دادستانی سوئد کیفرخواست حمید نوری، متهم کشتارهای ۶۷ را صادر کرد | DW | 27.07.2021

27/07/2021 08:12:00 ب.ظ

دادستانی سوئد پس از ۲۰ ماه بازداشت موقت، علیه حمید نوری متهم کشتار ۶۷ در ایران کیفرخواست صادر کرد. طبق این کیفرخواست آقای نوری به کشتار زندانیان سیاسی اعضای گروه‌های چپ و مجاهد متهم شده است.

حمید نوری, دادگاه سوئد پرونده حمید نوری

دادستانی سوئد پس از ۲۰ ماه بازداشت موقت، علیه حمید نوری متهم کشتار ۶۷ در ایران کیفرخواست صادر کرد. طبق این کیفرخواست آقای نوری به کشتار زندانیان سیاسی اعضای گروه‌های چپ و مجاهد متهم شده است.

دادستانی سوئد پس از ۲۰ ماه بازداشت موقت، علیه حمید نوری متهم کشتار ۶۷ در ایران کیفرخواست صادر کرد. طبق این کیفرخواست آقای نوری به کشتار زندانیان سیاسی اعضای گروه‌های چپ و مجاهد متهم شده است.

حمید نوری ۶۰ سال دارد و دادگاه سوئد او را به"نقض فاحش قوانین بین‌المللی" و"قتل عمد" متهم کرده است. کشتار زندانیان سیاسی در کیفرخواست دادستانی سوئد نیز عنوان شده است.دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ سال‌هاست در گزارش‌های نهادهای حقوق بشر مطرح شده اما هیچ متهمی تا کنون در این ارتباط در یک دادگاه اروپایی محاکمه نشده‌ است.

حمید نوری نوامبر ۲۰۱۹ هنگام ورود به سوئد بازداشت شد. دادگاه سوئد دوره بازداشت موقت او را به دلیل وجود شواهد فراوان در تائید ظن قوی به مجرم بودنش بارها تمدید کرده است. دولت سوئد دسامبر۲۰۲۰ با تشکیل دادگاه این فرد متهم به دست داشتن در کشتار ۶۷ موافقت کرده بود.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

سوئد برای اینکه ایرانیان حقیرتر از غرب 'فهم' استفاده از این پرونده را ندارند. mb_ghalibaf raisi_com Ejei_com ایرانیان 'نمیفهمند' فردا نوبت رئیسی، اژه ای و دیگران است. manototv BBCWorld radiosweden SR_Farsi_Dari IRIMFA AhmadMasoumifar کی گند همکاری دولت آلمان با ج.ا. در میاد

دادستان سوئد برای حمید نوری، متهم به مشارکت در کشتار زندانیان سال ۶۷ کیفرخواست صادر کردعلیه او اتهاماتی همچون ارتکاب «جنایات جنگی» و «قتل» طرح شده و قرار است در جریان برگزاری جلسات دادگاه او، خانواده‌های قربانیان این قتل‌عام همچنین کارشناسان و شاهدان آن نیز حاضر شوند. میشه ی فیلم مثل ماراتن من ازش درست کرد

مقامات سوئد کیفرخواست حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام‌های ۶۷ را به دادگاهی در استکهلم ارائه کردندمقامات سوئد کیفرخواست حمید_نوری، متهم به مشارکت در اعدام‌های ۶۷ را به دادگاهی در استکهلم ارائه کردند نام حمید نوری ، براساس اسناد و مدارک موجود، به عنوان «عضو هیئت اعدام در گوهردشت» کرج در سال ۱۳۶۷ مطرح است. می گویند که حمید نوری از ایران با ایرج مصداقی در ارتباط بوده. آیا این درست است؟

حمله با کوکتل مولوتف به سفارت کوبا در فرانسه؛ هاوانا آمریکا را متهم کرددر این حمله سه کوکتل مولوتف به سمت سفارت کوبا در فرانسه پرتاب شده که دو مورد آن به ساختمان اصابت کرده است. نیروهای آتش‌نشانی با حضور در محل توانستند آتش حاصله از این حملات را خاموش کنند.

رسوایی مالی تاریخی در واتیکان؛ کاردینال ۷۳ ساله متهم ردیف اول فساد میلیون‌ها یورویی استمحاکمه کاردینال جووانی آنجلو بچو به همراه ۹ متهم دیگر بر اساس پرونده رسوایی مالی رخ داده در جریان یک معامله مشکوک و زیان آور برای واتیکان روز سه‌شنبه آغاز می‌شود. havkob به جای مانوور دادن روی سیل و زلزله و حوادث غیر مترقبه بیا روی این‌ها کارکن این‌ها مشکلات سیستماتیک و ساختاری تمدن غربِ نه ترکیدگی لوله کف خیابون

