ایزدی ها, خشونت علیه زنان, حقوق زنان, عراق, گروه «دولت اسلامی» (داعش), داعش

ایزدی ها, خشونت علیه زنان

داستان تلخ زنان ایزدی؛ بازگشت لیلا به اسارتگاه

داستان تلخ زنان ایزدی؛ بازگشت لیلا به اسارتگاه این گزارش را بخوانید 🔽

21/05/2020 02:16:00 ب.ظ

داستان تلخ زنان ایزدی؛ بازگشت لیلا به اسارتگاه این گزارش را بخوانید 🔽

لیلا تعلو زن ایزدی است که پس از ربوده شدن توسط جنگجویان داعش به عنوان برده به دیگران فروخته شد. او حالا پس از سال‌ها به مکان متروکه‌ای در شمال غربی عراق بازگشته که روزگاری علی‌رغم میل باطنی‌اش مجبور بود در آنجا زندگی کند.

لیلا تعلو از جمله بسیار زنان ایزدی است که پس از ربوده شدن توسط جنگجویان داعش به عنوان برده به دیگران فروخته شد. او حالا پس از سال‌ها به مکان متروکه‌ای در شمال غربی عراق بازگشته که روزگاری علی‌رغم میل باطنی‌اش مجبور بود در آنجا زندگی کند.لیلا سال ۲۰۱۴ ربوده و سرانجام به بردگی جنسی گرفته شد. او و همسرش به اجبار به اسلام گرویدند.

وکیل جورج فلوید: فلوید قربانی پاندمی نژادپرستی و تبعیض شد | DW | 05.06.2020 پرزیدنت ترامپ از تایید مایکل پک به عنوان رئیس سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده که بر صدای آمریکا و رادیو فردا نظارت می‌کند استقبال کرد مرکل: مرگ جرج فلوید دهشتناک بود | DW | 04.06.2020

این تصمیم به خانواده لیلا اجازه داد تا مدتی به عنوان شهروندان درجه دوم به زندگی ادامه دهد. آنها در آن مدت برای «دولت اسلامی» مشغول کار شدند و عمدتا برای «مجاهدان خلافت» گله‌داری می‌کردند.بسیاری از مردم تلاش کردند از آنجا فرار کنند. جنگجویان داعش در نهایت توانستند اغلب آنها را گرفته و به قتل برسانند. سربازان خلافت اجساد این افراد را در گودالی کم‌عمق دفن کرند؛ هنوز سفیدی استخوان‌ها زیر نور آفتاب به چشم می‌خورد.

پس از این کشتار لیلا به عنوان برده جنسی فروخته شد.توجیه دینی برای برده‌داری جنسیپژوهشگران ماجرای آدم‌ربایی‌های جنگجویان داعش، بردگی و تجاوز سیستماتیک به صدها زن و دختر یزدی را کنار هم گذاشته‌اند. بررسی‌ها نشانگر آن است که این برنامه در بالاترین سطح رهبری گروه برنامه‌ریزی شده بود. همچنین پژوهش‌های صورت گرفته تاکید می‌کنند که این تصمیم در تمامی ساختار سازمان به اجرا درآمده و برای آن از توجیه‌های دینی استفاده شده است.

ایل ویلی از کمیسیون عدالت و پاسخگویی بین‌الملل می‌‌گوید: «نمونه داعش برخلاف نمونه‌های دیگر است و در آن مبنای دینی مطرح است.»از اسارت تا آزادیلیلا نخست به یک پزشک عراقی فروخته شد و این پزشک سه روز بعد لیلا را به دوستی هدیه داد. او هشت ماه نزد عبدالله، جراح عراقی به سر برد و بخشی از مایملک او به شمار می‌‌رفت.

او بعدتر به قیمت ۶ هزاردلار به یک مرد سعودی فروخته شد که به عنوان پلیس مذهبی دولت اسلامی فعالیت می‌کرد. این مرد در خانه‌اش عملا تجارت برده‌‌های جنسی داشت و زنان را آنلاین خرید و فروش می‌کرد.پس از اینکه بارها توسط این مرد مورد تجاوز قرار گرفت ، لیلا به یک مرد سعودی دیگر به نام ابوحمزه فروخته شد.

