داستان 'عامل انتقال اطلاعات دانشمندان هسته ای ایران به اسرائیل'

13/06/1398 06:00 ب.ظ

احمدرضا جلالی، قربانی بعدی 'پرونده ترور دانشمندان هسته ای'؟

مطابق اخبار رسانه ها از جلسه توجیهی دیروز معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات برای خبرنگاران و مدیران مطبوعاتی، در این جلسه به شخصی اشاره شده که، به گفته وزارت اطلاعات، 'اطلاعاتی مهم را در زمینه‌ نظامی خارج کرده' و حتی 'اطلاعاتی درباره‌ برخی دانشمندان هسته‌ای ترور شده از جمله مسعود علی‌محمدی به سرویس‌هایی چون موساد داده است'. به روایت مازیار ابراهیمی، تعداد دقیق کسانی که بر سر این پرونده دستگیر، متهم، شکنجه و سپس آزاد شدند، ۱۰۷ نفر بوده، ولی حتی با ملاک گرفتن ۵۳ نفر مورد اشاره محمود علوی، سخنان دیروز آقای علوی به معنای اذعان رسمی به این واقعیت است که پرونده تشکیل شده در...

به روایت مازیار ابراهیمی، تعداد دقیق کسانی که بر سر این پرونده دستگیر، متهم، شکنجه و سپس آزاد شدند، ۱۰۷ نفر بوده، ولی حتی با ملاک گرفتن ۵۳ نفر مورد اشاره محمود علوی، سخنان دیروز آقای علوی به معنای اذعان رسمی به این واقعیت است که پرونده تشکیل شده در وزارت اطلاعات برای"ترور دانشمندان هسته ای"، یکسره ساختگی و مبتنی بر اعترافات ساختگی بوده.

پرونده ای که از قضا، احمدرضا جلالی یکی دیگر از"متهمان" آن بوده و منطقا، اعتراف گیری از او توسط همان تیمی انجام شده که مشخص شده سایر متهمان پرونده را نیز وادار به اعترافات به‌کلی ساختگی کرده اند، و حتی پیش از دستگیری مازیار ابراهیمی، یکی از آنها یعنی مجید جمالی فشی را، بر مبنای"اعترافاتش" پای چوبه دار فرستاده اند. هرچند در اظهارات دیروز وزیر اطلاعات، کوچکترین نشانه ای از تردید در مورد"نحوه تکمیل پرونده" جمالی فشی دیده نمی‌شود.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

وزیر اطلاعات: به متهمان ترور دانشمندان هسته‌ای پس از برائت ۴ میلیارد پرداخت شدتهران - ایرنا - وزیر اطلاعات در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: متهمان ۵۳ نفر بوده‌اند که پس از بررسی‌ کارشناسی معاون حفاظت وزارت اطلاعات عدم انتساب اتهام ترور به آنها، ۴ میلیارد تومان بابت جبران خسارت پرداخت شده است.

مردم ما از نظر اجتماعی و سیاسی رشد کرده‌اند و نیازی به ارسال پارازیت نیست/ با آگاهی دادن به مردم آنها را از مراجعه به شبکه‌های خارجی بی‌نیاز کنیم

نامه جمعی از نمایندگان مجلس به رئیسی پیرامون احکام صادرشده برای خبرنگاران و فعالان مدنی

نجف مهدی‌پور، روزنامه‌نگار زندانی به زندان مرکزی ایلام منتقل و محروم از ملاقات شده است

توجه به خواسته‌های متولدین ۸۰ از اولویت‌های فرهنگی کشور است/ صداوسیما همچنان مقبول جامعه استدبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ورود دهه هشتادی‌ها به دانشگاه‌ها از مهر ماه سال جاری، اظهار کرد: این 18 ساله‌ها ظرفیت‌های فرهنگی متنوع و خواسته‌های فرهنگی متفاوتی دارند و هر کدام دارای سبک زندگی اجتماعی منحصر به فرد و متفاوتی هستند؛ توجه به این نسل بسیار مهم است و باید به خواسته‌ها و نیازهای فرهنگی آنها توجه کنیم.

