دادگاه و پیشنهاد فدراسیون جهانی جودو: با اسراییل رقابت کنید و برگردید

31/01/2021 07:01:00 ب.ظ

رای دادگاه حکمیت ورزش در خصوص رسیدگی به پرونده جودو ایران که قرار بود ۲۹ ژانویه اعلام شود، تا ۲۶ فوریه یعنی حدود یک ماه به تعویق افتاد. دلیل به تعویق افتادن CAS برای اعلام حکم نهایی در خصوص ایران چیست؟ گزارش پیام یونسی‌پور younesipour 👇 اخبار_ایران

دلیل به تعویق افتادن CAS برای اعلام حکم نهایی در خصوص ایران چیست؟» تصاویری از چت‌های خصوصی «سعید مولایی» جودوکار سابق تیم ملی ایران با رییس کمیته برگزاری مسابقات فدراسیون جهانی جودو را منتشر کرد.فدراسیون جهانی جودو اما نه به دلیل این ادعاها که دقیقا به خاطر شکست خوردن تعمدانه سعید مولایی به دستور مقامات ارشد ورزش ایران مقابل حریفش تعلیق شد. فدراسیون جهانی به این نتیجه‌گیری قطعی رسید که مدیران وزارت ورزش، از سعید مولایی خواسته بودند برای مواجه نشدن با «ساگی موکی»، جودوکار اسراییلی در بازی‌های قبل شکست بخورد.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

euronews - اخبار بین المللی در مورد ایران

ایران | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی ادامه مطلب >>

دادگاه تجدید نظر هلند: مقررات منع تردد تا رای نهایی دادگاه برقرار می مانددادگاه هلندی که مقررات منع آمد و رفت دولت هلند بدلیل شیوع ویروس کرونا را خلاف حقوق اساسی شهروندان خوانده و از دولت خواسته بود تا این مقررات را لغو کند، بدلیل برگزاری دادگاه تجدیدنظر در روز جمعه این حکم را به حالت تعلیق درآورد.

حکم دادگاه به نفع زنان جنبش 'من هم' در هند - BBC News فارسیقاضی به سیاستمدار هندی که به اتهام 'افترا و بدنام کردن' از روزنامه‌نگار زن شکایت کرده بود گفت 'یک زن نباید به خاطر بلند کردن صدایش علیه آزار جنسی محکوم شود.' این حکم در هند تاثیر زیادی بر جنبش 'من هم' علیه آزار جنسی خواهد داشت

روزنامه شرق :: تأثیر دادگاه گلسرخی از کل عملیات‌های فدایی‌ها بیشتر بودتأثیر دادگاه گلسرخی از کل عملیات‌های فدایی‌ها بیشتر بود ‌پرونده گروه گلسرخی،دانشیان جزء مطرح‌ترین اتفاقات جریان چپ مارکسیستی پیش از انقلاب است که ابهامات زیادی درون آن وجود دارد. گفت‌وگو‌با امیرحسین فطانت چهره‌ای که عمده تقصیر‌ها برگردن او انداخته می‌شود

دادگاه تجدیدنظر مسکو درخواست ناوالنی برای آزادی را رد کردصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

محکومیت علی عزیزی به جزای نقدی در دادگاه تجدید‌نظرهرکسی از مادرش قهر میکنه، اسم خودش رو میزاره فعال مدنی تا حالا این مردک آشوبگر چه غلطی برای جامعه کرده، بجز عمله دشمن شدند برای آشوب... بازهم خدا پدرمادر دادگاه رو بیامرزه، با مهربانی حکم داده، میبایست حبس طولانی میشد

فدراسیون جودو ایران، از به تاخیر افتادن مجدد اعلام حکم نهایی دادگاه حکمیت ورزش (CAS) خبر داده است.Aa شامگاه سه شنبه ، دادگاهی در لاهه، حکم اولیه خود مبنی بر «لغو مقررات دولتی منع رفت و آمد» را به دلیل برگزاری دادگاه تجدیدنظر به حالت تعلیق درآورد.توضیح تصویر، از راست ام‌جی اکبر چهره سیاسی هند که از پریا رامانی روزنامه‌نگار شکایت کرده بود در یک پرونده ادعای "آزار جنسی" در هند قاضی به نفع زنانی رای داد که یکی از چهره‌های سیاسی مشهور هند را به آزار جنسی متهم کرده بودند.۱۳۹۹ پنج شنبه ۳۰ بهمن تأثیر دادگاه گلسرخی از کل عملیات‌های فدایی‌ها بیشتر بود ‌امیرحسین جعفری : پرونده گروه گلسرخی- دانشیان جزء مطرح‌ترین اتفاقات جریان چپ مارکسیستی پیش از انقلاب است که ابهامات زیادی درون آن وجود دارد.

۲۸ شهریور ۱۳۹۸ فدراسیون جهانی جودو به دلیل «دخالت سیاست در امور ورزش» و با استناد به شهادت جودوکاران ایرانی مبنی بر ممانعت از مبارزه آن‌ها با حریفان اسراییلی، حکم به تعلیق فدراسیون جودو ایران داد. ایران از این حکم به دادگاه حکمیت ورزش شکایت کرد. دولت هلند در تاریخ شنبه ۲۳ ژانویه، چهارم بهمن ماه گذشته مقررات رفت و آمد شبانه را که به هدف مبارزه با شیوع بیشتر ویروس کرونا در این کشور وضع شده بود را تا سه شنبه ۲ مارس (۱۲ اسفند) تمدید کرد. پیش از این قرار بود رای دادگاه حکمیت ورزش درخصوص رسیدگی به پرونده جودو ایران ۲۹ ژانویه (۱۰ بهمن)  اعلام شود؛ اما گویا این زمان تا ۲۶ فوریه یعنی حدود یک ماه به تعویق افتاد. آقای اکبر از این زنان به خاطر "افترا" و لکه‌دار کردن اعتبارش شکایت کرده بود. دلیل به تعویق افتادن CAS برای اعلام حکم نهایی در خصوص ایران چیست؟ *** ایسنا » تصاویری از چت‌های خصوصی «سعید مولایی» جودوکار سابق تیم ملی ایران با رییس کمیته برگزاری مسابقات فدراسیون جهانی جودو را منتشر کرد. صبح سه شنبه قاضی دادگاهی در شهر لاهه گفت که مقررات منع رفت و آمد، به معنی «نقض شدید حق آزادی حرکت و حریم خصوصی افراد» است و این حکم را لغو کرد و از دولت هلند خواست تا «فورا» به اجرای مقررات مربوط به قرنطینه پایان دهد. ایسنا مدعی بود که فدراسیون جهانی جودو تصاویر این چت‌ها را در اختیار فدراسیون جودو ایران قرار داده است. من علاقه داشتم که بدانم چرا یک آدم می‌خواهد چریک شود؟ و چه عواملی باعث این می‌شود؟ آن زمان من یک بچه 19ساله بودم.

در متن‌هایی که صحت آن‌ها مورد تردید است و هنوز نه سعید مولایی و نه فدراسیون جهانی جودو تاییدش نکرده‌‌اند، سعید مولایی از تهدید خودش و خانواده‌اش حرف می‌زند. منع آمد و شد شهروندان بدلیل شیوع ویروس کرونا پس از جنگ جهانی دوم در این کشور بی سابقه است. دادگاهی که برای آینده جنبش #من‌هم در چین 'سرنوشت‌ساز' است گیتا پاندی، خبرنگار بی‌بی‌سی در هند می‌گوید رای امروز تاثیر بسیار مهمی بر پرونده‌های دیگر جنبش "من هم" (می‌تو) در هند خواهد داشت چرا که می‌تواند مورد استدلال دادگاه‌های دیگر قرار بگیرد و باعث شود زنان آزاردیده دیگری هم جلو بیایند و تجربه خودشان را مطرح کنند. او گفته است در صورتی که به رقابت‌های جهانی اعزام شود و با حریفی از اسراییل مبارزه کند، حکومت ایران «دخل» او و خانواده‌اش را می‌آورند. فدراسیون جهانی جودو اما نه به دلیل این ادعاها که دقیقا به خاطر شکست خوردن تعمدانه سعید مولایی به دستور مقامات ارشد ورزش ایران مقابل حریفش تعلیق شد. به همین دلیل رای دادگاه تجدیدنظر در روز جمعه در این زمینه بسیار با اهمیت خواهد بود. فدراسیون جهانی به این نتیجه‌گیری قطعی رسید که مدیران وزارت ورزش، از سعید مولایی خواسته بودند برای مواجه نشدن با «ساگی موکی»، جودوکار اسراییلی در بازی‌های قبل شکست بخورد. او یکی از سرشناس‌ترین نام‌های مطرح شده در جنبش "من هم" هند بود. فدراسیون جودو ایران دو هفته بعد از صدور این حکم، به دادگاه حکمیت ورزش شکایت کرد و امیدوار بود که حکم تعلیق علیه جودو ایران را بشکند. بی‌عدالتی همه‌جا هست اما من زجر می‌کشیدم وقتی یک انسان فقیر را می‌دیدم، وقتی می‌دیدم یک افسرپلیس احساس خدایی می‌کرد حالا شما این نگاه به جامعه را با چاشنی مارکسیستی تلفیق کن، نسل ما به خاطر دیدن این بی‌عدالتی‌ها سعی می‌کرد مبارزه کند.

هزینه دادخواهی ایران در دادگاه CAS قریب به یک میلیون دلار برآورد می‌شد. اگرچه در مورد راستی‌آزمایی تصاویری که ایسنا از گفت‌وگوی سعید مولایی و مقامات فدراسیون جهانی جودو منتشر کرد، تردیدهایی وجود دارد؛ اما سعید مولایی در آستانه برگزاری دادگاه حکمیت ورزش، با انتشار تصویری از پیشنهاد «محمدرضا داورزنی» رییس فدراسیون والیبال و نماینده وزارت ورزش و جوانان در تیم مذاکره‌کننده ایران، نشان داد با پیشنهادی از سوی مقامات ورزش ایران مواجه شده است." و " آزار جنسی کرامت و اعتماد به نفس را از بین می‌برد. محمدرضا داورزنی به سعید مولایی و «وحید سرلک» دیگر ملی‌‌پوش پیشین تیم ملی جودو ایران که قرار بود در دادگاه CAS علیه سیاست و ورزش ایران شهادت دهند، پیشنهاد مالی داده بود. او گفته بود در صورتی که از ادعای خود برگردند، پاداشی هم‌سطح قهرمانان المپیک به آن‌ها پرداخت خواهد شد. پاداش قهرمانان المپیک از سوی وزارت ورزش و جوانان، ۳۰۰ سکه بهار آزادی تعیین شده که گاهی پرداخت آن تا دو سال هم زمان می‌برد. شاهرخ خان: چرا بالیوود نیاز به تحول دارد؟ در دادگاه وکلای آقای اکبر این سوال را مطرح کردند که چرا خانم رامانی در همان سال ۱۹۹۳ که ادعا می‌کند مورد آزار قرار گرفته، شکایت خود را مطرح نکرده است. جنگ‌های بزرگ فضیلت‌های خودش را دارد.

با این وجود، سعید مولایی، ۲۶ شهریور ۱۳۹۹با اسکورت ویژه پلیس سوییس به دادگاه حکمیت ورزش رفت و شهادت داد که ورزشکاران ایرانی اجازه رقابت با حریفان اسراییلی را ندارند. خبرگزاری « اینساید دِ گیمز » دلیل اسکورت قهرمان سابق جودو ایران را که به آلمان پناهنده شده بود، اعدام «نوید افکاری» کشتی‌گیر شیرازی دانست و نوشت: «اعدام نوید افکاری در روز دوازدهم سپتامبر، ترس و وحشتی بیشتر را میان ورزشکاران و خانواده‌های آن‌ها در ایران به وجود آورده است.» واکنش نماینده‌های ایران چه بود؟ گفتند سعید مولایی دروغ می‌گوید! اعضای تیم مذاکره‌کننده ایران را «آرش میراسماعیلی» رییس فدراسیون جودو ایران، «مجید زارعیان» سرمربی تیم ملی جودو، «نصرالله سجادی» سرپرست‌ کاروان ایران در بازی‌های المپیک توکیو، «محمدرضا داورزنی» رییس فدراسیون والیبال و نماینده وزارت ورزش و جوانان و «امیرساعد وکیل» حقوق‌دان ورزشی تشکیل می‌دادند." جزئیات پرونده چیست؟ سال ۲۰۱۷ خانم رامانی مقاله‌ای در نشریه ووگ درباره یکی از روسای مردش در قالب جنبش "من هم" در آمریکا نوشت. محمدرضا داورزنی در جلسه دادگاه، خطاب به قضات می‌گوید که اگر جمهوری اسلامی، مخالف مبارزه ورزشکاران ایرانی و اسراییلی بود، تعهدنامه سال گذشته را با کمیته بین‌المللی المپیک امضا نمی‌کرد. این تعهدنامه قرار بود محرمانه بماند. ‌با چه کسانی هم‌بند بوده‌اید؟ اوایل دهه 50 ما یک سرشماری در زندان‌ها انجام دادیم و متوجه شدیم در سراسر ایران 330 نفر زندانی سیاسی هستیم، در زندان شماره 3 قصر هم 110 نفر بودیم.

اما باز هم وب‌سایت «اینساید دِ گیمز» از آن رونمایی کرد. آن زمان او نامی از آقای اکبر نبرد اما بعد در اکتبر ۲۰۱۸ در توییتی نام او را آشکار کرد. این رسانه، نقشی مانند «ویکی‌لیکس» در ورزش جهان را ایفا می‌کند. طبق این گزارش، «رضا صالحی امیری» رییس کمیته المپیک ایران و «مسعود سلطانی‌فر» وزیر ورزش و جوانان، تعهدنامه‌ای را امضا کردند که براساس آن، ورزشکاران ایرانی دیگر از رقابت با حریفان اسراییلی منع نخواهند شد. پس از این ادعا، مدیران فدراسیون جهانی جودو، طرحی را به قضات دادگاه CAS ارایه می‌کنند؛ «اگر ایران ورزشکارانش را از مبارزه با جودوکاران اسراییلی منع نمی‌کند، چند جودوکار ایرانی و اسراییلی در رقابتی نمایشی در کشور ثالث مقابل هم قرار بگیرند. خانم رامانی گفت که آن دیدار بیش از مصاحبه، "شبیه یک قرار خصوصی بود.» دادگاه حکمیت ورزش، از شهریور سال جاری، منتظر است فدراسیون جودو ایران و کمیته ملی المپیک به این درخواست فدراسیون جهانی جودو پاسخ دهند. ‌با کدام شخصیت‌ها همکاری داشتید؟ من با امیرپرویز پویان در ساختمان پلاسکو قرار داشتم و به دلیل درگیری هواپیما سر قرار نرفتم؛ اگر رفته بودم هم با پویان کشته شده بودم.

هنوز هیچ جوابی از سوی ایران به سوییس نرسیده است. تنها درخواست رسمی که آرش میراسماعیلی، رییس فدراسیون جودو ایران به دادگاه CAS ارایه داد، برداشته شدن نیمی از تعلیق است. خانم رامانی گفته که او را "یک شکارچی جنسی" خوانده چون در طول این سال‌ها بسیاری از همکاران فعلی و سابق تجربه مشابه یا حتی بدتر درباره او مطرح کرده‌اند. به این معنی که جودو ایران در رقابت‌های آسیایی به صورت موقت شرکت کند، اما اجازه حضور در مسابقات قاره‌ای و المپیک را نداشته باشد. آرش میراسماعیلی، تعویق اعلام حکم نهایی دادگاه CAS را «غیرمنتظره» دانست و آن را «بی‌دلیل» خواند. دلیل تعویق قضات دادگاه حکمیت در اعلام حکم نهایی مشخص است؛ در صورتی که این دادگاه بپذیرد یک فدراسیون ورزشی در ایران تحت تاثیر سیاست قرار گرفته است، سایر فدراسیون‌های بین‌المللی و به‌خصوص کمیته بین‌المللی المپیک هم دستی باز برای تعلیق فدراسیون‌ها و در نهایت کلیت ورزش را خواهند داشت. در دادگاه او تمام ادعاهای روزنامه‌نگار زن را تکذیب کرد و گفت از او نخواسته که در اتاق هتل دیدار کنند. من یادم می‌آید ساعت‌ها دور حیاط زندان قدم می‌زدم و به شخصیت آدم‌های اطرافم فکر می‌کردم  و مثلا می‌گفتم طرف عمرش را در زندان گذراند و اگر دوباره به دنیا می‌آمد آیا باز هم این کارها را می‌کرد؟ من هم گفتم آنچه در زندگی منتظر من است یا زندان است یا مرگ که فقط یک اسم از من باقی می‌ماند.

دادگاه حکمیت، هنوز به یک درخواست ساده فکر می‌کند؛ اگر پای آن تعهدنامه را امضا کردید، می‌توانید پیشنهاد فدراسیون جهانی جودو را هم قبول کنید: «یک تورنمنت نمایشی با حضور جودوکاران اسراییل و ایران» .