دامنه تحقیقات درباره انفجار بیروت گسترش یافت/ فرضیه 'اقدام تروریستی' وجود دارد

18/05/1399 08:39 ق.ظ

دامنه تحقیقات درباره انفجار بیروت گسترش یافت فرضیه 'اقدام تروریستی' وجود دارد در حالیکه اقدام تروریستی از جمله فرضیه‌های علت وقوع انفجار در بیروت است، دامنه تحقیقات قضایی لبنان درباره این انفجار گسترش یافته و احتمالا شامل حال مسؤولان عالی‌رتبه خواهد شد

در حالی که 'اقدام تروریستی' از جمله فرضیه‌های علت وقوع انفجار در بندر بیروت است، دامنه تحقیقات قضایی لبنان درباره این انفجار گسترش یافته و احتمالا شامل حال مسؤولان عالی رتبه و روسای بزرگ ادارات مختلف خواهد شد. این تحقیقات که از سه روز قبل آغاز شده و ادامه دارند، تاکنون به بازداشت ۲۱ تن در جریان بازجویی‌ها منجر شده است. یک منبع قضایی به الشرق الاوسط گفت: فهرست اسامی بازداشت‌شده‌ها احتمالا افزایش می‌یابد و شامل روسای بزرگی خواهد شد که در مظان اتهام هستند.

این منبع تاکید کرد: مسئولیت پیامدهای فاجعه انفجار انبار شماره ۱۲ بندر بیروت بر گردن کارمندان، کادر اداری و کارگران بندر نبوده بلکه متوجه مسؤولان بزرگ چه ریاست بندر، چه مدیریت گمرک و یا مسؤولان امنیتی آن و نیز تمامی وزرا و چهره‌های سیاسی است که از زمان تخلیه ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم در بندر بیروت در بهار سال ۲۰۱۴ تا زمان وقوع انفجار روی کار آمدند و نیز کسانی که از وجود این حجم مواد منفجره و خطرناک اطلاع داشتند و عامدانه آن را نادیده گرفتند و یا اینکه در مورد آن کوتاهی کردند.

دستور دولت لبنان برای تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب شامل چهره‌هایی که خود در دایره اتهام هستند از جمله بدری ضاهر، مدیر کل گمرک لبنان (وابسته به میشل عون، رئیس جمهور این کشور)علامت سوال‌هایی را در ذهن ایجاد می‌کند اما منبع قضایی یاد شده تاکید کرد: این کمیته تحقیقاتی اداری و روتین را انجام می‌دهد که ارتباطی با اقدامات قضایی ندارد، برخی اعضای این کمیته از جمله بدری ضاهر نیز مورد محاکمه قضایی قرار خواهند گرفت و از هیچ کسی حال جایگاه آن فرد هر چقدر هم بالا باشد، هرگز حمایت سیاسی انجام نخواهد شد. headtopics.

ادامه مطلب:
isna_farsi »

حزب سوسیالیست ترقی‌خواه لبنان خواستار تحقیقات بین‌المللی درباره انفجار بیروت شدرئیس حزب سوسیالیست ترقی‌خواه لبنان عملکرد نیروهای امنیتی و دستگاه‌ قضایی این کشور در حادثه انفجار بیروت را «ناموفق» ارزیابی کرده و خواستار تحقیقات بین‌المللی شد. - خبرگزاری آناتولی

آمادگی پنتاگون برای کمک به تحقیقات درباره انفجار بیروتوزارت دفاع آمریکا آمادگی خود را برای کمک به تحقیقات درباره انفجار در بندر بیروت اعلام کرد.

لبنانی‌ها خواستار تحقیقات مستقل در مورد انفجار بیروت هستند | DW | 07.08.2020پس از انفجار ویرانگر بیروت، دولت لبنان به شدت تحت فشار است. ۱۶ کارمند بندر بیروت بازداشت شده‌اند. شهروندان لبنان و شماری از سیاستمداران پیشین به دولت اعتماد ندارند و خواستار تحقیقات بین‌المللی یا اتحادیه عرب هستند.

انفجار بندر بیروت؛ ۱۶ نفر در جریان تحقیقات بازداشت شدندتاکنون دستکم دو تن از مقامات لبنان در اعتراض به سهل انگاری‌های دولت استعفا داده‌اند. ماری کلود نجم، وزیر دادگستری لبنان نیز خواستار انجام تحقیقات بین‌المللی درباره این فاجعه «غیرقابل بخشش» شد.

شمار قربانیان انفجار بیروت به ۱۴۵ نفر افزایش یافت؛ بازداشت مسئولان بندر پس از انفجارصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

تصاویر انفجار بیروت از زوایای مختلف؛ قبرس هم لرزیدمحققان دانشگاه شفیلد بریتانیا قدرت تخریب این انفجار را برابر با ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تن تی ان تی، معادل یک دهم قدرت بمب اتمی برآورد کرده‌اند که آمریکا در جریان جنگ جهانی دوم بر شهر هیروشیمای ژاپن انداخت.