خشونت مقدس و جهل مقدس؛ نگاهی به پدیده تکفیر در ایران و جهان اسلام

18/12/2020 11:59:00 ق.ظ

مقدس, تکفیر

📌خشونت مقدس و جهل مقدس ؛ نگاهی به پدیده تکفیر در ایران و جهان اسلام

18.12.2020استانبول/مقاله اختصاصی آیت‌الله عبدالحميد معصومی تهرانی/ خبرگزاری آناتولیچندی پيش معلمی در فرانسه به‌خاطر ارائه مجله شارلی ابدو كه در آن كاريكاتوری از پيامبر اسلام (ص) وجود داشت به شكلی فجيع سر بريده شد. در ادامه آن، چند قتل ديگر نیز در فرانسه و اتريش رخ داد. در ايران نیز جوان ورزشكاری به دلیل انتقاد از بسته‌شدن باشگاه‌های ورزشی به علت شيوع كرونا و در عین حال فعالیت اماكن مذهبی، به اتهام توهين به مقدسات در شهر مشهد بازداشت، باشگاهش لغو امتياز و عده‌ای نیز خواستار اعدام او شدند. همچنین اخيرا جمعيتی در پاكستان برای اعتراض به چاپ مجدد كاريكاتور پيامبر اسلام تظاهرات كرده و خواستار اعدام سفير فرانسه در اسلام‌آباد شدند.

ادامه مطلب:
خبرگزاری آناتولی »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

سرلشکر سلامی :دفاع مقدس مقیاس نبردهای بعدی را محدود کرد/فرمول‌های غلبه بر دشمن را آموخته‌ایمفرمانده کل سپاه: *برای قوی بودن باید با دشمنان بزرگ کشتی گرفت *ما احساس نیازی به برجام نمی‌کنیم *رزاق ما خداست *آمریکا نمی‌تواند ملت گرسنه خود را سیر کند *امروز تمرکز ارتش آمریکا به حفظ کنگره آمریکا محدود شده *فرمول‌های غلبه بر دشمن را آموخته‌ایم آقای عزیز گرداندن یک کشور کشتی نیست قوی بودن یک کشور در قوی بودن آن کشور در ایجاد رفاه برای مردمش هست شما که بعله نیازی به برجام ندارید پس بفرمایید با دلار 30 یا 40 یا 50 چه میکنید؟فقط شعار میدید از عوارض ساقی بد. کمتر ک* بگو مؤمن !

قالیباف: برجام توافق‌نامه‌ای مقدس نیسترییس مجلس شورای اسلام ی گفت: برجام برای ما توافق‌نامه‌ای مقدس نیست و براساس مواد ۳۶ و ۳۷ برجام حق داریم در برابر اجرا نشدن تعهدات طرف مقابل، تعهدات خودمان را اجرا نکنیم. اره فشار بیار دمتگرم برنگردید ب برجام

دانشگاه دفاع مقدس بهترین دانشجویان میدان مقاومت را داردفرمانده سپاه قدس گفت: دانشگاه دفاع مقدس دانشگاهی است که هنوز هم هر روز دانشجو می‌پذیرد و بهترین دانشجویان میدان مقاومت را دارد. نه_به_جمهوری_اسلامی یعنی مردم از شما متنفرن اول جواب مردمو بده بعد بیا قد قد بکن بغیر از خراب کردن وکشتن کار دیگه ای بلدی البته بنام سازندگی محیط زیست را هم به لجن کشیدید با اون زباله های اتمی روسی

امکان طرح «جنایت مقدس» در ایران یا همان اعدام‌های دسته‌جمعی در دادگاه‌های بین‌المللیایران در تاریخ معاصر خود شاهد این شمار انبوه از اعدام‌ها نبوده که از زمان پیروزی انقلاب 1979، آن را این پرونده هرگز بسته نشده و تا محاکمه همه عاملان و آمران آن بسته نخواهد شد. جنبش_دادخواهی توسط خانم مریم_رجوی پایه ریزی شده و با قدرت رو به پیش و در حرکت است. این جنبش سر باز ایستادن ندارد.

