داستان دو یارانه؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی

18/11/2019 05:33:00 ب.ظ

داستان دو یارانه؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی

داستان دو یارانه؛ از احمدی‌نژاد تا روحانی

ناآرامی‌های خیابانی به بالا بردن قیمت بنزین در ایران در حالی است که اکثر خانواده‌‌های ایرانی نگرانند این اقدام دولت قیمت تمام شده کالاها و خدمات را بیش از پیش بالا ببرد. دولت ایران البته از بازگرداندن درآمد حاصل از این افزایش قیمت به خانوارهای 'متوسط و کم درآمد' سخن گفته است. بنابر اعلام سازمان برنامه و بودجه خانوار‌ها قرار است ماهانه مبالغی بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان دریافت کنند.

منبع: سازمان برنامه و بودجهآقای روحانی گفته است مرحله اول پرداخت یارانه‌های جدید قرار است در سه مرحله ( هر مرحله ۲۰ میلیون نفر را در بر می‌گیرد) حداکثر تا پایان هفته آینده پرداخت شود؛ که مجموع اینها ۶۰ میلیون نفر هستند.با این حساب حدود ۲۰ میلیون نفر از جمعیت ایران این کمکهای نقدی را دریافت نخواهند کرد.

وزیر نفت ایران افزایش درآمد دولت در سال را از طریق حذف سوبسید بنزین را ۳۱ هزار میلیارد تومان برآورد کرده است.او گفته:" برآورد کردیم با اجرای طرح مدیریت مصرف بنزین ۳۱ هزار میلیارد تومان در سال افزایش درآمد داشته باشیم که همه به اقشار کم درآمد تعلق خواهد گرفت."

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

لاریجانی: نمایندگان از اظهارات رهبری در حمایت از افزایش قیمت بنزین تبعیت کنندرئیس مجلس ایران بر لزوم تبعیت نمایندگان از اظهارات رهبری این کشور درباره حمایت از افزایش قیمت بنزین تاکید کرد. - خبرگزاری آناتولی

قیمت خودروهای هیبریدی تا ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یافتتهران- ایرنا- بررسی قیمت خودروهای داخلی و خارجی در نخستین روزهای پس از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین، حاکی از افزایش ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی خودروهای هیبریدی در بازار است

ادامه اعتراضات به قیمت بنزین در ایران؛ تورم در راه است؟طرح افزایش قیمت بنزین بارها در مجلس رای نیاورده، چرا دولت برای جبران کسری بودجه اینچنین مصرانه این طرح را پیگیری می کند؟ ادامه اجرای طرح افزایش قیمت تورم را در پی خواهد داشت؟

قیمت بنزین ایران در مقایسه با دیگر کشورها ارزان یا گران است؟

حمایت آیت‌الله خامنه‌ای از افزایش قیمت بنزین

حمایت آیت‌الله خامنه‌ای از افزایش قیمت بنزینآیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران امروز صبح در حاشیه دیداری گفته است که 'گفته بودم اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند از آن حمایت می‌کنم' و خطاب به مسئولان در جمهوری اسلامی گفته است که در 'حفظ امنیت به وظایف خود عمل کنند' و به مردم نیز توصیه کرده که 'با هوشیاری و بصیرت اقدام کرده‌' و 'این بار هم از افرادی که تخریب می کنند فاصله بگیرند'.

۲۰۵ هزار تومان منبع: سازمان برنامه و بودجه آقای روحانی گفته است مرحله اول پرداخت یارانه‌های جدید قرار است در سه مرحله ( هر مرحله ۲۰ میلیون نفر را در بر می‌گیرد) حداکثر تا پایان هفته آینده پرداخت شود؛ که مجموع اینها ۶۰ میلیون نفر هستند.رئیس مجلس ایران بر لزوم تبعیت نمایندگان از اظهارات رهبری این کشور درباره حمایت از افزایش قیمت بنزین تاکید کرد.شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در نخستین ساعت روز جمعه گذشته با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه، سهمیه‌بندی بنزین برای همه وسایل نقلیه بنزین‌سوز آغاز شد.این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود پنجره همرسانی را ببندید ابعاد اقتصادی افزایش قیمت بنزین، همچنان بحث برانگیز دنبال می شود، بسیاری این تصمیم را برای شرایط فعلی اقتصاد ایران تنها راه حل نجات از کسری بودجه تلقی می کنند و بسیاری دیگر معتقدند طرح افزایش قیمت بنزین بارها در مجلس رای نیاورده، چرا دولت برای جبران کسری بودجه اینچنین مصرانه این طرح را پیگیری می کند؟ ناصر مدنی، مجری برنامه چشم انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی درباره پیامدهای اقتصادی این گران شدن بنزین مصاحبه‌ای داشته با رضا قرشی، استاد اقتصاد سیاسی در دانشگاه استاکتون آمریکا.

