خط لوله مشترک ایران و اسرائیل نقطه قوت توافق با امارات متحده عربی

  • 📰 IranIntl
  • ⏱ Reading Time:
  • 38 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 18%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

در حالی که بیشتر هیاهو و جنجال توافق اسرائیل و امارات متحده عربی بر بخش‌های فناوری، بهداشت و درمان، آموزش و گردشگری متمرکز است، شاید این توافق بیش از همه به نفع خط لوله نفتی باشد که اسرائیل زمانی در یک طرح مشترک مخفیانه با ایران راه‌اندازی کرده بود

همه به نفع خط لوله نفتی باشد که اسرائیل زمانی در یک طرح مشترک مخفیانه با ایران راه‌اندازی کرده بود. اکنون که امارات متحده عربی به هشت دهه بایکوت اسرائیل پایان داده است و احتمال می‌رود سایر کشورهای نفت‌خیز نیز همین سیاست را دنبال کنند، اسرائیل در تجارت انرژی منطقه، سیاست و سرمایه‌گذاری‌های بزرگ نفتی نقش مهم‌تری ایفا می‌کند.

خط لوله ایلات‌ـ‌اشکلون حوزه نفت را که قلب تپنده اقتصاد خلیج فارس است وارد توافق اسرائیل و امارات متحده عربی می‌کند و می‌تواند از سرمایه‌گذاری در خط لوله اسرائیلی گرفته تا استفاده از آن برای انتقال گاز طبیعی و اتصال آن به خط لوله‌های عربستان سعودی و خاورمیانه را شامل شود. بیشتر نفت این خط لوله از ایران می‌آمد که در دوره حکومت محمدرضا شاه پهلوی روابطی نزدیک اما محتاطانه با اسرائیل داشت. در سال ۱۹۶۸، ایران و اسرائیل در پروژه‌ای مشترک برای صادرات نفت خام ایران از خاک اسرائیل و سپس ارسال آن به اروپا، شرکت خط لوله ایلات‌ـ‌اشکلون را با سهم برابر ثبت کردند.

در سال ۲۰۱۵، بنا بر حکم دادگاهی در سوییس، اسرائیل می‌بایست غرامتی ۱/۱ میلیارد دلاری به‌عنوان سهم سود ایران از این خط لوله مشترک می‌پرداخت که اسرائیل از پرداخت آن سر باز زد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 3. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

توافق علی علیپور با ماریتیموی پرتغال- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم - Tasnimتوافق علی علیپور با ماریتیموی پرتغال خداحافظی علی_علیپور از پرسپولیس علیپور با انتشار این پست از هواداران پرسپولیس خداحافظی کرد و از این تیم جدا شد
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

شبکه اسرائیلی: تل‌آویو و ابوظبی 22 سپتامبر توافق عادی‌سازی روابط امضا می‌کنندیک شبکه تلویزیونی اسرائیل مدعی شد که توافق‌نامه عادی‌سازی روابط با امارات در 22 سپتامبر طی مراسمی در کاخ سفید به امضا خواهد رسید. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

بریتانیا برای توافق تجاری با اتحادیه اروپا مهلت تعیین کرد | DW | 07.09.2020بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا در آستانه دور بعدی مذاکرات برگزیت، اتحادیه اروپا را تهدید کرد اگر تا نیمه اکتبر توافق تجارت آزاد با بریتانیا را نپذیرد لندن نسخه 'بدون توافق' روابط تجاری با اتحادیه را پیش خواهد گرفت.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

توافق با تبریزی‌ها انجام شد؛ علی دایی در یک‌قدمی نیمکت تراکتور- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم - Tasnimعلی_دایی در یک‌ قدمی نیمکت تراکتور مدیران باشگاه تراکتور تبریز که از مدت‌ها پیش مذاکرات خود را با علی دایی برای قبول هدایت این تیم در فصل آینده آغاز کرده بودند، در نهایت با این مربی به توافق نهایی دست یافتند حضور على_دایی در تراکتور بازهم به بن‌بست خورد با وجود توافقات صورت گرفته بین طرفین، علی دایی بنا به دلایلی نتوانست هدایت تیم تراکتور را بر عهده بگیرد پس از این اتفاقات، نکونام گزینه اصلی باشگاه تراکتور برای هدایت این تیم در فصل بعد است
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

مسمومیت الکسی ناوالنی بر پروژه خط لوله گاز نورد استریم ۲ سایه انداختخانم مرکل که از حامیان پروژه خط لوله گاز نورد استریم ۲ است، گفت که نباید پرونده الکسی ناوالنی با پروژه انتقال گاز از مسکو به آلمان مرتبط شود.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

حجم مبادلات اقتصادی آینده میان اسرائیل و امارات متحده عربی حدود چهار میلیارد دلار در سال برآورد می‌شود♦️حجم مبادلات اقتصادی آینده میان اسرائیل و امارات متحده عربی حدود چهار میلیارد دلار در سال برآورد می‌شود ⚡️بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد حجم مبادلات اقتصادی آینده میان اسرائیل و امارات متحده عربی بالغ بر چهار میلیارد دلار در سال خواهد بود.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »