داستان جذاب رابطه تونی و رافائل نادال: پسر خجالتی چگونه 'گاو خشمگین' شد - BBC News فارسی

21/03/1400 04:52 ب.ظ

داستان جذاب رابطه تونی و رافائل نادال: پسر خجالتی چگونه 'گاو خشمگین' شد

متیو میچام؛ اولین ورزشکار دگرباش که طلای المپیک گرفت

نادال در زندگی‌نامه‌اش می‌گوید که یکی از مادرخوانده‌هایش برایش تهیه و تدارک یک جشن استقبال را دیده بود و یک بنر هم برای بزرگداشت او به دیوار خانه زده بود، اما بازهم سر و کله عمو تونی پیدا شد تا "باد مهمانی را خالی کند."

نادال در اوپن استرالیا ۲۰۰۹ مشغول گوش دادن به صحبت‌های تونی نادال در زندگی‌نامه‌اش می‌گوید که چطور رفتار عمویش موجب شده بود بیشتر "احساس ناامنی" کند، اما او می‌گوید که این حالت فقط بعد ورزشی داشته و فقط وقتی رخ می‌داد که او "پایین‌تر از سطح خودش" بازی می‌کرده است.

به همین دلیل هم بود که آن‌ها یک بورسیه تنیس که در ۱۴ سالگی به رافا پیشنهاد شد را رد کردند: قبول آن پیشنهاد به معنای رفتن رافا به بارسلونا بود. در ویدئویی تبلیغی برای دور اخیر مسترز مادرید، تصویری از بالای لاس ونتاس (میدان گاوبازی معروف مادرید) را می‌بینیم که محو می‌شود به تصویر نادال که خودش را برای مسابقات آماده می‌کند. headtopics.com

تصویر "گاو خشمگین" که نمایانگر تحمل، جوش و خروش، بی‌رحمی و عدم قبول شکست است، تصویری ساخته عمو تونی است.

ادامه مطلب:
bbcpersiansport »

تاریخچه جام ملت‌های اروپا: آن‌چه باید از چهارده دوره قبلی مسابقات بدانیم - BBC News فارسیدر این مطلب نگاهی می‌اندازیم به چهارده دور گذشته جام ملت‌های اروپا و نکات جذابی که احتمالا بسیاری از آن‌‌ها خبر نداشته‌اید.

از روان‌شناس بپرس؛ الگوی رابطه بالغ کدام است؟

«ما در جیب آنها بودیم»؛ بزرگترین عملیات بین المللی علیه باندهای جنایت‌کار چگونه انجام شد؟روز سه‌شنبه ۱۸ خرداد (۸ ژوئن) اعلام شد که پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، با همکاری پلیس چند کشور دیگر و تحت حمایت یوروپل، یکی از بزرگ‌ترین عملیات تاریخ مبارزه با جرایم سازمان‌یافته را اجرا کرده‌اند. کارشناسان می‌گویند این موفقیت دستاورد یکی از پیچیده‌ترین کارهای اطلاعاتی پلیس فدرال آمریکا بوده است.

واکسیناسیون کرونا در جهان؛ بیش از 2 میلیارد و 260 میلیون دوز تزریق شدتاکنون بیش از 2 میلیارد و 260 میلیون دوز واکسن ضد کووید-19 در سراسر جهان تزریق شده و ترکیه دهمین کشور از لحاظ میزان واکسیناسیون است. - خبرگزاری آناتولی

واکسیناسیون کرونا در جهان؛ بیش از 2 میلیارد و 300 میلیون دوز تزریق شدتاکنون بیش از 2 میلیارد و 300 میلیون دوز واکسن ضد کووید-19 در سراسر جهان تزریق شده و ترکیه دهمین کشور از لحاظ میزان واکسیناسیون است. - خبرگزاری آناتولی سهم ایران؟؟؟؟؟؟؟؟؟

