خیز آرام چین برای قبضه خاورمیانه ادامه دارد

02/04/1400 11:02:00 ق.ظ

اعتمادآنلاین بررسی می‌کند: خیز آرام چین برای قبضه خاورمیانه ادامه دارد؟ این مطلب را اینجا_بخوانیم👇

امروز بین کارشناسان اختلاف نظر قابل توجهی بر سر سیاست‌های چین در قبال خاورمیانه وجود دارد. یکی از نمادهای این سیاست، موضع‌گیری اخیر چین در قبال جنگ 11روزه بین اسرائیل و نوار غزه بود. آیا تعبیر نفوذ آرام برای سیاست‌های چین در منطقه خاورمیانه توصیف صحیحی است؟ آیا می‌توان سال 2021 را...

آیا تعبیر نفوذ آرام برای سیاست‌های چین در منطقه خاورمیانه توصیف صحیحی است؟ آیا می‌توان سال 2021 را سال بیداری اژدها برای چمبره زدن بر خاورمیانه تلقی کرد؟ مواضع صریح و واکنش سریع دولت پکن در قبال جنگ 11روزه در نوار غزه را در کجای این سیاست می‌توان گنجاند؟

گرچه برخی از کارشناسان این موضع‌گیری را به دلیل موقعیت کنونی پکن به عنوان رئیس شورای امنیت می‌دانند، اما برخی دیگر آن را بیانگر رسیدن سیر برنامه نفوذ چین در خاورمیانه به نقطه‌ کسب نتایج، تلقی می‌کنند؛ شرایطی که دیگر قابلیت زیرپوستی بودن خود را از دست داده است.

با نگاهی به روند موضع‌گیری‌های پکن از 10 مه 2021، روز آغاز جنگ 11روزه، شاهد هستیم که علاوه بر موج درگیری‌ها و تنش‌ها و مواضع سیاسی طرف‌های مختلف به ویژه مصر، دیپلماسی فعالی از سوی چین نیز در منطقه به اجرا درآمده، سیاستی که تاکنون برای منطقه خاورمیانه به طور اعم و کشمکش اسرائیلی-فلسطینی به طور اخص بی‌سابقه بوده است. headtopics.

ادامه مطلب:
🌐 اعتمادآنلاين »

‎BBC NEWS فارسی‎ on Instagram‎: 'متین تندرو، پدر زانیار، معترض پیرانشهری که چشمش در اعتراضات سراسری ایران با ساچمه شلیک شده توسط ماموران آسیب دیده، در ویدیویی گفت آنها ۵ شب است در آب‌های یونان سرگردان شده‌اند. پیش از این آژانس خبری کردپای ویدیویی از زانیار منتشر کرده بود که نشان می‌داد در قایق پناهجویان است. پیشتر پدر زانیار (متین) در گفتگو با چاونیوز گفته بود که او به دلایل امنیتی و فشارهای سیاسی مجبور به خروج از ایران شده است.'‎

17K Likes, 307 Comments - ‎BBC NEWS فارسی (@bbcpersian) on Instagram‎‎: 'متین تندرو، پدر زانیار، معترض پیرانشهری که چشمش در اع...'‎ ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

ابراهیم رئیسی: سند جامع همکاری‌های ایران و چین را اجرایی خواهم کردرئیس‌جمهور جدید ایران در اولین نشست خبری خود با خبرنگاران گفت طرح جامع (25 ساله) به عنوان یکی از اسناد میان ایران و چین را اجرایی خواهیم کرد. - خبرگزاری آناتولی

چین محدودیت‌های مرزی کرونا را تمدید کرد

ترکیه با پیشی گرفتن از چین و آلمان بالاترین عملکرد در واکسیناسیون کرونا را به نام خود ثبت کردترکیه با پیشی گرفتن از چین و آلمان ظرف بازه زمانی 14 تا 20 ژوئن، بالاترین عملکرد در واکسیناسیون کرونا را به نام خود ثبت کرد.

احتمال جهش دو برابری مبادلات ایران و چین با لغو تحریم‌ها/ ظرفیت تجارت ۳۰ میلیارد دلاری با پکن داریم/ آینده اقتصاد ایران بیشتر به تیم دیپلماسی مربوط استرییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود در صورت لغو تحریم‌ها میزان مبادلات دو کشور نسبت به سال ۲۰۲۰ یک جهش دوبرابری داشته باشد. مجموع مبادلات دو کشور در سال ۲۰۲۰ حدود ۱۶ میلیارد دلار بود ولی این قابلیت را دارد که به مرز ۳۰ میلیارد دلار برسد.

حمله دوباره بانک مرکزی چین به رمزارز‌ها؛ قیمت بیت‌کوین به پایین‌ترین حد در ۵ ماه گذشته رسیدقیمت بیت‌کوین روز سه‌شنبه پس از دستور بانک مرکزی چین به برخی بانک‌ها و شرکت‌های فعال در مبادلات مالی برای اعمال سختگیری بیشتر در پرداخت‌های مبتنی بر رمز ارز‌ها، برای نخستین بار در پنج ماه گذشته به پایین‌تر از ۳۰ هزار دلار رسید.

پیام دبیرکل سازمان ملل برای ادامه همکاری پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران