خورشید، ساخته مجید مجیدی؛ قصه کودکان کار ایران بر پردهٔ جشنوارهٔ ونیز

17/06/1399 11:17:00 ق.ظ

خورشید، تازه‌ترین ساختهٔ مجید مجیدی که داستان کودکان کار در ایران را روایت می‌کند، روز یکشنبه در جشنوارهٔ ونیز ایتالیا روی پرده رفت و با استقبال مخاطبان روبرو شد بیشتر بخوانید🔽

فیلم موفق می‌شود بی‌آنکه تنها راوی بدبختی‌های کودکان کار ایران باشد، تصویری روشن از آنها در ایران ترسیم کند و بر حقوق انسانی این نوجوانان انگشت بگذارد. خورشید، تازه‌ترین ساختهٔ مجید مجیدی،‌ کارگردان نامدار ایرانی روز یکشنبه در جشنوارهٔ ونیز ایتالیا روی پرده رفت و با استقبال مخاطبان روبرو شد. خورشید داستان کودکان کار را در ایران روایت می‌کند.

علی و دوستانش ناگزیرند برای درآوردن خرج خانواده سخت کار کنند و گاه کلکی سوار می‌کنند تا پول ناچیزی به‌جیب بزنند. اما ماجرا از آنجا پیچیده می‌شود که این نوجوانان برای عملی کردن نقشه‌ پولدارشدن‌شان ناچار می‌شوند در مدرسهٔ خورشید ثبت نام کنند، مدرسه‌ای که مخصوص آموزش کودکان خیابان است.

به‌نوشتهٔ خبرگزاری فرانسه، این فیلم که با عنوان «بچه‌های خورشید» در جشنوارهٔ ونیز به نمایش درآمده، موفق می‌شود بی‌آنکه فقط راوی بدبختی‌های کودکان کار باشد، تصویری روشن از آنها در ایران ترسیم کند و بر حقوق انسانی آنها انگشت بگذارد.

کارگردان فیلم خود در گفتگویی در حاشیهٔ جشنواره با اشاره به اینکه امروز ۱۵۲ میلیون کودک و نوجوان در جهان کار می‌کنند، تأکید می‌کند که فیلمش اثری برای مقابله با این معضل اجتماعی است که نه تنها ایران بلکه دنیا را گرفتار کرده است. headtopics.com

مجید مجیدی، کارگردان خورشید در کنار جواد عزتی و شمیلا شیرزاد بازیگران فیلم. ونیز ۲۰۲۰

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : مسابقه زنان برای بزرگ‌ترین شکم باردار؛ عجیب و جالب یا احمقانه و بی‌مورد؟

ویدیوها : زنان باردار در نیکاراگوئه برای بزرگ‌ترین سایز شکم باهم به رقابت پرداختند. ادامه مطلب >>

بازگشت فلج اطفال، سرخک و سیاه سرفه با تاخیر در واکسیناسیون کودکانسخنگوی وزارت بهداشت گفت: تاخیر در واکسیناسیون کودکان می‌تواند، بازگشت بیماری‌هایی نظیر فلج اطفال، سرخک و سیاه سرفه را به همراه داشته باشد.

آخرین آمار ویروس کرونا در جهان؛ کاهش واکسیناسیون کودکان ایرانی در ماه‌های گذشتهاین ویروس در ایران تا ظهر امروز شنبه ۳۸۴ هزار و ۶۶۶ نفر را مبتلا کرده و بیش از ۲۲ هزار نفر قربانی گرفته است.

تعطیلی مدارس و سازه‌های ناتمام شخصیت کودکانگزارش کامل ایرنا در خصوص پیامدهای روان‌شناختی تعطیلی مدارس را بخوانید | تعطیلی مستمر مدارس و فقدان آموزش حضوری می‌تواند بر رشد شخصیتی، مهارت‌های اجتماعی، ارتباطی و ذهنی دانش‌آموزان، خصوصا در سنین پایین‌ تاثیر بگذارد متن کامل:

آغاز سال تحصیلی مدارس در ایران زیر سایه کروناسال تحصیلی مدارس امروز در ایران آغاز شد و رئیس جمهور این کشور به صورت نمادین و از طریق ویدئو کنفراس زنگ مدارس را نواخت. - خبرگزاری آناتولی

ژیو وانگ: نیروهای میانه‌رو و تندرو در ایران دو سوی یک سکه‌اند | DW | 05.09.2020ژیو وانگ، شهروند آمریکایی چینی‌تبار از هفتم اوت ۲۰۱۶ تا هفتم دسامبر ۲۰۱۹ به اتهام جاسوسی در اوین زندانی بود. او با انتشار گزارشی در نشریه 'فارن افرز' از رویکرد هر دو جناح ایران نسبت به آمریکا می‌گوید. به باور او آمریکاستیزی ایدئولوژی ذاتی حکومت ایران است.

دلار و طلا در ایران در ابتدای هفته گران‌تر شدقیمت طلا، سکه و دلار در آغاز کار بازار ایران در روز شنبه ۱۵ شهریور نسبت به دو روز گذشته بالاتر رفت.