دادستان سوئد برای حمید نوری، متهم به مشارکت در کشتار زندانیان سال ۶۷ کیفرخواست صادر کردعلیه او اتهاماتی همچون ارتکاب «جنایات جنگی» و «قتل» طرح شده و قرار است در جریان برگزاری جلسات دادگاه او، خانواده‌های قربانیان این قتل‌عام همچنین کارشناسان و شاهدان آن نیز حاضر شوند. میشه ی فیلم مثل ماراتن من ازش درست کرد

بایدن پایان مأموریت‌ رزمی آمریکا در عراق را اعلام کرد | DW | 27.07.2021جو بایدن، رئيس‌ جمهوری آمریکا با اعلام پایان رسمی 'مأموریت رزمی' در عراق در پایان سال جاری میلادی گفت، 'مرحله‌ جدیدی' در مناسبات کشورش با بغداد شروع می‌شود. در حال حاضر حدود ۲۵۰۰ سرباز آمریکایی در عراق حضور دارند.

دادستانی سوئد روز سه‌شنبه ۵ مرداد (۲۷ ژوئیه) کیفرخواست حمید نوری متهم به مشارکت در کشتارهای  ۶۷ را صادر کرد.خبر صدور این کیفرخواست توسط ایرج مصداقی، از شاهدان دادگاه نیز تایید شد.تصویری از حمید نوری - آرشیو کیفرخواست حمید نوری، به عنوان یکی از متهمان مشارکت در اعدام‌های گسترده زندانیان سیاسی ایران در سال ۱۳۶۷، روز سه شنبه ۵ مرداد به دادگاهی در استکهلم در سوئد ارائه شد.Aa وزیر امور خارجه کوبا می‌گوید سفارت این کشور در پاریس دوشنبه شب با بمب‌های بنزینی مورد هدف قرار گرفته است.

    حمید نوری ۶۰ سال دارد و دادگاه سوئد او را به"نقض فاحش قوانین بین‌المللی" و"قتل عمد" متهم کرده است. کشتار زندانیان سیاسی در کیفرخواست دادستانی سوئد نیز عنوان شده است. قرار است دادگاه رسیدگی به اتهامات او از ۱۰ اوت (۱۹ مرداد) آغاز شود؛ پیش‌بینی می‌شود که رسیدگی به این پرونده برای مدت ۹ ماه یعنی تا آوریل سال ۲۰۲۲ میلادی به طول بینجامد. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید  کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ سال‌هاست در گزارش‌های نهادهای حقوق بشر مطرح شده اما هیچ متهمی تا کنون در این ارتباط در یک دادگاه اروپایی محاکمه نشده‌ است. او این اقدام دادستان را «پیروزی بزرگ» برای «جنبش دادخواهی» توصیف کرده است؛ اقدامی که می تواند به معنی برگزاری دادگاه برای رسیدگی به اتهامات حمید نوری و محاکمه او باشد. حمید نوری نوامبر ۲۰۱۹ هنگام ورود به سوئد بازداشت شد. دادگاه سوئد دوره بازداشت موقت او را به دلیل وجود شواهد فراوان در تائید ظن قوی به مجرم بودنش بارها تمدید کرده است. ماموران آتش‌نشانی پاریس که بلافاصله در محل حضور یافتند و آتش را خاموش کردند.

دولت سوئد دسامبر۲۰۲۰ با تشکیل دادگاه این فرد متهم به دست داشتن در کشتار ۶۷ موافقت کرده بود. نام حمید نوری، براساس اسناد و مدارک موجود، به عنوان «عضو هیئت اعدام در گوهردشت» کرج در سال ۱۳۶۷ مطرح است. حمید نوری توسط شاهدان پرونده به عنوان دادیار زندان گوهردشت کرج و یکی  از هشت عضو"هیئت اعدام" در این زندان در جریان اعدام جمعی زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ شناسایی شده است. در این هیئت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور جدید ایران نیز عضویت داشته است. دلایل صدور کیفرخواست دادستانی در کیفرخواست دادستانی سوئد درباره جزئیات اینکه چه تعداد از شاهدان مورد پرسش قرار گرفته‌اند و یا این شاهدان از کدام کشورها بوده‌اند توضیحی  داده نشده است. مقامات قضائی ایران در سال ۱۳۶۷ و با حکم آیت‌الله خمینی، رهبر جمهوری اسلامی ایران، پرونده چندین هزار زندانی سیاسی را، که بسیاری از آن‌ها پیشتر محاکمه شده بودند، بازبینی و بیشتر آنها را به اعدام محکوم کرد. ایرج مصداقی، زندانی سیاسی پیشین و شاهد پرونده درباره اینکه دادگاه سوئد با چه استدلال و اسنادی این کیفرخواست را پذیرفته به دویچه‌وله می‌گوید: «من در کتاب خاطراتم که حدود دو دهه قبل منتشر شده با ذکر جزئیات نقش حمید نوری را در کشتار ۶۷ تشریح کردم و در کتابم تاکید کردم که نام اصلی او حمید نوری است و در زندان به حمید عباسی معروف بود. کوبا، ایالات متحده را به ایجاد یک کمپین گسترده در شبکه‌های اجتماعی متهم کرده که هدفش بی‌ثبات کردن اوضاع در این کشور است.

