دانشمندان اسرائیلی در اقدامی که غیرممکن به نظر می‌رسید، یک ابرنواختر را شناسایی کردند

23/10/1400 08:26:00 ق.ظ

دانشمندان در اسرائیل موفق شدند انفجار یک ستاره عظیم ولف–رایه را شناسایی کنند. ستاره‌های ولف–رایه که بسیار پرجرم هستند و به دلیل نور زیاد از گونه‌های فراغول‌ محسوب می‌شوند، زندگی خود را با انفجاری بزرگ پایان می‌دهند که «ابرنواختر» نامیده می‌شود.

دانشمندان در اسرائیل موفق شدند انفجار یک ستاره عظیم ولف–رایه را شناسایی کنند. ستاره‌های ولف–رایه که بسیار پرجرم هستند و به دلیل نور زیاد از گونه‌های فراغول‌ محسوب می‌شوند، زندگی خود را با انفجاری بزرگ پایان می‌دهند که «ابرنواختر» نامیده می‌شود. دانشمندان مؤسسه علوم وایزمن در اسرائیل موفق شدند انفجار یک ستاره عظیم ولف–رایه را شناسایی کنند.

ستاره‌های ولف–رایه که بسیار پرجرم هستند و به دلیل نور زیاد از گونه‌های فراغول‌ محسوب می‌شوند، زندگی خود را با انفجاری بزرگ پایان می‌دهند که ابرنواختر (supernova) نامیده می‌شود.

مشاهدۀ این پدیدۀ ابرنواختر که شرح کامل آن در گزارشی در مجله Nature آمده است، در حالی ممکن شده که اثبات آن تا کنون تنها به صورت نظری ممکن بود و قبلا هرگز دیده نشده بود. همه انواع ستارگان از منبع انرژی تغذیه می‌کنند که در هسته خود دارند. همین انرژی به کمک فرایند همجوشی هسته‌ای، باعث درآمیختن عناصر سبکتر در یکدیگر و تشکیل عناصر سنگین‌تر می‌شود. این فرآیند، ستاره را نیز داغ نگه می‌دارد و به گازها اجازه انبساط می‌دهد و همزمان جرم آن را به کمک نیروی گرانش به سمت هسته می‌کشاند.

به این ترتیب زمانی که یک ستاره دیگر قادر به تولید انرژی در هسته‌اش نباشد، پایان عمرش فرا می‌رسد. البته رسیدن به این مرحلۀ پایانی نیز میلیون‌ها و میلیاردها سال طول می‌کشد. هنگامی که یک ستاره درنهایت به لحظه انفجار برسد، دوحالت بوجود می‌آید: اگر به اندازه خورشید یا کوچکتر از آن باشد، ستاره نابود و تبدیل به یک جرم سفیدرنگ می‌شود.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

Anadolu Ajansı

Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>

شین‌بت هویت مامور ایرانی که اسرائیلی‌ها را برای جاسوسی استخدام کرده بود، افشا کردسازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل، «شین‌بت» از بازداشت پنج اسرائیلی از جمله چهار زن که توسط یک مأمور اطلاعاتی ایران برای انجام مأموریت در اسرائیل استخدام شده بودند، خبر داد.

بازداشت فردی که مجسمه قاسم سلیمانی را آتش زدMolaniaHiwa میگفتن خمینی بت شکن هست،الان هم خمینی بت شده هم قاتلان تحت فرمان خمینی، کسی که مجسمه قصاب سوریه و عراق رو آتش زده بت شکن بوده

داورزنی: تمایلی برای حضور در فوتبال ندارم چون خانواده‌ام را دوست دارمبحث حضورم در پرسپولیس برای گذشته بود داورزنی: تمایلی برای حضور در فوتبال ندارم چون خانواده‌ام را دوست دارم 😆😆😆😆

ایران بار دیگر حق رای خود را در مجمع عمومی سازمان ملل از دست دادنام کشورهایی همچون ونزوئلا، سودان، آنتیگوآ و باربودا، کنگو، گینه، پاپوئا گینه نو و وانواتو هم در کنار اعضایی که حق رای خود را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از دست داده‌اند دیده می‌شود.

دکترفائوچی: اومیکرون تقریبا هیچکس را در امان نخواهد گذاشتبه گفته دکتر فائوچی، افراد واکسینه نشده بزرگترین قربانیان سویه اومیکرون هستند و با نوع شدید بیماری ناشی از اومیکرون دست و پنجه نرم خواهند کرد. تا حالا کرونا نگرفتم فک کنم تقریبا گفتنش بی دلیل نباش اومیکرونم نگیرم، فقط استرس میدن به مردم این استرس بیش تر آسیب میزنه

ایران حق رأی خود در سازمان ملل را به‌دلیل عدم پرداخت بدهی‌هایش از دست دادخردادماه امسال نیز ایران حق رأی خود در سازمان ملل را به دلیل پرداخت نکردن حق عضویتش برای مدتی از دست داد. سازمان ملل دقیقاااآااا چه کاری میکنه؟؟؟ دهن سرویسا حق عضویت سازمان ملل رو هم نمیدن