داستان تراژیک زندگی بهاییان ایران؛ احمد شهید از نقض کدام حقوق شهروندی حرف می‌زند؟

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 88 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 38%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

گزارش احمد_شهید چند روز پس از اعلام نتایج کنکور سراسری ۱۳۹۹ و محرومیت پیش از ۲۰ شهروند بهایی از تحصیلات دانشگاهی منتشر شد. محرومیت از تحصیلات عالیه بهاییان در ایران چهار دهه است که به طور سیستماتیک انجام می‌شود. اقلیت‌های_مذهبی گزارش کیان ثابتی👇

روز پنج‌شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۹، «احمد شهید»، گزارش‌گر ویژه سازمان ملل متحد در امور آزادی‌های مذهبی، در گزارشی از کشورهای جهان خواست تا قوانینی که حقوق اقلیت‌های مذهبی در زمینه اعتقادات و برگزاری آیین‌های مذهبی را تضعیف می‌کنند، مورد بازبینی قرار دهند.

این مقام سازمان ملل به نقض حقوق شهروندی بهاییان در ایران، از جمله محرومیت آن‌ها از تحصیل، شغل، مسکن و برخی از خدمات بهداشتی و اجتماعی انتقاد کرده است.گزارش احمد شهید چند روز پس از اعلام نتایج کنکور سراسری ۱۳۹۹ و محرومیت پیش از ۲۰ شهروند بهایی از تحصیلات دانشگاهی منتشر شد. محرومیت از تحصیلات عالیه بهاییان در ایران چهار دهه است که به طور سیستماتیک انجام می‌شود و هر ساله داوطلبان بهایی به دلیل اعتقادات مذهبی، از تحصیلات دانشگاهی باز می‌مانند.

به گفته این فرد، در بسیاری از شهرها و روستاهای ایران، بهاییان ساختمان‌هایی را با جمع‌کردن پول بین خودشان خریداری کردند تا مراسم مذهبی و عبادی را در آن‌ جاها‌ برگزار کنند. این ساختمان‌ها که منازلمسکونی به شمار می‌رفتند و بین بهاییان به «حظیرةالقدس» معروف بودند، پس از مصادره منازل حظیره‌القدس، بهاییان مراسم مذهبی خویش را با تعداد کمتری در منازل شخصی‌ خود برگزار کردند. در طی ۴۰ سال گذشته، صدها شهروند بهایی به اتهام شرکت یا اداره جلسات مذهبی بهایی، دستگیر و به حبس محکوم شده‌اند. اتهام اصلی پیروان آن‌ها در دادگاه‌های انقلاب ایران، «اداره یا عضویت در گروه غیرقانونی» بوده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «جامعه بهاییان ایران برای اثبات حسن نیت و بر اساس اصول اعتقادی خویش در اطاعت تام از اوامر دولت و حکومت ...تعطیلی تشکیلات بهایی را در سراسر ایران اعلام می‌دارد و از این پس تا زمانی که انشاالله سوءتفاهمات برطرف گردد و حقایق لااقل بر ولات امر روشن و آشکار شود، محفل ملی و کلیه محافل روحانیه محلیه و لجنات تابعه آن‌ها تعطیل است و هیچ فردی عضو تشکیلات بهایی شناخته نمی‌شود.

فشار بر روستانشینان بهایی از همان سال اول انقلاب رواج پیدا کرد و بسیاری از این روستاییان مجبور به ترک خانه و زندگی خود و آواره شهرها شدند. روستای «سیسان» در آذربایجان شرقی، از جمله روستاهای بهایی‌نشین بود که پس از انقلاب، همه بهایی‌ها از آن‌جا اخراج شدند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها