خط قرمز نیمی‌ از سالمندان ایرانی روی ورزش!

02/10/2019 07:47:00 ق.ظ

به گفته مدیر گروه فیزیولوژی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی ۲۲.۸ سالمندان هفته‌ای سه بار و بیشتر، ۱۳ درصد هفته‌ای دوبار، ۱۴ درصد هفته‌ای یکبار، ۵.۸ درصد ماهی یکبار ورزش می‌کنند و ۴۴.۳ درصد سالمندان مشارکتی در فعالیت‌های ورزشی ندارند.

خط قرمز نیمی‌ از سالمندان ایرانی روی ورزش! به گفته مدیر گروه فیزیولوژی پژوهشگاه تربیت بدنی، ۲۲.۸ سالمندان هفته‌ای سه بار و بیشتر، ۱۳ درصد هفته‌ای دوبار، ۱۴ درصد هفته‌ای یکبار، ۵.۸ درصد ماهی یکبار ورزش می‌کنند و ۴۴.۳ درصد سالمندان فعالیت‌های ورزشی ندارند

به گفته مدیر گروه فیزیولوژی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی ۲۲.۸ سالمندان هفته‌ای سه بار و بیشتر، ۱۳ درصد هفته‌ای دوبار، ۱۴ درصد هفته‌ای یکبار، ۵.۸ درصد ماهی یکبار ورزش می‌کنند و ۴۴.۳ درصد سالمندان مشارکتی در فعالیت‌های ورزشی ندارند.

وی افزود: در دسترس نبودن امکانات ورزشی، نزدیک نبودن پارک‌ها به منازل، مسائل و مشکلات مالی و اقتصادی، نداشتن وقت کافی، نبود علاقه و حوصله و نیز بیماری از موانع ورزش کردن سالمندان است.راهکارهای اجرایی برای افزایش مشارکت سالمندان در ورزش همگانیمدیر گروه فیزیولوژی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در ارتباط با راهکارهای اجرایی برای افزایش و مشارکت سالمندان در ورزش همگانی، ‌اعلام کرد: از جمله راهکارهای موجود می‌توان به ترغیب سالمندان به تمرینات ورزشی مقاومتی به منظور پیشگیری از تحلیل رفتن عضلات، توسعه و تقویت فعالیت‌های ورزشی در خانه‌های سالمندان، ارتقای سواد سالمندان، فراهم کردن شرایط بر روی ورزش سالمندان در کنار همسر و خانواده، تخصیص تسهیلات رفاهی و ورزشی به بازنشسته‌ها از سوی سازمان‌های آنها، آموزش فعالیت‌های ورزشی در منزل برای سالمندان، توجه به سالمندان کم‌سواد، تجهیز پارک‌ها به وسائل ورزشی متنوع و کافی، بهره‌گیری از ظرفیت مساجد برای مشارکت بیشتر سالمندان در ورزش، استخدام مربی ورزشی ویژه سالمندان برای حضور در پارک‌ها، فراهم کردن تسهیلات برانگیزاننده مانند بلیت رایگان سالن‌های ورزشی برای سالمندان جهت مشارکت ورزشی آنها و نیز برنامه‌ریزی برای ورزش کردن گروهی سالمندان اشاره کرد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

دوازدهمین روز اعتراضات در ایران؛ شمار هشتگ‌های مهسا امینی از ۱۳۰ میلیون عبور کرد

دور جدید اعتراضات مردمی در ایران که از ۲۵ شهریور با کشته شدن مهسا امینی، شهروند ایرانی ساکن سقز در اثر ضرب و شتم مأموران گشت ارشاد تهران آغاز شد، وارد دوازدهمین روز خود شده است. ادامه مطلب >>

سازمان بهزیستی ایران: 20 درصد سالمندان زیر خط فقر هستندمدیرکل بهزیستی گیلان ایران اعلام کرد که حدود 20 درصد سالمندان در این کشور، زیر خط فقر زندگی

افزایش ۲.۵ برابری جمعیت «سالمندان» تا ۱۴۳۰/ پیشی گرفتن جمعیت زنان سالمند از مرداندر حالی که حدود هفت میلیون و ۴۰۰ هزار سالمند در کشور زندگی می‌کند، یک جمعیت‌شناس در سال ۹۵ پیش‌بینی کرده است که تا ۳۵ سال آینده، جمعیت سالمندان حدود ۲.۵ برابر خواهد شد و سهم سالمندان ایران تا سال ۱۴۳۰ حدود ۲۴ درصد می‌شود. این پیش‌بینی‌ها در حالی مطرح می‌شود که میانگین امید زندگی در ایران حدود ۷۴ سال و امید زندگی توام با سلامت کمتر از ۵۰ سال است.

تامین ٥٠ درصد آب شرب تهران از منابع زیرزمینیتهرانی‌ها رکورد مصرف آب را زدند مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران: امسال رکورد مصرف آب با روزانه ٣.٧میلیون مترمکعب در تهران زده شد که در تاریخ مصرف آب شرب تهران بی سابقه بود.

«پراید»، ۷۰ درصد خودروهای سرقتی کشور«پراید»، ۷۰ درصد از کل خودروهای سرقتی کشور است رییس پلیس آگاهی ناجا: در حوزه خودرو ۷۰ درصد از کل سرقت‌های خودرو در کشور مربوط به سواری پراید است و از همین ۷۰ درصد نیز ۹۰ درصد مربوط به تولیدات قبل از سال ۸۶ است.

۳۰ درصد جمعیت یزد نیازمند هستندنان كه بخش غالب غذاي ملت است گران شد و مردم سكوت كردند؟. پس جا دارد كه بنزين هم ليتري سه هزار تومان بشود و حقوق مستمري بگيران هم نصف. درياي مازندران تا سواحل عمان آرام و آفتابي است!

حمایت آمریکایی‌ها از استیضاح ترامپ به بالای 50 درصد رسیدحمایت آمریکایی‌ها از استیضاح ترامپ به بالای ۵۰ درصد رسید یک نظرسنجی جدید نشان داد، بالای ۵۰ درصد از آمریکایی‌ها با اقدام دموکراتهای مجلس نمایندگان این کشور برای راه انداختن تحقیقات رسمی برای استیضاح دونالد ترامپ موافق هستند.

هادی روحانی در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد عوامل انگیزشی ورزش کردن سالمندان، اظهار کرد: در این رابطه می‌توان به تصورات مثبت فرد نسبت به خود، تصورات فرد از فعالیت بدنی، حمایت دیگران از فعالیت بدنی، امکان برقراری تعامل اجتماعی و فرهنگی، وجود اماکن، تسهیلات و زیرساخت‌های مناسب، وجود برنامه‌های تبلیغی در مورد ورزش سالمندان اشاره کرد.می‌کنند.شهلا کاظمی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن بررسی وضعیت سالمندان در سطح بین‌المللی و ملی بیان کرد: بیش از هفت میلیارد نفر در دنیا زندگی می‌کنند که براساس آخرین آمارهای سازمان ملل حدود ۱۲ درصد از جمعیت بیش از ۶۰ سال سن دارند؛ یعنی حدود ۹۰۰ میلیون نفر (۱۲ درصد) از جمعیت جهان «سالمند» هستند که حدود ۴۴ درصد از آنها مرد و ۵۶ درصد زن هستند؛ به عبارت دیگر سهم زنان در جمعیت سالمندان بیش از مردان است.به گزارش ایسنا، محمدرضا بختیاری در دومین روز از پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی آب و فاضلاب با اشاره به رشد مصرف آب در استان تهران در تابستان سال جاری اظهار کرد: افزایش میزان مصرف به دلیل افزایش دما، تداوم روزهای گرم و وجود انگاره غلط بین مردم که امسال بحران آب وجود ندارد، بوده است.

