دادگاه بین المللی: حزب‌الله و سوریه در ترور رفیق حریری دست نداشتند

28/05/1399 03:46 ب.ظ

قاضی دادگاه بین‌المللی ویژه رسیدگی به ترور رفیق الحریری نخست وزیر اسبق لبنان اعلام کرد که هیچ دلیلی دال بر اینکه رهبران حزب الله و مقامات سوریه در این ترور دست داشته اند، وجود ندارد

به گزارش روسیا الیوم قاضی دیوید ری در جلسه اعلام رای دادگاه گفت که حزب الله و سوریه از ترور حریری سود می بردند اما هیچ دلیلی دال بر اینکه رهبران حزب الله در این ترور دست داشته و یا سوریه به طور مستقیم در آن دخالت داشته در اختیار نداریم .

دادگاه رسیدگی به پرونده ترور رفیق الحریری تاکید کرده است که در چند ماه قبل از ترور رفیق الحریری او رابطه ای بسیار خوب با سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله داشته است. قاضی دادگاه رسیدگی کننده به این پرونده در ابتدای جلسه اعلام کرد که ترور نخست وزیر اسبق لبنان تروریستی و با مقاصد سیاسی انجام شده است .

قاضی دیوید ری در هنگام خواندن خلاصه حکم گفت: دادگاه برای رسیدن به عوامل ترور رفیق حریری بر اطلاعات به دست آمده از تماس های برقرار شده تکیه کرد. ری گفت: موضوع دادخواست مبتنی بر اسناد و مدارک مربوط به تماس های برقرار شده است و بازرسان پرونده میلیون ها تماس برقرار شده را بررسی کردند تا به اسناد و مدارک مستند در همین خصوص دست یابند و تلفن های بکار برده شده در درون مجلس نمایندگان و محل ترور به دقت بررسی شد . headtopics.com

حریری در ۱۴ فوریه ۲۰۰۵ توسط افراد ناشناس ترور شد. بر اثر این حادثه سازمان ملل تحقیقاتی پیرامون قتل وی را تحت عنوان دادگاه ویژه برای لبنان آغاز کرد دادگاه ویژه ترور رفیق حریری نخست وزیر اسبق لبنان قرار بود در تاریخ ۱۷ مرداد ماه برگزار شود که به علت حادثه انفجار بیروت در تاریخ ۱۴ مرداد اعلام رای به تعویق افتاد.

ادامه مطلب:
IRNA_1313 »

دادگاه بین المللی برای لبنان: سوریه و حزب الله در ترور رفیق حریری «مستقیما» نقشی نداشتنداین دادگاه که در سال ۲۰۰۹ میلادی از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد برای رسیدگی به پروندهٔ قتل رفیق حریری،‌ نخست‌ وزیر پیشین لبنان در شهر لاهه هلند تشکیل شده بود، سرانجام پس از ۱۱ سال حکم نهایی خود را صادر کرد.

دادگاه ترور رفیق حریری: مدرکی دال بر مشارکت رهبری حزب‌الله در ترور وجود ندارددادگاه ویژه ترور رفیق حریری: مدرکی دال بر مشارکت رهبری حزب‌الله در ترور وجود ندارد دادگاه ویژه ترور رفیق حریری، نخست وزیر اسبق لبنان: شاهدی بر مسئولیت رهبری حزب‌الله که رابطه خوبی با رفیق حریری داشت، یا دخالت مستقیم دولت سوریه در این ترور وجود ندارد

دادگاه لاهه نقش مستقیم رهبری حزب‌الله و سوریه در ترور رفیق حریری را تایید نکردیک قاضی دادگاه ویژه لبنان که برای رسیدگی به پرونده ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین این کشور در لاهه تشکیل شده، اعلام کرد شواهدی دال بر نقش مستقیم رهبری گروه حزب‌الله لبنان و دولت سوریه در این ترور پیدا نکرده است

لبنان در انتظار اعلام حکم دادگاه متهمان ترور رفیق حریری - BBC News فارسیامروز قرار است دادگاه بین‌المللی کیفری در لاهه هلند حکم متهمان پرونده ترور رفیق حریری، نخست وزیر لبنان که ۱۵ سال پیش در بمب‌گذاری خورو کشته شد را اعلام کند. این افراد غیابا تحت محاکمه قرار گرفته‌اند و قرار بود رای پیشتر اعلام شود اما به دلیل انفجار اخیر در بیروت به تعویق افتاده است. ۴ متهم این پرونده عضو حزب‌الله لبنان هستند اما این گروه که مورد حمایت ایران است هرگونه دست داشتن در حادثه کشته شدن آقای حریری را به کرات رد کرده است.

دادگاه لاهه: مدرکی دال بر دخالت رهبری حزب‌الله و سوریه در ترور رفیق حریری نداریم | DW | 18.08.2020پس از ده روز تاخیر، دادگاه بین‌المللی لاهه حکم خود را در ارتباط با پرونده ترور رفیق حریری منتشر کرد. در حکم این دادگاه آمده است که مدرک و شاهدی برای اثبات نقش رهبری حزب‌الله و دولت سوریه در این ترور به دست نیامده است.

دادگاه بین المللی برای لبنان: سوریه و حزب الله در ترور رفیق حریری «مستقیما» نقشی نداشتنداین دادگاه که در سال ۲۰۰۹ میلادی از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد برای رسیدگی به پروندهٔ قتل رفیق حریری،‌ نخست‌ وزیر پیشین لبنان در شهر لاهه هلند تشکیل شده بود، سرانجام پس از ۱۱ سال حکم نهایی خود را صادر کرد.