خواننده چهارصد ترانه | DW | 03.10.2020

12/07/1399 09:34:00 ق.ظ

۱۲ مهر ۱۳۶۹: ۳۰ سال پیش در چنین روزی پوران در تهران درگذشت. آهنگ‌ها و ترانه‌های عربی را ایرانی می‌کرد و می‌خواند. روزشمار

۱۲ مهر ۱۳۶۹: ۳۰ سال پیش در چنین روزی پوران در تهران درگذشت. آهنگ‌ها و ترانه‌های عربی را ایرانی می‌کرد و می‌خواند. فرحدخت عباسی طاقانی در سال ۱۳۱۲ در تهران زاده شد.

پدرش بازرگان بود:"از بچگی به موسیقی عشق می‌ورزیدم و بزرگترین ایده‌ال و رویای من این بود که روزی مثل خاله‌ام، روح‌بخش خواننده شوم. اگر این علاقه زیاد نبود با شکست‌های اولیه از کوره در می‌رفتم".

دبیرستان اسدی که می‌رفت، او را برای تلاوت قرآن پشت میکروفون می‌بردند و شاید رنگ و سبک عربی‌وار از اینجا به صدایش راه یافته باشد. ۱۸ ساله بود که به هنرستان عالی موسیقی رفت، با عباس شاپوری ویلون‌نواز و آهنگساز نام‌آشنا ازدواج کرد و بیش از صد آهنگ از او خواند: «شکی نیست عباس شاپوری در به شهرت رساندن من نقش مؤثری داشت و بعد صفحه‌فروشی رویال. به این صفحه‌فروشی رفته بودیم. خاله‌ام کار فوری داشت. ارکستر آماده بود و از من خواستند بخوانم و من خواندم بدون آنکه بدانم صدایم را ضبط کرده‌اند. همان اولین صفحه من"کجایی کجایی" یا"شبنم" شد».

بعدها همین ترانه و ترانه‌های دیگر با صدای او به عنوان"ناشناس" پخش شد تا اینکه نام هنری"پوران شاپوری" را برگزید. به گواه همکاران نزدیکش هر ترانه‌ای را یک بار می‌شنید، از بر می‌کرد و در همان ضبط اول بی‌خطا می‌خواند. headtopics.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

رفرمیسم یا ملحد | فرخ نگهدار

گفت‌وگو با فرخ نگهدار به پیش از اعتراضات اخیر بازمی‌گردد و زمانی برای انتشار آماده شد که فضای عمومی جامعه ملتهب بود و در چنین فضایی بعید به نظر می‌رسید این‌گونه مطالب مخاطبی داشته باشد. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

صدایی جاودانه و فراموش نشدنی

اجرای ترانه حماسی در وصف رشادت‌ تُرک‌ها در آنکاراجوانان و شهردار منطقه گولباشی آنکارا پایتخت ترکیه حمایت خود از جمهوری آذربایجان در بازپس گیری اراضی اشغالی‌اش را اعلام کردند و ترانه حماسی نیز اجرا شد. - خبرگزاری آناتولی

آمیب مغزخوار در آب لوله کشی شهری در تگزاس جان یک کودک را گرفتحرکت این موجود تک‌یاخته‌ای در بدن موجب بروز التهاب حاد پرده‌های مغز و نخاع شده و در ۹۵ درصد موارد، ظرف چند روز منجر به مرگ می‌گردد. این خبرا و نزنید فردا آخوندا یاد میگیرن آبها رو آلوده میکنن ما که تو خونمون دستگاه تسفیه آب داریم که ویروس‌ها رو نابود میکنه معلوم نیست تا به حال چند نفر تو مناطق محروم کشور خودمون از این آمیب فوت کرده باشن؟

۲۰۰ مغازه در بازارچه ساحلی دیلم در آتش سوختاز بس گرون میدن

کرونا در ایران؛ هر ۱۱ دقیقه یک نفر در کرمانشاه بستری می‌شود

کرونا در جهان؛ شمار شهرهای دارای «وضعیت قرمز» در ایران رو به افزایش استایران هم اکنون در جدول جهانی کشورهایی که با کووید۱۹ دست و پنجه نرم می‌کنند، جایگاه سیزدهم را از لحاظ شمار مبتلایان، جایگاه دهم را در موضوع بیشترین شمار مرگ و میر و جایگاه چهارم را به عنوان کشوری با بیشترین بیمار در وضعیت بحرانی دارد.

پرونده مناقشه در قره باغ کوهستانی در شورای امنیت سازمان مللپرونده مناقشه در قره باغ کوهستانی در شورای امنیت سازمان_ملل این نشست غیرعلنی به درخواست پنج کشور اروپایی - بریتانیا، بلژیک، استونی، فرانسه، و آلمان - در حالی که نبرد بین نیروهای ارمنستان و آذربایجان در این منطقه شدت گرفته است، برگزار می‌شود. این موضوع زمانی قوت می گیرد که مشاهده می کنیم پان ترکها در مصائب اقتصادی یا سیاسی کشور و اعتراضات مردمی سکوت اختیار می کنند. ( البته این حقیقت که آنها خود را ایرانی نمی دانند و از صحرای مغولستان می دانند هم باید در نظر گرفت) واکنش نمایندگان ولی فقیه در مسئله قره باغ به سادگی اثبات کرد طی این 40 سال، پان ترک ها تحت حمایت رژیم بوده اند، آنها با سیاست تفرقه افکنی قومی، اقدام به کنترل ایرانی ها نموده اند.