کشف کتاب مقدس ۱۹۰۰ ساله در اسرائیل | DW | 16.03.2021کاوشگران اسرائیلی قطعه‌هایی از کتاب مقدس را در حوالی دریای مرده کشف کردند. علاوه بر این، اسکلت مومیایی‌شده شش هزار ساله یک کودک و کهن‌ترین سبد جهان پیدا شده است. مومیایی های کودکان مظلوم فلسطینی رو چی بلدن پیدا کنن و گورشونو از سرزمین فلسطین گم کنن؟ جسد موسی نبود در این بین؟ نهیدید با دروغ هاتان‌🤣🤣

یکی از اندیشمندان و علمای ایرانی با نگارش مقاله‌ای برای خبرگزاری آناتولی به بررسی علمی ریشه‌ها و پیامدهای پدیده تکفیر و خشونت مذهبی در این کشور و دیگر کشورهای اسلامی پرداخت.به گزارش ایسنا، سرلشکر حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در همایش سراسری مدیران بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس خطاب به حاضران بیان کرد: شما پیام‌آوران آن واقعه و حماسه بزرگ هستید.به گزارش ایسنا، محمد باقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی صبح امروز(یکشنبه، ۲۱ دی ماه) مجلس با اشاره به اینکه بیانات حکیمانه و مدبرانۀ رهبر معظم انقلاب در سالروز قیام تاریخی مردم قم، آیندۀ رسیدن به ایران قوی را ترسیم کرد، گفت: این سخنان به عنوان فصل‌الخطاب، نقشه راه پیگیری مطالبات مردم را برای همه ما مسئولین جمهوری اسلامی روشن کرد.سردار اسماعیل قاآنی امروز در مراسم یادواره شهدای عملیات‌های خیبر و بدر که در مجتمع آیه‌ها برگزار شد، ضمن درود به ارواح طیبه شهدا و امام (ره) و تبریک عید مبعث، اظهار کرد: این جلسه اگرچه به نام شهدای بدر و خیبر است، اما این جلسات متعلق به تمام شهدای ما است و بهانه‌ای برای ادای احترام به شهدا است که لازم است از شهید شوشتری به عنوان جلودار این حرکت‌ها یاد کنیم.

18.12. سرمایه‌های مادی محدود هستند و دامنه‌ای دارند.2020 استانبول/مقاله اختصاصی آیت‌الله عبدالحميد معصومی تهرانی/ خبرگزاری آناتولی چندی پيش معلمی در فرانسه به‌خاطر ارائه مجله شارلی ابدو كه در آن كاريكاتوری از پيامبر اسلام (ص) وجود داشت به شكلی فجيع سر بريده شد. رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تاکید کرد: منطقی، درست و عقلایی دانستن قانون لغو تحریم‌ها از سوی ایشان، مهر تاییدی است بر آنکه این قانون ظرفیت مناسبی برای این هدف ایجاد و نظام محاسباتی دشمن را اصلاح می کند که دوران اعمال تحریم های بی هزینه‌بر به پایان رسیده است. در ادامه آن، چند قتل ديگر نیز در فرانسه و اتريش رخ داد. صورت معنوی یک جامعه می‌تواند بزرگ‌تر از اضلاع مادی آن باشد، اگر یک ملت تابع یک مکتب، ارزش‌های والا و روح ‌افزا و قدرت‌ آفرین باشند. در ايران نیز جوان ورزشكاری به دلیل انتقاد از بسته‌شدن باشگاه‌های ورزشی به علت شيوع كرونا و در عین حال فعالیت اماكن مذهبی، به اتهام توهين به مقدسات در شهر مشهد بازداشت، باشگاهش لغو امتياز و عده‌ای نیز خواستار اعدام او شدند. قاآنی با بیان اینکه شهدای ما نیز اول دانشجوی این دانشگاه بودند و پس از شهادت حکم استادی گرفتند، افزود: در این دانشگاه، حکم استادی به سر کلاس رفتن متعارف نبود، اینان واقعا استاد بودند، چون در عمل میدان‌دار بودند و زیرمجموعه خود را با عمل‌شان تربیت می‌کردند.

