خیز عربستان برای جایگزینی برق ایران در عراق | DW | 26.01.2022

06/11/1400 11:30:00 ق.ظ

عربستان و عراق تفاهم‌نامه اتصال شبکه برق دو کشور را امضا کردند. با توجه به متصل بودن شبکه‌های برق همه اعضای شورای همکاری خلیج فارس، این قرارداد به معنی جایگزینی برق ایران از سوی کشورهای عربی در عراق است.

عربستان و عراق تفاهم‌نامه اتصال شبکه برق دو کشور را امضا کردند. با توجه به متصل بودن شبکه‌های برق همه اعضای شورای همکاری خلیج فارس، این قرارداد به معنی جایگزینی برق ایران از سوی کشورهای عربی در عراق است. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید عراق طی یک دهه گذشته مهمترین مشتری برقی ایران بوده و سهمی ۸۰ درصدی در کل صادرات برق ایران داشته است؛ اما طی چند سال گذشته، خود ایران با کسری برق و گاز مواجه بوده و نتوانسته به تعهدات صادراتی به عراق عمل...

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید عراق طی یک دهه گذشته مهمترین مشتری برقی ایران بوده و سهمی ۸۰ درصدی در کل صادرات برق ایران داشته است؛ اما طی چند سال گذشته، خود ایران با کسری برق و گاز مواجه بوده و نتوانسته به تعهدات صادراتی به عراق عمل کند. نمونه آن قطع صادرات برق ایران به عراق در تابستان‌ها و کاهش چشمگیر یا قطع تحویل گاز در زمستان‌ها است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید قبلا عربستان تفاهم‌نامه‌ای برای صادرات برق خورشیدی به عراق امضا کرده بود. اکنون با اتصال شبکه برق کویت به عراق، این تفاهم‌نامه می‌تواند تبدیل به قرارداد شود و حتی نیاز فوری به اتصال شبکه برق عربستان به عراق نیز وجود ندارد.

رشد سالانه تولید برق عراق طی یک دهه گذشته بیش از ۱۲ درصد بوده که یکی از بالاترین ارقام رشد برق در جهان است؛ اما مشکل اینجاست که سوخت بخش اعظم نیروگاه‌های جدید عراق با گاز ایران تامین می‌شود و بدون گاز ایران، فعالیت آنها متوقف می‌شود.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

شرکت آلمانی آبجویی ابداع کرد که در خانه و با ترکیب پودر و آب درست می‌شود

با نزدیک شدن فصل تابستان و گرمای هوا، بازار فروش آبجو بار دیگر رونق گرفته است. اکنون یک شرکت آلمانی می‌گوید با آبجوسازی در خانه می‌خواهد این صنعت را متحول کند. ادامه مطلب >>

عربستان و عراق یادداشت تفاهم برای اتصال شبکه برق امضا کردندمقامات عراق و عربستان سعودی طی مراسمی تفاهم نامه‌ای را برای اتصال شبکه برق به یکدیگر امضا کردند. - خبرگزاری آناتولی

حمله راکتی به محل اقامت رئیس مجلس عراق در الانبارمحل اقامت رئیس مجلس عراق در الانبار هدف حمله راکتی قرار گرفت. - خبرگزاری آناتولی

حمله کرونا به اردوی ایران و عراق؛ همه احتمالات بازی سرنوشتyounesipour سردار ،نور الهی سرانه ها اعلام کردند سومی‌کیه؟

سه کشور آسیای مرکزی با قطع گسترده جریان برق روبرو شدندشبکه برق سه کشور قزاقستان، قرقیزستان و ازبکستان به یکدیگر متصل است و در عین حال به واسطه قزاقستان می‌تواند در شرایط اضطراری از شبکه الکتریسیته روسیه استفاده کند.

ترکمنستان برای صادرات برق از طریق ایران برنامه‌ریزی می‌کندقربان‌قلی بردی محمداف، رئیس‌جمهور ترکمنستان، می‌گوید این کشور به ایران، ازبکستان، قرقیزستان و افغانستان صادرات برق دارد و در حال برنامه‌ریزی برای صادرات برق از طریق ایران و... از طریق افغانستان به پاکستان و هند برنامه ریزی میکنن و جلسه گذاشتن کجایی از ایران به کجا برق صادر کنه؟

آمادگی هلال احمر ایران برای راه‌اندازی کارخانه‌های تولید دارو در عراقرئیس جمعیت هلال‌احمر ایران در دیدار با وزیر بهداشت عراق، گفت: جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران چهار کارخانه تولید دارو دارد که در صورت اعلام نیاز عراق می‌تواند شعب و کارگاه‌های تولیدی مشترکی را در این کشور ایجاد و راه‌اندازی کند.