از آنجا که این کتاب قبلا منتشر شده بود سند محکمی برای دستگاه قضائی سوئد بوده است.» مصداقی در ادامه گفت: «از طرف دیگر ما شاهدانی را معرفی کرده بودیم که قبل از اینکه حمید نوری به سوئد بیاید، در جریان پرونده قرار داشتند و به همین دلیل برای آنها مسجل بود که فردی که به سوئد می‌آید حمید نوری است و او به مشارکت در کشتار ۶۷ متهم است و همه اینها کافی بود که دادستان سوئد او را بازداشت کند. مسئولان جمهوری اسلامی از ارائه آمار دقیق اعدام‌شدگان خودداری می‌‌کنند، اما آیت‌الله حسینعلی منتظری در کتاب خاطرات خود نوشته بود تعداد اعدام‌ شدگان بین ۲۸۰۰ تا ۳۸۰۰ نفر است.» به گفته مصداقی اظهارات نزدیک به ۱۰۰ شاهد، شاکی و متخصص در پرونده شنیده شده است و موضوع کشتار ۶۷ سال‌ها در گزارش‌های بین‌المللی سازمان‌های حقوق بشری و از جمله در"دادگاه ایران تریبونال" و گزارشی که به درخواست"بنیاد برومند" تهیه  شده بود مطرح شده است. مصداقی به دویچه وله گفت: «مجموعه این اسناد و مدارک برای بازداشت کردن حمید نوری کافی بوده است. امروز دادستان دعاوی ما را پذیرفته و به این ترتیب حمید نوری کیفرخواستش به دادگاه معرفی شده است.» سازمان عفو بین‌الملل پیشتر در واکنش به اعلام پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری اسلامی بیانیه ای منتشر کرد و از کشورهای عضو شورای حقوق بشر خواست اقدامی انجام دهند.

» مصداقی در ادامه صحبت‌های خود به این پرسش که چرا روند رسیدگی به پرونده حمید نوری طول کشیده، چنین پاسخ می‌دهد: «دستگاه قضائی سوئد باید با همه شاهدان و شاکیان صحبت می‌کرد. شاهدان و شاکیان به سوئد فراخواند ه شدند و در اینجا مورد پرسش قرار گرفتند و همچنین به خاطر گسترش پاندمی کرونا عده‌ای نتوانستند بیایند و با هماهنگی که با دستگاه قضائی و پلیس کشورهای دیگر شده بود از آنها هم بازجویی به عمل آمد. این پرونده بسیار حساسی است و دستگاه قضائی سوئد باید تحقیقات کاملی را انجام می‌داد تا هم پرونده مستند باشد و هم حقی از کسی ضایع نشود.» به گفته آقای مصداقی آنگونه که پیش‌بینی شده دادگاه در ۹۰ جلسه برگزار خواهد شد وحداقل تا آوریل ۲۰۲۲ یعنی حدود ۹ ماه دیگر طول خواهد کشید. او تاکید کرد پرونده حمید نوری از جنبه"جنایت علیه بشریت" و"نقض قوانین بین‌المللی" یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌هاست.

واکنش جمهوری اسلامی ایران مصادقی در ادامه خاطرنشان کرد که پرونده حمید نوری برای دولت ایران نیز بسیار با اهمیت است و به همین علت تابحال هیچ گونه واکنشی از خود نشان نداده و سعی کرده است با سکوت در ارتباط با این پرونده برخورد بکند. مصداقی در ادامه افزود: «باید در نظر داشت که آقای حمید نوری بر اساس اصل صلاحیت جهانی دستگیر شده  و ایشان در جریان کشتار ۶۷ مباشر بوده است و  با آقای ابراهیم رئیسی یکی از اعضای اصلی هیات کشتار ۶۷ به شمار می‌آید.»  به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید  مصداقی در ادامه صحبت‌های خود به این موضوع هم اشاره کرد که چنانچه حمید نوری در داگاه سوئد محکوم بشود برای ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور آتی ایران نیز پیامدهای سنگینی خواهد داشت. ایرج مصداقی در پایان صحبت‌های خود گفت به لحاظ حقوقی این پرسش مطرح هست که چگونه ابراهیم رئیسی در مقام ریاست جمهوری از مصونیت حقوقی برخوردار باشد و بتواند به اروپا، آمریکا و یا به مجامع بین‌المللی سفر بکند؟ این مسئله می‌تواند معضلی برای قوانین بین‌المللی به حساب آید و آن‌وقت این موضوع را باید در یک بعد دیگری دنبال کرد. تماشای ویدیو .