذاشته شد و مزد ۹۹ بدون توجه به الزامات بند یک و دو ماده ۴۱ قانون کار، فقط ۲۱ درصد زیاد شد؛ آنهم در شرایطی که نرخ تورم رسمی اسفندماه به اذعان بانک مرکزی، ۴۱.

 به عبارتی اگر شرایط به همین شکل به سمت کاهش موارد ابتلا پیش برود و اپیدمی جدیدی مشاهده نشود، این کار انجام می شود. رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا تاکید کرد: شرایط، قوانین و مقررات به گونه ای است که کمترین فشار و استرس به دانشجویان و خانواده های آنان وارد شود. همچنین وجود قطرات فرد مبتلا و ناقل در هوا احتمال ابتلا را برای افراد دیگر خواهد داشت. حق دوست با اشاره به اینکه حضور و غیاب دانشجویان در این دوره اجباری نخواهد بود، افزود: دانشجویان می تواند تک درس یا کل ترم تحصیلی خود را حذف یا درس خود را ناتمام اعلام کنند و در ترم تحصیلی بعد آن را ادامه دهند. وی یادآور شد: مردم دغدغه بازگشایی اماکن مذهبی رادارند و همه ما دل‌تنگ این اماکن به‌ویژه حرم مطهر حضرت معصومه(س)، مسجد مقدس جمکران و بقاع متبرکه هستیم ولی در حال حاضر همچنان باید تلاش برای مهار کامل بیماری کرونا در قم در اولویت باشد. وی با اشاره به اینکه سیستم آموزشی فعالانه بحث آموزش مجازی را دنبال خواهد کرد، گفت: اگر درسی در دانشگاه ها به صورت مجازی در حد قابل قبول ارایه شده باشد، فقط چند جلسه برای رفع اشکال آن درس برگزار می شود و در نهایت امتحان آن درس برگزار می شود. وی در خصوص استفاده از دهان شویه‌ها برای جلوگیری از ابتلا به کرونا، بیان کرد: در دستورالعمل‌ها موردی مربوط به اینکه دهان‌شویه‌های ضدمیکروبی تاثیری بر روی ویروس کرونا و عدم ابتلا دارند، ذکر نشده است و باید راه‌های ورودی ویروس به بدن کنترل شود. امتحانات حضوری برگزار می‌شود وی ادامه داد: تا الان برنامه‌ریزی‌ها به این صورت است که امتحانات حضوری برگزار شوند. همین دو مولفه تورمی نشان می‌دهد که حتی اگر افزایش افسارگسیخته قیمت مواد غذایی ازجمله حبوبات و میوه را که دولت برخلاف تمام ادعاهای خود، قادر به کنترل بازار آنها نیست، کنار بگذاریم، بقیه مولفه‌های تاثیرگذار در سبد معاش خانوار نیز بسیار بیشتر از ۲۱ درصد افزایش قیمت داشته‌اند؛ باید دید کمیته مستقل دستمزد کانون عالی شوراها در ارتباط با این افزایش قیمت‌ها چه می‌گوید و محاسبات و داده‌های جدید چقدر افزایش نرخ در سبد معیشت نشان می‌دهد.

اگر شرایط شیوع بیماری به همین روال ادامه پیدا کند و روند ابتلا کاهشی باشد، امتحانات در تیرماه برگزار می شود و از این بایت خطر جدی دانشجویان را تهدید نخواهد کرد. پریسای ادامه داد: غرغره و دهان‌شویه مانع ابتلا به ویروس کرونا نمی‌شود، ولی به طور کلی استفاده مردم از دهان‌شویه بر اساس نوع دهان‌شویه‌ها مثبت و مفید است و برای موارد مختلف از جمله پوسیدگی‌ها و. وی افزود: بازدیدهای میدانی از سطح شهر و رفتار عمومی شهروندان به شکلی است که گویا پرونده کرونا در قم بسته‌شده است. حق دوست ادامه داد: امتحانات جامع دانشجویان پزشکی هم بر اساس تقویم زمانی مشخص از انتهای تیرماه تا انتهای تابستان خواهد بود. به جز یک مورد که در مهرماه برگزار خواهد شد.. معاون آموزشی وزیر بهداشت افزود: این موضوع به شرطی است که شرایط با همین روند ادامه پیدا کند و با وضعیت جدیدی مواجه نشویم. وضعیت قرمز کرونایی قم معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم نیز چند روز گذشته با اشاره به وضعیت کرونا در این استان گفت: با روندی که در استان وجود دارد وضعیت سخت مقابله و شیوع کرونا در تا پایان اردیبهشت‌ماه ادامه خواهد داشت. در آن صورت بسته به اتقضائات پیش آمده، همه این موارد می تواند تغییر کند. همچنین استفاده از این موارد باید با دستور دندانپزشک باشد و در فواصل معین زمانی و محدود استفاده شود، استفاده طولانی مدت نیز می‌تواند عوارضی از جمله تغییر رنگ دندان‌ها،تغییر رنگ زبان، رویش قارچ در دهان و. ما می‌پرسیم چه کسی مسئول است؛ چه کسی باید جلودارِ همین «برخی افراد» باشد؟!»  درحالیکه نرخ هر کیلوگرم نخود در سامانه قیمتی ۱۲۴ بین ۹۵۰۰ تا ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان در نظر گرفته شده، این محصول در بازار با قیمت ۱۸ هزار و ۹۰۰ تومان تا ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بیماری کرونا با ما خواهد بود و موضوعی نیست که یک یا دو ماهه تمام شود، گفت: شاید مهرماه سال جاری شرایط بحرانی تری داشته باشیم و باید خودمان را برای این وضعیت آماده کنیم تا مشکلی برای روند آموزشی دانشجویان پیش نیاید. حق دوست ادامه داد: طبیعی است که آموزش را نمی توان مدت خیلی طولانی تعطیل کرد؛ ما باید راه های مقابله با این خطر را به دانشجویان آموزش دهیم و با مدیریت مطلوب ضمن کنترل استرس، فرایند آموزشی در کشور را از سر بگیریم.. قم با متوسط بستری ۳. .