دادستانی تهران: بحث شکنجه نیلوفر بیانی عملیات رسانه‌‌‌ای است | DW | 20.02.2020

20/02/2020 09:55:00 ب.ظ

پس از افشاگری نیلوفر بیانی از آزارهای جنسی و روانی بازجویان، دادستانی تهران مسئله را با ادعای ضبط تصویری همه مراحل بازپرسی تکذیب کرد و طرح موضوع را با اتهام افکنی و اقدامات برنامه‌ریزی شده در آستانه انتخابات مرتبط دانست.

نیلوفر بیانی, پرونده زیست محیطی

پس از افشاگری نیلوفر بیانی از آزارهای جنسی و روانی بازجویان، دادستانی تهران مسئله را با ادعای ضبط تصویری همه مراحل بازپرسی تکذیب کرد و طرح موضوع را با اتهام افکنی و اقدامات برنامه‌ریزی شده در آستانه انتخابات مرتبط دانست.

پس از افشاگری نیلوفر بیانی از آزارهای جنسی و روانی بازجویان، دادستانی تهران مسئله را با ادعای ضبط تصویری همه مراحل بازپرسی تکذیب کرد و طرح موضوع را با اتهام افکنی و اقدامات برنامه‌ریزی شده در آستانه انتخابات مرتبط دانست.

اطلاعیه دادستانی طرح موارد تهدید و فشار برای اقاریر اجباری یا شکنجه‌های جنسی و روحی در بازجویی‌ها را"اقدام برنامه‌ریزی شده" و"عملیات رسانه‌ای" در آستانه انتخابات دانسته‌ و مدعی است که دستگاه قضایی نسبت به رعایت کرامت حقوق قانونی متهمان و محکومان و زندانیان حساسیت دارد و در کمتر از ۲۴ ساعت، رسیدگی به مطالب مطروحه در نامه‌های خانم بیانی را در دستور کار خود قرار داده است.

اطلاعیه از آمادگی دادستانی برای رسیدگی به"هر گونه ادعای مطرح در خصوص تخلفات احتمالی ضابطان علیه این متهم یا هر فرد دیگری" خبر داده و همزمان گفته که نباید اجازه داد افکار عمومی از اتهام افکنی‌های بی استناد متاثر شود. این در حالی است که وکیل سپیده کاشانی، متهم دیگر پرونده موسسه حیات وحش پارسیان نیز از تهدیدها و فشارهای مشابهی با موکلش در بازجویی‌ها خبر داده است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

mullla aghti dozd va gharatgar va ghatel va daheshe shod shekanhe az hameh taraf mibareh ,khodavand az ro zamin bareshon dareh Amen ارواح پدرشون ، دیکتاتورهای آشغال NoVote4Terrorists Prisoners_Need_Help رأى_من_سرنگونى از اولش هم معلوم بود دروغ میگه. چون تمام مراحل بازجویی ضبط شده بود. جناب دویچه وله! اگه ریگی توی کفش این خانوم و بی بی سی ک دیگر دوستان نبود، دو روز مانده به انتخابات این مسائل رو مطرح نمی کردید.

دروغگویی هم یه اصل پذیرفته شده بین مقامات قضایی جمهوری اسلامیه اونجای مادر و خواهر و دختر دادستان و دختر رهبر اگر دروغ بگن!

دادستانی تهران: نیلوفر بیانی حاضر به بیان هیچ توضیحی نشد دادستانی تهران : در پی ادعاهای نیلوفربیانی هیات قضایی از سوی دادستانی تهران مامور بررسی موضوع شدند، علی‌رغم مراجعه این هیات به زندان برای شنیدن توضیحات، ادله و استنادات احتمالی، خانم بیانی حاضر به بیان هیچگونه توضیحی دراین باره نشد گوه تو اون عدل اسلامیتون.یه مشت وحشی شدن حاکمان ما مرگ_بر_خامنه‌ای_جنایتکار رای_من_براندازی_است عجیجم. چه عجلیه حالا قضیه فقط جوسازی بوده پس

5 تصمیم شهرداری تهران برای مقابله با کرونا ویروسشهرداری تهران: در مترو و اتوبوس تا حد ممکن امکانات لازم جهت ضد عفونی کردن مستقر می‌شوند در صورت لزوم و در صورت درخواست وزارت بهداشت سوله‌های آماده شده مدیریت بحران در اختیار وزارت بهداشت قرار داده خواهد شد خیلی عجیب درست قبل از انتخابات کرونا وارد ایران شده😂 سوله واقعا لااقل بگوبیمارستان صحرایی مدیران بیسواد بابا انتخابات !!! ویروس_کورونا چیه !!! دعا کنید تو حرم حضرت معصومه ، برا چی پیشگیری میکنید ?

مترو و اتوبوس‌های تهران ضدعفونی می‌شودتهران- ایرنا- رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران گفت: در راستای حفظ سلامت شهروندان و کنترل ویروس کرونا، اتوبوس، واگن ها و متروی تهران در بعضی ایستگاه ها در ساعت های مشخص ضدعفونی می‌شود. رای بی رای هر کش‌رای بده جنایت کرده به مردم ایران بعد از چهل سال چی نصیب مردم شد جز بدبختی و الان هم ویروس کرونا

تایید ابتلای ۲ بیمار جدید به کرونا و انتقال ۵ فرد مشکوک به تهرانتهران- ایرنا- رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از تایید ابتلای دو بیمار دیگر به ویروس کرونا در قم و انتقال پنج فرد مشکوک دیگر از قم به بیمارستان‌های تهران خبر داد. وای خدایا!اینم بدبختی تازه! همه مون میدونیم تو ایران چی میشه با اون وضعیت 😱 کدام ابله‌ و نادانی این تصمیم را گرفته؟! مگر فرد مشکوک به ویروسی ناشناخته و کشنده را انتقال می‌دهند ؟!!! البته در حکومت_جهال در جمهوری_جهالت ممکن است

توضیح وزارت بهداشت درباره انتقال 5 بیمار مشکوک به کرونا از قم به تهراندر پی اعلام انتقال پنج فرد مشکوک به کرونا از قم به تهران، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ضمن تشریح ماجرای انتقال بیماران کرونایی از قم به تهران، گفت: هنوز به طور دقیق منبع سرایت و انتقال بیماری در کشور مشخص نشده است. دروغگو بیا یه سر بزن به اطراف ما ماسک n95 چند هفتس گیر نمیاد.ماسک های با کیفیت دیگه رو هم 4 برابر قیمت اصلی میفروشن. حکومت چین ماسک رایگان میداد

ترامپ ملاقات دموکرات‌ها با ظریف را دلیل تمایل نداشتن تهران به توافق عنوان کرددونالد ترامپ روز چهارشنبه ۱۹ فوریه (۳۰ بهمن) با انتشار توییتی اقدام سیاستمداران دموکرات این کشور در ملاقات با مقامات جمهوری اسلامی را نقض قوانین داخلی این کشور خواند و گفت این دیدارها هستند که مانع از تصمیم ایران برای امضای توافق جدید realDonaldTrump there must be independent investigation of why this democrat senator Chris Morphy met with the known terrorist and what capacity. the regime in Iran is not capable of change but for worst. از آنجا که رئیس جمهور تروریست امریکا در فضای انتخاباتی امریکا قرار گرفته،و از طرفی نتیجه خاصی از 'حماقت حداکثری'خود نگرفته و ایران به او هیچ محلی نمی گذارد،شکست در این مورد را به کری و مورفی و دموکرات ها نسبت می دهد!😀

روابط عمومی دادستانی تهران در واکنش به روند برخورد بازجویان اطلاعات سپاه با نیلوفر بیانی، متهم ردیف دوم پرونده محیط زیست، اطلاعیه‌ای صادر کرد.به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضاییه، متن این بیانیه به شرح زیر است: «در پی ادعاهای مطرح شده از سوی یکی از محکومین به جاسوسی به نام خانم نیلوفربیانی بلافاصله هیات قضایی ازسوی دادستانی تهران مامور بررسی موضوع شدند که علی رغم مراجعه این هیات به زندان برای شنیدن توضیحات، ادله و استنادات احتمالی نامبرده درخصوص ادعاهای منتشرشده درفضای مجازی، متاسفانه خانم بیانی حاضر به بیان هیچگونه توضیحی دراین باره نشد.غلامحسین محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به جلسه صبح امروز شهردار تهران با معاونینش در خصوص اتخاذ تصمیماتی مبنی بر پیشگیری از شیوع ویروس کرونا گفت: با توجه به فوت دو نفر از هم وطنانمان در قم به دلیل ابتلا به ویروس کرونا شهرداری تهران ذیل سیاست‌ها و بخش‌نامه‌های مصوب وزارت بهداشت در خصوص کنترل این ویروس، به دستور شهردار تهران اقداماتی را در خصوص پیشگیری از شیوع این بیماری در دستور کار قرار داده است.غلامحسین محمدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به تمهیدات شهرداری تهران در خصوص وضعیت ویروس کرونا اظهار داشت: سیستم حمل و نقل عمومی برای استفاده بخش عمده مردم و شهروندان تهرانی ضدعفونی می شود.

وبسایت"میزان" پایگاه خبری قوه قضاییه می‌نویسد هیاتی قضایی به زندان مراجعه کرد تا"توضیحات، ادله و استنادات احتمالی نامبرده در خصوص ادعاهای منتشر شده در فضای مجازی را بشنود اما متاسفانه خانم بیانی حاضر به بیان هیچ توضیحی در این باره نشد". اطلاعیه دادستانی طرح موارد تهدید و فشار برای اقاریر اجباری یا شکنجه‌های جنسی و روحی در بازجویی‌ها را"اقدام برنامه‌ریزی شده" و"عملیات رسانه‌ای" در آستانه انتخابات دانسته‌ و مدعی است که دستگاه قضایی نسبت به رعایت کرامت حقوق قانونی متهمان و محکومان و زندانیان حساسیت دارد و در کمتر از ۲۴ ساعت، رسیدگی به مطالب مطروحه در نامه‌های خانم بیانی را در دستور کار خود قرار داده است. با این همه در پایان لازم به ذکر است این دادستانی همواره آمادگی داشته و دارد تا به هرگونه ادعای مطرح درخصوص تخلفات احتمالی ضابطان علیه این متهم و یا هرفرد دیگری نیز رسیدگی نماید، اما درعین حال نباید اجازه داد تا افکار عمومی جامعه با نشراکاذیب و اتهام افکنی‌های بی استناد مشوش و متاثر گردد. اطلاعیه از آمادگی دادستانی برای رسیدگی به"هر گونه ادعای مطرح در خصوص تخلفات احتمالی ضابطان علیه این متهم یا هر فرد دیگری" خبر داده و همزمان گفته که نباید اجازه داد افکار عمومی از اتهام افکنی‌های بی استناد متاثر شود. وی با بیان اینکه توجه به گرمخانه‌ها و سامان سراها نیز مورد تاکید قرار گرفت، گفت:‌از آنجا که احتمالا بیماری زمینه‌ای در افرادی که در گرمخانه‌ها مستقر هستند، وجود دارد برنامه ویژه‌ای برای گرمخانه‌ها اتخاذ شد. این در حالی است که وکیل سپیده کاشانی، متهم دیگر پرونده موسسه حیات وحش پارسیان نیز از تهدیدها و فشارهای مشابهی با موکلش در بازجویی‌ها خبر داده است. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید نیلوفر بیانی، کارشناس موسسه"حیات وحش پارسیان"، در نامه‌‌اش نوشته که بازجویان او را به تقلید صدای حیوانات واداشتند، به تزریق آمپول هوا و"آمپول فلج کننده" تهدیدش کردند و عکسی از جسد کاووس سیدامامی نشانش دادند تا عاقبت خود در صورت عدم همکاری را بداند. وی به اقدامات اداره کل سلامت شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: این نهاد، آموزش هایی در این خصوص از هفته های گذشته در محله های مختلف شهر آغاز کرده است که به کار خویش با قدرت بیشتری ادامه خواهد داد.

کاووس سیدامامی، یکی از بازداشت شدگان پرونده زیست محیطی، دو هفته پس از دستگیری گروه، به شکل مشکوکی در زندان درگذشت و علت مرگش"خودکشی" اعلام شد. انتهای پیام. افشاگری هشدار دهنده نیلوفر بیانی، متولد ۱۳۶۵، دانش آموخته زیست ‌شناسی از دانشگاه مک گیل کانادا و کارشناسی ارشد حفاظت حیات وحش از دانشگاه کلمبیای آمریکاست. او تابستان ۱۳۹۶ به ایران بازگشت و زمستان همین سال به خاطر همکاری با موسسه حیات وحش پارسیان دستگیر شد. دادگاه انقلاب او را  به ۱۰ سال زندان و رد مال حاصل از شش سال کار در سازمان ملل محکوم کرده است. نامه‌هایی که خانم بیانی از زندان به مسئولان نوشته، روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن در بی‌بی‌سی فارسی منتشر شدند. به گزارش ایرنا، طبق گفته مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه، امروز یک بیمار مشکوک به ویروس کرونا از ایستگاه متروی شوش به بیمارستان منتقل شد.