وی افزود: در دسترس نبودن امکانات ورزشی، نزدیک نبودن پارک‌ها به منازل، مسائل و مشکلات مالی و اقتصادی، نداشتن وقت کافی، نبود علاقه و حوصله و نیز بیماری از موانع ورزش کردن سالمندان است. راهکارهای اجرایی برای افزایش مشارکت سالمندان در ورزش همگانی مدیر گروه فیزیولوژی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در ارتباط با راهکارهای اجرایی برای افزایش و مشارکت سالمندان در ورزش همگانی، ‌اعلام کرد: از جمله راهکارهای موجود می‌توان به ترغیب سالمندان به تمرینات ورزشی مقاومتی به منظور پیشگیری از تحلیل رفتن عضلات، توسعه و تقویت فعالیت‌های ورزشی در خانه‌های سالمندان، ارتقای سواد سالمندان، فراهم کردن شرایط بر روی ورزش سالمندان در کنار همسر و خانواده، تخصیص تسهیلات رفاهی و ورزشی به بازنشسته‌ها از سوی سازمان‌های آنها، آموزش فعالیت‌های ورزشی در منزل برای سالمندان، توجه به سالمندان کم‌سواد، تجهیز پارک‌ها به وسائل ورزشی متنوع و کافی، بهره‌گیری از ظرفیت مساجد برای مشارکت بیشتر سالمندان در ورزش، استخدام مربی ورزشی ویژه سالمندان برای حضور در پارک‌ها، فراهم کردن تسهیلات برانگیزاننده مانند بلیت رایگان سالن‌های ورزشی برای سالمندان جهت مشارکت ورزشی آنها و نیز برنامه‌ریزی برای ورزش کردن گروهی سالمندان اشاره کرد. او در ادامه گفت: «10 درصد سالمندان به تنهایی زندگی می‌کنند و 15 هزار نفر از آنها در مراکز نگهداری سالمندان به سر می برند». وی درباره مطالعات انجام‌شده در حوزه ورزش همگانی سالمندان در ایران، اظهار کرد: تعداد ۱۴ مطالعه که به‌طور مستقیم به ورزش همگانی در جامعه سالمندان پرداخته بودند بررسی شد که انسجام خوبی در روش شناسی بکار گرفته در این مطالعات دیده نمی‌شود و بسیاری از مطالعات مذکور از ابزارها و پرسشنامه‌هایی برای جمع‌آوری اطلاعات استفاده کرده‌اند که استاندارد نبوده و باعث شده است که نتایج مطالعات مختلف را نتوان به‌ درستی با یکدیگر ترکیب کرد گرچه در مورد شناسایی عوامل بازدارنده و انگیزاننده، رویه نسبتا مشابهی به کار گرفته‌شده است اما در مورداندازه‌گیری میزان مشارکت سالمندان در فعالیت‌های ورزشی و بدنی، تفاوت‌های زیادی درروش شناسی پژوهش‌ها و همچنین گزارش‌ها وجود دارد.  تعداد سالمندان ایران تا سال ۱۴۳۰ کاظمی‌پور به بررسی وضعیت سالمندان ایران پرداخت و اظهار کرد: طبق آخرین سرشماری مرکز آمار ایران (سال ۹۵) جمعیت ایران حدود ۸۰ میلیون نفر بوده است که از این میان هفت میلیون و ۴۰۰ هزار نفر (حدود ۹. او ادامه داد: علاوه بر این، سهم زیادی از مطالعات به موضوع شناسایی موانع و عوامل انگیزشی مشارکت سالمندان و همچنین میزان مشارکت آن‌ها در برخی شهرهای کشور پرداخته‌ اما جوانب دیگر ورزش همگانی تا حدودی مغفول مانده است، آن‌چه از بطن مطالعات صورت گرفته برمی‌آید این است که اکثر سالمندان هیچ برنامه‌ای برای گذراندن فراغت ندارند و از این وضعیت اظهار نارضایتی می‌کنند. افرادی که بالای 60 سال سن دارند و اغلب آنها شغلی ندارند و از مستمری بازنشستگی‌شان برای امرارمعاش استفاده می‌کنند. مدیر گروه فیزیولوژی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی تاکید کرد: از بعد دیگر، مطالعه مدونی که بتواند همه جنبه‌های مربوط به ورزش همگانی سالمندان در ایران را توصیف نماید، صورت نگرفته است و این‌یک نقص در حوزه مطالعاتی محسوب می‌شود. بختیاری با بیان اینکه میزان مصرف آب امسال در تهران ٤.