هشدار آمریكا به ونزوئلا و كوبا در رابطه با دو ناو ایرانی | DW | 10.06.2021آمریکا از کوبا و ونزوئلا خواسته است، از ورود کشتی‌های جنگی ایرانی به بنادر خود جلوگیری کنند. دو ناو ایرانی مسافت زیادی را در اقیانوس اطلس پیموده‌اند. آمریکا غلط کرد!!! خودش در منطقه حساس خلیج‌فارس و دریای عمان چه غلطی میکنه؟ تا چشمتون کور شه چرا به ایران هشدار نمیده ؟؟!! 😏😏😏

متیو میچام؛ اولین ورزشکار دگرباش که طلای المپیک گرفت

مثالی دیگر از رفتار عمو تونی، چند سال بعد رخ داد. نادال ۱۴ ساله، تازه از تورنمنتی بین‌المللی در آفریقای جنوبی برگشته بود؛ این دورترین جایی بود که او تا آن موقع سفر کرده بود.

کیف او از دیدن فرهنگی متفاوت کوک بود و برای اولین بار حیواناتی مانند فیل و شیر را از نزدیک دیده بود و البته برنده تورنمنت هم شده بود.

نادال در زندگی‌نامه‌اش می‌گوید که یکی از مادرخوانده‌هایش برایش تهیه و تدارک یک جشن استقبال را دیده بود و یک بنر هم برای بزرگداشت او به دیوار خانه زده بود، اما بازهم سر و کله عمو تونی پیدا شد تا "باد مهمانی را خالی کند."

چشم نادال هرگز به بنر مادر‌خوانده‌اش نیفتاد. تونی آن را از روی دیوار جمع کرد، به نادال اجازه نداد به مهمانی برود و به او گفت که فردا صبح ساعت ۹ باید سر تمرین باشد.

تونی می‌گوید: "می‌خواستم به او حالی کنم که تمام دستاوردهایی که در آن سن داشته، در تصویری بزرگ‌تر مهم محسوب نمی‌شوند. می‌‌خواستم کمی باد داخل کله او را خالی کنم. می‌خواستم بداند که تنها قدمی بسیار کوچک برداشته و در ادامه پروژه باید خیلی سخت کار کند."توضیح تصویر،

نادال در اوپن استرالیا ۲۰۰۹ مشغول گوش دادن به صحبت‌های تونی

سباستین، پدر نادال و برادر کوچک‌تر تونی گاهی احساس می‌کرد که عمو کمی زیاد نسبت به برادرزاده‌اش سخت می‌گیرد. همسر او هم خیلی مطمئن نبود که شیوه تونی درست است.

خارج از حلقه خانواده نیز، حالا که به آن شیوه نگاه می‌شود و با توجه به تغییرات زیادی که مفهوم آسایش در ورزش طی این ۳۰ سال پیدا کرده، ممکن است روش تونی زیر سئوال برده شود.

نادال در زندگی‌نامه‌اش می‌گوید که چطور رفتار عمویش موجب شده بود بیشتر "احساس ناامنی" کند، اما او می‌گوید که این حالت فقط بعد ورزشی داشته و فقط وقتی رخ می‌داد که او "پایین‌تر از سطح خودش" بازی می‌کرده است.

تونی می‌گوید که او فقط "بهترین‌ها" را برای برادرزاده‌اش می‌خواست. او گفت: "نسبت به او جدی بودم اما سختگیری نمی‌کردم. کار را سفت و سخت می‌گرفتم برای این که او دستاورد بزرگ‌تری داشته باشد."

تونی می‌گوید که خانواده "خیلی هم" مخالف کارهای او نبودند و سباستین و آنا ماریا بدون شک می‌دانستند که کاری که او برای پسرشان انجام می‌دهد چقدر مهم است و چقدر دوست دارد که پسر آن‌ها یک تنیس‌باز حرفه‌ای شود.

به همین دلیل هم بود که آن‌ها یک بورسیه تنیس که در ۱۴ سالگی به رافا پیشنهاد شد را رد کردند: قبول آن پیشنهاد به معنای رفتن رافا به بارسلونا بود.

نادال حتی در آن سن و سال هم می‌دانست که حضور عمو تونی چقدر خاص است و علاقه‌ای نداشت که راهی سرزمین اصلی اسپانیا (دور از جزیره مایورکا) شود.

رافا در کتاب زندگی‌نامه‌اش به نام "رافا: داستان من" که سال ۲۰۱۱ با همکاری جان کارلین، نویسنده بریتانیایی چاپ شد، می‌گوید: "نمی‌خواستم خانه را ترک کنم و حالا هم که به گذشته نگاه می‌کنم، می‌بینم که تصمیم درستی گرفته‌ام. هرچند که تونی روی اعصابم می‌رفت اما می‌دانستم که ادامه کار با او برایم مفید است. به دلیل این که حق با تونی بود. گاه و بیگاه از کوره در می‌رفت اما در طولانی مدت حق با او بود."

در ویدئویی تبلیغی برای دور اخیر مسترز مادرید، تصویری از بالای لاس ونتاس (میدان گاوبازی معروف مادرید) را می‌بینیم که محو می‌شود به تصویر نادال که خودش را برای مسابقات آماده می‌کند.

لوگوی اختصاصی نادال که روی لباس‌های او در هنگام مسابقه دیده می‌شود، تصویری آبستره از دو صاعقه است که در کنار هم شاخ‌های یک گاو را تداعی می‌کنند.

اما اوضاع این قدرها هم جدی نیست. خانواده نادال به شوخی می‌گویند که او چه در دوران بچگی و چه حالا که ۳۵ سالگی‌اش را جشن گرفته است، تاریکی را دوست ندارد و عادت دارد موقع خواب یا لامپ را روشن بگذارد یا تلویزیون را. ضمن این که هنگام که رعد و برق هم زیر بالش‌هایش مخفی می‌شود.

تصویر "گاو خشمگین" که نمایانگر تحمل، جوش و خروش، بی‌رحمی و عدم قبول شکست است، تصویری ساخته عمو تونی است.

او می‌گوید: "من یک مربی بودم که اولویتم بیشتر از مسائل تکنیکی، فرم و شکل دادن به شخصیت رافا بود."

این دلیل اصلی افتخارات نادال است: قهرمانی در ۲۰ گرنداسلم، ۳۶ مسترز و تقریبا هر افتخاری که در تنیس می‌توان به آن رسید. افتخاراتی که ریشه آن‌ها به شیوه سختگیرانه عمو تونی در دوران بچگی نادال بازمی‌گردد.

شکیبایی، شاید مهم‌ترین مفهوم دنیای ذهنی نادال باشد، که در طول جلسات تمرینی عمو تونی هم در ذهن و هم در بدن او نشست.

این روحیه شکست‌ناپذیری با تمرین‌های خاص عمو تونی تقویت شد. در یکی از این تمرین‌ها تونی و رافا بر سر رسیدن به امتیاز ۲۰ باهم مسابقه می‌دادند. تونی اجازه می‌داد برادرزاده‌اش به امتیاز ۱۹ برسد و بعد سطح بازی‌اش را ناگهان بالا می‌برد که او نتواند برنده شود.

چنین ذهنیتی بود که موجب شد رافا در تورنمنت قهرمانی زیر ۱۴ سال اسپانیا، هنگامی که انگشت کوچکش شکست، لنگ‌لنگان به بازی ادامه داد به این دلیل که نمی‌خواست عمو تونی نشانه‌ای از ضعف او ببیند.