گفته شده که لیلا دوبار از او باردار شده و هر دو بار این مرد از او خواسته تا سقط جنین کند. این در حالی است که طبق قوانین دولت اصلامی سقط جنین حتی برای بردگان نیز امکان‌پذیر نیست. در تمام این دوران دشوار دو فرزند خردسال لیلا با او به سر می‌بردند.۱۹ هزار دلار بهای آزادی

فرد بعدی موافقت کرد که با ۷۵۰۰ دلار رشوه او را آزاد کند. اما این به معنای ازدواج با یک جنگجوی داعشی دیگر بود.سرانجام لیلا و فرزندانش توانستند با کمک قاچاقچیان با هزینه ۱۹ هزار و ۵۰۰ دلار توانستند از قلمرو دولت اسلامی بگریزند. هزینه این فرار توسط خانواده لیلا به قاچاقچیان پرداخت شده بود.

ترامپ از ایران به خاطر آزادی شهروند آمریکایی تشکر کرد | DW | 05.06.2020 آنقدر می‌نوشت كه نمی‌شد نخوانی | DW | 05.06.2020 نئونازی‌های آلمان در روسیه آموزش نظامی می‌بینند | DW | 05.06.2020

به گفته مقام‌ها و پژوهشگران کرد، از ۶۴۱۷ ایزدی که در حمله به ماه اوت ۲۰۱۴ به سنجار توسط جنگجویان داعش ربوده شدند، حدود ۳۵۰۰ نفر توانستند در سال‌های اخیر با پرداخت مبالغی به قاچاقچیان بگریزند.بی‌خبری از وضعیت ۲۹۰۰ شهروند ایزدییکی از آنها خواهرزاده لیلا است. او به تازگی و در ماه فوریه توانست از دست جنگجویان داعش بگریزد.

از وضعیت بیش از ۲۹۰۰ ایزدی هنوز اطلاع دقیقی در دست نیست. ۱۳۴۴ زن و دختر ایزدی کماکان مفقود‌الاثر هستند.پژوهشگرانی که در این زمینه تحقیق کرده‌اند بر این باورند که اکثر آنها جان خود را از دست داده اند. با این حال این گمانه هم وجود دارد که برخی از آنها هنوز در مناطق تحت کنترل شورشیان در سوریه، از جمله استان ادلب زندگی می‌کنند.

ادامه مطلب: euronews فارسی »

فقط با نام اسلام میشه این جنایات رو انجام داد چه ظلمی واقعا قابل درک هم نیست 😞 آمریکا و اروپا مسئول شکل گیری و رفتار داعش هستند و هنوز هم تغییر رویه نداده اند نیروهای آمریکایی پشت خطوط پلیس عراق داعشی ها را هلی برن می کنند.

نخست‌وزیر روسیه پس از بهبودی از کرونا به محل کارش بازگشت

'به چشم‌های من نگاه کن'، چشم‌هایی که حرف می‌زنند | DW | 20.05.2020ارتباط انسان‌ها با وجود ماسک بر چهره، چگونه است؟ خواندن احساسات و حالات چهره تنها از روی چشم‌ها امکان‌پذیر است؟ کدام فرهنگ‌ها ارتباط چشمی را بهتر بلدند؟ آسیایی‌ها یا غربی‌ها؟ از نگاه مستقیم به چشمان چه می‌توان دریافت؟ اسیایی ها چشمشون کجا بود! دو تا خط این حرفا رو نداره 😑 بیا ایران ؛ما با انگشت شصت پامون هم حرف میزنیم داداش .

پرستارانی که در بحران کرونا به جای تکریم اخراج شدند | DW | 20.05.2020بیش از ۱۰ روز است که پرستاران گیلان و مازندران که در میانه بحران کرونا با قراردادهای ۸۹ روزه به کار گمارده شده بودند در اعتراض به نگرفتن حقوق و اخراجشان از کار دست به تحصن زده‌اند.

زنان تاثیرگذار ایران؛ ساقی عقیلی، زن نقالی که شاهنامه را به انگلیسی روایت می‌کندDehkordiMaryam خیلی جالب بود زندگی و کارش

روایت فرزندخواندگی دختر نوزادی که مادرش در حمله به زایشگاه در کابل کشته شدیک زوج در کابل، یکی از نوزادانی که در حمله یک هفته قبل به بیمارستان پزشکان بدون مرز در غرب کابل مادرش را از دست داد را به سرپرستی گرفته‌اند. سید قربان؛ پدر این نوزاد به بی‌‍بی‌سی گفت که به دلیل ناتوانی مالی و فیزیکی، نمی‌توانست از دختر نوزادش مراقبت کند. درود بر بی بی سی BBC

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 8676 نفر رسیدشمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 8676 نفر رسید