روحانی با بیان اینکه به ‌طورکلی مردان نسبت به زنان زمان آزاد بیشتری دارند و این اوقات در مردان فعال‌تر است، گفت: بیشترین زمان بیکاری سالمندان در منزل سپری می‌شود و طبق مطالعات انجام‌شده تماشای تلویزیون اولین فعالیت جاری آنان و ورزش در جایگاه هفتم قرار دارد. گفتنی است، بررسی نتایج کلی سرشماری در فاصله سال‌های 2011 تا 2016، جمعیت و خانوار در ایران، به ترتیب با رشد سالانه 1. همچنین نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که جمعیت ایران تا سال ۱۴۳۰، ۱. دلایل ورزش نکردن سالمندان چیست؟ به گفته وی بیشترین علاقه سالمندان به انجام مستحبات مذهبی و پارک رفتن است و بیش از نیمی از آنان ورزش می‌کنند درحالی که پارک مکان اول برای ورزش کردن آنان است. مدیر گروه فیزیولوژی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با اشاره به اینکه ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی، نرمش و شنا موردعلاقه سالمندان است و عدم عادت، مشکلات جسمی، تنبلی و نبود امکانات از دلایل ورزش نکردن آن‌ها است، اظهار کرد: ورزش کردن تأثیر مثبتی در سلامت و رضایت از زندگی سالمندان دارد.3 درصد همراه بود اما نرخ رشد سالانه جمعیت، نشان از تداوم شیب منفی آغاز شده از سال 2006 دارد. روحانی افزود: به نظر می‌رسد، سن مهم‌ترین عامل تأثیرگذار بر نحوه گذراندن اوقات فراغت سالمندان است و ورزش کردن نقش مهمی در میزان رضایت از اوقات فراغت و نهایتا رضایت از زندگی در سالمندان دارد. جمعیت زنان سالمند از مردان پیشی گرفت وی همچنین درباره آمارهای سالمندان به تفکیک جنسیت نیز بیان کرد: در حال حاضر حدود ۴۹ درصد از سالمندان ایران مرد و ۵۱ درصد زن هستند و پیش‌بینی‌ها نیز نشان می‌دهد که با گذشت زمان، سهم زنان سالمند بیشتر از مردان خواهد شد، چرا که امید زندگی زنان بیش از مردان است. وی با بیان اینکه در برنامه‌ریزی ورزش سالمندان باید به ورزش‌های سبک و مفرح توجه و در اوقات فراغت آنان لحاظ کرد، گفت: انواع ورزش و فعالیت در آب به دلیل اثرات مثبت بر عدم بهم خوردن تعادل و آسیب کمتر به سالمندان توصیه می‌شود و در این نوع فعالیت‌ها به دلیل انقباضات شبهه ایزوکنتیکی ایجادشده در آب و حداقل احتمال بروز آسیب، یکی از سودمندترین فعالیت‌ها برای سالمندان است.7 درصد در سال 2011 به 6. وضعیت پروژه‌های آب و فاضلاب استان تهران مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در ادامه در مورد برنامه‌های این شرکت توضیح داد: شرکت در شش ماه دوم سال ۴۷۰۰ میلیارد تومان پروژه کلنگ زنی می‌کند.

انتهای پیام .