او از جمله، دی ماه ۱۳۹۷ در نوشته‌ای به رئیس"بند دو الف" بازداشتگاه سپاه، عنوان کرده که یک تیم بزرگ در بازجویی‌های طولانی،"کثیف‌ترین توهین‌های جنسی را با جزییات چندش‌آور تخیلی مطرح می‌کردند" و از او می‌خواستند تصورات جنسی آنها را تکمیل کند. نیلوفر بیانی در نامه دیگری خطاب به خامنه‌ای در بهمن۱۳۹۷ از انتقال خودش به ویلایی خصوصی در لواسان در جوار هفت مرد مسلح نوشته تا"با وجود امتناع، مجبور به نظاره رفتار غیراخلاقی و غیراسلامی آنها در استخر خصوصی شود". "تهدید روزانه به اعدام"،"بازجویی‌های ۹ الی ۱۲ساعته"،"بازجویی با چشم بند در حالت‌ سرپا یا در حال بشین و پاشو"،"تهدید به بازداشت و شکنجه پدر و مادر ۷۰ ساله" و"انتقال جزییات لحظه اعدام" از جمله نکات مطروحه در آخرین نامه نیلوفر بیانی هستند. "دری که بر پاشنه همیشگی می‌چرخد" برملا شدن رفتار بازجویان اطلاعات سپاه با نیلوفر بیانی و متهمان زن، در شبکه‌های اجتماعی بازخوردی گسترده داشت. مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح طلب از جمله در توییتر نوشت: «آقایان روحانی، رئیسی، لاریجانی، آنچه خانم نیلوفر بیانی از فعالان محیط زیست درباره رفتار زشت و غیرانسانی بازجویانش منتشر کرده، شرم‌آور و توجیه‌ناپذیر است..

هر سه نفر شما در این فاجعه شریکید اگر فورا اقدام قاطعی برای روشن‌شدن حقیقت، مجازات خاطیان و اصلاح امر انجام ندهید.» به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید مرتضی کاظمیان، روزنامه‌نگار هم توییت کرد: «دو دهه از کشف و انتشار فیلم‌های هولناک شکنجه‌ زن سعید امامی می‌گذرد. حکایت اسف‌بار نیلوفر بیانی یعنی در بر همان پاشنه می‌چرخد. تنها تفاوت این است که رییس سازمان بازرسی وقت، شده رییس قوه قضاییه؛ سازمان اطلاعات سپاه شده، اطلاعات اصلی نظام؛ و رهبر هم خودکامه‌تر شده است.» یک روز پس از انتشار نامه‌های نیلوفر بیانی، اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی وعده داد که مسئله در روزهای آینده در هیات دولت پیگیری خواهد شد و اگر لازم بود افرادی از سوی دولت با رئیس قوه قضاییه گفت‌وگو خواهند کرد.

دادستانی اما مستقلا به پیشواز مسئله رفته و اطلاعیه نیز مشخص نمی‌کند که دیدار با نیلوفر بیانی در هماهنگی با چه ارگانی بوده است. هشت متهم پرونده زیست محیطی بهمن۹۶ از سوی سازمان اطلاعات سپاه دستگیر شدند و محاکمه غیرعلنی آنها زمستان سال ۹۷ آغاز شد. سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت اطلاعات، اتهام جاسوسی علیه آنها را رد کرده‌اند. غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، چهارشنبه۲۹ بهمن، درزمان اعلام احکام قطعی متهمان، موضوع  پرونده را"اقدام علیه امنیت ملی" عنوان کرد. مجازات چهار تا ده سال زندان برای این متهمان، با اعتراض نهادهای حقوق بشری از جمله دیده‌بان حقوق بشر و کمپین حقوق بشرایران روبرو شده است.

  در همین زمینه: .