من‌هم

من‌هم

دادگاهی که برای آینده جنبش #من‌هم در چین 'سرنوشت‌ساز' است - BBC News فارسی

دادگاهی که برای آینده جنبش #من‌هم در چین 'سرنوشت‌ساز' است

15/12/2020 08:48:00 ب.ظ

دادگاهی که برای آینده جنبش من‌هم در چین 'سرنوشت‌ساز' است

در رویدادی کم‌سابقه، دادگاهی در چین رسیدگی به اتهام آزار جنسی یک چهره سرشناس را شروع کرده است. به عقیده ناظران، حکم این دادگاه تاثیری بسزا بر جنبش # من‌هم در چین خواهد گذاشت.

معترضان در حمایت از شیانزی پوسترهایی را مقابل دادگاه در پکن به نمایش گذاشتنددراولین جلسه حدود ۱۰۰ نفر مقابل دادگاه منطقه هایدیان در پکن تجمع کردند تا حمایت خود از شیانزی را نشان دهند. بسیاری از آنها پوسترهایی حمل می‌کردند که رویشان نوشته شده بود #من هم. روی یکی دیگر نوشته شده بود: "ما همراه تو منتظر پاسخ تاریخ هستیم".

سرکوب تجمعات اعتراضی در تهران؛ شعار «مرگ بر دیکتاتور» در حمایت از خوزستان جلال ستاری، نویسنده و اسطوره‌شناس ایرانی درگذشت | DW | 31.07.2021 طرح صیانت از فضای مجازی 'باعث مهاجرت نخبگان می‌شود' | DW | 31.07.2021

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این تجمع مسالمت‌آمیز بود ولی پلیس سعی کرد معترضان و خبرنگاران خارجی را متفرق کند که باعث درگیری‌هایی شد.تابستان ۲۰۱۸ بود که شیانزی از شکایت‌ها از هاروی واینستین تهیه کننده بانفوذ هالیوود مطلع شد. او کمی بعد تصمیم گرفت تجربه خودش را به (زبان) چینی در شبکه اجتماعی وی‌چت بنویسد. تصمیم او تا حدی هم برای همبستگی با دوست دوران کودکیش بود که به شیانزی گفته بود قربانی تجاوز بوده است.

در این مقاله سه هزار کلمه‌ای، شیانزی که آن زمان ۲۵ سال داشت، از اتفاقی نوشت که می‌گوید در سال ۲۰۱۴ برایش افتاد و مدعی شد وقتی در تلویزیون دولتی چین کارآموزی می‌کرد یکی از معروف‌ترین مجریان تلویزیونی چین به نام جو جون او را آزار جنسی داده است.شیانزی مدعی است به پلیس شکایت کرده ولی آنها گفته بودند آقای جو یک مجری شناخته‌شده است و بخاطر "تاثیر مثبتش" بر جامعه، بهتر است شیانزی از این شکایت صرف نظر کند. headtopics.com

وقتی شی چائو دوست شیانزی که در یک سازمان غیردولتی کار می‌کند، این مطلب را در حساب کاربری خودش در شبکه اجتماعی ویبو همرسان کرد، انعکاس گسترده‌ای پیدا کرد. در آن زمان، اصطلاح "آزار و اذیت جنسی" جزء گفتمان رسانه‌های چین شده بود، به دلیل جنبش #من هم در آمریکا و اروپا و چند شکایت موفق در چین.

ژانویه همان سال، دانشگاهی در پکن یکی از استادانش را اخراج کرد که متهم به آزار جنسی یکی از دانشجویان سابقش شده بود. چند ماه بعد، موسس یک خیریه معروف متهم شد در یک برنامه جمع‌آوری کمک مالی در سال ۲۰۱۵، به یکی از داوطلبان تجاوز کرده است و او به همین دلیل استعفا داد.

منبع تصویر،Getty Imagesمردی که شیانزی به او اتهام زده چهره‌ای شناخته شده است و به همین دلیل رسانه‌های چین بسرعت به این شکایت علاقه‌مند شدند. بسیاری از زن‌ها و البته مردها در فضای مجازی اعلام همبستگی کردند. ولی شیانزی بسرعت مدعی شد که به او گفته‌اند رسانه‌ها از پرداختن به این موضوع منع شده‌اند.