با این حساب حدود ۲۰ میلیون نفر از جمعیت ایران این کمکهای نقدی را دریافت نخواهند کرد. وزیر نفت ایران افزایش درآمد دولت در سال را از طریق حذف سوبسید بنزین را ۳۱ هزار میلیارد تومان برآورد کرده است.11. او گفته:" برآورد کردیم با اجرای طرح مدیریت مصرف بنزین ۳۱ هزار میلیارد تومان در سال افزایش درآمد داشته باشیم که همه به اقشار کم درآمد تعلق خواهد گرفت. «آرش رنگی» نمایشگاه‌دار در غرب تهران، روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد: در این هفته، خودروهای تویوتا در مدل‌های «کمری» و «پریوس» حدود ۱۰۰ میلیون تومان افزایش قیمت داشتند و خودروهای هیوندا در مدل «سوناتا» حدود ۵۰ میلیون تومان افزایش را تجربه کردند." وزیر نفت ایران گفته:"۶۴ میلیون لیتر سهمیه بندی و با کارت سوخت داده می‌شود که معادل ۲۳ میلیارد لیتر در سال است و با ۵۰۰ تومانی که به قیمت آن اضافه شده است سال آینده ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد داریم. به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، وی در ادامه گفت: ''رهبری با سخنان راهگشا و حکیمانه خود در روز گذشته مسیر اصلی حرکت مردم و مسئولان را در مورد حوادث چند روز اخیر روشن کردند که ضمن توجه جدی به شرایط کشور همه بخش‌های حکومت همت به حل مسائل مردم و رفع دغدغه‌های آنها داشته باشند مخصوصا در کنترل قیمت‌ها.".

او همچنین گفته:"حدود ۳۰ میلیون لیتر نیز مصرف آزاد است که دو هزار تومان به قیمت آن افزوده شده است و در سال آینده از این محل ۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد داریم". شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران 15 نوامبر جاری با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که قیمت بنزین از امروز جمعه (24 آبان 1398) افزایش یافته و با سهمیه‌بندی ارائه خواهد شد. «احمد نعمت بخش»‌ دبیر انجمن خودروسازان نیز در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد: تجربه افزایش قیمت حامل های انرژی در سال های گذشته، نشان می دهد که این بازار در ابتدا شاید برای چند ماه با رکود مواجه شود، اما پس از آن اوضاع دوباره به حالت عادی باز می گردد. این برآورد در حالیست که میزان مصرف بنزین با اجرای طرح جدید و بار تورمی اجرای طرح حذف سوبسید سوخت، هنوز مشخص نیست. حق نشر عکس Tasnim Image caption حسن روحانی گفته است درآمد حاصل از افزایش قیمت سوخت به خانوارهای"متوسط و کم درآمد" پرداخت می‌شود بنابر اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه مهر ماه امسال (١٣٩٨) برای خانوارهای کشور به ۴۲ درصد رسید؛ بر همین اساس نرخ تورم نقطه به نقطه در مهر ماه ١٣٩٨ در مقایسه با همین ماه در سال پیش ٢٨,٣ درصد بود. هر خودروی شخصی نیز ماهانه 60 لیتر بنزین سهمیه دارد. عده زیادی از منتقدان می‌گویند اقدام جدید دولت با توجه به نقش بالای سوخت در بالا بردن قیمت تمام شده کالاها و حمل و نقل به افزایش تورم منتهی می‌شود و پرداخت یارانه‌ها هم با توجه به تبعات"منفی" این اقدام کمکی به خانوارها نخواهد کرد.. موافقان این طرح البته به قیمت پایین بنزین در ایران در مقایسه با کشورهای همسایه اشاره می‌کنند که البته منتقدان آنها هم به پایین بودن دستمزد در ایران اشاره می‌کنند و این مقایسه را از اساس"غلط" می‌دانند..

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران پیش بینی کرده با سهمیه‌بندی بنزین، مصرف ۸ الی ۱۰ درصد کاهش ‌یابد. حق نشر عکس .