روحانی: بعد از 16 ماه مقاومت، نگاه دنیا نسبت به ما عوض شده استروحانی: بعد از ۱۶ ماه مقاومت، نگاه دنیا نسبت به ما عوض شده است آمریکا فهمید که ملت ایران با فشار حداکثری به زانو در نمی آید پیغام‌ها و واسطه های فراوان نشانه ناامیدی بدخواهان است شاخص‌های اقتصادی ماه‌های اخیر ثابت می‌کند که مقاومت ملت ایران پاسخ داده است

قابل تامل است که جلسه دیروز وزارت اطلاعات با اهالی مطبوعات، چند ساعت پیش از آن برگزار شد که محمود علوی وزیر اطلاعات، در توضیحی راجع به پرونده مازیار ابراهیمی در کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت که ۵۳ متهم"پرونده ترور دانشمندان هسته ای"، پس از محرز شدن"عدم انتساب اتهام ترور به آنها" آزاد شده و خسارت دریافت کرده اند . آقای ابراهیمی، یک ماه پیش از آن در گفتگو با ژیار گل، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی توضیح داده بود که چگونه او و ۱۱ نفر دیگر از آزادشدگان، زیر شکنجه شدید مجبور به اعتراف دروغ به دست داشتن در"ترور دانشمندان هسته ای" شده و به همین موضوع"اعتراف تلویزیونی" کرده بودند.

به روایت مازیار ابراهیمی، تعداد دقیق کسانی که بر سر این پرونده دستگیر، متهم، شکنجه و سپس آزاد شدند، ۱۰۷ نفر بوده، ولی حتی با ملاک گرفتن ۵۳ نفر مورد اشاره محمود علوی، سخنان دیروز آقای علوی به معنای اذعان رسمی به این واقعیت است که پرونده تشکیل شده در وزارت اطلاعات برای"ترور دانشمندان هسته ای"، یکسره ساختگی و مبتنی بر اعترافات ساختگی بوده.

پرونده ای که از قضا، احمدرضا جلالی یکی دیگر از"متهمان" آن بوده و منطقا، اعتراف گیری از او توسط همان تیمی انجام شده که مشخص شده سایر متهمان پرونده را نیز وادار به اعترافات به‌کلی ساختگی کرده اند، و حتی پیش از دستگیری مازیار ابراهیمی، یکی از آنها یعنی مجید جمالی فشی را، بر مبنای"اعترافاتش" پای چوبه دار فرستاده اند. هرچند در اظهارات دیروز وزیر اطلاعات، کوچکترین نشانه ای از تردید در مورد"نحوه تکمیل پرونده" جمالی فشی دیده نمی‌شود.احمدرضا جلالی قبل و بعد از دستگیری

هفته پیش، همسر آقای جلالی خبر داد که ماموران وزارت اطلاعات شوهرش را برای"اعتراف گیری" های جدید تحت فشار گذاشته اند و او این بار زیر بار نرفته. ویدا مهران نیا در مصاحبه با شاهد علوی روزنامه نگار، از قول شوهر خود گفت که از ۷ تا ۱۶ مرداد، او را به یک"خانه امن" وزارت اطلاعات منتقل کرده و وعده داده اند که اگر"اعترافات جدیدی" جلوی دوربین انجام دهد حکم اعدامش را لغو خواهند کرد. قابل توجه اینکه خانم مهران نیا، به دنبال پخش"اعترافات" احمدرضا جلالی در آذر۱۳۹۶ هم اعلام کرده بود بازجویان به همسرش قول داده اند در صورت"اعتراف تلویزیونی" او را آزاد خواهند کرد، ولی تنها سه روز بعد از پخش فیلم اعترافات حکم اعدام آقای جلالی صادر شد.

در چنین پس زمینه ای، اشاره جدید معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات به فردی که"اطلاعاتی درباره‌ برخی دانشمندان هسته‌ای ترور شده از جمله مسعود علی‌محمدی به سرویس‌هایی چون موساد داده است" معنای واضحی دارد: اینکه وزارتخانه، حتی بعد از بی اعتبار شدن کامل "پرونده ترور دانشمندان هسته ای"، کماکان بر اتهامات منتسب به احمدرضا جلالی -در همین پرونده- پافشاری می کند.

به عبارت دیگر، علی رغم موضع دیروز وزیر اطلاعات در مبنی بر اینکه"از زمان تصدی وزارت اطلاعات از طریق آموزش و بازرسی و نظارت دقیق‌تر رویه‌ها اصلاح شده و با برخی از مأموران خاطی [در پرونده] برخورد شده"، تا این لحظه و در این فقره مشخص، چیز خاصی در وزارتخانه"اصلاح" نشده است.