همچنین اخيرا جمعيتی در پاكستان برای اعتراض به چاپ مجدد كاريكاتور پيامبر اسلام تظاهرات كرده و خواستار اعدام سفير فرانسه در اسلام‌آباد شدند. درس آموز و جاری هستند. رئیس مجلس تصریح کرد: ما بدون اینکه بدنبال خروج از برجام باشیم، براساس مواد ۳۶ و ۳۷ برجام حق داریم در برابر اجرا نشدن تعهدات طرف مقابل، تعهدات خودمان را اجرا نکنیم، لذا با قاطعیت اعلام می‌کنیم ایران زمانی تعهدات خود را اجرا می‌کند که آن ها نیز تعهدات خود را عمل کنند و همه تحریم‌های برجامی و دستورات اجرایی رئیس جمهور آمریکا را رفع کنند. اين رفتارهای تندروانه اگر چه از زمان حركت‌های تجددطلبی و ترقی‌خواهی در كشورهای اسلامی رواج بيشتری يافته است، ولی سابقه و مبنای فكری را نیز همراه خود دارد. بنابراين ما مسلمانان بايد به دو نکته و پرسش ساده، منصفانه بينديشيم و پاسخی منطقی و صحيح به آنها دهيم. وقایع نیز اینگونه‌اند. نخست اینکه؛ مصداق توهين و استهزا از نگاه مسلمانان چيست؟ و دوم؛ دايره مقدسات در اسلام تا کجاست؟ در این مبحث می‌کوشیم به این دو پرسش پاسخ دهیم. وی تاکید کرد: در حالی که مجلس فرصت سازی برای رفع تحریم ها را در دستور کار خود قرار داده است، ریل گذاری برای بی اثرکردن تحریم ها را راهبرد اصلی خود می داند که مهمترین اقدام تاکید بر اصلاح ساختار بودجه بعنوان سند مالی کشور است که در آن می توان با کاهش و شفافیت کسری بودجه، تورم بیش از حد را کنترل کرد و با رویکرد ضدتبعیض و اشتغال زا، مسیر اقتصاد سال آینده کشور را به نفع مردم و کارآفرینان جهت داد. هيچ تعريف جامع و درستی برای توهين و استهزا وجود ندارد و هر نقد و سخنی كه به مذاق پيروان یک مذهب خوش نيايد، مصداق توهين و استهزا قلمداد می‌شود. آنها منبع الهام‌اند و مثال دائمی هستند. راه شهدا تمام‌نشده‌، دشمن مقابل ما مشکلات زیادی درست می‌کند اما هر روز نظام جلوتر پیش می‌رود.

جديدترين شاهد اين ادعا، صدور حكم تكفير و تفسيق آيت‌الله سیدكمال‌الدين حيدری از مراجع تقليد ساكن قم توسط برخی از روحانيون شيعه در ایران است. درحالی‌که وی نه توهينی كرده و نه اصول متقن دين را به تمسخر گرفته، بلكه تنها به نقد و بررسی علمی برخی باورهای مذهبی پرداخته است. نمونه آن وقایع صدر اسلام و عاشورا است که کرامت، شرف، ایثار، مقاومت، عزت و شجاعت در آن قرار دارد و انسان‌ها را می‌سازند. قالیباف افزود: در سالیان گذشته به نام کالاهای اساسی، میلیاردها دلار ارز دولتی به برخی واردکنندگان داده شده که متاسفانه آثار آن در سفره و معیشت مردم بسیار ناچیز بوده و منافع آن به جیب عده ای محدود و خاص رسیده است. بنابر این چون اين نقدها خوشایند برخی نبوده، حكم به تكفير و تفسیق او داده‌ و برای اینکه نقد و بررسی‌هایش را بی‌اهميت و نادرست جلوه دهند، او را كم‌سواد خوانده‌اند. عدم تحمل انتقاد و پرسشگری نسبت به برخی باورهای مذهبی فرق مختلف اسلامی، باعث ترويج و گسترش مطلق‌انگاری‌ و خودحق‌پنداری‌ متعصبانه ميان پيروان آنها شده است. اینها قدرت حقیقی ما هستند. چنین افرادی نه تنها حاضر به شنيدن كوچكترين نقد و پرسش منطقی و منصفانه نیستند، بلكه هرگونه نظر و حتی سوالی را که مخالف باورهای‌شان باشد مصداق توهين و استهزا تلقی و دیگران را تكفير و تفسيق می‌کنند. وی تاکید کرد: البته دلسوزانی هم ممکن است نگران باشند که به آنها اطمینان خاطر می دهم که قیمت ارز روی هیچ کاغذی بصورت دستوری تعیین نمی شود و اگر قیمت اینچنین بود، مسئولان بانک مرکزی باید به سرعت و سهولت از این امکان استفاده می کردند.

