دادگاه حمید نوری؛ رسول رضاییان و عاشقانه‌‌ای در بطن انقلاب

30/06/1400 05:16 ب.ظ

تیر ۱۳۶۷ بود که هما از زندان آزاد شد و انتظار آزادی رسول را می‌کشید اما همسرش درست دو ماه پس از آزادی او، وقتی حکم حبس داشت و نه اعدام، در زندان «گوهردشت» به دار آویخته شد و در «خاوران» آرام گرفت. دادخواهی گزارش aidaghajar 👇

هما زنی است که خودش هم زندانی شد و یک ماه و نیم پس از آزادی، همسرش را که حکم خود را می‌گذراند، در کشتار ۱۳۶۷ از دست داد.

در نخستین بخش از این مجموعه، به نقل از هما، در کنار شکل‌گیری رابطه آن‌ها، به جریان‌ سیاسی چپ می‌پردازیم که دمادم انقلاب در باورها و منش‌هایش ترک‌هایی ایجاد شد و در نهایت، با انقلاب ۱۳۵۷ و قدرت‌گیری روحانیون، به قول خودش، سیلی خورد.

«اگرچه ما نمی‌توانیم آن‌جا [دادگاه حمید نوری] باشیم اما دل و روح‌مان با شما و امیدمان به کشف حقیقت است.» رسول رضاییان و هما از هواداران «چریک‌های فدایی خلق ایران» بودند که یک سال پیش از انقلاب با هم آشنا و به هم علاقه‌مند شدند و در روزهای ملتهب انقلاب ۱۳۵۷ ازدواج کردند و بچه‌دار شدند اما هر دو آن‌ها را مهر ۱۳۶۳ دستگیر کردند.

این روزها، یعنی از ۱۰ آگوست سال جاری میلادی [۱۹ مرداد ۱۴۰۰]، حمید نوری که در آن سال‌ها دادیار زندان گوهردشت بود، در دادگاه استکهلم محاکمه می‌شود. او متهم به «جنایت جنگی» و «قتل عمد» در کشتار تابستان ۱۳۶۷ است.

ادامه مطلب:
iranwire »

تشکر رهبر انقلاب از تیم ملی والیبال در پی قهرمانی در رقابت‌های ۲۰۲۱ آسیاآیت‌الله خامنه‌ای در پیامی از تیم ملی والیبال کشورمان که در بیست و یکمین دوره مسابقات قهرمانی آسیا به مقام قهرمانی دست یافت، تشکر کردند.

کشف شواهد از قدیمی‌ترین لباس جهان با قدمت ۱۲۰ هزار سال در غاری در مراکشباستان‌شناسان می‌گویند در غاری در مراکش اشیائی متعلق به ۱۲۰ هزار سال پیش یافته‌اند که نشان می‌دهد انسان به کمک آن‌ها لباس می‌ساخته است.

ادامه اعتصاب غذای خالد پیرزاده در زندان شیبان اهوازخالد (کوشان) پیرزاده، قهرمان و مربی پرورش اندام و زندانی سیاسی که دوران محکومیت خود را در زندان شیبان اهواز می‌گذراند، با گذشت نزدیک به یکماه، همچنان در

تداوم اعتصاب غذای خالد پیرزاده در زندان شیبان اهواز

سخنگوی طالبان در قندوز از آلمان درخواست کمک کرد | DW | 19.09.2021یکی از سخنگویان طالبان در پایگاه نظامی آلمان در قندوز از جامعه بین‌المللی، از جمله آلمان درخواست کمک کرد. او گفت، این کمک‌ها می‌توانند به شکل سرمایه‌گذاری، پروژه‌های بازسازی و یا کمک بشردوستانه ارائه شوند. اشتباه کرده امارت اسلامی که از کفار کمک نمیگیره بی شرفا از پاکستان کمک بگبرین عوضی ها کمک به طالبان، شریک شدن در جنایات، شامل سنگسار، تیرباران، قطع اعضا از طرفی و از طرف دیگر کمک به نابودی بشر در دراز مدت میباشد. چرا کمک مالی باید بکنید؟ مگر در رژیم دموکراتیک قبلی که شما ساختید در کنفرانس بن، این پول ها نتیجه داد؟ دلیلش شاید همان خارج کردن پول و پس بازگرداندن آن به اروپا و آلمان باشید، تا بدین وسیله پول از چرخه سیستم مالیاتی خارج و به جیب مبارک سیاست مداران اروپایی برگردد.

فوران آتشفشان در لا پالما از جزایر قناری | DW | 19.09.2021خبرها حاکی از فوران آتشفشان در جزیره لا پالما، از جزایر قناری واقع در حاشیه اقیانوس اطلس است. صدها نفر به مکان‌های امن منتقل شده‌اند.