خوزستان در احاطه کانون‌های گرد و غبار / منتظر روزهای خاکی بیشتری هستیم

22/12/1400 02:03:00 ب.ظ

مدیرکل هواشناسی استان خوزستان مطرح کرد *خوزستان در احاطه کانون‌های گرد و غبار *منتظر روزهای خاکی بیشتری هستیم

مدیرکل هواشناسی خوزستان با اشاره به کاهش بارندگی در منطقه خاورمیانه و تاثیر سدسازی ترکیه در فعالیت کانون‌های گرد و غبار کشورهای اطراف، گفت: خوزستان در هر فصل، از گرد و خاک یک کشور تحت تاثیر قرار می‌گیرد در نتیجه پیش‌بینی می‌شود روزهای خاکی بیشتری در خوزستان داشته باشیم. وی افزود: کانون‌های گرد و خاک در کشورهای عراق، سوریه و اردن همیشه فعال هستند و تنها در سال‌های با بارش خوب تثبیت می‌شوند اما در زمانی که بارش کم باشد مجددا فعال می‌شوند.

سدسازی ترکیه و تاثیر آن بر روزهای گرد و خاکی خوزستان

سبزه‌زاری گفت: به صورت طبیعی کانون‌های گرد و غبار غرب عراق و شرق سوریه از سیلاب‌هایی که از دجله و فرات تامین می‌شد، تثبیت می‌شدند اما در چند سال گذشته با سدسازی ترکیه و جلوگیری از ورود حجم وسیع سیلاب‌ها به این نقاط، این مناطق دیگر به صورت طبیعی نمی‌توانند تثبیت شوند مگر اینکه بارش‌ها بسیار خوب باشند که این شرایط در هر ۱۰ سال یک یا دو بار این اتفاق می‌افتد و در دیگر سال‌ها باید انتظار گرد و خاک داشته باشیم.

وی افزود: با این دستکاری در طبیعت و وجود کانون‌های وسیع گرد و خاک در عراق و سوریه، همیشه به ویژه در اواخر پاییز تا اوایل بهار باید انتظار وقوع گرد و خاک در این مناطق را داشته باشیم. مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: در این فصول سامانه‌های بارشی نیز رطوبت کمی دارند و بنابراین نمی‌توانند بارندگی ایجاد کنند و این شرایط، موجب ایجاد وزش باد شدید و وقوع گرد و غبار می‌شود و در نتیجه گرد و خاک به سمت خوزستان می‌آید. headtopics.com

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »
Loading news...
Failed to load news.

وزش باد و خیزش گرد و خاک در کشور/کاهش دما در نوار شمالیوزش باد و خیزش گرد و خاک در کشور کاهش دما در نوار شمالی رئیس مرکز ملی پیش‌بینی وضع هوا از وزش باد و خیزش گرد و خاک در اغلب نقاط کشور، بارش باران در استان‌های مختلف و کاهش دما در نوار شمالی کشور خبر داد.

کشت برنج در خوزستان علیرغم وجود هشدار درباره بحران آببرادران قاچاقچى واخوندهاى مفتخور و حرامزاده هاى معتادشان دست در اين كارها دارند!!ملت به پا خيزيد تا به كى اجازه زور گويى ميدهيد✌🏻✌🏻

«اجاره هزاران هکتار» برای کشت برنج در خوزستان با وجود هشدار درباره بحران آببا وجود تداوم بحران آب در خوزستان، رسانه‌های ایران از اجاره هزاران هکتار از زمین‌های قابل کشت این استان برای کشت برنج به دست متقاضیانی خارج از این استان خبر می‌دهند.

اردوغان: دیروز اولین تماس در سطح بالا بین روسیه و اوکراین در آنتالیا انجام شداردوغان: دیروز اولین تماس در سطح بالا بین روسیه و اوکراین در آنتالیا انجام شد اردوغان: اگر غرب سال 2014 در جریان اشغال کریمه صدای خود را بلند می‌کرد، آیا با تصویر (جنگ روسیه و اوکراین) امروز روبرو می‌شدیم؟ اردوغان: امیدمان این است که (در جنگ روسیه و اوکراین) اعتدال و عقل سلیم حاکم شده و سلاح‌ها هر چه زودتر خاموش شوند. اردوغان: ایجاد یک ساختار_جدید_امنیتی_جهانی حافظ صلح که به جای خدمت به منافع 5 کشور در خدمت همه بشریت باشد، الزامی است.

بازداشت خاخام یهودی در پرتغال به اتهام تخلف در اعطای تابعیت پرتغال به آبراموویچنیروهای امنیتی در پرتغال می‌گویند تردید دارند روند اعطای تابعیت به رومن آبراموویچ یهودی، در فرآیندی قانونی و درست صورت گرفته باشد. خا خام جاسوس اسرائیل است

بازداشت چندین فعال مدنی در ایران در کمتر از دو روز | DW | 12.03.2022دو فعال کارگری که در مراسمی در کرج بازداشت شده بودند، برای اجرای احکام حبس خود روانه زندان شدند. در شهریار هم یک زندانی سیاسی پیشین بار دیگر بازداشت شد. از یزد نیز خبر می‌رسد که یک فعال حوزه زنان، دستگیر شده است.