چند هفته بعد، آقای جو از شیانزی و شی چائو به دلیل هتک حرمت و آسیب زدن به سلامت روانیش شکایت کرد. جالب آنکه از آن به بعد موضوع توجه گسترده رسانه‌های چین را جلب کرد. پاپاراتزی‌ها (عکاسان جنجالی) به دنبال عکس بودند و شیانزی می‌گوید از آن زمان به بعد هزاران قربانی آزار جنسی، چه مرد چه زن، با او در شبکه‌های اجتماعی تماس گرفته‌اند. headtopics.com

شهادت سرباز دهه هشتادی با ضربات چاقوی یک شرور + عکس- اخبار پلیس - اخبار اجتماعی تسنیم | Tasnim تجمع اعتراضی در محوطه تئاتر شهر تهران 'به خشونت کشیده شد' | DW | 31.07.2021 انجام نخستین عملیات اطفای حریق از سوی نیروهای مسلح ایران در ترکیه

منبع تصویر،توضیح تصویر،جو جون یک چهره تلویزیونی برجسته در چین استپیش از شروع دادگاه، شیانزی به بی‌بی‌سی گفت: "لطمه زیادی دیده‌ام. کسی که او را متهم کرده‌ام مرا مبتلا به اختلال هذیانی دانست و من باید ثابت می‌کردم که یک فرد عادی هستم. در روند جمع آوری شواهد مربوط به سال ۲۰۱۴، بارها و بارها مجبور شدم آن حادثه را دوباره تجربه کنم و هر مرتبه‌اش شکنجه و تحقیر بود".

در حال حاضر شی چائو در انگلستان تحصیل می‌کند. او به بی‌بی‌سی گفت اگر دادگاه به نفع آقای جو رای بدهد یعنی شکایتش از او و شیانزی ادامه خواهد داشت "اما من دارم آماده می‌شوم که با این اتهام‌ها مبارزه کنم، حتی از راه دور".آقای جو همه این اتهام‌ها را بارها تکذیب کرده است. درخواست بی‌بی‌سی برای مصاحبه با آقای جو و وکلایش قبل از شروع دادرسی بی‌پاسخ مانده است.

'هنوز خبری از عذرخواهی نیست'در قوانین چین سوءرفتار جنسی در محل کار ممنوع است.داریوس لونگارینو در مرکز پل تسای چین در دانشکده حقوق ییل در آمریکا در باره تغییر چارچو‌ب‌های قانونی آزار جنسی در چین تحقیق می‌کند. آقای لونگارینو به بی‌بی‌سی گفت قبلا در چین آزار جنسی هیچ تعریف قانونی نداشت:

"تا به امروز، تعداد اندکی شکایت از آزار جنسی به دادگاه‌های چین برده شده‌اند و آنچه اغلب می‌بینید این است که اگر کارفرما متهم را مجازات کرده باشد، او یا به دلیل نقض قوانین کار از کارفرما شکایت کرده است یا از کارفرما و شاکی به دلیل افترا و بدنامی". headtopics.com

در حقیقت در سال ۲۰۰۵ بود که در حمایت از منافع زنان اصطلاح "آزار جنسی" در قوانین چین ظاهر شد. به گفته آقای لونگارینو از آن به بعد، مقررات محلی و استانی برای تاکید بر اجرای این قانون وضع شده‌اند ولی در عمل تغییر چندانی اتفاق نیفتاده است.به گزارش مرکز توسعه جنسیتی یوآن‌جونگ در پکن که یک سازمان غیردولتی است، از بیش از ۵۰ میلیون حکم علنی دادگاه‌های چین بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷، فقط ۳۴ مورد مربوط به آزار جنسی بوده که از این بین فقط دو قربانی از آزاردهنده شکایت کرده‌اند و هر دو مورد هم در نهایت به دلیل "کمبود شواهد" رد شده‌اند.

با این حال نشانه‌های تغییر وجود دارند. سال گذشته در یک پرونده مهم دیگر، یک مددکار اجتماعی از مدیر کل یک سازمان غیر انتفاعی در استان سیچوان در جنوب غربی چین شکایت کرد و دادگاه به نفع او حکم داد. رسانه‌های چین از آن به عنوان اولین پیروزی حقوقی از زمان آغاز جنبش #من هم در چین یاد کردند.

فرمانده سپاه اولین دوز واکسن ایرانی کرونا را دریافت کرد- اخبار نظامی | دفاعی | امنیتی - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim باید در تاریخ گفته شود چه مصائبی بر دولت دوازدهم نازل شد عذرخواهی ورزشکار کره‌ای از اظهاراتش علیه جواد فروغی

بر اساس یک گزارش خبری در چین، اگرچه دادگاه به متهم دستور داد ظرف ۱۵روز عذرخواهی کند، پس از بیش از یک سال هنوز هیچ عذرخواهی‌ای نشده است. ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

بایدن: اگر آمریکا وارد یک جنگ واقعی شود در نتیجه حمله سایبری خواهد بود- اخبار آمریکا - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

برای کیوان صمیمی بهترین ها رو آرزو دارم هر چی آدم حسابی در توییتر هست امشب براش هشتگ زدن منم با دست و بال بسته میزنم به امید آزادی کلیه زندانیان عقیدتی و سیاسی یک_عمر_مقاومت