دانشمندان پاسخ می‌دهند؛ پایان ویروس کرونا تا یکسال دیگر یا کمی دیرتر؟

12/08/1400 09:00 ب.ظ

اکنون که موج دلتا در حال فروکش کردن است و میزان واکسیناسیون علیه کرونا در حال افزایش است آیا می‌توان پایان کرونا را مشاهد کرد؟

اکنون که شاهد کاهش موج ویرانگر نوع دلتای ویروس کرونا هستیم و شاهد افزایش میزان واکسیناسیون در جهان، این پرسش ذهن متخصصان را درگیر کرده که آیا می‌توان سال آینده را سال پایان کرونا دانست؟

متخصصان اما در یک مورد مطمئن هستند و آن اینکه سال آینده بسیاری از کشورها از وضعیت حاد خارج خواهند شد و شرایط بهتری را خواهند داشت. سازمان جهانی بهداشت امیدوار است که تا پایان سال ۲۰۲۲ میلادی حدود ۷۰ درصد از جمعیت جهان قادر به دریافت واکسن باشند.

او در عین حال نگران است که دولتها اقدامات احتیاطی را پیش از موعد لغو کنند.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

کرونا ساخت و پرداخت و پخش جنایت عمدی استعمار جهانی در سراسر جهان بر بشریت است بدلخواهش توسعه یا پایان می دهد. لباس دیگر به کرونا نپوشانید و کرونا را فاشیستی توجیح نکنید.

پرونده «تخلف و سوء‌مدیریت» حسن روحانی در ستاد کرونا از مجلس به قوه قضائیه فرستاده شددر این گزارش به تصمیم آیت‌الله خامنه‌ای مبنی بر ممنوعیت ورود واکسن کرونا ساخت آمریکا و بریتانیا به ایران اشاره‌ نشده است؛ تصمیمی که ابراهیم رئیسی از آن دفاع کرد و آن را «تدبیری حکیمانه برای صیانت از جان مردم» دانست. بی خیال اخبار سیاسی بشین برین یکم توکن زوت بخرین سرمایه خودتون رو افزایش بدین ZooTokenio ZooIndex MavrickJang cex_io CryptoCurrEncyX zoot $zoot ZOOToken zootoken ElonMusk Crypto cryptocurrency Ethereum ETH UNI Uniswap cex tothezoot حکایت برای مرده هفت تیر کشیدن است تا چندماه پیش حمایت می‌کردند حالا از روحانی تا ظریف و سیف باید اعدام شوند مثل فیلمها ....چهار سال بعد

شمار قربانیان کرونا در آمریکا از 747 هزار نفر گذشتشمار قربانیان کرونا در آمریکا با فوت 1330 بیمار دیگر طی شبانه‌روز گذشته به 747 هزار و 167 نفر افزایش یافت. - خبرگزاری آناتولی

بررسی تقاضای تفحص از نحوه اختصاص یک میلیارد یورو مقابله با کرونا در کمیسیون برنامهسخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از بررسی تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه اختصاص یک میلیارد یورو جهت مقابله با شیوع کرونا در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد. هیچ اقدام مثبتی در زمینه مهار کرونا صورت نگرفت

سرعت گرفتن واکسیناسیون رضایتمندی مردم را به همراه داشته است/ همچنان مراقب پیک ششم کرونا باشیممعاون اول رییس جمهور سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون در کشور طی سه ماه اخیر را یکی از دستاوردهای دولت سیزدهم دانست و گفت: جریان هایی در داخل و خارج کشور در تلاش هستند، با سیاه نمایی، اقدامات دولت را زیر سوال برده و یأس و ناامیدی در جامعه ایجاد کنند. حرفی از پنجاه ملیون واکسن برکت هم زدند؟! احیانا نگفتن وعده های خود را بنویسید و زمان برای اجرایی شدن آن بدهید؟!

آخرین وضعیت شیوع کرونا و روند واکسیناسیون در ترکیهآخرین وضعیت شیوع کرونا و روند واکسیناسیون در ترکیه طبق اعلام وزارت بهداشت ترکیه تاکنون 116 میلیون و 663 هزار و 497 دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

وزیر امور خارجه به کرونا مبتلا شد- اخبار دیپلماسی ایران - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnimوزیر امور خارجه به کرونا مبتلا شد تست کرونای امیر_عبداللهیان امروز مثبت شد سخنگوی وزارت خارجه: حال عمومی ایشان خوب است و از قرنطینه در حال انجام کارهای روزانه است یا مَنِ اسْمُهُ دَواءٌ وَ ذِکرُهُ شِفاءٌ حالا ۲۰ روز هم بندازین عقب تر اخرش چی باید وا بدین برین مذاکره

اکنون که شاهد کاهش موج ویرانگر نوع دلتای ویروس کرونا هستیم و شاهد افزایش میزان واکسیناسیون در جهان، این پرسش ذهن متخصصان را درگیر کرده که آیا می‌توان سال آینده را سال پایان کرونا دانست؟

دانشمندان انتظار دارند که برخی از کشورها چون ایالات متحده، هند، بریتانیا و پرتغال، که از یکسو از مصونیت طبیعی جمعی بهره بردند و از سوی دیگر سیاست واکیسناسیون در سطح گسترده را در پیش گرفتند، از اولین کشورهایی خواهند بود که شانس بیشتری برای رهایی از این ویروس خواهند داشت. با این وجود دانشمندان همچنان رفتارهای ویروس کرونا و جهش و شیوع آن در بین جوامع واکسینه‌ نشده را غیرقابل پیش‌بینی می‌دانند.

متخصصان اما در یک مورد مطمئن هستند و آن اینکه سال آینده بسیاری از کشورها از وضعیت حاد خارج خواهند شد و شرایط بهتری را خواهند داشت.

ماریا ون کرخوف، اپیدمیولوژیست سازمان جهانی بهداشت معتقد است که از هم اکنون تا پایان سال ۲۰۲۲ میلادی، فاصله زمانی داریم و فکر می‌کنیم بتوانیم به طور چشمگیری بر این ویروس غلبه کنیم و میزان مرگ و میر رو به طور گسترده‌ای کاهش دهیم.

سازمان جهانی بهداشت امیدوار است که تا پایان سال ۲۰۲۲ میلادی حدود ۷۰ درصد از جمعیت جهان قادر به دریافت واکسن باشند.

خانم کرخوف می‌گوید:« اگر بتوانیم به آمار ۷۰ درصدی واکسیناسیون جمعیت جهان برسیم، از نظر اپیدمیولوژیک در وضعیت بسیار متفاوتی خواهیم بود.»

او در عین حال نگران است که دولتها اقدامات احتیاطی را پیش از موعد لغو کنند.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت موارد مرگ و میر در ماه گذشته میلادی، اکتبر، تقریبا در تمام جهان روند کاهشی داشت.

برخی کارشناسان انتظار دارند که در این ماه موج دلتا در ایالات متحده به پایان برسد و این آخرین موج بزرگ کرونا در این کشور باشد.برخی از کارشناسان بر این باروند که ویروس کرونا همچنان یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در سالهای آینده باقی بماند؛ درست شبیه بیماری مالاریا که امروزه و همچنان در جهان قربانی می‌گیرد. برخی از کارشناسان معتقدند که کووید ۱۹ همچون سرخک در جوامعی که واکسیناسیون نشده‌اند باقی خواهد ماند.

برخی دیگر بر این باور هستند که ویروس کووید۱۹بیشتر به یک بیماری فصلی تبدیل خواهد شد، چیزی شبیه آنفولانزا. و یا اینکه کشندگی آن کمتر شده و تاثیر آن بر کودکان بیشتر نمایان خواهد شد؛ روندی که ممکن است دهه‌ها طول بکشد.

گمان فرگوسن از امپریال کالج بر این است که در دو تا پنج ساده آینده شمار کسانی که بر اثر بیماری‌های تنفسی مرتبط با کووید ۱۹ جان خود را از دست بدهند، افزایش خواهد یافت. با این وجود وی معتقد است که چنین افزایشی نظام بهداشتی را به زانو در نخواهد آورد و یا باعث اجباری شدن رعایت فاصله اجتماعی نخواهد شد.

ترور بدفورد، ویروس‌شناس در مرکز سرطان هاچینسون که روند تکامل ویروس کووید ۱۹ را دنبال می‌کند، تخمین میزند که ویروس کرونا سالانه ۵۰ تا ۱۰۰ هزار آمریکایی را به کار مرگ بکشاند، آماری بیشتر از آنفولانزا که عامل مرگ سالانه ۳۰ هزار آمریکایی است.

آقای بدفورد بر این باور است که این ویروس همچنان به جهش خود ادامه خواهد داد و نیاز به تزریق واکسن‌های تقویت شده خواهد بود.

ریچارد هچت، مدیر اجرایی ائتلاف برای نوآوری‌های در برابر بیماری‌های همه‌گیر، می‌گوید:«از آنجایی که برخی از کشورها به خوبی واکسیناسیون را انجام دادند و از جامعه خود محافظت کردند ولی برخی کشورها موفق به واکسیناسیون نشده‌اند، جهان همچنان در برابر این ویروس آسیب پذیر است.»

آقای هچت می‌گوید:« آنچه موجب نگرانی من است، ظهور نوع دیگر از ویروس کروناست، نوعی متفاوت که واکسن‌های ما قادر به رویارویی با آن نباشد. آنگاه درست مثل همه‌گیری دوباره خواهد بود درست در زمانی که ما درگیر این همه‌گیری کنونی هستیم.»