توانایی بازی زیر فشار و پیدا کردن راه حل مشکلات در زمین، موردی بود که از عمو تونی -"جادوگر همه‌چیزدان بچگی من"- یاد گرفته بود؛ مردی که بی‌وقفه اشتباهات رافا را تحلیل می‌کرد.Getty Imagesنادال همیشه در مورد اهمیت ارتباط نزدیک با خانواده‌اش (که همگی هنوز در ماناکور زندگی می‌کنند) صحبت کرده است. در این تصویر او پس از قهرمانی در اوپن فرانسه ۲۰۲۰، دستانش را به دستان پدرش، سباستین می‌کوبد و خواهرش ماریابل، همسرش ماریکا فرانسیسکا و مادرش آنا ماریا هم در عکس دیده می‌شوند

با کمک این توانایی‌ها بود که نادال بزرگ‌ترین افتخارات زندگی‌اش را بدست آورد، از جمله مسابقه حماسی ۵ ستی سال ۲۰۰۸ مقابل راجر فدرر که اولین قهرمانی او در ویمبلدون را به دنبال داشت و در مورد جدیدتر هم، می‌توان از فینال ماراتن‌وار اوپن آمریکا ۲۰۱۹ مقابل دنیل مدودف نام برد.

آخرین نمونه در این زمینه، دو هفته پیش در اوپن ایتالیا تکرار شد.

در دور سوم مسابقات، نادال در روزی که از اوج بسیار فاصله داشت، دو مچ پوینت (امتیاز منجر به پیروزی در بازی) مقابل دنیس شاپووالف در اختیار داشت اما آن‌ها را از دست داد و بازی به ست سوم کشید. سه روز بعد او در فینال نواک جوکوویچ را برد و برای دهمین بار قهرمان مسترز رم شد.

تونی می‌گوید در تمرین‌ها همواره این مفهوم را در ذهن رافا می‌کاشت: "برای هر امتیاز طوری بازی کن که انگار آخرین امتیاز بازی است."

در واقع این روزها نادال کماکان برنده گرنداسلم‌ها می‌شود اما او حالا حریفان را با شیوه‌ای متفاوت از نوع بازی فیزیکی که طی ۲۰ سال در مسابقات تنیس انجام می‌داد، شکست می‌دهد. به بیان دیگر حالا دیگر این تئوری بی‌معنی است که بگوییم نادال فقط با استفاده از بدن و ذهنیت‌اش حریفان را می‌برد.

تمام مهارت‌های فنی نادال به مراتب بهتر شده است از جمله کیفیت سرویس‌هایش که حالا بازیکنان به ندرت می‌توانند در گیم‌هایی که او سرویس می‌زند برنده شوند، توانایی تمام کردن رالی‌ها هم با فورهند و هم با بک‌هند، بازی هوشمندانه و حضور دقیق روی تور که تمامی را تقریبا بدون نقص انجام می‌دهد.

البته اعتبار هیچ کدام از این‌ها را نمی‌توان به پای تونی نوشت و این تغییرات حاصل کار کارلوس مویا، مرد شماره یک پیشین تنیس جهان و مربی کنونی نادال است.

او می‌گوید: "فکرمی‌کنم که من تعهد به ورزش را در وجود او گذاشتم. این که همیشه ذهنش فعال باشد و هیچ‌گاه شکست را قبول نکند. یکی از مهم‌ترین چیزهایی که به او گفتم این بود که همیشه باید پیشرفت کند. هم‌زمان هم با خودم فکر می‌کردم که پیشرفت کردن به این دلیل ممکن است که او استعداد خدادادی دارد."

تونی همیشه به شوخی می‌گوید که دو خصلت موجب شد که او مربی خوبی برای نادال باشد.

او با چهره‌ای که سعی می‌کند جدی به نظر برسد، گفت: "اول این که من عمویش بودم و عصبانی شدن از دست فامیل سخت‌تر از بقیه مردم است. دوم این که من ارزان‌ترین مربی در دسترس او بودم."

نادال ۱۶ تا از ۲۰ قهرمانی خود در گرنداسلم‌ها را زیر نظر عمویش بدست آورد. سال ۲۰۱۷ تونی به این نتیجه رسید که دیگر حوصله سفرهای پیاپی را ندارد و از مربی‌گری رافا استعفا کرد.