به عبارت دیگر، از نگاه برخی علمای اسلامی، مؤمن واقعی كسی است كه قفل پيروی كوركورانه بر تعقل بزند و چشم بر حقايق و دستاوردهای تجربه علمی و عقلانیت انتقادی ببندد. این مقطع سازنده بخش مهمی از فرهنگ ما به شمار می‌آید که بسیار غنی است و می‌جوشد. مؤمن واقعی به‌زعم ایشان باید توهم خودحق‌پندارانه داشته باشد و برخلاف توصيه قرآن (سوره الزمر: 18) گوش خود را به روی سخنان مختلف ببندد و اگر دارای ذهنی پرسشگر باشد، گمراه و كافر محسوب می‌شود. درحالی‌که قرآن کریم از زبان افرادی كه از تعقل و انديشيدن گريزان شدند و افسار عقل خود را به دست ديگران داده‌اند چنين نقل می‌كند: «گفتند اى پروردگار، ما از سروران و بزرگان خود اطاعت كرديم و آنان ما را گمراه كردند. دفاع مقدس نبردی نابرابر بود. وی ادامه داد: بعنوان مثال به گفته مسئولان دولتی ذی‌ربط فقط با نهایی شدن قانون مالیات بر خانه های خالی برای مبارزه با محتکران مسکن، ۳۰ درصد مسکن بیشتری به بازار اجاره عرضه شد که همین امر می‌تواند موجب کنترل و مهار افزایش قیمت اجاره‌بها شود. (احزاب: ۶۷)». بررسی مبحث دوم در واقع راه‌حلی برای پرسش اول است، زيرا علمای مذاهب اسلامی دايره مقدسات در اسلام را چنان گسترده كرده‌اند كه هر نقد و سوالی را مصداق توهين و استهزا و شبهه‌افكنی نسبت به مقدسات و موجب کفر گوینده آن می‌دانند. دفاع مقدس داری یک جاذبه برای همیشه است.

به‌عنوان مثال، از دیدگاه، مرحوم شيخ عبدالعزيز بن باز، مفتی سابق عربستان سعودی «هركس اعتقاد داشته باشد كه قوانين وضعی و رسمی كشور كه مردم آن را اختراع كرده‌اند و ساخته‌ بشر است، از دين مبين اسلام بهتر است، يا اينكه بگويد دستور اسلام برای قرن بيستم غيرقابل قبول است، و يا اينكه بگويد شريعت الهى، سبب خسارت، عدم پيشرفت و عقبماندگی مسلمانان در قرن بيستم شده است، يا اينكه بگويد دين اسـلام فقط واسطه و رابطه‌ای است بين خدا و بنده و هيچ ربطی در ساير شئون زندگی ندارد، كافر است». رییس مجلس گفت: نکته دیگری که وظیفه دارم به آن اشاره کنم تشکر از مردم خونگرم و ولایتمدار استان چهارمحال و بختیاری است. شبیه اين سخن در ميان فقهای مشروعه‌خواه شيعه مانند شیخ فضل‌الله نوری نيز ديده می‌شود. دفاع مقدس از یک جهت سرچشمه حیات جاوید و طیبه برای ما است چون دشمن اراده کرده بود یک ملت را قتل عام کند و از ارزش‌های خود دور کند و او را تسلیم کند. این درحالی است که واژه «القدس»، «مقدس»، «قدوس» 10 بار در قرآن كريم بيان شده، ولی هیچکدام درباره شخص يا پيامبری خاصی نيست. در سه آيه منظور، خداوند (البقرة:30، الحشر:23 و الجمعة: 1)، در چهار آيه، منظور ملک (فرشته) وحی (البقرة: 87 و ۲۵۳، المائدة:110 و النحل: 102) و سه آيه ديگر مربوط به نقل‌قولی از تورات در مورد «كوه سينا (طور)» و «ارض مقدس» يهود است (المائدة:21، طه: 12 و النازعات: ۱۶). او می‌میرد؛ نه مرگ جسمانی، بلکه اقتدار، هویت و شرف این ملت، درمانده خواهد بود. ایران زمانی قوی خواهد شد که اگر امکاناتی هست، همه با هم عادلانه از آن استفاده کنیم و اگر فشار و سختی و دشواری هم هست، همه مثل هم آن را تحمل کنیم؛ نه آنکه عده‌ای از امکانات برخوردار شوند و عدۀ دیگری فشارها و سختی‌ها را تحمل کنند. به‌جز اين سه بخش از آيات، هرگز برای هيچ شخص -اعم از پيامبران و اولياء- يا معبد و مسجدی از واژه مقدس استفاده نشده است.

. مانند ایستادگی‌ که ایران نقطه آغازش در جهان بود.